DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 26. 05. 2012.   #31
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
nije u tome poenta, nego da nas poreski sistem ne dozvoljava ljudima da legalno rade na sitno, jer su porezi fizickim licima preveliki, a minimalni izdaci za preduzetnika (12k din/ mesecno) preveliki za nekoga ko tek pocinje. Time sve te ljude sistem prakticno tera u rad na crno, a onda da bi odrzali socijalni mir moraju da zmure na to, cime se ceo sistem zakona i poreza i pravne drzave obezvredjuje...

Po meni bi drzava trebalo da uvede neku minimalnu oporezivu zaradu za fizicka lica i ako imas npr. do 200e mesecno ukupne zarade onda ne placas poreze i dazbine (ovo drugo je jos besmislenije, ti kao fizicko lice moras da platis PIO, ali ti se nigde ne upisuje staz za to).
Ovo se skroz slazem, kod nas je poreski sistem zaostavstina iz doba SFRJ, kada se mali biznis ignorisao i sto vise ugnjetavao zarad vecih firmi i kolektiva.
Ali u razvijenim zemljama bash i postoji minimum, ispod kojeg se ne oporezuje nista.
Evo u Nemackoj je trenutno godisnje ~EUR8000 oslobodjeno svih poreza, ali ipak ima ~9% za zdravstvo tada. To je ipak mnogo manje nego kod nas, a za neto plate koje su duplo vece.
Medjutim, da kiklop ne kaze kako je ovo super i kako je to dbora strana Nemacke za IT - to vazi za sve. Nista nije bolje freelanceru nego sto je prodavcu cigareta (OK glup primer... ali i za njega vazi ). Takodje, sa ~740EUR mesecno ne moze se komotno ziveti u Nemackoj. Ko vec ima prihode tolike, mora sam da trazi i placa stan i komunalije, a to mu pojede preko pola. I onda dolazimo do neto cifre ispod srpskog proseka.
Treba imati ovakav sistem, u Engleskoj postoji jako lepo definisan PAYE (Pay As You Earn) sistem, gde se gleda prosek mesecne zarade od pocetka godine i na osnovu toga placa ili vraca porez. Progresivno, slicno principu 0% poreza do ~8000GBP godisnje.
Kod nas nema sanse za ovako nesto.... jer bi to znacilo ogroman gubitak poreza drzavi, koja najvise ubire bash od niskih primanja.

Citat:
Originalno napisao kickloop Pogledajte poruku
Kamo sreće da su samo 12k. Mnogo su veći izdaci. A i računali smo već 100 puta. Kad se na tu cifru doda i knjigovođa, jer su kazne toliko velike da se ne isplati da rizikuješ i sam brljaš po papirima, i ostali troškovi, ja sam 100% ubeđen da danas NIKO ne može da krene bilo koji posao, zanat da radi i da sve bude legalno. Šanse nema jer ti treba minimum 1 do 2k eura prometa mesečno a tek si otvorio, recimo molersku radnju, radiš elektriku, instalacije, "programiraš" u WP i Joomla CMS-u...
Programer sa 1-2K eura mesecno treba minimalno da ima? Zezas? Sta freelanceri imaju kao trosak realno? Internet? I ako bash radi legalno, poneka licenca na pocetku (da, evo, svi su je kupili, Adobe, MS i ostali ne znaju sta ce sa parama ), ali to ne znaci da mu treba promet, vec ulazni kapital.
Daj ti tu racunicu gde ti je barem 1000e mesecno potrebno da radis kao IT freelancer... nemoj molim te, ako tako nastavis, ima stvarno da podju da nas jure, jer su to vec cifre od kakvih ce svim inspektorima da pocnu zazubice

Hoces konkretne primere? Pausal, najbolja varijanta za freelancere (ako prelazis 3.000.000 RSD nemamo sta da pricamo, to su vec cifre gde mora da ide firma, nisu to uopste naivne sume). Ako nije zaposlen 120.000 RSD godisnje za poreze/doprinose cca, sem mozda na Vracaru ili NBG, knjigovodja vodi takve radnje za 20-30e/m (iskustvo dosta kolega, ne nasumicno bacanje brojki), znaci +300e godisnje da kazemo. Firmarinu ne bi trebalo da dobijas za takvu radnju. Uzmes racun u Intesi, gledas da sto manje imas dinarskog prometa, i pokusas da unapred platis sve poreze/doprinose godisnje na pocetku godine, i onda skratis sve moguce provizije na <1000din. godisnje (iskustvo, ne slucajne brojke!)...
A porazgovaraj malo off-site sa ljudima koji imaju iskustva sa ovim, ima gomila ideja kako da se skroz iskljuce provizije banke, i dinar iz cele price (sasvim legalno).
Sve u svemu sa 150.000 (sto je sada ispod 1300EUR) godisnje ti imas podmirene sve poreske obaveze. Nemas nikakve obaveze za godisnji (ako nemas drugih prihoda).
Zar je tebi ovo puno? Mozes 26.000e da imas godisnje, a placas 1300EUR sve troskove. I da imas 500e mesecno, to je 6000e godisnje, pa opet si na <25% za sve troskove. Mislis da je bolje u Nemackoj do 26.000e godisnje? (ne pricamo o brandingu koji ima firma iz Nemacke, da ti je to bitno, ne bi pricali o ovim cifricama), nego o obicnom zivotu.

Citat:
Originalno napisao kickloop Pogledajte poruku
I veći su od 200€ čini mi se. Firmarina (ko se nije oslobodio), 12k doprinosi, pa porez, kod mene bar oko 150k godišnje..., sa troškovima poslovanja (telefon, internet...) mnogo više od 200€.
Gde si od 150K godisnje (tj. 1300e, tj. 100e/mesecno) dosao na 200e mesecno? Sta ce freelanceru telefon uopste? To nije trosak molim te... internet moze i za 10e trenutno da se uzme, ne moras vise da uzimas sta ima najbrze jer je i to sporo, sada je sve dovoljno realno. (da, lakse je kad je brze, ali vise nam nije zor kao sto je bilo do pre godinu/dve)

Imas manje od 400e prometa mesecno? Tu ti vec ne mogu pomoci, i nadam se da ce se vrlo brzo promeniti poreski zakon da se do 200e barem ne placa porez i PIO, ali do tada... za te cifre nemam (legalnog) predloga.
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #32
kickloop
Mister
Master
 
Avatar kickloop
 
Datum učlanjenja: 25.11.2007
Poruke: 626
Hvala: 114
641 "Hvala" u 96 poruka
kickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za kickloop
Default

@alfaunits svi do jednog argumenti koje si dao su u šbbkbb fazonu. Ja iznosim činjenice iz ličnog iskustva nekog ko to radi i ne projektujem situaciju onako kako bi bilo najpovoljnije za mene, već onako kako jeste.

Paušalac sam, plaćam doprinose oko 150.000 godišnje, firmarinu za prošlu godinu oko 100.000, porezi za prošlu godinu oko 160.000, knjigovođu oko 100.000 godišnje, internet, telefon... još 70.000 godišnje. To je 580 000 RSD. Tačno toliko u dinar plaćam. O čemu ti pričaš da ti ne treba telefon, da ima internet za 10 evra i ostale maštarije? Firmarinu plaćam za poštansko sanduče na kome piše ime firme. To su osnovne potrebe isto kao i taksisti gorivo ili malinaru gajbice

Iskreno, voleo bi da je tako kao što ti pričaš ali bi po svemu što si rekao pomislio kako ja i ti ne jedemo isti hleb. Ili si samo "prošao" pored paušalca pa misliš da znaš sve, ili taj tvoj AFP prodaješ u milionskim tiražima pa te ovo što mene brine uopšte ne dotiče
__________________
When you assume, you make an ass out of u and me
kickloop je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #33
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao kickloop Pogledajte poruku
@alfaunits svi do jednog argumenti koje si dao su u šbbkbb fazonu. Ja iznosim činjenice iz ličnog iskustva nekog ko to radi i ne projektujem situaciju onako kako bi bilo najpovoljnije za mene, već onako kako jeste.
Ja pricam konkretne brojke isto, ne zelim ni da gubim vreme na SBBKBB ovde.

Citat:
Paušalac sam, plaćam doprinose oko 150.000 godišnje
Gde ti zivis jbt ako su ti ovoliko samo doprinosi?

Citat:
firmarinu za prošlu godinu oko 100.000
Ovo te je kao pausalca neko prebio... znam da su bile pominjane tako neke cifre za Vracar prosle/pretprosle godine, ali je valjda vraceno na neku normalu.
P.S. Nijedan pausalac od kolega nije dobio resenje za firmarinu vec nekoliko godina (nisu na Vracaru)

Citat:
, porezi za prošlu godinu oko 160.000
Sta porezi? Od kud sad i porez i doprinosi za pausal, 300.000 godisnje? Pa ti ispade jedini u Srbiji placas toliko pausalno.

Citat:
knjigovođu oko 100.000 godišnje
Menjaj - taj/ta te j*** u mali mozak, bez SBBKBB, i zavitlavanja, to nije normalno za pausalnu radnju, pa i da si na vracaru!

Citat:
internet, telefon... još 70.000 godišnje.
Nebitna stavka naspram ostalog gore ali... to bi placao i da se ne bavis ovime zar ne? Opet, sta ce tebi kao izvozniku telefon, zaista? To ispada oko 60e mesecno za net i telefon, izvini ali ti BASH previse trosis, i ili imas SBB Turbo net, ili koristis telefon za razgovore sa inostranstvom - oba ti ne piju vodu kao argument.

Citat:
Iskreno, voleo bi da je tako kao što ti pričaš ali bi po svemu što si rekao pomislio kako ja i ti ne jedemo isti hleb. Ili si samo "prošao" pored paušalca pa misliš da znaš sve, ili taj tvoj AFP prodaješ u milionskim tiražima pa te ovo što mene brine uopšte ne dotiče
Ako si na Vracaru, za deo ovoga te razumem.... ali ne pricam SBBKBB, pricam iz konkretnog iskustva ljudi. Eno, baksula sigurno ima svoj primer sa jos manjim ciframa jer je prijavio u nekom selu pausal Ovo su cifre iz Nisa doduse sto ja pominjem uglavnom, ali vidim da ti iste cifre pominjes za poreze/doprinose godisnje, znaci da se razlikuje za firmarinu i knjigovodju - za BG sto se firmarine tice, ne znam sta da kazem, u mojoj opstini se ne placa, a knjigovodja vodi firmu za 50e (doo bez PDV-a, <50 transakcija godisnje sto je 5x vise nego sto tebi treba, ne pausalnu).
Nije mi namera da polemisem, ali osim firmarine, ako placas vise od cifre koju sam pomenuo, neko te dere. To sto ti placas za knjigovodju recimo placaju privatne apoteke, koje imaju 10.000x vise prometa od tebe/mene (po broju transakcija, a to je bitno)
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #34
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Paušalac, Novi Sad:

- firmarina 6.750/god
- doprinosi 12.200/mes
- porez 3.400/mes
- smeće 425/mes
- knjigovodja 2.500/mes

Disclaimer: ovo je sa poslednjih rešenja, firma se seli u toplije krajeve

Poslednja izmena od srdjan : 26. 05. 2012. u 21:30.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #35
Mixa032
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 23.01.2009
Poruke: 14
Hvala: 0
3 "Hvala" u 3 poruka
Mixa032 is on a distinguished road
Default

Mislim da niko nije pomenuo troskove za nabavku hardvera koji su verovatno negde oko 30e mesecno...

Dodajte i softver, ima firmi koje i to kupuju...
Mixa032 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #36
webarto
expert
Grand Master
 
Avatar webarto
 
Datum učlanjenja: 11.04.2010
Poruke: 998
Hvala: 141
959 "Hvala" u 153 poruka
webarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished road
Default

Gdje ima WP i Joomla za 2000e da se odmah prijavim
__________________
Github // LinkedIn // PHP // ZCE // Stackoverflow PHP // Site5 Web Hosting
webarto je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #37
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao srdjan Pogledajte poruku
Paušalac, Novi Sad:

- firmarina 6.750/god
- doprinosi 12.200/mes
- porez 3.400/mes
- smeće 425/mes
- knjigovodja 2.500/mes

Disclaimer: ovo je sa poslednjih rešenja, firma se seli u toplije krajeve
Pametno, skoro duplo skuplje nego Nis:
Doprinosi: 7200
porez: 2400
(za resenja za proslu godinu, tj. finalna resenja za proslu i akontacije za ovu).
Znam da postoje neke razlike unutar zemlje ali, WTF... postoji i jos jeftinije od Nisa. U Starom Gradu (BG) je cak jeftinije od NS-a.
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #38
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

evo gledam uplatinice, mene na Tashmajdanu agencija kosta 16.570 din mesecno (porez, PIO, RZZO, osiguranje u slucaju nezaposlenosti)...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 05. 2012.   #39
centaur
Ivan Pavković
Qualified
 
Avatar centaur
 
Datum učlanjenja: 15.01.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 144
Hvala: 42
16 "Hvala" u 16 poruka
centaur is on a distinguished road
Default

@kickloop
Pretera ga...

Agencija novi beograd, nesto iznad 15k dinara (pausal, one cetiri uplatnice).
Za firmarinu mi nikad nije stiglo resenje.
Lokal + troskovi + telefon +adsl = nesto ispod 200 evra mesecno.
Knjigovodju nemam.

Znaci, za one sto rade od kuce trosak je oko 150 evra mesecno. Da budu full legalni i da ih niko ne cima (bar u teoriji) dokle god su u granicama 3/4 miliona godisnje.
centaur je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 05. 2012.   #40
webarto
expert
Grand Master
 
Avatar webarto
 
Datum učlanjenja: 11.04.2010
Poruke: 998
Hvala: 141
959 "Hvala" u 153 poruka
webarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished road
Default

A koja je kazna ako se ne poštuju "pravila"? I kako sračunaju koliko nisi platio poreza ako nešto može biti od tetke a nešto ne?
__________________
Github // LinkedIn // PHP // ZCE // Stackoverflow PHP // Site5 Web Hosting
webarto je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:20.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.