DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 01. 06. 2010.   #31
gaganed
web dizajner u najavi
Certified
 
Avatar gaganed
 
Datum učlanjenja: 07.05.2009
Lokacija: Smederevo
Poruke: 88
Hvala: 53
5 "Hvala" u 5 poruka
gaganed is on a distinguished road
Default

Mislim da je 99% dokumentacija ista za svaku opstinu i mesto, jer to ne diktira opstina vec APR i poreska uprava. Sve oni vode i registruju.

Koliko se secam pola polja na tim obrascima sam ostavio prazno i niko mi nije nista rekao.
__________________
ScalaTeam.com
gaganed je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 06. 2010.   #32
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Kada sam rekao "od opštine do opštine", mislio sam na lokalnu filijalu poreske uprave kojoj se podnosi zahtev za paušalno oporezivanje i koja donosi rešenje po zahtevu...

Poslednja izmena od mileusna : 01. 06. 2010. u 22:38.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2010.   #33
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Izvinite imam jos par pitanja.

1) Da li imam pravo da kao agencija - pausalac poslujem sa inostranstvom to jest da dobijam unovcavam adsense i commision junction cekove. Rekose mi da postoje neke fakture koje moras da popunjavas a ja ni sam google-om ni sa cj-om naravno nemam nikakve mogucnosti za izdavanje toga.

2) Zaista jeste li potnuno sigurni da ako prijavim (opet agencija-pausalac) ocekivani prihod od npr 300 000 dinara godisnje a zaradim 3 000 000 a da pritom nista ne opravdavam kao troskove - tj da prakticno moj dohodak bude 2 700 000 din da li moze da se desi da mi sledece godine kao osnovicu za oporezivanje uzmu 2 700 000 din/12= 225 000 din tj da mi porez bude 46%*225 000 din sto je priblizno 100 000 din mesecno.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2010.   #34
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

1) Ne kapiram kako je moguce ali moze.. svi to rade. (Google bi trebalo da moze da ti salje rezultate poslovanja, ali i da ne salje, mozes sam da napravis kao Invoice koji si poslao Google-u za sumu koji dobijas i to je to - pises internet marketing usluge)
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2010.   #35
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

1) Imaš pravo da radiš sa inostranstvom, naravno. Za sve prihode izdaješ fakture (račune). Oko čekova se raspitaj u banci, i/ili pitaj knjigovođu kako se formalno knjiži prihod od čekova.

2) To prijavljivanje očekivanog prihoda jeste formalna stavka u obrascu, ali se realno uzimaju u obzir drugi faktori (da ponovim i 3. put: delatnost, lokacija, itd). Inače šta je uopšte očekivani prihod? Otkud ti znaš koliki ćeš imati prihod? To po definiciji ne možeš da znaš. Neznaš ti (a ni oni) šta će biti sutra. To je glupost ako mene pitaš.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2010.   #36
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
1) Ne kapiram kako je moguce ali moze.. svi to rade. (Google bi trebalo da moze da ti salje rezultate poslovanja, ali i da ne salje, mozes sam da napravis kao Invoice koji si poslao Google-u za sumu koji dobijas i to je to - pises internet marketing usluge)
Mislis po zakonu ne moze?
Moze malo detaljnije o tom invoice-u?
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2010.   #37
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Gargoyle Pogledajte poruku
1) Imaš pravo da radiš sa inostranstvom, naravno. Za sve prihode izdaješ fakture (račune). Oko čekova se raspitaj u banci, i/ili pitaj knjigovođu kako se formalno knjiži prihod od čekova.
Znas da mislim na pausalnu agenciju?
Mislis mozda na to kako se to unosi u KPO posto pausalac nema knjiga.


Citat:
Originalno napisao Gargoyle Pogledajte poruku
2) To prijavljivanje očekivanog prihoda jeste formalna stavka u obrascu, ali se realno uzimaju u obzir drugi faktori (da ponovim i 3. put: delatnost, lokacija, itd). Inače šta je uopšte očekivani prihod? Otkud ti znaš koliki ćeš imati prihod? To po definiciji ne možeš da znaš. Neznaš ti (a ni oni) šta će biti sutra. To je glupost ako mene pitaš.
Dobro ali ako se pojavi neki veliki prihod - npr 3 000 000 dinara godisnje (ili koji dinar manje) - da li ce onda povecati mesecnu ratu pausalnog poreza. Znam da ima vise faktora - citao sam te faktore vise puta ali i dalje ne razumem koliko je bitan prihod iz prethodne godine. Ili mozda mogu da mi retroaktivno povecaju porez na tekucu godinu zbog prevelikog prihoda.
Naravno ne zelim da ispadne da na kraju placam 46% poreza.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2010.   #38
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

1. Da, paušalna agencija, možeš normalno da posluješ sa inostranstvom. Jedino kažem raspitaj se oko konkretne procedure naplate čekova, i načina na koji banka/država tretiraju primljene čekove. Ja ne radim sa čekovima pa neznam tačno to da ti kažem. Neka se javi neko ko radi sa ino čekovima. U svakom slučaju svaki prihod agencije ćeš knjižiti u KPO.

2. 3 miliona generalno i nije neki veliki prihod za jednu firmu . Neznam tačno da ti kažem koliko utiče i koliko je bitan prihod iz prethodne godine. Pretpostavljam da u nekoj meri jeste. Moguće je da će ti povećati porez u narednim godinama ako imaš i veći prihod. Ali ja pre mislim da se to može desiti zbog povećanja prosečne zarade u republici, i nekog eventualno drugačijeg tretiranja onih ostalih faktora. Ali tebi poreska uprava ako si paušalac svakako određuje porez rešenjem, dakle u nekom fiksnom iznosu. Pa je tebi u interesu ako si paušalac da zaradiš što više (do tog limita od 3mil), jer će ti onda porez (koliki god da je) u procentualnom iznosu u odnosu na prihod biti manji.

Primer. Recimo da ti je porez 15.000 RSD x 12 meseci = 180.000 RSD godišnje.
- Ako zaradiš 3 miliona u toku godine, a porez ti je 180.000, procentualno ti je porez 6% od prihoda.
- Ako zaradiš 360.000 u toku godine (to je 30.000 mesečno), a porez ti je 180.000, procentualno ti je porez 50% od prihoda.
- Ako ne zaradiš ništa , to je tvoj problem, a državi svakako dođeš onih 180.000 poreza.

Tako da se ti slobodno trudi da zaradiš što više (do limita) .

Uzmi ove cifre uslovno, kao grubu računicu. To ti je otprilike situacija danas. Mi neznamo sad unapred koliko ćeš ti zaraditi, koliko će ti poreska tačno utvrditi porez, a ni kakvi zakoni, propisi ili takse mogu da te zakače u budućnosti. Da li ćeš imati porez 15.000, više ili manje, itd. Ali to ti je rizik poslovanja.

Poslednja izmena od Gargoyle : 02. 06. 2010. u 04:01.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2010.   #39
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
Mislis po zakonu ne moze?
Zakonski moze - mislim cudi me po opisu "pausala" zasto moze, ali ne zalim se

Citat:
Moze malo detaljnije o tom invoice-u?
Odi u Word, trazi Invoice template. Stavis ime svoje firme, stavis Google u kupac i njihovu adresu, stavis koliko da plate, i kako.
To odstampas, pecatiras i saljes u devizni inspektorat kad ti stigne uplata.
U banci popunjavas samo formular koji oni tebi posalju.
Isto bi vazilo i za cekove ako uopste mogu da idu na ime firme.

Za te stvari bih ti vec savetovao da imas knjigovodju. Ja da nemam ne bih ni znao da treba to da se uradi. Nigde ne kazu..

Dalje, ako mozes da primas preko racuna - PRIMAJ PREKO RACUNA. Banke NE naplacuju FIRMAMA primanje novca! (meni ne naplacuju u Raiffeisen, a po tarifnicima vidim da ni druge ne naplacuju).
Znaci, sem ako ne moras preko cekova - nemoj.
(e sad da li ti Google naplacuje slanje wire-om.. to je drugo firma tih razmera verovatno ima ugovor u besplatnom wire-u u Evropu - ShareIt ima recimo).
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2010.   #40
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Zakonski moze - mislim cudi me po opisu "pausala" zasto moze, ali ne zalim se

Odi u Word, trazi Invoice template. Stavis ime svoje firme, stavis Google u kupac i njihovu adresu, stavis koliko da plate, i kako.
To odstampas, pecatiras i saljes u devizni inspektorat kad ti stigne uplata.
U banci popunjavas samo formular koji oni tebi posalju.
Isto bi vazilo i za cekove ako uopste mogu da idu na ime firme.

Za te stvari bih ti vec savetovao da imas knjigovodju. Ja da nemam ne bih ni znao da treba to da se uradi. Nigde ne kazu..

Dalje, ako mozes da primas preko racuna - PRIMAJ PREKO RACUNA. Banke NE naplacuju FIRMAMA primanje novca! (meni ne naplacuju u Raiffeisen, a po tarifnicima vidim da ni druge ne naplacuju).
Znaci, sem ako ne moras preko cekova - nemoj.
(e sad da li ti Google naplacuje slanje wire-om.. to je drugo firma tih razmera verovatno ima ugovor u besplatnom wire-u u Evropu - ShareIt ima recimo).
Moram cekove jer uglavnom radim sa adsensom i sa cj.com a oni nemaju wire za srbiju nijedan. Mozda mogu da izmolim cj da mi salje wire nekako - posto imaju zilion predstavnistva u evropi.

Da li mozda moze samo faktura (koje samo cuvem i predam na kraju godine). Mislim problem je da li moram da saljem i tu fakturu/invoice nekom i zasto ako sam pausalac ? Jer pricao sam danas sa poreskim inspektorom i ona kaze da to nije jasno definisano kod nas - da formalno treba da imas ugovor sa firmom - pa mi je preporucila samo fakturu.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Otvaranje agencije.Dilema. Milance e-Business 25 08. 06. 2010. 09:57
Otvaranje prvog Internet parka u Srbiji Miloje Sekulic Opušteno 45 17. 06. 2008. 18:09
Šta je IMA - Internet Marketing Agencija? Nikola Vavic Marketing i SEO 18 22. 11. 2007. 01:03
Internet marketing tematika u marketing časopisu Taboo Dragan Varagić Marketing i SEO 0 17. 08. 2005. 13:46


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 08:46.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.