DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Sva početnička pitanja
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Sva početnička pitanja Sva početnička pitanja bi trebala da se postavljaju u ovom forumu, a ako se pretvori u kvalitetnu diskusiju interesantnu svima - prebacićemo je u odgovarajući forum. Molimo "znalce" da ne omalovažavaju početnike, ako žele da pomognu svi ćemo biti zahvalni, ako ne žele, neka preskoče ovaj forum.

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 02. 08. 2009.   #1
Betelgeuse
Дејан
Na probnom radu
 
Avatar Betelgeuse
 
Datum učlanjenja: 02.10.2008
Lokacija: Beograd
Poruke: 10
Hvala: 2
2 "Hvala" u 1 poruci
Betelgeuse is on a distinguished road
Default Sta se, zapravo, ocekuje od programera pocetnika?

Ovo mi je prvi post a, shodno uputstvu, nisam znao gde drugde da postavim ovu temu...

Vec duze vreme posecujem ovaj forum te mi deluje kao pravo mesto za jednu lepu razmenu informacija programera koji je tek zavrsio fax i iskusnih kolega koji su vec ispekli zanat.
Naisao sam na teme u stilu "koji je programski jezik bolje uciti" i sl. sto je tipicno za vecinu onih koji ulaze u svet programiranja, ali ne i na nesto na temu kakva se, zapravo, znanja od jednog pocetnika ocekuju kad aplicira za neki posao. Mislim da vecina oglasa na koje nailazim ovih dana ima sadrzinu u formi: Trazmo programera/e sa znanjem (navedeni neki prog. jezici) na poziciju tu i tu .... ili cak i bez tog navoda...
Nebitno.
Sta je sad tu moj problem? Radio sam neki posao koji nema veze sa programiranjem i koji mi je oduzimao puno zivotnog vremena tako da sam jedva zavrsio fax paralelno sa njim. Logicno, nisam imao vremena da znanja o tome sticem u toku te iscrpljujuce borbe za sticanje diplome. Sad sam diplomac koji kao tele ulazi u jedan sasvim novi svet, zeljan znanja ali bez korisnih iskustava (osim majsorskog zvanja iz "poslovnog dzudoa" )
Dakle, predstoji mi priprema da uletim u sasvim nove situacije, pa molim za savet. Cenim da ne mogu sad da okrenem sto telefona, odem na bezbroj razgovora i tako spoznam sta u stvari neko ocekuje od mene da imam kao fundament sa kojim mogu da pocnem da radim u nekoj firmi?
Ok... imam klasicna znanja koja verovatno manje-vise svaki fax "daje" studentu. Kako dalje? Ocekuje li se da covek mog profila 100% samostalno ulece u novi posao ili postoji i princip da se u hodu uvodi u isti.
Mozda je ovo sto mene muci smesno, ali stvarno bih voleo da cujem neke iskrene savete.
(Mislim da je, pritom, sasvim nebitno koje jezike ili tehnologije covek preferira. Spektar mogucih situacija koje me ocekuju verovatno ne mogu ni zamisliti iz ove pozicije).
Eto...
Betelgeuse je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 08. 2009.   #2
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

U stvari nije mnogo tesko... samo promijeni rijec "programer" u neko drugo zanimanje koje mozda vise poznajes i bice ti mnogo jasnije. Na primjer, mesar pocetnik, obucar pocetnika, traktorista pocetnik, a onda zaostravas situaciju sa hirurg pocetnik, arhitekta pocetnik i pilot pocetnik.

Salim se malo, ali poenta je da kada neko trazi pocetnika, uglavnom ne podrazumijeva da taj nema blage veze sa poslom, vec da je radio taj posao, ali ne mnogo i ne dugo. Ali za pretpostaviti je da se bavio/bavi tim poslom i da poznaje osnove, ali da nema mnogo iskustva.

Sta tacno koja firma misli kada da takav oglas je tesko znati jer su firme i poslovi mnogo razliciti. Ali recimo, za pretostaviti je da programer pocetnik zna da programira u trazenom jednom jeziku samostalno, da poznaje sintaksu, osnovne stvari dakle. Jer "programer pocetnik" je zahtijev da je covjek programer prije svega, a ono pocetnik poblize opisuje njegovo znanje i iskustvo.

Dakle, ukratko - uglavnom se trazi da covjek moze nakon uputstava i po specifikaciji raditi samostalno ili kao dio tima koga cine iskusniji programeri. I podrazumjeva se da ce mu biti potrebna pomoc i uputstva.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje zira za poruku:
Staro 02. 08. 2009.   #3
Betelgeuse
Дејан
Na probnom radu
 
Avatar Betelgeuse
 
Datum učlanjenja: 02.10.2008
Lokacija: Beograd
Poruke: 10
Hvala: 2
2 "Hvala" u 1 poruci
Betelgeuse is on a distinguished road
Default

Hvala na sazetom i jasnom odgovoru.
Zapravo, u tim okvirima sam i sam razmisljao jer deluje, otprilike, kao jedini logican pristup svakom poslu. No, radeci u firmi X sam svakakvih bezvezluka vidjao, pa se sad instiktivno ostrim pred ulazak u nesto novo....
Voleo bih da cujem misljenje o tome da li bi bilo pametno raditi negde ne neki kratak period, kako da kazem... volonterski...?
Cisto da covek "oseti" pricu. I da li je to, uopste, izvodljivo nekome ko vec radi neki posao? Cini mi se da ono sto sam ja ucio, bilo da je C#, Java ili, recimo, PHP u pitanju jedno, a biti u toku sa savremenim pristupima ili tehnikama i okruzenjima itd u kojima se radi - sasvim druga prica. Ili sam mozda samo preozbiljno doziveo novi pocetak koji me ceka.
Takodje, tu je i blam sto ce moj CV nece sadrzati reference koje su vezane za programiranje, a ja sam vec lep staz nagurao u radnu knjizicu.
Voleo bih sto pre da obuhvatim pogledom ono sto je aktuelno, pa da zagrizem i krenem da radim ono sto volim.
Ovo je, valjda, ovaj zanos koji sam trebao pre 5-6 godina da imam ali sta da se radi
Betelgeuse je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 08. 2009.   #4
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Ne znam šta da ti kažem već - zagrizi još danas ukoliko je to ono čime želiš da se baviš

Što se tiče sticanja iskustva volontiranjem, nemam pojma kako to kod nas ide, mislim da sam čuo da postoji mogućnost, ali vidi - ti možeš da programiraš i za sebe u slobodno vrijeme. Nađi šta ti se čini zanimljivim i programiraj. I čitaj stručne sajtove i prati onlajn zajednice koje se bave izabranom platformom. Čitaj, istražuj i programiraj, to je to
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2009.   #5
mangia
Pukovnik u penziji
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Banjaluka, BiH
Poruke: 941
Hvala: 209
585 "Hvala" u 137 poruka
mangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za mangia Pošaljite poruku preko Skype™ za mangia
Default

Najgore što može nekome da se desi je da završi školu za mesara a na kraju ne zna razlikovati plećku od buta...
__________________
mangiaphoto | BLOGERAJBLOG | ServerAdminBlog
mangia je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2009.   #6
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao zira Pogledajte poruku
Ne znam šta da ti kažem već - zagrizi još danas ukoliko je to ono čime želiš da se baviš
Da, ili jesi ili nisi... Čovek nikada nije dovoljno spreman, neke stvari treba jednostano započeti pa šta bude, iprovizacija i učenje ad hoc...
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2009.   #7
Betelgeuse
Дејан
Na probnom radu
 
Avatar Betelgeuse
 
Datum učlanjenja: 02.10.2008
Lokacija: Beograd
Poruke: 10
Hvala: 2
2 "Hvala" u 1 poruci
Betelgeuse is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao mangia Pogledajte poruku
Najgore što može nekome da se desi je da završi školu za mesara a na kraju ne zna razlikovati plećku od buta...
Hm, ovi metaforu bas i nisam shvatio.
Pretpostavljam da mislis da bih vec trebao da imam jasnu sliku o svemu sto me ceka? Ili ne?

Moj licni dozivljaj je da je najgore sto moze da se desi nekome - da je vegeterijanac, silom prilika zavrsi za mesara, pa se u pauzama svinjokolja skoluje za botanicara...

Grebem ja vec uveliko i naoruzavam se znanjem, samo pokusavam da dobijem jos koji "ziv" i koristan savet iz prakse ljudi koji su pocetak vec savladali...
Betelgeuse je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2009.   #8
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

u prethodnoj firmi sam bio zaduzen za 'ove nove'

firma uzme studenta
proveri na razgovorima i testovima ima li dobro razmishljanje, i da li hoce da radi i sta

uzme se na probni rad (relativno dobra startna plata, osiguranje itd)
i u tom periodu, pola dana ja radim s njim(a), dok drugu polovinu oni rade nesta samostalno

dakle, ogromna finansijska investicija od strane firme, ali se zato to jako isplati na duze staze

deo ljudi ode cim pokupi neko znanje
ali dobar deo ostalih ostane, jer i imaju neko osecanje duga (ugovorom nije obavezan da radi X meseci kod nas)

evo iz prakse:
dolazili su kako 'cisti studenti' (zna znanje i .. toliko), tako i oni koji su mozgovi i misle algoritme od kojih mene boli glava

stvar je da od njih se trazi da napreduju jako brzo
dakle, pocetni minimum je jako minimalan (vidi gore)
ali od njih trazim da tokom vremena osveze znanje iz OOP, lagoritama, baza
da se snalaze u kodu (ne moraju da odmah pisu), da shvate kako gde i sta
2 nedelje

nakon toga
se ocekuje da mogu da uhvate neki manji task i urade ga, uz malu pomoc ukoliko treba

i tako jos 2 nedelje

nakon toga, ukoliko tip ostane kod nas, postaje junior developer, daju mu se lagani zadaci
vremenom sve slozeniji

i tako


P.S.
kod nas vecina studenata, uglavnom oni bolji, rade jos kao studenti
vise je izuzetak da neko zavrsi studije bez ijednog dana radnog staza

Poslednja izmena od robi-bobi : 03. 08. 2009. u 12:33.
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2009.   #9
mangia
Pukovnik u penziji
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Banjaluka, BiH
Poruke: 941
Hvala: 209
585 "Hvala" u 137 poruka
mangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za mangia Pošaljite poruku preko Skype™ za mangia
Default

Citat:
Originalno napisao Betelgeuse Pogledajte poruku
Hm, ovi metaforu bas i nisam shvatio.
Pretpostavljam da mislis da bih vec trebao da imam jasnu sliku o svemu sto me ceka? Ili ne?
Upravo tako. Smatram da je naše školstvo krš jer ljudi diplomiraju ETF, imaju položenih 40 ispita a nemaju tri čiste što se tiče praktičnog posla...


@robi-bobi
Na osnovu mog iskustva mogu reći da je 4 sedmice kratak period za učenje. Imao sam zadatak da obučim nekoliko ljudi za razne poslove (od rada sa običnim CMS-om pa na dalje) i uglavnom se pokazalo kao nedovoljno..

Tipa nakon 4 mjeseca rada postave ti neko pitanje za koje bi dao bubreg da su naučili..
__________________
mangiaphoto | BLOGERAJBLOG | ServerAdminBlog
mangia je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2009.   #10
Adis A.
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 20.05.2008
Lokacija: Priboj
Poruke: 27
Hvala: 5
0 "Hvala" u 0 poruka
Adis A. is on a distinguished road
Default

Zdravo.

Imam jedno pitanje, koje ima veze sa naslovom teme, pa da ne otvaram novu temu, postaviću ovde to pitanje. Pa ako neko može, neka mi odgovori.
Pri čitanju oglasa za PHP/MySQL programera (na primer početnika), pored toga što se naravno traži napredno poznavanje: PHP, MySQL, JS,Ajax... ponekad i pročitam da je potrebno poznavanje HTML-a i CSS-a. Na koji način se misli to poznavanje, pre svega CSS-a (koji nivo znanja) pri zapošljavanju PHP/MySQL programera?
Adis A. je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Konkurs za PHP programera bokacbl Poslovne ponude i zapošljavanje 0 17. 11. 2008. 12:50
PHP knjiga za pocetnika... Adis A. Sva početnička pitanja 18 24. 05. 2008. 19:07
Trazim C# programera(m ili z.) sourceto Poslovne ponude i zapošljavanje 2 19. 04. 2008. 20:09
sta su zapravo mail liste dee PHP 4 01. 09. 2006. 12:12


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:13.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.