DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Obaveštenja, predlozi i pitanja
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Obaveštenja, predlozi i pitanja Sve što može biti važno u vezi foruma

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 16. 09. 2006.   #1
po-chat-nick
Misha Wokl
Na probnom radu
 
Avatar po-chat-nick
 
Datum učlanjenja: 14.09.2006
Lokacija: Bern
Poruke: 34
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
po-chat-nick is on a distinguished road
Default Internet i sirotinja raja

Kao što već rekoh, čast mi je da sam medju vama i kao polu-laik a pri tom više laik nego "polu" čitam i borim se da nekako što više shvatim naučim i upijem jer gomila stručnih izraza momaka i devojaka...e to moram da naglasim masnim -punijim slovima, je prosečnom korisniku sasvim nepoznata. Reći ćete, znam, da je ovo stručni forum i da verovatno nije ni svakom mesto ovde i to je poprilično tačno ali ta se pojava javlja na mnogim drugim forumima gde se učesnici u raspravi gadjaju u prvilu što modernijim i aktuelnijim izrazima, praveći time u startu barijeru eventualnom učesniku u dikusiji koji ne zna da je na primer Thread, tj Topic u stvari tema o kojoj se govori a da ne govorim o nekim dublje ozbiljnim izrazima.
Možda je primer očajno glup ali sam baš hteo da asociram na rasprostranjenu priču gomile developera, dizajnera i ostalih internet stručnjaka koji se svakodnevno žale na uglavnom-nezainteresovanost ljudi za njihove usluge po principu:" Pa šta će mi to", a vrlo su malo spremni da učine modifikujući svoje stavove, standarde i umetničke principe...itd, pred golim korisnikom kojeg nesvesno gura od sebe a bez kojeg neće moći.
Ukoliko se i desi da dodje do angažmana javljaju se drugi problemi jer klijenti smatraju da plaćajući zadržavaju pravo na nečiju apsolutnu poslušnost koja isključuje kreatorov stil, način umetničkog razmišljanja i ne u malom broju slučajeva, korišćenje mozga.
Onda se radi kako klijenAt kaže a on/ona preuzima na sebe ulogu kreatora, idejnog tvorca i kritičara svega što odradimo da bi jednostavno preživeli ...
Možda bi sami sebi učinili uslugu kada bi pokušali da pričamo nekim našim domačim jezikom, barem tamo gde možemo, kada bi manje koristili sentence tipa:
"ej znas ovo ovako a ono onako ali mrzi me da ti objašnjavam"... i.t.d. i kad bi se trudili da govorimo/te što opisnijim i slikovitijim rečnikom kako bi pomogli gomili ljudi koji ne znaju mnoge stvari da polako nadju prolaz ka stručnom vokabularu, jer ne možemo svi biti vrhunski poznavaoci materije a mislim da je cilj ovog a i drugih foruma da privuče što veči broj učesnika, bilo kao buduće saradnike ili korisnike usluga. Sasvim logično zar ne.
Možda bi imali više klijenata, posla i diskusija a naravno i lične satisfakcije, ukoliko izuzmenmo nezaobilazni novac ako bi to bilo bar približno tako....ne znam?
Eto, da li sam zaokružio celinu mog razmišljanja... reći ćete mi vi...
po-chat-nick je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2006.   #2
phoenix
član
Na probnom radu
 
Avatar phoenix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 46
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
phoenix is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za phoenix Pošaljite poruku preko MSN za phoenix
Default

phoenix je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2006.   #3
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Default

U nekim situacijama si u pravu ali da uzmemo tvoj primer, Thread je kod nas preveden kao "nit" LoL. I sada mi reci kako da objasnim klijentu shta je to vishenitni program i da cu da koristim niti da bi implementirao neku finkciju, covek ce da pomisli da se bavim shivenjem ili josh gore da cu da mu izvezem milje
__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2006.   #4
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ovaj forum nije zamišljen kao "narodski forum", odnosno forum za sve. Ideja je da se napravi jedan stručni forum pošto je web već dovoljno zasićen "narodskim forumima" u kojima se priča o svemu, "od igle do lokomotive". Ne može se očekivati da profesionalci koji učestvuju u diskusijama mere svaku svoju reč razmišljajući o tome da li će neko, ko inače jedva kapira o čemu se govori, razumeti. Razumeće onaj kome je namenjeno.

Razmišljajte o ovome kao recimo o "advokatskoj komori", tamo gde diskutuju advokati ne može se očekivati da će oni u svom rečniku koristiti laičke reči, niti da će u svakoj rečenici objašnjavati šta je ugovor, šta je aneks,...

Ja stvarno ne bih mogao ni da zamislim šta će ovde uopšte da traži neki klijent. Zašto je njemu potrebno da razume o čemu se govori? Kada ja zovem recimo molera, ni ne trudim se da razumem šta mu znači "vinkl", "kant"... bitno mi je da odradi posao kako treba. Isto tako, ni potencijalni klijenti ne moraju da razumeju u potpunosti tehnologiju, bitno im je da se odradi posao na najbolji mogući način.

Šte se tiče nekih reči kao thread... to su opšte poznate reči sa foruma na engleskom i zvuče veoma glupo kada se prevedu na srpski, zato je zadržano originalno ime. Meni je lepše da kažem "desktop" nego "radna površina" ili "default" umesto "podrazumevana vrednost" i tako i govorim, a vidim da je isti slučaj i sa većinom.

Znači, svi su dobrodošli, ali ako dođeđ u društvo fudbalera i ako želiš da pričaš ravnopravno sa njima, moraš da znaš bar šta je ofsajd, korner, penal... ne možeš da očekuješ da ti on umesto reči "korner" stalnog govori "kazneni udarac iz ugla kada igrač koji se brani izbaci loptu preko linije iza svog gola.... i izvodi se nogom posle sudijskog zvižduka"... kapiraš?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2006.   #5
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Kao sto eskimi imaju ne znam koliko reci za razna vrste snega, svi profesionalci imaju svoje izraze za stvari sa kojima rade svakodnevno, pre svega iz razloga da se lakse i preciznije sporazumeju medjusobno. U svakoj struci imas neki interni sleng, bilo da se radi o programeirima ili zidarima, to je jednostavno neophodno.

Ja licno mislim da to nije neki problem, kako covek krene da uci, tako savlada i taj vokabular. Nisam ni ja znao sta je thread kad sam prvi put video news klijent u zivotu (tada je to bilo moderno umesto foruma), ali sam vrlo brzo shvatio o cemu se radi. I nije mi to bio neki razlog da odustanem od neta ili tako nesto, naprosto sam provalio o cemu se prica i krenuo da ga koristim i sam. Tako da mislim da ti teza nije dobra, a i uostalom ovo je devPROtalk, pa mu primarna ideja nije popularizacija net-a medju sirokim narodnim masama. Ima ko se bavi time..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2006.   #6
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Totalno sam protiv. DPT je varijanta advokatske komore, iliti još bolje operacione sale. U suštini radi se o stručnom forumu gdje vlada određena terminologija i koju svi pridošli članovi moraju ispoštovati i savladati da bi se uklopili u diskusije. Isto je i sa skoro svim drugim profesijama. U cilju skraćivanja vremana i uopšte lakšeg i bržeg komuniciranja koriste se ustaljeni izrazi iz struke.

Prednost je što za razliku od prve dvije profesije, niko vas neće tjerati da savladavate dosadne latinske izraze...

Penis bonus pax in domus.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2006.   #7
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Quo erat demonstrandum!
__________________
HuxleyDev
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2006.   #8
po-chat-nick
Misha Wokl
Na probnom radu
 
Avatar po-chat-nick
 
Datum učlanjenja: 14.09.2006
Lokacija: Bern
Poruke: 34
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
po-chat-nick is on a distinguished road
Default

pa.... ja sad i ne znam šta sam hteo da kažem.... u stvari znam ali nema veze.
po-chat-nick je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 09. 2006.   #9
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

errare humanum est perseverare diabolicum

Dosta je receno na ovu temu .... normalno je da kada pricas sa potencialnim klijentom, pokusas da spustis svoj dnevni vokabluar na njegov nivo iz razloga prodavanje sebe ili svog proizvoda .

Kod DevPROTalk-a je situacija ad pedem litterae ... mi imamo svoj jezik ... svoje gegove ( iskreno dosta njih nisam ni ja znao da ne bese nasih web 2.0 fanova ) i onima koji to ne razumeju ili ne zele da znaju jednostavno nije ovde mesto.

Simple as that
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive

Poslednja izmena od nixa : 16. 09. 2006. u 22:23.
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 09. 2006.   #10
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

tako je... srbija srbima, internet geekovima
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Internet u Bugarskoj ppavlovic e-Business 21 03. 03. 2008. 12:45
osobe za IT i internet PR Miloje Sekulic Poslovne ponude i zapošljavanje 7 24. 07. 2007. 22:56
Internet na TV Avala Miloje Sekulic Opušteno 5 20. 10. 2006. 21:48
Internet je čudo Ilija Studen Opušteno 8 01. 10. 2005. 03:50


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:32.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.