DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 19. 12. 2006.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default Startup. Kada odustati?

Pre jedno nedelju dana sam dobio ideju da napravim jedan sajt. Malo sam surfovao i ustanovio da takav sajt ne postoji kod nas, bar ne ni na približno solidnom nivou. Krenuo sam sa mozganjem, malo crtkao, zapisivao, već planiram bazu podataka, razmišljam kako sve to treba da izgleda i moram priznati da se odavno nisam toliko primio na neku ideju.

Jutros dolazim u office i ispričam svoju ideju i ustanovimo da ja očigledno ne umem da pretražujem pošto je bukvalno prvi search result bio jedan takav sajt (izgleda da sam probao skoro sve keyworde osim onog ključnog).

Pogledam sajt i moram priznati da je prilično dobro urađen i bukvalno ima sve ono što sam ja planirao da stavim (ok, ja sam hteo još neke dodatne stvari ali su to sitnice). Išlo je dotle da je čak i layout onakav kakav sam ja nacrtao, ne grafički dizajn već raspored elemenata, pa čak i kolone koje sam ja zamislio su identičnih širina. Prosto neverovatna situacija.

Maksimalno sam se izbedačio. Taj sajt je već prilično razrađen i iskreno da dostignem taj nivo trebaće puno vremena, znoja i krvi. Ne mislim nivo po kvalitetu nego nivo "razrađenosti".

Dakle šta sada raditi?

Prilično sam napaljen na svoju ideju, sada sam nažalost video i potvrdu da to funkcioniše, i ne odustaje mi se tek tako. Opet, kao što rekoh, mnogo krvi i znoja će trebati da postanem konkurentan, najviše zbog liste klijenata koji sarađuju sa tim sajtom. Postavlja se pitanje da li uopšte i započinjati. Opet, kada ima mesta za jednoga - ima i za još jednoga, pa neka bude mano-a-mano.

Čak sam jutros i mungosu najavio taj projekat (nisam ni njemu rekao o čemu se radi), ne znam da li je primetio koliko sam bio ponosan na sebe Stvarno ne znam šta da radim. Evo celo popodne i veče se bedačim, razmišljam da li je pametnije potrošiti energiju na nešto drugo ili se upustiti u tu avanturu.

Kada sam krenuo sa romance cafe, krenuo sam više iz nekog inata. Tada je na srpskom nebu postojalo par takvih sajtova, i prilično me je nerviralo koliko su odvratni i koliko su loše urađeni. Bukvalno sam seo i napravio sajt da pokažem da to može i mora bolje. I da oni ljudi koji dolaze na takve sajtove zaslužuju bolje. Međutim, tada je situacija bila prilično easy jer je konkurencija bila za 4 koplja slabija iako su imali daleko bolje početne pozicije - sve su radili pogrešno a imali su korisnike samo zato što ti korisnici nisu imali alternativu. Sada je situacija mnogo teža, postoji jako dobra konkurencija i što je važnije - razrađena konkurencija (ni sada mi nije jasno kako sam propustio da pronađem taj sajt).

Šta raditi?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 12. 2006.   #2
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Pod jedan - prespavati

A sutra fino opet razmisljati. Konkurencija nije problem, sto kazu - na vrhu uvijek ima mjesta. Ako mislis da je posao dobar i isplatljiv, samo naprijed.

Nekad je cak bolje da nisi prvi. Onaj koji je prvi mora sve da objasnjava (sta objasnjava, cesto da im crta!) klijentima od nule. Kad si drugi, mozes i da uocis nedostatke prvog sajta i da ponudis nesto bolje. Dakle, sto se tice konkurencije, ako mozes bolje, ne sekiraj se oko njih.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 12. 2006.   #3
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

http://www.vampirefreaks.com/
http://www.vampirerave.com/

Pa sta?

Ako si siguran da se moze zaraditi, samo treba malo tvoga znoja i krvi, hoces li, zavisi samo od tebe, ali to je u redu.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 12. 2006.   #4
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Tu se pojavljuje još jedan problem: koncept.

Moram priznati da je moj koncept bio jako sličan onome postojećem, plašim se da će na kraju ispasti priča kako sam im maznuo ideju ili nešto. Da sam ja na njihovom mestu i ja bih to pomislio. Šta sad? Da menjam svoj koncept ili da pičim ovako kako sam zamislio pa šta bude?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 12. 2006.   #5
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 07.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

bicu krajnje subjektivan.
Ja bih to odradio...
-Ako neki servis funkcionise dobro, ne znaci da ti korsnici ne bi voleli da imaju alternativu.
-Zdrava konkurencija uvek dovodi do porasta kvaliteta.

Ne znam da li je uopste moguce napraviti cost/benefit proracun za tako nesto, ali sam ubedjen da i ako ne daj boze ne uspes uvek mozes to da prodas i u najgorem slucaju budes na nuli.

Edit: a takodje uvek mozes da kazes da nisi ti kriv nego smo te mi nagovorili
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 12. 2006.   #6
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Ne brini što se tiče krađe ideje -- ideju ne možeš ukrasti.

Savjetujem ti da razmisliš o svim načinima kako se izvorni koncept može unaprijediti -- probaj koristiti taj drugi sajt neko vrijeme, ili ga bar pretraživati, i svugdje razmišljaj kako bi ti to mogao bolje, ne samo dizajnerski nego još i više funkcionalno.
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 12. 2006.   #7
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Mozes da promenis malkice prakticno bilo sta Bluesman.

@Berislav

Bas tako.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 12. 2006.   #8
Aleksandar Marković
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 06.10.2006
Poruke: 95
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Aleksandar Marković je za sada nepoznatih kvaliteta
Default

A sto se tice prosto neverovatnih situacija ... zanimljivo je da sam jutros citao sledeci clanak: Top 15 Strangest Coincidences -> http://2spare.com/item_51964.aspx a ondak ovde vidoh ovu temu
__________________
http://www.akcenat.info
Aleksandar Marković je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 12. 2006.   #9
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Ja se u ovakvim situacijama sjetim Madonne, Sama Waltona i Billa Gatesa koji su napravili najviše para u svojim industrijama, a niti su krenuli prvi, niti su posebno poznati kao inovatori, već samo udri eklektički copy/paste najboljeg od drugih, jaka ekipa i što više rada, rada, rada...

Citat:
Sada je situacija mnogo teža, postoji jako dobra konkurencija i što je važnije - razrađena konkurencija (ni sada mi nije jasno kako sam propustio da pronađem taj sajt).
Ovo je definitivno trenutno najveći problem za sve nas koji bilo šta započinjemo danas na Webu. 2002/3 i ako je bila konkurencija, bila je tanka u nekom ili svim "mojim" faktorima uspijeha na Webu (brending, marketing i PR, interfejs dizajn), pa je kudikamo postojao veći manevarski prostor. Danas to sve više izčezava. Ono što ljudi kaže, komjuniti je čudo. Samim tim, ono što je Pepsi uradio Coca Coli, samo marketing i PR, bolji odnos prema kupcu i pokoji udarac ispod pojasa
Što se tiče originalnog pitanja, mislim da treba okušati sreću i ući na to tržište, pogotovo ako postoji dobar biznis model

Evo ovih dana pregovaram da ulazim u neku priču (doduše sa osiguranim tuđim parama) gdje imaju tri dosta solidna i perspektivna igrača, tokom sledeće godine ulazi četvrti koji je jak ko crna zemlja i sad mi peti tu da se pojavimo Ali šta je tu je, ko ne riskira, taj ne profitira
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 12. 2006.   #10
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Moram priznati da je moj koncept bio jako sličan onome postojećem, plašim se da će na kraju ispasti priča kako sam im maznuo ideju ili nešto. Da sam ja na njihovom mestu i ja bih to pomislio. Šta sad? Da menjam svoj koncept ili da pičim ovako kako sam zamislio pa šta bude?
Pici kako si zamislio. I izguraj do kraja. To sto postoji razradjen sajt nije bitno ni najmanje. Ja ne bih odustao na tvom mestu.
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Čoveče ne ljuti se - startup igra bluesman Opušteno 75 14. 12. 2007. 11:04
Prava cena startup-a bluesman e-Business 59 11. 10. 2007. 22:56
Hoćete da radite za startup? Ilija Studen Linkovi 7 06. 06. 2007. 14:23
Startup Inkubator tesliana e-Business 17 02. 02. 2007. 17:19
How to Build a Bulletproof Startup jasmanac e-Business 5 18. 06. 2006. 15:09


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 03:12.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.