DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 09. 07. 2007.   #21
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao dinke Pogledajte poruku
Sta to moze da uradi python/perl sto ne moze PHP u cli rezimu? Da zanemarimo perfomanse, verujem da u 95% stvari taj deo totalno nije bitan.
Ne radi se o tome sta moze jedan ili drugi jezik. Da se razumemo - svaki moze sve, uz manje ili vise truda, a upravo kolicini truda i jeste razlika.

Perl je tipican predstavnik swissarmicus knifus porodice jezika, i kao takvog ga koristim 90% vremena. Kad se radi veci projekat, u igri je mnogo vise od puke sintakse i toga koliko je jezik zgodan za pisanje hackova, sto znaci da svaki ozbiljan projekat moze da se odradi u svakom jeziku.

Najbolje je poznavati vise jezika, pa koristiti onaj koji je najbolje prilagodjen konkretnom zadatku.
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 07. 2007.   #22
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao dinke Pogledajte poruku
Zasto bih ja (ili bilo ko drugi) ucio Perl/Python samo da bih mogao da odradim stvari koje vec mogu da odradim u PHP-u
Generalno, jezike treba učiti da bi smo postali bolji programeri. Mene su npr. Haskell i Erlang naučili tehnikama programiranja koje ranije nisam koristio u C++u, C#u i ostalim jezicima koje koristim manje-više redovno.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 07. 2007.   #23
Ivan
Psychedelictrance freak
Wrote a book
 
Avatar Ivan
 
Datum učlanjenja: 04.06.2006
Lokacija: Srbija, Beograd
Poruke: 1.008
Hvala: 325
933 "Hvala" u 34 poruka
Ivan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Ivan
Default

@dinke

Pitanje koji si postavio sam i ocekivao od tebe I donekle si u pravu kada kazes zasto bih to radio ...

Ali, pomenuo sam vec da imam ceste susrete sa ovim jezicima ali ih ne znam dovoljno dobro, zato i zelim da jedan "savladam". Ono sto radim sa njima moze i u PHP-u (u kojem i radim vecinu stvari) ali jednostavno mislim da nije stvoren za neke stvari koje se ticu administracije i siguran sam da postoje delovi web aplikacija koje bi mnogo bolje (stabilnije) radile u Perl-u/Python-u (neko iskusniji ce ovo verovatno da detaljnije objasni).

Sa druge strane ucenjem jos jednog jezika, prosiricu spektar svojih mogucnosti a i ujedno mogu da naucim neke nove stvari. Iskreno, jeste da trenutno sa PHP-om (pored security-a) zaradjujem novac i da mi je u njemu sve mnogo lakse napraviti ali mi se cini da je kao neka igracka ... previse brzo se uci i sve je dozvoljeno (jbg poceo sam sa C-om).
Btw, mnogo sam mlad ... mogu da isprobavam jos puno (usput kad imam vremena programiram i u C#)

Da se vratimo na moj problem ...

Sintaksa Pythona mi se sve vise ne svidja, nervira me sto ce da menjaju mnogo toga u v3, sve varijable su iste (nema prefiksa kao kod Perl-a), Perl-ov kod je kraci i prihvata exibizicije, konzola mi i nije previse potrebna, nije mi potreban visual, ... izgleda da Perl vodi

Razmislicu jos malo pa vam javljam sta sam odlucio ...
Ivan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 07. 2007.   #24
nesh
član
Certified
 
Avatar nesh
 
Datum učlanjenja: 18.08.2005
Lokacija: Niš
Poruke: 80
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
nesh is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za nesh Pošaljite poruku preko AIM za nesh Pošaljite poruku preko Yahoo za nesh
Default

(oblačim azbestno odelo )

Citat:
Originalno napisao Ivan Pogledajte poruku
Sintaksa Pythona mi se sve vise ne svidja, nervira me sto ce da menjaju mnogo toga u v3, sve varijable su iste (nema prefiksa kao kod Perl-a), Perl-ov kod je kraci i prihvata exibizicije, konzola mi i nije previse potrebna, nije mi potreban visual, ... izgleda da Perl vodi

Razmislicu jos malo pa vam javljam sta sam odlucio ...
QQ, sve varijable su iste! pa to je jedan od GLAVNIH razloga zbog koga sam i namrzao PHP (drugi je odvratan rad sa stringovima) - a i Perl.

A što se tiče Py3K, upravo gledam compatibility page i ... 90% mog koda (a ima ga podosta i sa "egzibicijama") će raditi bukvalno bez izmene, ostalo - taman će me naterati da, konačno, dovedem te delove u red. IIRC Perl 5 <-> 6 imaju drastično veće razlike nego Python 2.x <-> 3K.

A, što se tiče egzibicija, ako ih hoćeš onda ti ne preostaje ništa drugo nego pure C, sve ostalo je ....

Ako već tražiš jezik za sysadm i još ponešto, probaj da pogledaš (pročitaš) deo stdlib-a dotičnih, IMHO veći deo vremena ćeš ionako provesti čitajući svoj, ili tuđi kod, nego pišući novi. Kada sam morao da se vraćam nekim povećim parčićima koda pure C mi je delovao daaaaleko čitljivije neko neki od Perl ili čak PHP kodova

BTW jedan od razloga mog "navlačenja" na Python je baš stdlib, imaš skoro sve što ti na pamet padne već uz sam jezik, odlično dizajnirano i što je najbitnije vrlo čitljivo napisano tako da je ponekad lakše pogledati src lib-a nego kopati po doc.

Citat:
Originalno napisao dinke Pogledajte poruku
Dakle, sta to moze Python/Perl a da se ne moze odraditi u PHP-u, sto bi nateralo nekoga da uci pomenute jezike.
Off Topic:
Ne možeš da napišeš ZX Spectrum emulator :P

Perl i Python imaju barem po jedan

Tačnije, nisam video neki pristojan gfx lib za PHP (nije da sam tražio) Perl ima ___________ (popuniti), Python ima PyGame i SDL wrapper.


Off Topic:
Citat:
Originalno napisao Ivan Pogledajte poruku
(nema prefiksa kao kod Perl-a)
Joj, još će sad da se javi neko i da kaže da var mora da se imenuje sa

Kôd:
int *LPzCpstrtmrtOvoJeVar;
Jer je tako "razumljivije"

__________________
Nebojša Đorđević - nesh
Lead developer / Younify

Poslednja izmena od Ilija Studen : 10. 07. 2007. u 00:59.
nesh je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 07. 2007.   #25
Ivan
Psychedelictrance freak
Wrote a book
 
Avatar Ivan
 
Datum učlanjenja: 04.06.2006
Lokacija: Srbija, Beograd
Poruke: 1.008
Hvala: 325
933 "Hvala" u 34 poruka
Ivan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Ivan
Default

Odlicno, jel mogu da zamolim za jos malo "advokatisanja" da bih uskoro mogao da izaberem novi jezik ... Hvala.
Ivan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 07. 2007.   #26
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Stvarno ne znam šta očekuješ od ove teme? Jednoglasan odgovor ili? LB ti dade dobar savet - nauči oba. Rešen problem.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 07. 2007.   #27
Ivan
Psychedelictrance freak
Wrote a book
 
Avatar Ivan
 
Datum učlanjenja: 04.06.2006
Lokacija: Srbija, Beograd
Poruke: 1.008
Hvala: 325
933 "Hvala" u 34 poruka
Ivan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoroIvan će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Ivan
Default

Nemam vremena a ni potrebe (nijedan nije revolucionaran u odnosu na drugi) da naucim oba, lepo cu da procitam komentare iskusnijih (u koriscenju ovih jezika) i onda cu na osnovu tih zakljucaka, svojeg istrazivanja i potreba da izaberem ...

Ako neko ima jos nesto da doda neka slobodno uradi to, bicu veoma zahvalan ...
Ivan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 07. 2007.   #28
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Ivan Pogledajte poruku
lepo cu da procitam komentare iskusnijih (u koriscenju ovih jezika) i onda cu na osnovu tih zakljucaka, svojeg istrazivanja i potreba da izaberem ...
Komentari te nikad nece odvesti na pravu stranu, jer ce uvek biti dovoljno jakih argumenata za oba jezika. Jedino ako se sa jedne strane ne javi niko. Ako proguglas na temu perl vs python, naci ces samo subjektivna i vrlo podeljena misljenja.

Najvaznije je da probas oba i vidis u kom se vise osecas "kao kod kuce" - to ti je najjaci argument. Jezik na ciju logiku ne mozes brzo da se naviknes ti nikad nece biti "the one"...

Ali ajde, kad smo vec kod toga. Mnogo je vise ljudi preslo za Perl na Py. Razloga je mnogo, npr: cistiji kod, "standardniji" stdlib, bolji OO... Perl mozda kaska iza vremena, ali ce i to biti ispravljeno u nekoj, nadajmo se, skorijoj buducnosti, kada se Perl 6 konacno pojavi.
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 07. 2007.   #29
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

iz mog iskustva jezici se ne uce tako sto ti "odlucis" da naucis taj i taj jezik... tako se uci sintaxa, sto je samo mali pocetni korak (naravno neophodan), a pravi i najbolji nacin da se nauci jezik je da dobijes posao da popravis/prepravis/napravis nesto u datom jeziku (i da naravno bude gotovo za juce) i onda se zabijes u kod i provaljujes sta, kako i gde..

tako da u tom smislu, nauci sintaxu za i python i za perl (i za ruby), pa pusti vreme da ucini svoje... kako budes radio stvari, okrenuces se onom jeziku sa kojim imas vise posla i koji ti je korisniji, i njega ces da provaljujes dublje...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 07. 2007.   #30
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao dinke Pogledajte poruku
Sta to moze da uradi python/perl sto ne moze PHP u cli rezimu? Da zanemarimo perfomanse, verujem da u 95% stvari taj deo totalno nije bitan.
pa sa perlom (i linux shellom) mozes da napises nesto tipa:
Kôd:
c:\unix\find . -name *.htm -ok perl -p -i.BAK -e  "s/search_term/replace_term/g" {} ;
i da zamenis text u svim html fajlovima koristeci regExp, uz backupovanje originalnih fajlova... ili mozes da uradis bilo sta drugo sa tim fajlovima po zelji...

takodje ne radi se samo o pisanju novih skripti, nego i o tome da vec postoji jako mnogo sistemskih skripti napisanih u perlu (npr. make) pa je zgodno umeti da se snadjes sa tim...

naravno isto vazi i za python i za php, svaki od njih ima svojih prednosti, fora je znati vise jezika i primeniti onaj koji najbolje lezi datoj situaciji
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Literatura za Perl? Karenski89 Programiranje 6 02. 08. 2010. 23:33
PERL Knjiga Blood Sva početnička pitanja 4 05. 05. 2008. 21:22
Iz C u Perl MorenoArdohain Programiranje 0 13. 11. 2006. 21:45
Perl - Problem sa instalacijom skripte / putanjom perl-a bokacbl Programiranje 8 04. 06. 2006. 19:56
python:django novi python web framework nesh Web aplikacije, web servisi i software 12 30. 03. 2006. 00:22


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:06.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.