DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web Hosting, web serveri i operativni sistemi
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web Hosting, web serveri i operativni sistemi Komercijalni hosting, web serveri, bezbednost, operativni sistemi na serverima

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 04. 12. 2006.   #1
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Cool Koji Linux za dev i desktop

pozdrav

Spremam comp za totalni format, pa rekoh da pitam i ekipu sa dpt-a

Prelazim na linux

Resio sam da cu win eventualno staviti, zbog Photoshopa i srodnih fotografskih programa, kao i ... hm, ne secam se nijednog drugog razloga.

Vec nekoliko puta sam stavljao razne linux distribucije. Vracao sam se windowsu zbog PS-a, jer se bavim i fotografijom, a nikako da naviknem na GIMP-ov interfejs. Takodje, dugogodishnje navike na PS akcije, filtre i ostalo itekako ima uticaja.

Pregledao sam teme na DPT, kao i malo google-ao. No, nema nista bolje od saveta ljudi koji koriste to o cemu se dvo(tro)umish

Pitanje:
Koju linux distribuciju mi preporucujete?
Moze i neki BSD, nisam pristrastan, ali sam se vise igrao sa linuxima te pretpostavljam da ce mi biti lakse s njima.
Ako moze, dajte i argumente

Upotreba:
dev kao i desktop mashina
igrice ne igram

dev: standardni php stuff sa eclipsom kao redaktorom
kako ide instalacije jave za linux? - pretpostavljam da je preko paketa najlakse. To ok, ali kako instalirati eclipse? Da li sa sajta, ili opet staviti paket. Hoce li paket moci da koristi ugradjen eclipsov updater?
php - koliko znam debian ima gotove pakete, gde je kompiliran sa svim i svacim - slicno win verziji. Kako je ovo dev mashina, verujem da ovo nije veliki problem?
mysql - uglavnom sam koristio pre <=4.0 verzije. stavicu 5.x, pa kud puklo. apache - 2.0?

desktop: filmovi, muzika
ima li nesta slicno GIMP-u?
Koji raw konvertor koristite?
Koji program za HDR fajlowe?
Cime sklapate panorame?
Obrada fotografija zauzima bar 10% vremena provedenog za racunarom, i spreman sam da pocnem od pocetka, sto se tice programa i programcica, samo da postoje relativno dobre alternative.

System
primary hdd - maxtor 40GB
slave hdd - toshiba 200GB
{
vazno pitanje - kako podeliti hardove.
Koliko ostaviti za swap?
Ideja mi je da imam 1 patrition za win, drugi (+ josh jedan za swap) za lin, treci za storage.
Storage bi se koristio iz oba OS-a - dali koristiti fat (bljak) ili ntfs (moze li lin da pise bez problema tamo, znam da ranije nije moglo?)
Da li treba davati poseban partition za tmp i slicne ili je za desktop mashinu dobro i jedan partition za root?
}
CPU - celeron 1.7
RAM - 256MB + 1GB
video - nVidia4 MX 440SE
audio - chuveni ac97 chipset
imam ruter, te mi verovatno ne treba (dodatni, software) firewall i pravila za dostup
imam neku pixelview TV karticu koju trenutno i ne koristim, ali preporucite i neki TV program za lin

pregledao sam teme na DPT, pa nabasao na ovu temu o nekim egzoticnijim graficnim serverima. Nisam zaljubljenik u preterane (citaj: smorne, dosadne) animacije, a i ne verujem da moja konfiguracija odgovara ovakvim stvarima. Ipak, sta mi preporucujete za graficki server?

Moje iskustvo
mogu reci da se ne plasim shell-a, ni man komande
kao php dev, deployment mi je uvek na linux mashinama, snalazim se, ali nikako nisam ni beginning admin level
nije mi trebalo, a i druga bitna stvar je da nemam mnogo vremena da se bavim proucavanjem konf fajlowa za sve i sva.

do sada sam probao debian i mandrake. Debian, jer su moji prvi koraci u linux okruzenju bili pod ovim OS-om, te sam malo i subjektivan. Takodje, svidjao mi se njegov apt-get i ideja gotovih paketa za sve i sva. Koliko znam, sve distribucije imaju vec slicne sisteme, te ovo otpada kao prednost. Mana (mozda ...) debiana je sto je bas konzervativan sto se tice ukljucivanja paketa u stable verziju.

primetio sam da novije distribucije imaju interfejse za skoro sve vaznije administrativne poslove

mislim da su sazrele i za obicnog korisnika, a ja sam opet malcice bolji od njega

=================
znam da je pitanje nezgodno, kao i da je ovo stvar licnog afiniteta i iskustva
ali sto vise misljenja i obrazlozenja, to ce mi izbor biti laksi, a mozda i saznam nesto sto nisam znao - najverovatnije hocu

RAZLOG za lin
iz principa


P.S. evo sad sam se setio josh jednog razloga da imam win - IE
skroz sam ozbiljan, treba mi IE za testiranje (mada, tu je uvek laptop za to)
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #2
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

Distribucija: ja "vozim" gentoo - ima dosta razloga zasto, a pre svega zato sto volim da radim stvari na svoj nacin, sto volim da drzim stvari pod kontrolom, sto ima jako dobar paket menadzer, sto mozes da instaliras sve sto se pojavi u portage bazi, itd itd.. Ono sto stalno prigovaraju kao nesto negativno je cinjenica sto svaki paket koji instaliras sledi istu proceduru - download source koda i kompajliranje (naravno, sve je automatizovano, ali ume da potrajeee..).

Kao alternative uzmi ili unstable debian ili ubuntu (ili stable debian, ako neces da te glava boli, ali to ti onemogucava koriscenje mnogih aplikacija koje su iole nestabilne).

Jos jedan plus za izbor linuxa umesto bsd-a je to sto postoji vise aplikacija pisanih za linux.

Gentoo ima pakete za instalaciju, kako najnovije, tako i poslednje stabilne verzije JRE i JDK (blackdown-jre i blackdown-jdk), koje mozes da instaliras po zelji. Takodje, gentoo ima pakete za instalaciju eclipse. Za dalje instalacije koristis ugradjeni eclipse updater.

Sam php kompajliras sa USE flagovima po zelji. Default stable verzija php-a je 5.1.x a mysql-a je 5.0.x. Apache 2 je default.

Za slike, GIMP je neprikosnoven, mada ga nikako ne treba porediti sa PS, moras da ga naucis od nule, kao pocetnik. Ne bavim se grafikom, tako da nemam vise komentara.

Filmovi: mplayer
Muzika: audacious
Konverzije (anything to anything): ffmpeg
HDR: vidi ovo (taj format mi zaista nije blizak..)
Ne sklapam panorame

Naci ces milion malih programa, koji obavljaju specificne zadatke, tako da dobrim izborom i njihovom kombinacijom mozes da postignes dosta toga sto ti treba svakodnevno.

Za desktop masinu ne moras previse da se mislis po pitanju particionisanja diska. Swap particija po pravilu treba da bude 2x onoliko koliko imas RAMa, dakle nekih 2.5 gb. Za root filesystem ext3 je dobar izbor (alternativa ti je reiserfs, ako ces raditi sa *mnogo* malih fajlova). Velicina root particije zavisi od namene racunara - ja na desktopu imam root od 10gb, ali nije losa ideja da /home drzis odvojeno, a da ti root bude reda do 10gb, zbog broja paketa koje ces verovatno u buducnosti instalirati, a svakako ne zelis da reinstaliras linux zato sto ti je nestalo mesta na root particiji, kad ga jednom podesis... Takodje, /home ima tendenciju stalnog porasta, pa mu nije bas mesto na root particiji.

Imam slican scenario kao sto ces ti imati - particija koju delim izmedju win i lin. Opredelio sam se da bude ext3 particija, jer 99% vremena provodim pod linuxom, a na windowsu imam instaliran program Paragon Ext2FS Anywhere, koji prikazuje extX particije kao redovne windows diskove, sa full read/write podrskom (jedina mana je sto ovaj uvek resetuje permissione fajlova i foldera na 0700, sto ume nekad da iritira..)

Tv program za lin: MythTV
Sa audio/video/tv drajverima ne bi trebalo da imas problema - hardver koji koristis je vrlo rasprostranjen, pa je i podrska dobra.
Egzotika - po sopstvenom nahodjenju.

Eto toliko od mene.
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #3
zark0vac
Rade Joksimović
Professional
 
Datum učlanjenja: 27.10.2006
Poruke: 220
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
zark0vac is on a distinguished road
Default

Vidim da ti je Zextra odgovorio na vecinu pitanja, a sto se tice pokretanja IE na linuxu resenje koje bi trebalo da odradi posao je wine. Konkretno nisam pokusavao pokretanje IE-a preko winea na mom Slacku, ali mislim da ne bi trebalo imati nekih vecih problema, stim sto moje iskustvo sa wineom govori da se moras malo zezati oko 'teranja' win aplikacije da se pokrene na linuxu.

Citat:
Originalno napisao zextra

Za slike, GIMP je neprikosnoven, mada ga nikako ne treba porediti sa PS, moras da ga naucis od nule, kao pocetnik. Ne bavim se grafikom, tako da nemam vise komentara.
GIMP je kao Photoshop za linux, nema boljeg, ali ako zelis nesto jace: wine -> photoshop, mada bih ti ipak preporucio da ostavis win kao second solution.

Ja licno imam Slack iako sam isprobao dosta (mandrake, suse, debian, red hat) linuxa Slack mi je zadavao najmanje problema (iako ce te vecina uveravati u suprotno). Za web development mozes iskoristiti bilo koji distro, s'tim sto ti je mozda i bolje da nastavis da koristis jednostavniji debian nego da predjes na neki 'tezi' za koriscenje. Razlog je bespotrebno navikavanje, jer za tvoje potre svaki moze odraditi posao. Da si pitao koji lin za server onda bi se vec vodila polemika oko raznih stvari, najvise o stabilnosti, ovako, za dev, najbolje resenje ti je da nastavis da koristis Debian jer vec imas iskustva sa njim, dosta je jednostavan za koriscenje, nece ti praviti vecih problema i ima dobru podrsku za hardware (cimanje oko trazenja drajvera i kompatibilnosti samog OSa sa svojim hardwareom nece biti potrebno).

Sto se tice pitanja oko panorama, mozda je najbolje da koristis pandoru (GIMP plugin), ili ako se odlucis da vozis photoshop na linuxu preko winea, koristi neki od photoshopovih addonova za panorame.

Poslednja izmena od zark0vac : 04. 12. 2006. u 05:17.
zark0vac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #4
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

evo da ti zahvalim i ovde
vrlo korisno za mene, pogotovu sami programi i hint za Paragon Ext2FS Anywhere

edit: ovo gore je bilo za zexstru, a vidim da dpt ne spava
hvala i tebi, zark0vac

Poslednja izmena od robi-bobi : 04. 12. 2006. u 05:32.
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #5
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Sta drugo da ti kazem nego Ubuntu... i nemoj vise traziti.
http://www.ubuntu.com/
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #6
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Nemoj bas praviti tako ostar rez. Najbolje bi bilo da imas dve masine na jednoj da ostavis Windows na drugu stavis linux pa teras tako dok polako ne predjes potpuno na Linux. Ako nemas masine probaj sa instalacijom oba OS-a na isti racunar tako d abar mozes da butujes Win ako prigusti.

Zelim ti uspeh. Probao sam nekoliko puta i zakljucio da mi je ipak najjednostanivje i najjeftinije da koristim licenciran Windows
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #7
marinowski
Igor Marinović
Expert
 
Avatar marinowski
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Palić
Poruke: 549
Hvala: 31
39 "Hvala" u 17 poruka
marinowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za marinowski
Default

Ja koristim Ubuntu, i zadovoljan sam s njim. Ako si navikao na apt-get, jos bolje, posto je Ubuntu baziran na debianu, samo sto je mnogo manje konzervativan sto se tice paketa. Bitno za Ubuntu je da ima sve veci user base, pa ti mogu pomoci ako ti nesto ne bude jasno, a bice dosta toga

IE under linux: http://www.tatanka.com.br/ies4linux/page/Main_Page

fotografija: sve zavisi da li razvijas RAW format, ili ne. Ako da, onda imas Bibble koji je vise nego pristojan, evo ga: http://www.bibblelabs.com/

Za panorame imas panotools, to je set alata. Kazu da je jako-jako mocan, ali je learning curve prilicno gadan.
marinowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #8
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Default

Ubuntu je veoma losha distribucija... pogotovu shto se tice samog administriranja sistema... ovo pricam iz iskustva jer sam imao mnogo problema sa njim (vishe smaranja). Shto se tice linux distro-a koji ti ja preporucujem kao korisniku je SuSE 10.x Imash sve shto ti treba uz njega. Lak je za podeshavanje, imash Yast (sve moze da se konfigurise iz njega) Lako updateovanje uz pomoc SuSE watcher-a.... Uz distribuciju dodje ti lepo i Eclipse i Java development envroiment. Php i apache, odma instalirani i konfigurisani da rade zajedno.... Sve shto PHP, Perl, Java developeru treba. I sem toga vecinu paketa mozesh veoma lako da instalirash poshto koristi rpm pakete.

__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #9
marinowski
Igor Marinović
Expert
 
Avatar marinowski
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Palić
Poruke: 549
Hvala: 31
39 "Hvala" u 17 poruka
marinowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za marinowski
Default

Ah, vec se plasim da ce ovo postati klasicno prepucavanje koja je distribucija bolja, pa jos ako se ukljuce windowsovci ...

Ja sam ranije koristio Debian, i dalje ga koristimo za servere, a za desktop koristimo Ubuntu.

Na kucnoj masini sam napravio 3 upgrade sa verzije na verziju Ubuntua, i sve je proslo u redu.

No, verujem da drugi imaju vise srece sa drugim distribucijama.
marinowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 12. 2006.   #10
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Default

Moze da dodje do prepucavanja... mada ne bi trebalo. Ja sam napisao svoje iskustvo, i sve se to bazira da je namenjeno novom linux korisniku. Ja trenutno koristim Hardened Gentoo
__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
service koji otkriva koji je font koriscen u nekom logo-u robi-bobi Linkovi 3 09. 09. 2009. 15:47
desktop widgeti Miloje Sekulic Linkovi 7 14. 06. 2007. 16:57
Desktop database manager koji radi sa UTF8? Pedja SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 17 03. 11. 2006. 19:05
PHP za razvoj desktop aplikacija chole PHP 8 29. 12. 2005. 08:00


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:35.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.