DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 09. 12. 2005.   #1
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default IT u Srbiji

Kao povod na ovu temu me je podstakao tekst na sajtu B92 u odeljku Srbija 2020. Autor teksta je Dejan Restak, direktor sajta B92. Tekst realno odslikava stanje IT-a u Srbiji, a dobio je i brojne zanimljive komentare. Ako zelite da procitate tekst, kliknite ovde.

Sta vi mislite koje su to kljucne stvari koje treba uraditi da bi IT u Srbiji bio (barem) na istom nivou kao u zemljama u regionu? Koje su to institucije i pojedinci koji bi trebali da budu kljucni za razvoj IT-a u Srbiji? Kada mislite da ce IT u Srbiji biti na zadovoljavajucem nivou?
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 12. 2005.   #2
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Blah blah blah... ista priča all over again.

Ostavio sam komentar tamo jer sam prilično popizdeo, samo ćemo da vidimo da li će moderatori da ga prihvate, jer iako nisam koristio grub rečnik, prilično oštro sam ga kritikovao.

Dakle, B92 stalno kukumavči, kao uostalom i svi u Srbiji, niko bre da preuzme inicijativu i uradi nešto po tom pitanju. B92 ima resurse (TV, radio, net) ima populaciju, ima reputaciju, ima (valjda i neke) ljude? Šta im još treba?

Ne oni će da se zadovolje svojom ****om nagradom, možda je stave i ispod jastuka, možda se i ožene njome, i nikom ništa... do sledeće nagrade. A onda će opet neko da se nađe da se sa nagradom u rukama žali u ime B92.

Hajde prekinite svi da se žalite stalno nego preduzmite nešto, najodgovorniji su oni koji imaju najviše mogućnosti zato je ovakva "kukumavka" u stvari slika samog-nesposobnog-intertnog-sebe.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 12. 2005.   #3
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

To je ista ona priča sa onim udruženjima, ne znam zašto mi to pade na pamet... I na ES i na DZ palamude nešto o nekim udruženjima te dizajnera, te programera... šta-ti-ja-znam čega... I priča ode na 480 strana i nikom ništa.

Problem je što se sve to radi i polemiše iz potpuno pogrešnih razloga. Na onim forumima su hteli da "zaštite svoje cene" i to je bila pra-svrha, svrha svih svrha, postojanja takvog udruženja. Pokušao da im objasnim da je to vrhunska glupost, međutim retki su oni koji su shvatili šta sam hteo da kažem.

B92 se takođe žali iz pogrešnih razloga: njihov jedini razlog je da se malo kurče, kako bi to prost narod rekao. Pravi seljački mentalitet. Urbana subkultura? My foot.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 12. 2005.   #4
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Slažem se sa Goranom u potpunosti da ovde postoje mnogo bitniji problemi od infrastrukture, brige države, monopola Telekoma (iako oni evidentno postoje) i sličnih mediokritetskih odgovora na pitanje stanja u ovoj državi.

Po meni najveći problemi u ovoj državi su:

1. Veoma mali broj osoba koje se bave IT-om a da znaju da objasne primenu različitih hardverskih i softverskih rešenja nekome ko se u to ne razume (odgovor na klasična pitanja: šta će to meni, šta je bolje u ovom rešenju i koliko to košta)

Primer: Na nedavnoj dodeli nagrada DIS-a jedna osoba je predstavljala svoje rešenje iz oblasti document managementa. Tamo je između ostalih bio i direktor Metalca, tj. potencijalni klijent koji ima potrebe, a i para da kupi takvo rešenje. Čovek je predstavljao rešenje preko opisa dot net platforme, upotrebljenih dll-ova, internih naziva delova programa (na engleskom jeziku, i sl.)

2. Problematično mali broj osoba iz IT-a koji znaju da rade u timovima.

3. Problematično mali broj osoba koje znaju da upravljaju timovima iz red. br. 2.

Što se tiče mog zalaganja, nadam se da ću do kraja godine biti u situaciji da objavim lepe vesti o načinima kako i da se dođe do adekvatnih znanja koje sam spomenuo.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 12. 2005.   #5
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Puno prazne priče. Nisam imao volje da čitam komentare. Slažem sa Bluesmanom 101%. Nema ovdje sposobnih ljudi, realno to je to. I kraj priče. Da ne griješim dušu, postoje ljudi ovdje koji rade u IT-u i šute i ne žale se, svaka im čast, ali takvih je malo, rade za strance i niko od njih nije uspio preko noći, nego mukotrpan rad i sve što ide uz isti.

Mi svi ostali kao blejimo nešto, te loše nam ovo, te loše nam ono... u stvari do nas je sve.

Jednostavno nismo sposobni za akciju. Da ne dužim:

Citat:
Hajde prekinite svi da se žalite stalno nego preduzmite nešto, najodgovorniji su oni koji imaju najviše mogućnosti zato je ovakva "kukumavka" u stvari slika
samog-nesposobnog-intertnog-sebe.

B92 se takođe žali iz pogrešnih razloga: njihov jedini razlog je da se malo kurče, kako bi to prost narod rekao. Pravi seljački mentalitet. Urbana subkultura? My foot.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 12. 2005.   #6
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Evo, ako nekoga interesuje, sta sam tamo napisao:

Citat:
Pročitao sam tekst više nego pažljivo, na žalost, koliko god solidan bio, samo je zagrebao ispod površine. Pored toga, neke komparacije su prilično diskutabilne kao i pojedini zaključci ali ne bih o tome.

Hteo sam nešto drugo da kažem: Šta je B92.net učinio povodom toga? Imate TV, imate radio, sluša vas idealna ciljna populacija a vi spominjete Internet par puta godišnje, kada dobijete neku nagradu ili se nešto značajno desi.

Gde je tu edukacija, promocija, ako vam je stvarno toliko stalo zašto se samo žalite, zašto ne učinite nešto povodom toga? Imate resurse, imate sve, imate čak i sredstva "prisile" u vidu "javnog mnjenja" odnosno vaše TV i radio publike koja bi mogla uz pravilno kanalisanje da izvrši dodatan pritisak na one na koje se žalite. Samo vam fali dobra volja.

Plašim se samo da će biti kao i do sada, otići ćete kući sa svojim nagradama, možda je okešate na zid, nekome ćete možda da se pohvalite, neko će vas i sam pohvaliti... i ništa se neće promeniti ... i tako u krug, od nagrade do nagrade.
(Goran Pilipović, 9. decembar 2005 16:02)
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 12. 2005.   #7
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Hehe, izgleda da smo svi tamo ostavili komentare danas

Ovo je bio moj:

Citat:
Odličan tekst, ali kao što neko ovde reče, pročitaće ga nažalost samo oni ljudi koji u ovoj zemlji nemaju ama baš nikakvog političkog uticaja. Mnogo toga je već napisano na stručnim (es, devtalkpro, ...) forumima i blogovima pojedinaca, ali bez ikakvog odjeka.

Srbija će teško ikada postati Irska kada je IT u pitanju. Često se takođe šansa Srbije vidi u outsourcing-u, ali nažalost konstatujem da smo nekoliko svetlosnih godina daleko od zemalja poput Indije na primer. Nerazvijena telekomunikaciona infrastruktura, monopol telekoma, očajan sistem obrazovanja, to je ono što mi imamo. Ah da, i kapitalne ministre, magistre!

Uobičajeno uverenje o srpskoj pameti i jakom obrazovanju je čista zabluda. Znanje koje mi pokupimo na fakultetu nije ni 5% onoga što prosečan IT bachelor pokupi na nekom univertitetu u USA. Neko je pomenuo i posećenost oglasa za posao. Tačno je to, mi ovde zaista imamo kvantitet, u vidu gomile IT "stručnjaka". Sa druge strane, nedavno sam imao situaciju da odlučujem o zapošljavanju 3 nova programera. Na oglas objavljen na ES-u javilo se stotinak programera a jedva da je iko od njih uopšte zadovoljavao najosnovnije kriterijume.

Prema svecu i tropar što bi rekao naš narod. Kakva nam je država takav nam je i IT. Ogledalo Srbije 2020 nije b92.net već srbovanje.com. Nažalost
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 12. 2005.   #8
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Samo mi se ne svidja pocetak tvog komentara, ostalo je ok.... onaj tekst je sve samo nije odlican. Naprotiv, vrlo je povrsan, zamenjuje uzroke i posledice, a trazi krivce na pogresnoj strani, obiluje defetizmom i nema nikakvu jasnu poentu a jos manje predlog ili inicijativu.

Sve u svemu, suplje u prazno.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 12. 2005.   #9
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Mali offtopic: Igrom slučaja znam da se u 2006 spremaju velike promene u bankarskom sistemu kod nas. Videćete o čemu je reč. Mislim da će to za sobom povući dosta toga, naročito u segmentu koji se tiče e-poslovanja. Trebalo bi da se donesu izmene i dopune zakona koje će se starati o digitalnom potpisu, etc. Samim tim, u 2006 očekujte pomak sa mrtve tačke. Ima tu još ponešto, u vezi centralnog registra, novih domena, ali da ne kvarim surprise...

Poslednja izmena od kai : 10. 12. 2005. u 12:49.
kai je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 12. 2005.   #10
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

I moje misljenje je da se u Srbiji puno prica a malo radi. To nije samo po pitanju IT-a nego prakticno u svemu. Svi misle da sve znaju pa tako mnogi ljudi misle da bi bas oni dali najbolja resenja za razne probleme, tu pre svega mislim na politicke i sportske. Znate kako kazu, u Srbiji su svi selektori. Takodje, slazem se da se samo prave neka udruzenja koja prakticno nista ne rade na napretku Interneta samo se promovisu i uzimaju pare od donatora za neke "projekte".

Medjutim, ne mogu da se slozim sa osudom B92 sajta. Ne radim u B92, nisam njihov PR menadzer a ni advokat da ih branim, najbolje bi bilo da neko iz te kuce napise ovde nesto ali cu napisati samo sledece.

Naravno da su mogli i treba vise da urade za edukaciju i razvoj Interneta, ali zar vec ne rade dovoljno i najvise od strane medija u Srbiji? Sajt imaju vec prilicno dugo, dosta ulazu u njega i naravno imaju i koristi od njega, ima dosta kvalitetnih tekstova na sajtu. Trebalo bi da bude vise paznje na sajtu o IT-u posto trenutno samo preuzimaju MikroVesti. Prvi su od stane medijskih kuca ponudili postavljanje komentara na tekstove, podcasting, planiraju se novi servisi, kada gledate B92 cesto mozete da cujete recenicu tipa "Ovo su bile sportske vesti, ostale vesti potrazite na sajtu", Internet sektor je posebna celina , kao i TV i radio, cesto izlaze u susret ponudama o besplatnom promovisanju nekih kampanja i servisa bas zbog popularisanja Interneta...i zbog svega toga njihov sajt je najposeceniji u zemlji.

Zar sve ovo nije dovoljno za popularisanje Interneta u Srbiji? Naravno moze i vise od toga ali uvek moze vise.

Svi znamo da mediji u svim drustvima vrse najveci uticaj. Da li neka medijska kuca vise pridaje znacaju Interneta od B92?
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 10. 12. 2005. u 13:06.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Gemius u Srbiji? kolenoblata Marketing i SEO 12 24. 05. 2010. 10:58
e-poslovanje i u Srbiji skaarj e-Business 2 25. 06. 2007. 16:34
CRM u Srbiji Eniac e-Business 1 24. 06. 2007. 21:30
ECDL u Srbiji sirNemanjapro e-Business 9 18. 01. 2007. 06:43


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 00:44.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.