DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 29. 05. 2010.   #1
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default Otvaranje Agencije Za Internet Marketing (sa vodjenjem knjiga)

Otvaram agenciju za internet marketing. I tu se otvorilo puno pitanja a na neka jos uvek nemam odgovor. Znaci nema nikakve predaje sav prihod je od adsensa i affiliate marketinga i to sve stize u vidu ceka. Zato mislim da je vodjenje knjiga prilicno lak posao jer treba samo da upisujem unovcavanje cekova i podizanje novca.

Pretpostavimo da zaradjujem 3 000 000 dinara godisnje u tom slucaju.

1) Da li mogu da podizem novac sa racuna Agencije bez nekog posebnog opravdanja (tipa samo napisem isplata vlasniku) - u Poreskoj Upravi su rekli da moze.
2) U poreskoj Upravi mi je receno da je porez 10% od dobiti + 7000-8000 za doprinose.
3) Ali me zanima da li je to ukupan iznos poreza ili npr treba da placam onaj porez na dohodak gradjana ako podignem bez nekih posebnih opravdanja vise od 1 500 000 dinara.Da li tada placam +10% poreza na dohodak gradjana?
4)Koliko su provizije za unovcavanje tih cekova?
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 05. 2010.   #2
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

1. Možeš
2. Ja plaćam poreze i doprinose na agenciju, oko 14.500din. Ima načina da se to nešto smanji ali je to ozbiljna smaraža. Kako nisi PDV obveznik i kako si registrovan kao agencija nemaš obavezu vođenja knjiga sve dok ti iznos ne pređe npr. 3.000.000 din (nisam siguran za tačnu cifru, možda je i 4.000.000din)
3. Kada kao građanin prihoduješ preko cifre koja je zakonski limit obavezan si da prijaviš godišnji prihod i platiš porez na prihod. Sa ovim nemoj da se zezaš jer u poreskoj upravi postoji objedinjena evidencija svih tvojih prihoda na svim računima banaka kod nas, te ako ne prijaviš godišnji prihod odrađe ti kožu sa leđa (pričam iz sopstvenog iskustva)
4. Ne znam odgovor.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 05. 2010.   #3
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Kada sam razmisljao PR ili doo, pobegao sam od PR (to je agencija u sustini), jer sav prihod (dobit kako bi ga nazvao) ti ulazi kao plata. Znaci placas 46% od dobiti drzavi. (10% porez na samostalnu delatnost i 36% doprinosi)
Ako ne predjes 3m i ides kao pausalac onda imas fixne troskove godisnje i to je to. Nema pravdanja.
Ako predjes 3m, sve moras da pravdas.

Ako pod internet marketing mislis da na advertising, onda proveri koliko i kako mozes da pravdas marketing troskove (tipa ja u doo sa sifrom 72200 mogu samo 5% od prometa).
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 05. 2010.   #4
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Malo zbunjuje naslov, ne znam tačno šta pitaš. Ako si paušalac ne vodiš knjige osim onu jednu što sam popunjavaš, ali to nije "knjigovodstvo". Ako kao preduzetnik sa ovim našim uslužnim delatnostima dođeš do 3M, onda je bolje odmah otvoriti d.o.o. nego biti agencija "knjigaš", pošto su veliki troškovi za doprinose jer ti se sva dobit oporezuje kao da je plata.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 05. 2010.   #5
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Hvala na super odgovorima.
@mileusna Bio sam u poreskoj upravi i tamo su me posteno izlagali i rekli su mi da internet marketing agencija NIKAKO ne moze da bude pausalna - i da je tako po zakonu. Takodje su mi rekli da je porez samo 10% + 7-8 000. I kada sam pitao da li mogu da dizem novac sa tog racuna bez ikakvog dodatnog poreza rekli su da mogu. Naravno nema pomena o tome da se sve racuna kao zarada i da moram da platim na te pare koje podignem tj zaradim jos 36%.

Po mom misljenju ta poreska inspekcija bi trebala odmah u zatvor - zato sto ne samo da laze mene nego laze i sve zive koji hocu da otvaraju neke takve firme.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 05. 2010.   #6
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Jedina istina koju je poreska rekla je: "mi nismo tu da dajemo savete, vec kaznjavamo"

Zakonski i ne moze internet marketing firma da bude pausalna, ali... skoro sve one jesu
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 05. 2010.   #7
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Dakle jos jedno pitanje:
Ako sam pausalac i ako imam prihod od recimo 2 500 000 dinara mesecno da li tacno da mi je ukupan porez koji treba da isplatim drzavi zapravo taj pausalni porez neka naprimer bude 15 000 mesecno + jos porez na dohodak gradjana zato sto sam presao 1 500 000 dinara - koji bi u ovom slucaju iznosio 10%*(2 500 000 - 1 500 000)=100 000 dinara.

Da li postoji jos nesto sto treba da se plati?
Tipa tih 36% za doprinose?
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 05. 2010.   #8
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Zakonski i ne moze internet marketing firma da bude pausalna, ali... skoro sve one jesu
Kako znas da ne moze da bude pausalna.Ja sam zakljucio da moze posle citanja zakona o porezu na dohodak - i uredbi o pausalnom oporezivanju.

Dakle ovo je sa sajta poreske uprave:
1) Предузетник који испуњава услове за паушално опорезивање из члана 40. Закона, а који сматра да с обзиром на околности није у стању да води пословне књиге, осим пословне књиге о оствареном промету, или да му њихово вођење отежава обављање делатности, може да поднесе захтев за паушално опорезивање Републичкој управи јавних прихода - одељењу за утврђивање и наплату јавних прихода у општини на чијој је територији регистрован, односно
обавља делатност (у даљем тексту: надлежни порески орган).

2) Clan 40:
Члан 40.
Предузетник који с обзиром на околности није у стању да води пословне
књиге, осим пословне књиге о оствареном промету, или коме њихово вођење отежава обављање делатности, има право да поднесе захтев да порез на приходе од самосталне делатности плаћа на паушално утврђен приход (у даљем тексту: паушално опорезивање).
Право на паушално опорезивање не може се признати предузетнику:
1) оснивачу ортачке радње;
2) који обавља делатност из области: трговине на велико и трговине на
мало, осим одржавања и оправке моторних возила, хотела и ресторана, финансијског посредовања и активности у вези с некретнинама;
3) у чију делатност улажу и друга лица;
4) чији је укупан промет у години која претходи години за коју се
утврђује порез, односно чији је планирани промет када почиње обављање делатности - већи од 3.000.000 динара,
5) који је обвезник пореза на додату вредност, односно који се определи
за плаћање пореза на додату вредност у складу са законом којим се уређује порез на додату вредност. Изузетно од одредбе става 2. тачка 2) овог члана, предузетнику који трговинску или угоститељску делатност обавља у киоску, приколици или сличном монтажном или покретном објекту може се, на његов захтев, одобрити
да порез плаћа на паушално утврђен приход.
.................................................. .................................


Dakle ja odavde ne vidim da internet marketing spada u nedozvoljenu kategoriju.
Da li mozda neko vidi?
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 05. 2010.   #9
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

ako si paušalac, poreze i doprinose plaćaš u paušalnom iznosu, po rešenju poreske uprave. Znači ne plaćaš procentualno doprinose.
pravilnik za određivanje visine paušalnog poreza
http://udruzenjepreduzetnika.com/wp-...orezivanju.pdf

ako je registrovano na periferiji sela -20%
ako je nedovoljna potražnja -50%
ako je nerazvijena opština - osnovica je (mala) prosečna zarada u toj opštini a ne prosek u Republici

Otvori firmu na periferiji nekog sela u opštini Vladičin Han.

Poslednja izmena od Markok : 29. 05. 2010. u 18:22.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 05. 2010.   #10
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Dakle jos jedno pitanje:
Ako sam pausalac i ako imam prihod od recimo 2 500 000 dinara mesecno da li tacno da mi je ukupan porez koji treba da isplatim drzavi zapravo taj pausalni porez neka naprimer bude 15 000 mesecno + jos porez na dohodak gradjana zato sto sam presao 1 500 000 dinara - koji bi u ovom slucaju iznosio 10%*(2 500 000 - 1 500 000)=100 000 dinara.
PAUŠAL.

Dokle god imaš prihod ispod 3 miliona dinara, možeš da budeš paušalac. Podnosićeš zahtev poreskoj upravi za paušalno oporezivanje pri registraciji, odnosno kasnije u novembru za sledeću godinu. Iznos poreza i doprinosa će ti utvrditi poreska uprava rešenjem. Koliko u rešenju bude pisalo, toliko plaćaš. Iznos jeste orijentaciono taj koji ti navodiš.

Ako si paušalac, ne plaćaš još i godišnji porez na dohodak građana po osnovu te tvoje firme. Zato što ti je poreska uprava već utvrdila koliko plaćaš rešenjem, a iznos je utvrđen paušalno (otpilike) na osnovu prosečne zarade u državi, delatnosti, lokacije sedišta firme, i još nekih drugih kriterijuma. Taj iznos po osnovu koga ti se utvrđuje porez je mnogo ispod limita za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građana, tako da ti isti ne plaćaš. Plaćanjem iznosa utvrđenim rešenjem o paušalnom porezu regulisao si svoje obaveze prema državi. Kad platiš taj porez sve što ti ostane je tvoje.

Pored poreza i doprinosa, najverovatnije ćeš trebati da platiš još neke takse lokalnoj samoupravi (komunalna taksa, taksa na isticanje firme, i slično).

Poslednja izmena od Gargoyle : 29. 05. 2010. u 18:31.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Otvaranje agencije.Dilema. Milance e-Business 25 08. 06. 2010. 09:57
Otvaranje prvog Internet parka u Srbiji Miloje Sekulic Opušteno 45 17. 06. 2008. 18:09
Šta je IMA - Internet Marketing Agencija? Nikola Vavic Marketing i SEO 18 22. 11. 2007. 01:03
Internet marketing tematika u marketing časopisu Taboo Dragan Varagić Marketing i SEO 0 17. 08. 2005. 13:46


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 19:37.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.