DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 05. 03. 2006.   #11
shoba
profesionalac
Qualified
 
Avatar shoba
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 165
Hvala: 0
3 "Hvala" u 3 poruka
shoba is on a distinguished road
Default

Nezgodna situacija! OK vratio si pare, sta je tu je, a jel on sada koristi tvoj dizajn?

Nema para a uvredio se sto si rekao da je ispod cene ... uh ... reci prijatelji kakvog prijatelja ima.
__________________
Natalna karta
shoba je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 03. 2006.   #12
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Ja kada radim sa poznanicima/prijateljima/whatever ili naplatim punu cenu, ili za džabe. Komplikacije su grozne, kako se samo ljudi znaju pokačiti oko para je grozno, prošao sam kroz više nego par iskustava sa "drugarima" oko para i sada radim ovako. Ako naplatim punu cenu obavežem sebe da uradim dobar i potpun posao, a ako ne uzmem ništa para dam im do znanja da su na kraju liste prioriteta i da ću raditi na tom projektu kada budem imao vremena.

Ovo baš i nije primenljivo na ovaj tvoj konkretan slučaj, ali eto, napisao sam bez obzira.

PS

Bojane, grozno je reći nekome da je budala jer je hteo da ispadne korektan i izbegne konflikt (bez obzira na razloge). Čovek je postupio kako jeste, sledeći put će (a nadamo se da sledećeg ovakvog neće biti) znati šta mu činiti. (čitaj: noga gazdi u dupe)
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 03. 2006.   #13
Bojan Zivanovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Bojan Zivanovic
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pančevo - Pariz
Poruke: 287
Hvala: 6
8 "Hvala" u 8 poruka
Bojan Zivanovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Bojan Zivanovic
Default

EDIT: Obrisan post, malo sam se ispalio (odgovor na poruku upucenu drugom Bojanu)
__________________
The knack of flying is learning how to throw yourself at the ground and miss.

Poslednja izmena od Bojan Zivanovic : 06. 03. 2006. u 12:52.
Bojan Zivanovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 03. 2006.   #14
oliver
expert
Expert
 
Avatar oliver
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 580
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
oliver is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za oliver Pošaljite poruku preko Skype™ za oliver
Default

Krajnje neugodna situacija, ali... sta da se radi, sad je vec gotovo kad si covjeku vratio pare. Sve u svemu, ako si uradio posao koji ti je dat (naravno, tako da je klijent zadovoljan) i ako si ga naplatio - NEEEEEEMA PARA nazad. Neka te tuzi ako treba... nema nikakvu osnovu radi koje ce uraditi chargeback. Bar da si postavio uslov: pare nazad, ako i samo ako nece koristiti sajt koji si ti napravio, nego neka trazi nekog drugog - makar bi gorcina bila malo manja

Uglavnom:
1. dobijes posao
2. uradis ga
3. dobijes novac
4. kraj

Ako se ispostavi da imas koji mali bug kasnije, to neka bude besplatno krpljenje, sve dodatno se i placa dodatno...

A sad, glavu gore i naprijed u nove pobjede

P.S. Ne smatram da forumi mogu biti krivi za bilo sta, svaka kritika koju dobijes je dobra jer ce bar neko da ti da smjernice. Cak i ako budes ispljuvan, makar znas da si zabrljao zestoko pa zasuces rukave i krenes opet od temelja.
__________________


Poslednja izmena od oliver : 05. 03. 2006. u 20:02.
oliver je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 03. 2006.   #15
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

@Dragan

Rekao sam mu da je ispao budala, sto je, nazalost, istina, jer su ga upotrebili na jedan nizak i prljav nacin, ne smatram ga budalom. Ono sto je uradio nije bilo primereno, to je sve. Dakle *ahem* to nije bilo napisano da uvredi.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 03. 2006.   #16
Blood
Boban Karišik
Expert
 
Avatar Blood
 
Datum učlanjenja: 05.11.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 556
Hvala: 36
186 "Hvala" u 21 poruka
Blood is on a distinguished roadBlood is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Blood
Default

Ma nisam se uvredio, i sam znam da sam ispao budala, ali kao sto rekoh-sada sam bogatiji za jedno novo iskustvo!

POzdrav!
Blood je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 03. 2006.   #17
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Ko sto rece dragan, kada radis prijateljima, ili im ne naplatis ili im naplatis kao i ostalima. Samo im unapred objasnis sta ce dobiti u kom slucaju.

Prijateljima prijatelja nemas razloga da dajes ikakav popust, vec samo svojim prijateljima.

Ako neko hoce sajt, a nema para, pitam ga koliki mu je budzet i onda mu kazem sta moze da dobije za taj novac.

Nisam do sada imao iskustvo da neko trazi da mu vratim novac, ali sam imao par slucajeva gde su klineti pod uticajem svoje rodbine, prijatelja i ostalog trazili naknadne izmene. Tu je dovoljno strucno im objasniti zasto je sta uradjeno, a narocito zasto to sto preporucuje rodbina u dilu sa prijateljima ne valja. Svi su klijenti razumni, narocito ako im objasnis da mu neko resenje donosi vecu posecenost i pravi bolju reklamu.

U jednom slucaju sam imao klijenta koji je bas zakerao vec na grafickom resenju. Nakon nekog vremena, popakovao sam sav radni materijal na CD, odneo mu, zahvalio na saradnji i ostavio brojeve telefona konkurencije, da proba sa njima.

A i koji te je djavo terao da stavljas sajt na ocenu? To rade samo oni koji nisu sigurni u sebe i oni koji zele da tako promovisu sajt. Ako ti trebaju strucnja misljenja, zamoli privatnim porukama ljude za koje znas da znaju znanje.

Poslednja izmena od Pedja : 06. 03. 2006. u 09:17.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 03. 2006.   #18
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Neko te je ocinkario sigurno jer cisto sumnjam da taj lik posecuje forume o dizajnu
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 03. 2006.   #19
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Ne radim komercijalne poslove sa prijateljima sa kojim jedem i pijem svaki dan. Pogotovo ne sa rodbinom. Ako nekom već uradim nešto što se može svrstati pod tržišni posao, uradim isključivo besplatno.

Te varijante "popust za prijateljevog prijatelja" su nešto najgrđe, iako se svi mi nađemo u situaciji da kažemo nekom drugom isto, ali mislim da je to nešto od čega treba bježati glavom bez obzira. Podrazumjevano je da taj drug koji ti nabacuje posao svog drugara poznaje tvoj smisao za biznis i trenutno stanje, odnosno koliki imaš obim trenutnog posla, koliko imaš para u džepu i koliko si spreman da spustiš cijenu

I uz sve gore navedeno to su poslovi gdje te taj drugarov drug (nakad i sam drug, posrednik u poslu) cima nenormalno puno da ti se smuči život i najčešće na kraju zauzme negativan stav prama tvom finalnom radu...

Tako da, strogo izbjevam te varijante. Jedno je proporuka koja podrazumijeva normalnu tržišnu cijenu (o tome da li imam interes da nekom dam popust ili ne, to je moja interna stvar), drugo je iskorištavanje nekog radi ličnog interesa ili satisfakcije na osnovu prijateljskih veza. Npr. mene kad cima neko za one priče: "jao ti se razumiješ u te kompjutere, ajde pao mi sistem, ne znam gdje mi je slovo "š" na tastaturi, Internet mi ne radi, ne vidim miša na ekranu... i sl.", ja im samo ladno dam broj dobrog prijatelja, dečko se bavi profesionalno takvim stvarima i ima zaista živaca i volje da se izađe na kraj sa svakvim likovima, bez bilo kakvog mog komentara sa strane da mu kažem daj spusti cijenu zbog mene ili nešto slično, jednostavno momak naplaćuje po svojim tržišnim cijenema i nemam šta ja tu da se miješam ili da mu sugerišem. Ponekad mi kaže da ima slučajeva kad mu klijent spomene po deset puta "E znaš, tebe je meni preporučio taj i taj...", pa ovaj na kraju zaračuna nekakav simboličan popust, čisto da zadovolji klijentovu psihološku glad, da je dobio popust i prošao jeftinije.

Što se tiče originalnog pitanja iz naslova teme, nije forum ništa naštetio, naštetio si sam sebi.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 03. 2006.   #20
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ja i danas "plaćam danak" radu za prijatelje koji je završen pre par godina. Bio je dogovor da im pomognem, da im uradim sajt za džabe, a kasnije će sve poslove koje imaju (raznu štampu) da idu preko mene i plaćaju kada malo "stanu na noge". Naravno, od toga nije bilo ništa, a kao epilog tražili su da dam nekom liku da administrita sajt zato što im on nudi neku kompenzaciju.

Rekoh im "nema problema, ali onda da platite taj sajt pošto ste prekršili sve dogovore". Dogovorimo se da plate u nekoliko rata, i po zadnju ratu sam išao juče popodne, dve i po godine kasnije. Čovek mi da pare, savijene, a ja naravno nisam ni brojao ni gledao. Kada sam došao kući, jedna novčanica od 100 eur je pocepana na pola, skoro celom dužinom, jedva se drži, a druga slično ali je zalepljena selotejpom. Nisam bio ni ljut, ni razočaran čak ni iznenađen, samo sam mu poslao mail: "To samo govori kakvo ti misljenje imas o meni. Ako cemo da se karamo, kazi bar da znam da se naguzim i da skinem gace."

Malo pre sam dobio odgovor "aj sutra cemo da zamenimo".

Eto, toliko o radu sa prijateljima, a sećam se da sam jednom napisao poduži post baš na ovu temu, samo se ne sećam na kom forumu.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Forumi i mailing liste nn.nn Opušteno 0 17. 01. 2009. 16:13
(Smarty) Problem - kategorije, forumi Kenny PHP 3 16. 01. 2007. 20:13
Forumi na MySQL websajtu Dejan Topalovic SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 32 12. 01. 2007. 06:31


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:04.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.