DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Web design, Layout, User Interface
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web design, Layout, User Interface Dizajn tehnike, user interface

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 11. 12. 2005.   #11
marinowski
Igor Marinović
Expert
 
Avatar marinowski
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Palić
Poruke: 549
Hvala: 31
39 "Hvala" u 17 poruka
marinowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za marinowski
Default

Ako radite redizajn nekog postojeceg sajta, najbolje je prvo proveriti koliko njih jos koriste 800x600. Kod sajtova koje mi radimo brojka varira od 10 do 15%, sto nije zanemarivo, ali trend je svakako opadajuci. Kod vecine je 1280x1024 dosao na drugo mesto.
marinowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 12. 2005.   #12
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

Malo statistike sa domaceg podneblja (vicevi.co.yu, oko 2500 uniques daily)
1024x768 65.06%
800x600 13.78%
1280x1024 13.36%
1152x864 4.45%
Other 1.57%
1400x1050 0.55%
1600x1200 0.44%
1440x900 0.27%
640x480 0.20%
1680x1050 0.18%
1920x1200 0.12%
2048x1536 0.01%
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 12. 2005.   #13
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Svaka statistika je prica za sebe i može da se tumači kako ti odgovara... treba pogledati recimo vreme kada se kače ljudi, pa lokaciju pa onda izvući zaključke....

Kod mene postoji 2 različite statistike, jedna je dnevna a druga noćna... iz prostog razloga što se mnogo ljudi kači sa posla a tu je jedan tip konfiguracije, a sledeći peak je uveče od 10 do 01 i tada je statistika malo drugačija.

Generalno, mnogo zavisi od ciljne grupe... ako će da se kače ljudi od kuće, možeš slobodno da ideš na veće rezolucije, ali ako recimo ciljaš na neke institucije ili čak ambasade i slično ... razmisli kada su zadnji put "osvežili" konfiguracije.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 12. 2005.   #14
noviKorisnik
Dejan Katašić
Wrote a book
 
Avatar noviKorisnik
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.017
Hvala: 129
86 "Hvala" u 43 poruka
noviKorisnik će postati "faca" uskoro
Default

Ekranska rezolucija nije pravi podatak, jer se sajt gleda u okviru prozora browsera - koji je jako retko u full-screen režimu. Takođe ne mora da bude ni maksimizovan, što dizajneri redovno zaboravljaju... Meni lično browser jeste maksimizovan, ali sam našao da je praktično da taskbar postavim bočno - pa se kod nekih "1024" sajtova pojavi horizontalni skrol ;,)
noviKorisnik je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 12. 2005.   #15
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Default

Ili napravite rastegljivi layout, definišete sve veličine u relativnim jedinicama i time rešite svoje probleme.
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #16
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Citat:
Originalno napisao Petar Marić
Ili napravite rastegljivi layout, definišete sve veličine u relativnim jedinicama i time rešite svoje probleme.
kad bi samo bilo tako lako...
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #17
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Default

Nikada nisam rekao da će biti lako
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #18
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Za fluid ima mesta, ali to je definitivno manjina projekata. Svako ko navodi fluid kao rešenje automatski pokazuje da nije baš mnogo radio sa klijentima pošto realni projekti uglavnom podrazumevaju dizajn fiksne širine (u manjem broju slučajeva maksimalne širine). Čak ima dosta slučajeva gde je i visina fiksirana, posebno ako dizajner dolazi iz Flash sveta.

Teorija i realnost se umnogome razliku. Većina nas to već ionako zna...

Znam za tri grupe: fixed, elastic i fluid. U koju grupu spadaju sajtovi koji su "svesni" rezolucije i promene iste (preko JSa)? U tu grupu se može svrstati Rammstein sajt, ali joj ne znam ima (da li ga uopšte ima?). Kombinacija malo JavaScripta i alternativnih stilova definitivno daje odlične rezultate, IMO bolje od tri navedene grupe gore.

BTW, zna li se ko je ekipa koja radi Rammstein sajt? Ljudi znaju posao!

PS: Ova tema je odavno zaslužila jedan split. Šta admini kažu na to?

Poslednja izmena od Ilija Studen : 12. 12. 2005. u 03:09.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #19
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Ja stvarno neznam sto vi ljudi ne otvarate nove teme

aj splitovacemo
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #20
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Lightbulb

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Za fluid ima mesta, ali to je definitivno manjina projekata. Svako ko navodi fluid kao rešenje automatski pokazuje da nije baš mnogo radio sa klijentima pošto realni projekti uglavnom podrazumevaju dizajn fiksne širine (u manjem broju slučajeva maksimalne širine).
Meh, šta ja znam o dizajnu - znam samo šta je bolje po korisnika: web sajt koji se prilagođava njegovim potrebama. Između ostalog to znači i sajt prilagodljive "površine" - niti sajt širine 7xx piksela izgleda lepo (a kamoli upotrebljivo) na višim rezolucijama, niti će lepo da izgleda posle nekoliko uvećanja texta (dizajneri izgleda jako vole male fontove + fiksne veličine istih).

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Čak ima dosta slučajeva gde je i visina fiksirana, posebno ako dizajner dolazi iz Flash sveta.
Eh, kada će već jednom ljudi shvatiti da grafički dizajn (papir) i web dizajn (web stranice) nisu jedno te isto. Papir (u opštem slučaju) ima fiksnu visinu, širinu te samim tim i "površinu" (postoje precizno definisana fizička ograničenja) - za razliku od web stranice kod koje ne postoji (ili ne bi trebala da postoji, barem po mom mišljenju) unapred zadata "površina", jer se ista dinamički određuje i uzima formu diskretne slučajne promenljive drugog reda.

U prevodu na Srpski: postoji određena verovatnoća čija vrednost pripada opsegu (0, 1) za svaku kombinaciju (širina, visina), pa mi je neprihvatljivo da se uzme za jednu dimenziju neka granična vrednost. Samim tim činom praviš veliku statističku grešku iz koje inheretno sledi (transformacijom slučajne promenljive) da znatan broj posetilaca neće biti zadovoljan onim što vidi.

Disclamer:
Keep in mind da su većina "web statistika" i "statistika uopšte" samo šarena laža, potrebno je nemala količina teorije (iskusio na sopstvenoj koži) da bi se na pravi način izvršila svrsishodna statistička obrada podataka.

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Teorija i realnost se umnogome razliku. Većina nas to već ionako zna...
Hm, ne znam da li bih se baš složio sa ovom izjavom. Šta više, mislim da si napravio logičku grešku generalizacije (tačka 5).
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
moj prvi web site radakon Sva početnička pitanja 4 19. 05. 2011. 12:14
Design Police ReLaX Linkovi 0 19. 01. 2008. 13:43
How Much Should a Design Cost? Aleksandar Marković Linkovi 3 24. 10. 2006. 13:48
Geekiest site design, ever! Petar Marić Opušteno 11 19. 04. 2006. 17:21
On screen colour picker za Win bojan_bozovic Web aplikacije, web servisi i software 7 12. 02. 2006. 16:41


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:14.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.