DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 12. 09. 2011.   #1
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default Procedura za unosenje tehnike iz USA u Srbiju

Treba da mi drug donese za neki dan jedan IPhone koji je kupljen u USA u Apple radnji sa svim taksama (takse su $50).

E sada da li moze da onaj ko ga donosi kod nas na carini na aerodromu da ima problema?
On licno donosi jos stvari od garderobe preko tehnike za sebe ali je sve povadjeno iz kutije. Licno znam puno ljudi koji su doneli brdo tehnike iz USA i nikada nisam cuo da su placali nesto dodatno u Srbiji. Takodje pretpostavljam da se ovo tolerise od strane nase carine, jer kada bi za svaki telefon, laptop i foto aparat proveravali... ne znam da li se je neko i vratio nekada iz USA a da ne kupi ama bas nista.

Rece drug da se raspitam, mada ne znam koliko je realno da se oko ovoga cima.

Ukoliko moze biti problema, da li je najbolja varijanta da se telefon raspakuje, izvadi iz kutije i unese kao "svoj" ili imate neku drugu preporuku?
Neka iskustva iz prve ruke bi bila dobrodosla.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 09. 2011.   #2
webarto
expert
Grand Master
 
Avatar webarto
 
Datum učlanjenja: 11.04.2010
Poruke: 998
Hvala: 141
959 "Hvala" u 153 poruka
webarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished road
Default

Generalno, može da prođe kao da su njegove lične stvari, ali si dužan prijaviti šta nosiš sa sobom, odnosno koje su to tvoje lične stvari kad izlaziš iz zemlje da ne bi bilo problema kasnije kad ulaziš... pošto je avion u pitanju onda nemam pojma kako ide Ja ne bih nosio račune sa sobom...
Ja kad naručim nešto iz USA recimo, pošto ne piše koja je cijena, oni mene pitaju da pošaljem račun emailom, naravno, ja im pošalješ "pravi" Roba ispod 25e se ne carini.
__________________
Github // LinkedIn // PHP // ZCE // Stackoverflow PHP // Site5 Web Hosting
webarto je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 09. 2011.   #3
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ako nema kutiju i naravno ako nema 10 iphone u torbi ne bi trebalo da ima problem, mada kod nas (a slicno je i drugde) to sve zavisi od carinika, on po zakonu ima pravo da naplati carinu na sve vrednije od 20e, njegova je odluka sta ce gledati (meni jos ni jedanput nisu gledali torbu, ali su mom drugaru naplatili carinu za laptop kupljen u UK). Opet ni to nije tako strasno, nije carina tako velika, isplati se kupovina i sa tim.
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 09. 2011.   #4
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

Limit za carinu vise nije 20, vec 45 EUR, cisto da znate.

Edit: mala napomena, ti limiti (pre 20 a sad 45EUR) su se odnosili na posiljke iz inostranstva.

Sto se tice konkretnog slucaja gore, evo sta kaze Carinski zakon clan 216:
Citat:
Oslobodjeni su od plaćanja uvoznih dažbina:
1) putnici koji dolaze iz inostranstva - na predmete koji služe njihovim ličnim potrebama za vreme putovanja (lični prtljag), nezavisno od toga da li ih nose sa sobom ili su ih dali na prevoz vozaru;
2) domaći putnici, pored predmeta ličnog prtljaga - na predmete koje unose iz inostranstva, ako nisu namenjeni preprodaji;
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho

Poslednja izmena od MorenoArdohain : 12. 09. 2011. u 16:22.
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" MorenoArdohain za poruku:
Staro 12. 09. 2011.   #5
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao MorenoArdohain Pogledajte poruku
Limit za carinu vise nije 20, vec 45 EUR, cisto da znate.
Uuu, eto nama iPhona i ostalih đakonija preko bare.

Citat:
Sto se tice konkretnog slucaja gore, evo sta kaze Carinski zakon clan 216:
Citat:
1) putnici koji dolaze iz inostranstva - na predmete koji sluţe njihovim liĉnim potrebama za vreme putovanja (liĉni prtljag), nezavisno od toga da li ih nose sa sobom ili su ih dali na prevoz vozaru;
2) domaći putnici, pored predmeta liĉnog prtljaga - na predmete koje unose iz inostranstva, ako nisu namenjeni preprodaji;
Samo nisi naveo šta? Na to se ne plaća carina?

Edit: Našao Carinski zakon: Oslobođenja od plaćanja uvoznih dažbina za fizička lica

Poslednja izmena od mileusna : 12. 09. 2011. u 16:26.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 09. 2011.   #6
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

Ako me pitate da li carinici imaju pravo da carine laptopove, telefone i slicne tehnikalije koje donosite sa sobom - ne znam, jer treba dokazati da ono sto unosite nije namenjeno preprodaji. Pretpostavljam da negde ima neki propis/uredba koji dodatno regulise to, u samom zakonu se to ne pominje.

Edit: evo nasao uredbu koja dodatno regulise to: http://www.upravacarina.rs/cyr/Zakon...astice-cyr.pdf
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho

Poslednja izmena od MorenoArdohain : 12. 09. 2011. u 16:30.
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 09. 2011.   #7
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

^ Meni pre deluje da carinik treba da dokaže da ćeš ti to da preprodaješ, a ne ti da dokazuješ da nećeš da prodaješ. Valjda se dokazuje krivica, a ne nevinost. Ali kod nas je sve naopačke, pa tako verovatno i ovo..
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 09. 2011.   #8
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
^ Meni pre deluje da carinik treba da dokaže da ćeš ti to da preprodaješ, a ne ti da dokazuješ da nećeš da prodaješ. Valjda se dokazuje krivica, a ne nevinost. Ali kod nas je sve naopačke, pa tako verovatno i ovo..
U pravu si, nisam dobro napisao, ali stoji da je carinikova rec zadnja
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 09. 2011.   #9
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

Inace, sad sam detaljnije procitao uredbu - carina se ne naplacuje za nekomercijalne posiljke u vrednosti od 45 EUR samo ako je poslato od jednog fizickog lica drugom fizickom licu. Za ostale slucajeve (ali isto nekomercijalne - pretpostavljam kad je posiljalac ili primalac pravno lice/firma) carina se ne naplacuje do 25 EUR vrednosti.

Sto se tice robe koju neko donosi sa sobom, carina se ne naplacuje do 100 EUR vrednosti.

Mislim da sam sad razjasnio stvari.
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho

Poslednja izmena od MorenoArdohain : 12. 09. 2011. u 16:39.
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 09. 2011.   #10
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

I ja sam vise puta sto rece ivanhoe putovao avionom i niko nikada me nije u Srbiji ni pogledao sto se kaze... das pasos oni evidentiraju.
Mada nisam cuo ni da su nekoga trkeljisali. Pre neki dan su drugu iz Usa doneli u kutiji telefon sa sve celofanom i niko nije ni gledao.

Inace ovi studenti koji svakog leta idu donose boga tehnike i svi prolaze iako imaju tehniku u vrednosti od 5k i jace evra u torbi - jer bas preprodaju.
Potpisujem da carinici i znaju za to ali jednostavno tolerisu posto ipak veci deo toga je za brata, sestru, devojku itd... iliti pokloni, a ko ce sada da dokazuje da li je licno tvoje ili ne. Koliko ljudi danas imaju 2-3 licna telefona, 3 racunara/notebooka itd...

E sada ako naidjes na nekog carinika koji nema sta da radi, on moze da dokazuje i uvek ce naci za sta ce da se uvati... mada ti mozes uvek da kazes da je poklon sto je ovo otprilike:
"domaći putnici, pored predmeta ličnog prtljaga - na predmete koje unose iz inostranstva, ako nisu namenjeni preprodaji; ".

U svakom slucaju hvala na informacijama ... ako neko ima jos nesto da doda, tu smo.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:29.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.