DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 23. 01. 2007.   #61
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao srdjan
@jablan: ako cemo tako, deo tradicije zivota sa roditeljima je i lapot ...
Eto, o tome pričam, tipični srpski ekstremizam. I šta sad, zato što je nekad deo nečije tradicije bilo ubijanje roditelja, sad bi trebalo da se odreknemo celokupne tradicije?! Na kraju krajeva i rano osamostaljivanje je deo nečije tradicije, čiji je drugi deo bilo pljačkanje i ubijanje pod parolom širenja hrišćanstva... Nadam se da ti je jasno da se na takav radikalsko-demagoški nivo konverzacije nema smisla spuštati.
Citat:
Ko zivi 30+ godina sa roditeljima, a ima mogucnosti da ode, taj predugo zivi zivot pod staklenim zvonom.
Ok, to je tvoj nazovi stav. Voleo bih da čujem i obrazloženje i tačnu definiciju za "predugo" i "život pod staklenim zvonom".

Poslednja izmena od jablan : 23. 01. 2007. u 11:32.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2007.   #62
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

E ne daj Boze da sam medju programerima rekao i da svako treba da ode u vojsku (ne civilnu) iz istog razloga :-)

Roditelji su po defaultu uvek tu za dete, imao ti 10, 20, 30... godina i tako se i odnose prema njemu - zastitnicki (cesto nepotrebno) - a vremenom i sve posesivnije kako stare i postaju nemocniji.

Od kako postanes punoletan ti se u zivotu uglavnom sreces sa problemima koje je potrebno sam da resis. Sto vise ovih problema sam resis, postajes sve iskusniji i sposobniji da resavas iste u buducnosti ili naucis nesto o zivotu. Ovo je i tvoj, ali i njihov plus (uspesno su te "uzdigli") i to treba da bude ono sto ces vratiti roditeljima, a ne tvoje vreme.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2007.   #63
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Pa ako ćemo o tradiciji, deo tradicije patrijahalnih civilizacija je da je muž sve u kući, žena mu sve prinosi, može i da je "mlatne" ako je neposlušna, pa se odustalo od toga iz raznih, uglavnom civilizacijskih, razloga. Šta bi ti rekla žena da joj kažeš "aj oper mi noge". U stvari, ranije nisi morao ni da kažeš, žena sam prilazi i pere ti noge

Ne razumem argument da ovde ljudi tradicionalno ostaju sa roditeljima... Pa i na selu, sin izgradi sebi kuću, makar i u istom dvorištu, ali ima svoje pa zajednički vode domaćinstvo. Na kraju nije ni toliko strašno ostati sa roditeljima ako nemaš izbora, strašno je živeti na njihovoj grbači.

Ranije se žena nije ništa pitala, pa čak i da se ne slaže sa svekrvom, niko je ništa ne pita - ima da ćuti i radi. Danas, žena ima svoje zahteve, navike, na kraju želi svoj mir a ne da pita svekrvu da li može da uradi nešto u svojoj (zajedničkoj) kući. Tri generacije u jednoj kući su pravi haos i nikako nije dobro za odnose u toj kući.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2007.   #64
conica
Pilece krilce(reš)
Master
 
Avatar conica
 
Datum učlanjenja: 12.01.2006
Lokacija: Little boy's playground
Poruke: 604
Hvala: 47
61 "Hvala" u 27 poruka
conica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za conica Pošaljite poruku preko MSN za conica Pošaljite poruku preko Skype™ za conica
Default

da se ne bi smo drzali samo pitanja vezana za ko kome zivi na grbaci, evo malo konkretnijih svakodnevnih stvari sa kojima se treba "sroditi":

1. svaki dan (dobro ne bash svaki dan) treba pogledati sanduce da vidimo da li je stiglo nesto - uglavnom racuna
2. isplanirati budzet da bi se ti racuni platili
3. pitanje u glavi pre no sto se krene sa posla tipa "sta ima u frizideru, sta fali, sta jos kupiti"
4. da li ima svega od hemije..da li ima jos toalet papira??!! (jako bitno pitanje)
5. ona cesma u kupatilu zeza, isplaniratio vreme da se to popravi ili isplanirati dolazak majstora - isplanirati zato da bi se sve to uskladilo da se ne izostaje puno sa posla
6. da li je oprano sve od vesa, tj. da li imam nesto sutra da obucem cisto?
7. bash bi trebao da se kupi jedan elementcic sa fiokicama, posto fali...naci vreme da se to pronadje, kupi i dopremi (ako nemate kola)

ako ste uz sve to i podstanari..

8. isplanirati finansije da se plati stanarina - JAKO BITAN MOMENAT: sve to treba da bude obezbedjeno za tri meseca unapred, posto nikad ne znas sta nmoze da se desi i sta moze da cefne gazdi, pa u slucaju da treba da se trazi novi stan

eto..to su samo neke od osnovnih stvari sa kojima se svi koji ne zivesa roditeljima susrecu (a neki i cak i pridrzavaju )
znaci ne ceka te rucak kasikom ako ga sam ne obezbedis, nisi opran i ispeglan osim ako to sam nisi uradio, nemas ni wc papira ako ga nisi kupio.
Pa opet - ako si lepo sredio sebi "habitat", malo toga vredi kao samopostovanje i ponos na samog sebe kad vidis sta si sve postigao...
Ja recimo licno smatram da mi je nabolji potez bio sto sam se jos pre 13 godina odselila..nikada se nisam bolje slagala sa roditeljima a to mi puno znaci.

Naucila sam i da se svadjam i da isteram svoje ako znam da sam u pravu - inace ce samo da te jasu.
__________________
HomeOfWeb | BLOG: (hrk)pljuc.com

Poslednja izmena od conica : 23. 01. 2007. u 15:30.
conica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2007.   #65
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Ne razumem argument da ovde ljudi tradicionalno ostaju sa roditeljima...
Vidi, nije u pitanju argument, već činjenica. Nazovi to plemenskim, seljačkim, patrijarhalnim, matrijarhalnim, pragmatičnim, kako hoćeš. Nekima je jednostavno lakše, i roditeljima i deci, kada su zajedno (blizu, u istoj kući, u istom dvorištu, gradu, zemlji itd).

Ja jednostavno ne razumem kakav je to "uspeh" napustiti porodicu. Ok, dokazao si (ne ti konkretno, već svako kome je bitno to što se "osamostalio") da možeš da plaćaš sebi kiriju, i šta sad?

Nisi više "zavisan" od roditelja (A šta uopšte znači biti zavisan od roditelja? Ako keva kuva ručak za dvoje, nije joj veliki problem da skuva isto to samo za četvoro, pogotovu ako npr. ti kupuješ namirnice...), ali si zavisan od automobila, zavisan si od automehaničara, vodoinstalatera, pumpadžije i buregdžije, gazde, klijenata, direktora Telekoma i JAT-a, premijera i ministra finansija, zavisan si od žene i dece, švalerke, švalerkinog muža itd itd.

Pišam ti se na takvu samostalnost.

//Edit: gastarbajter mesec dana, već zaboravio pravopis

Poslednja izmena od jablan : 23. 01. 2007. u 16:15.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2007.   #66
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

jablane, ti mene ne razumes a mislim ni bilo koga drugog na ovoj temi

Prvo tvoj termin osamostaljivanja koje ti nazivaš "napuštanje porodice" je potpuno pogrešan. Ti ne napuštaš porodicu već osnivaš svoju. Zatim nije cilj da se pokaže da ti "možeš" (da plaćaš kiriju) već je cilj da kreneš samostalno u život kada je za to vreme. Niko ne kaže da treba da odeš od kuće sa 13 godina, ali sa 30... već je sramota da smrdljaš po stanu i čekaš da ti neko servira.

Zavisan od roditelja znači da ne znaš ni koliko ti je račun za infostan, niti te interesuje jer to nije tvoja briga. Zavisan od roditelja znači da ne možeš u svojoj kući da uradiš šta god hoćeš jer moraš da se konsultuješ sa roditeljima (čitaj: tražiš dozvolu). Zavisan od roditelja znači da ulaziš stalno u konflikte i da si između bar dve vatre - tvoje sadašnje i bivše porodice.

Ti osamostaljivanje predstavljaš kao da od tog trenutka ne pričaš više sa roditeljima i treba da se praviš da ih ne poznaješ. Ne mogu ti opisati koje je uživanje kada se spakuješ sa svojom porodicom i odeš kod keve na ručak... pa se volite bezgranično...

I ne znači da roditelji ne mogu (i ne trebaju) da ti pomognu. Ali je stvar u tome da oni to urade kada ti je potrebno a ne kao preventivu, odnosno da dobiješ savet (pomoć, novac....) onda kada ga zatražiš, a ne da ti konstantno naturaju svoje, makar to bilo iz najbolje namere, zaštitnički....

Na kraju, osamostaljivanje je najprirodniji mogući proces.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #67
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Imam osećaj da smo grdno smorili, ali moram da odgovorim...

Potpuno razumem šta hoćeš da kažeš, i poenta je sasvim na mestu: nije dobro živeti na tuđoj grbači, bili to roditelji ili bilo ko drugi.

Ono što sam ja hteo da kažem je da za tu nezavisnost o kojoj ti pričaš matematičkim rečnikom nije ni neophodan ni dovoljan uslov to da živite odvojeno. A većina ljudi ovde i početni članak sa B92 implicira upravo to.

Izvini, ali ja ne mogu da budem jasniji od ovog.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #68
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

OK, ja moram da, nakon pocetnog komentara, kazem da ovo sto Jablan prica ima smisla.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #69
phoenix
član
Na probnom radu
 
Avatar phoenix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 46
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
phoenix is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za phoenix Pošaljite poruku preko MSN za phoenix
Default

@bluesman:

Ostajanje kod roditelja nije nešto sto bi trebalo podvesti pod "tradiciju". To je potpuno pogrešan pristup. Problem kod nas jeste što umesto da se trgnemo i trudimo se da napustimo taj poluplemenski pristup, mi ga gajimo.

Osamostaljivanje podrazumeva individualizaciju, što je neophodan uslov da postaneš kompletan čovek a to opet traži da čovek ode od svoje primarne porodice.

Ja sam konačno uspela da se otrgnem od svojih roditelja (maminih emocija i tatinih gunđanja) i iznajmim stan. Kamo lepe sreće da sam to uradila ranije. Što se duže čeka, to bude teže, i odlazak postaje bolniji za obe strane.

Neko reče prethodno da ženski deo populacije "čeka da se dobro uda". Problem kod nas jeste taj, da to očekuju i njihovi roditelji. I moja mama sigurno negde duboko u sebi pati zbog toga. Verovatno bi joj bilo lakše da sam se udala. No, to je ipak samo i isključivo problem roditelja koji moraju sami da reše ili već nauče da se nose sa istim.
phoenix je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #70
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

jablane, ziro... osamostaljivanje ima najmanje veze sa matematikom. Ako to želiš, uvek se nađe jednačina sa pozitivnim ishodom, sve ostalo su izgovori.

Osamostaljivanje je stanje duha daleko više nego finansijska konstrukcija.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
database pretraga (and pa posle or) LiquidBrain PHP 12 08. 05. 2009. 11:46


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 19:36.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.