DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 06. 2009.   #21
igors
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 46
Hvala: 1
1 "Hvala" u 1 poruci
igors is on a distinguished road
Default

@Markok

WOW! Zaista WOW!!! Skoro nikada ne odgovara na ovakve threadove, ali sam morao da se ukljucim

Citat:
Kada programer ili pravnik pogresi posledica je manja. Ali to ne znaci da su pravnici i programeri neki drugaciji ljudi. Isti su kao i lekari. Ali nece niko programera nabiti na kolac zbog njegove greske.
Nece ga nabiti na kolac - u Srbiji. Ili mozda u Africi, ali u normalnom svetu svkako hoce - mislis da ako programer koji pise softver za upravljanje nuklearnom elektranom ili autopilotom u avionu napravi propust i dozvoli malo curenje reaktora ili pad aviona - nece snositi posledice? Mozda ne programer licno, ali sigurno ce osoba koja je bila zaduzena za kontrolu toga sto je taj programer uradio biti odgovorna.

Kako ne kapiras da nije poenta u lincu lekara i svaljivanje krivice na ovog ili onog - poenta je da se utvrdi ko je pogresio, zasto i pod kojim okolnostima - a u cilju da se to vise nikada ne bi ponovilo. Zato postoje procedure (ili kao sto je kod nas slucaj - ne postoje) - da bi se minimizovale greske lekara - koji su kao sto sam kazes - samo ljudi koji grese. I to je OK, niko nije bezgresan, ALI mora se znati ko je pogresio i zasto. I taj/ta mora da snosi breme odgovornosti.

Devojcica je umrla od meningitisa ali su je ubili lekari, nedostatak procedura, motivacije i zelje da se obavlja svoj posao. A za to neko MORA da odgovara.
__________________
Failing to plan is a plan to fail.
igors je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" igors za poruku:
Staro 18. 06. 2009.   #22
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Markok Pogledajte poruku
Meningitis je ubio, ne lekar.
Ajde priznaj da ti je neko blizak lekar...
jablan je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" jablan za poruku:
Staro 18. 06. 2009.   #23
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Citat:
Originalno napisao Markok Pogledajte poruku
Jedini relevantan, objektivan, merljiv pokazatelj za kvalitet porodilišta u Srbiji u odnosu na evropu je smrtnost majke i detata. Srbija se nalazi, ako se dobro secam na 8 mestu po niskoj stopi u evropi. Recimo zemlja na sedmom mestu je Švajcarska. Srbija nije ni približno bogata kao druge zapadne zemlje ali je po objektivnim rezultatima u rangu sa njima. To je činjenica, o tome se ne može polemisati. To su objektivni rezultati.
Uhm, imas li ti neki link prema tome? U sustini ja u srbijanskim bolnicama nisam bio skoro nikad (mislim) ali u CH jesam i mislim da postoji znatna razlika u svim odjelima a ne samo porodiljskom.
Ja nisam bio lijen pa sam potrazio report WHO-a u kojem cifre govore drugacije. Pricamo o Maternity Death? Stranica 33 i fino podaci iz Srbije i podaci iz CH.

Mislim da je ovo mjerodajno dovoljno.

ali to je sve off...
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 06. 2009.   #24
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

@misk0
Nesmes vise verovati televizoru. U krivu sam.

Prema cia word fact book, smrtnost novorodjencadi - dosta je losije nego u Svajcarskoj - 11,4 promila naspram 4,18. Svica u svetskom vrhu. Od zemalja EU, u odnosu na Srbiju losije je jedino u Bugarskoj i Rumuniji.

Poslednja izmena od Markok : 19. 06. 2009. u 00:40.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Markok za poruku:
Staro 19. 06. 2009.   #25
bopuc
novi član
 
Datum učlanjenja: 10.06.2009
Poruke: 2
Hvala: 3
2 "Hvala" u 1 poruci
bopuc is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Markok Pogledajte poruku
Jedini relevantan, objektivan, merljiv pokazatelj za kvalitet porodilišta u Srbiji u odnosu na evropu je smrtnost majke i detata. Srbija se nalazi, ako se dobro secam na 8 mestu po niskoj stopi u evropi. Recimo zemlja na sedmom mestu je Švajcarska. Srbija nije ni približno bogata kao druge zapadne zemlje ali je po objektivnim rezultatima u rangu sa njima. To je činjenica, o tome se ne može polemisati. To su objektivni rezultati.

Obzirom da sam bas skoro citao nesto na tu temu, evo gde lezi statisticka "kvaka"...


Preuzeto sa bloga Krugoline Borup
http://blog.b92.net/text/10365/Pinok...druge%20bajke/

...Nakon vikenda provedenog zabavljajući se sa bazom podataka Svetske zdravstvene organizacije, mogu da kažem da tabela procenata perinatalne smrtnosti stvarno pokazuje da je situacija gora u Švajcarskoj, pa i u Ujedinjenom Kraljvstvu, nego kod nas.

Zapanjeni?

I ja sam bila.

Dok nisam pročitala fusnotu koja upozorava čitaoce-namernike da ta tabela laže.

Perinatalna smrtnost jeste smrtnost beba pre rođenja plus u prvih 6 dana nakon rođenja, izražena na 1000 živorođenih beba. Kvaka je u tome da razvijene zemlje Evropske unije (stare članice) kao mrtvorođene računaju sve bebe teže od 500 grama, što je otprilike težina beba u 20. do 22. nedelji trudnoće. Kod nas se kao mrtvorođene računaju samo bebe starije od 28 nedelja. Sve ostalo su - pobačaji...
bopuc je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 06. 2009.   #26
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

@markok: Eto vidiš šta je statistika, ako može ovo:

Citat:
Dakle, gde smo u odnosu na ostale zemlje Evrope? Tu smo, pri dnu tabele, u njenoj poslednjoj četvrtini. Bolji smo od Azerbejdžana i Kirgistana.
da "preformuliše" u ovo:

Citat:
tabela procenata perinatalne smrtnosti stvarno pokazuje da je situacija gora u Švajcarskoj, pa i u Ujedinjenom Kraljvstvu, nego kod nas.
onda valjda razumeš šta sam hteo da ti kažem kada potežeš statistiku kao argument.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 06. 2009.   #27
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Sta da kazem, to je izjavio neko iz minstarstva zdravlja a ja prihvatio bez rezerve.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 06. 2009.   #28
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Sta da ti kazem, da si samo jednom preziveo pakao zvan porodjaj (pa makar i iz muskog ugla), nikakve statistike ne bi mogle da te ubede da je tvoja zena bezbedna kada se vrata porodilista zatvore.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 06. 2009.   #29
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao igors Pogledajte poruku
Devojcica je umrla od meningitisa ali su je ubili lekari, nedostatak procedura, motivacije i zelje da se obavlja svoj posao.
Citat:
Devojcica je umrla od meningitisa ali su je ubili njeni roditelji, tako sto nisu odvojili 100 evra za vakcinu koja postoji i može da se kupi a to je nedostatak motivacije i zelje da se obavlja svoj posao.
Ne možemo se služiti takvom logikom. Umrla je od bolesti.

Jedini način da se to ne ponavlja u budućnosti je uvodjenje obavezne vakcinacije.

@ dinke
Imam ćerku, čekam drugo dete, nije bilo strašno (mada, prva rečenica koju mi je žena rekla posle porodjaja je - sledeći put se ti poradjaj )

Poslednja izmena od Markok : 19. 06. 2009. u 18:48.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 06. 2009.   #30
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Da dopunim samo, istina je i da nisu sva porodilišta ista, u Zrenjaninu gde živim je otvoreno potpuno novo prošle godine, tako da to ostavlja drugačiji utisak u odnosu na neko izgradjeno pre pedeset godina.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
301 redirkecija "dinamickog" URLa na "dinamicki" URL mb_sa Regular expression i htaccess 7 02. 07. 2008. 20:21
Karakteri "&" i "=" i XMLHttpRequest Milos Vukotic Regular expression i htaccess 18 01. 10. 2007. 16:16
If IT really is a "profession", what is our "pro bono" contribution as IT pros? oksite e-Business 26 12. 01. 2007. 12:18
"Telekom Slovenije" preuzeo "Blic.net" za 390.000 evra Aleksandar Marković Komunikacije 2 23. 12. 2006. 15:23


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:29.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.