DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 27. 04. 2006.   #11
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Puhhh, ja sam se baš bavio ovom temom intenzivno proteklih 4-5 godina...

Prvo moram reći da sam zakleti pacifista (što me nekada nervira, ali to je druga priča) i da smatram totalno pogrešnim (po mojim principima naravno) da me neko tera da nosim pušku neko vreme, u slučaju da ako nekada dođe do sranja (a na ovim prostorima 'fala bogu malo-malo pa rat) ja budem spreman da branim instituciju u koju ne verujem, u stvar bolje reći prezirem ljude koji je "vode" i čine je onakvom kakva jeste i u kakvoj živimo.

Meni recimo to najviše smeta kod vojske i načina služenja tog roka--nije ti ponuđena alternativa. Kakav bih ja vojnik bio čoveče kada me zabole za ovu državu (i bilo koju drugu for det metr)? Krivinario bih i u vojsci i ako bi došlo do rata. Ma smejurija bre, šta da vam pričam...

No, aj' sad malo sa druge strane, tj. o zaključcima koje sam izveo u poslednje vreme, koji malo bolje odražavaju moje trenutne stavove prema vojsci.

I dalje mislim da je to traćenje mog vremena.
I dalje mi je ona prepreka u životu, visi mi nad glavom.

Slažem se sa Goranom kada je rekao da bi to bio tvoj najveći odmor do sada. Generalno ta institucija vojske ne funkcioniše, stoga i vojnike da izvinete "jebu u zdrav mozak" terajući ih da obavljaju besmislene radnje i zadatke.
Shvatam ja da je vojska ranije trebala od tebe da napravi čoveka, da se pokažeš kako možeš da izađeš na kraj sa raznim teškim situacijama, itd. Ali danas!? Mislim o čemu pričamo? Vremena su se promenila, a naša vojska je ostala bar jedno četiri decenije u prošlosti.

Mislim i ovo što je danas (p)ostalo od nje, to i nije neka vojska kapiram (za razliku od one ranije). Ljudi koji su služili po 12 metara su išli u divlju vojsku, ovo sada čujem svaki vikend kući, privilegije na sve strane, k'o u hotelima su.

Da imam neke koristi od te vojne obuke--verujem da ne bih imao ništa protiv završavanja iste, ali trenutno gledam na to kao na otimanje mojih 6 metara dana života.

PS

Za raspoloženje evo jedan vic:

Q: Zašto nije više opasno ispustiti sapun pod tuševima u vojsci?
A: Zato što su svi *****i na civilnom.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2006.   #12
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Evo još jednog koji je služio 12 meseci i to ne smatra izgubljenim vremenom. Doduše, ja ni sedam godina studiranja (jer su me jazz clubovi, kinoteka i preferans interesovali isto koliko i fax) ne smatram izgubljenim vremenom. Možda nisam ispao neki stručnjak niti posebno bogat i uspešan, al ko hoće da baci jedan pref nek izvol...
__________________
RainDog
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2006.   #13
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Ne bih nikoga da uvredim, ali ako vi koji ste sluzili vojsku (i to 12 meseci) niste skapirali kakvo je sr* vojska, onda stvarno ne znam ko ce.

Ja sam sluzio 12 meseci (sep 93 - sep 94), i moj jedini utisak je da je vojska robija gde mladog coveka ni krivog ni duznog osudis na godinu dana zatvora. Ja sam vojsku sluzio u elitnoj jedinici (avijacija) gde bi IQ staresina i vojnika valjda trebao biti malo visi od proseka. Kako je u ostalim jedinicama, ne smem ni da pomislim. Recimo, secam se jedan dan, pre podne pita nas kapetan u stilu:

K: "Momci, otkud vi tu kod TV -a ? Sta radite ?"
Mi: "Nista, odmaramo, popodne je letenje, pa tako ..."
K: "E pa nece moci ... idite napolje i pocupajte ono cvece ..."

"ono cvece" je niz od nekoliko stotina metara dugackog niza "cveca" (po dubokom korenu vise je licilo na korov). Nakon sto smo ga 6 sati cupali, decko iz starije klase (julac) nas pita posle "koji kreten je pocupao ono cvece" ... kada kazemo cija je to naredba, decko nam je objasni da je pre 6 meseci kapetan jednog pre podneva kada nisu nista radili doneo motiku i seme i terao ih da sade cvece. Dakle, cupas pa sadis. A to je samo jedna od gluposti, mrzi me da nabrajam dalje, a i bolje, ovako bi se mogao prisetiti i necega sto ne bih zeleo.

Sad ako moze neko da mi objasni sta je korisno u ovome, otvoren sam za razlicita misljenja. Moje misljenje, u vojsku kakva je sada normalan covek sa IQ-om iznad 70 ne treba ici nikako.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2006.   #14
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Koje su ti varijante ako jos nisi bio u vojsci?
a) nalazenje nacina da se izbegne
b) odlazak

Ako nemas nacina za a), onda ti ne gine b). Koliko god da je sr*** vojska, ako ukapiras da ces morati da je odradis onda bar gledaj kako da umanjis stetu. A mozes i da provedes to vreme kukajuci i onda si ga stvarno izgubio.

Da ponovim moj programerski recept za vojsku bi bio:
- stampaj sto vise strucne literature, citaj kad god imas vremena
- ako te vec teraju da pucas i puzis, eto prilike da se uzivis i igras vijetnama
- ako te neki kreten smara misli u sebi da ce on i sledece godine tu da se vuce i cima za male pare a ti ces da ubijas 5 puta vecu kintu od njega radeci mnogo bolji posao

I na kraju, apsolutno najbolja stvar kod vojske - mnogo je dobar osecaj kad prodje
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 04. 2006.   #15
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Citat:
ako vi koji ste sluzili vojsku (i to 12 meseci) niste skapirali kakvo je sr* vojska, onda stvarno ne znam ko ce.
Šta je sve u životu sr* i gubljenje vremena... a i to je krajnje relativan pojam.
Ima ona priča Žike Pavlovića, kad je na 30km od najbližeg naseljenog mesta u pustinji prošao džipom pored nekog domoroca koji je brzim hodom išao u istom pravcu. Normalno, stane i pita ga da li hoće da ga poveze, a ovaj mu kaže: "Nemam ja vremena gospodine da se vozim..."
__________________
RainDog
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 04. 2006.   #16
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao dinke
Ne bih nikoga da uvredim, ali ako vi koji ste sluzili vojsku (i to 12 meseci) niste skapirali kakvo je sr* vojska, onda stvarno ne znam ko ce.
Ma zemljače, svaka ti je ka' Njegoševa. Jedino što nisam znao da je sad samo 6 meseci, pa mi je kao svakom čistokrvnom Srbinu krivo što sam ja najebao a ova omladina će da se izvuče

A inače, da sam u vojsci naučio korisne stvari, to jesam: nikad pre vojske nisam lagao, krao i otimao.

Mada, kad pogledam ove ovde u emigraciji koji nisu služili vojsku pa sad ne smeju da idu kući, mogu reći da ih zajebavam sa apetitom: "škartovi" i "dezerteri" su samo neki od termina kojima ih častim. Oni sa svoje strane zezaju jednog koji je bio desetar i član partije (u Titovo vreme), ali ja sam časno završio kao redov-gušter prve klase pa mi ne mogu ništa
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 04. 2006.   #17
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Evo meni je sad skoro stavljanea centralna poternica policije zbog vojske a imam sva prava da to izbegnem ...a jednostavno nemam vremena da se zezam sa tim .... sad cu da prsnem i da pokusam na sve nacine da me jednostavno nema u njihovom registru ....

nastaviće se ....
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 04. 2006.   #18
Milos Vukotic
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar Milos Vukotic
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: Neđe ođe...
Poruke: 1.197
Hvala: 339
688 "Hvala" u 178 poruka
Milos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamen
Default

Zar nije sama činjenica da su (nažalost!) u nekoliko ratova, tokom zadnjih 15 godina, regruti ginuli kao topovsko meso (predvođeni oficirima od kojih su makar polovina samo priučene polupismene seljačine) dovoljan dokaz koliko je uređenje JNA/VJ (ili kako li se već zove) zlo i naopako!?
Izvinjavam se zbog potezanja ovakvih argumenata, nije lijepo, ali čemu priča posle toga?

Imao sam par krivičnih prijava, jednom su me čak i plašili pričom da "svaki saobraćajac ima pravo da me uhapsi"... Imam 32 godine i mislim da ih sad već zabolje i za mene i za moje služenje, ali u svakom slučaju, nema šanse da ću poći, ni da smanje vojni rok na 6 sati a ne 6 mjeseci.
__________________
Чак Норис може да си ги врзе врвките на чевлите со стапалата.
Milos Vukotic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 04. 2006.   #19
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

selim se u Crnu Goru ) lol ... ma smor ... pazi ja sam kao mladji bio zaludjen time .. kad su me regrutovali birao sam specialne antiteroristicke jedinice pri gardi ,znaci ( tad sam mislio ) ako vec idem da gubim vreme neka bude hard core ... sada racunam da bi me tih 6 meseci kostalo jako puno para i zivaca ili godinu dana ( ili koliko je vec ) civilne sluzbe nesto manje ali u svakom slucaju ... no can do .. bolje cu da odvedem nekog na par vecera i da sredim nego da se cimam sa budalama
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 04. 2006.   #20
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ne znam kako drugi, ali ja mislim da vojni rok ne bi trebao da traje duže od obuke. Obuka u većini jedinica može da se završi za 3 meseca, zajedno sa svim gađanjima i terenima, sve ostalo je "mršenje muda".

Na kraju, kao što su neki i iskusili, to što si naučio u vojsci (osim recimo čišćenja puške) nema blage veze kada odeš u rat. Isto kao recimo sa školovanjem. Završiš faks, dobiješ prefiks ispred imena, i zaposliš se negde u struci i skapiraš da blage veze nemaš, i da si bez veze potrošio X godina na faksu učeći stvari koje ti ne trebaju u pravom životu.

Zato bih ja tu obuku napravio 1 mesec žestoko, + 1 mesec razne vežbe, gađanja, tereni... + 1 mesec "onako" (da čupaš cveće)... i m'rš kući.

Ok, postoji tu i drugi problem - malo nas je i siromašna smo država. Kada bi išli u vojsku samo oni koji žele i bili plaćeni za to, mislim da bi vojni budžet morao da bude bar trostruko veći a imali bi po 500-1000 regruta maksimalno na celoj teritoriji srbije. Tako da, ako ne želite da plaćate veće poreze, "zagrizi metak" i "izdrži" tih 6 meseci, koji stvarno iz naše perspektive (onih koji su služili godinu dana) zvuči smešno. Prvih tih 6 meseci ionako najbrže prođe, drugih 6 meseci je bilo žešće smaranje.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Ukinuta obaveza dostavljanja skenirane dokumentacije! torbica Domain Name Service (DNS) 47 29. 06. 2009. 14:36


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 02:50.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.