DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web Hosting, web serveri i operativni sistemi
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web Hosting, web serveri i operativni sistemi Komercijalni hosting, web serveri, bezbednost, operativni sistemi na serverima

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 21. 01. 2012.   #1
Dzonny
član
Certified
 
Avatar Dzonny
 
Datum učlanjenja: 02.01.2010
Poruke: 67
Hvala: 2
4 "Hvala" u 4 poruka
Dzonny is on a distinguished road
Default VPS savet - EU ili USA server?

Pozdrav.

Već neko vreme držim sajt na VPS-u sledeće konfiguracije:
EU VPS (server u Nemačkoj kod Hetznera)
900MHZ CPU
384MB RAM (trenutno nema podešene SWAP particije)
15GB Prostora
350GB mesečnog protoka
1 IP adresa

Pošto je sajt počeo malo da "štuca" usled slabe RAM memorije, razmišljam da li da reinstaliram OS i optimizujem sajt bolje (koliko je to uopšte moguće), plus da podesim swap memoriju ili da izaberem drugi VPS koji se nalazi u USA sa ovom konfiguracijom:
1500MHZ CPU
1GB RAM (plus swap)
50GB Prostora
1000GB mesečnog protoka
2 IP adrese

Svaki savet je dobrodošao pošto nisam siguran da li će ovi USA serveri raditi kako treba, da li će vreme učitavanje strane biti duže pošto je server dalje a posetioci su mahom i Srbije/Hrvatske/Crne Gore/Bosne? Takođe da napomenem da je cena oba VPS paketa vrlo blizu.
I usput, da li mi 2 IP adrese znače nešto posebno pošto sam do sad imao samo jednu?

Hvala unapred na savetu.
Dzonny je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 01. 2012.   #2
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ko nudi taj americki setup?

Strogo gledano po ciframa ovo drugo je mnogo bolja masina za web server. To kolika je razlika u pingu izmedju US i Evrope mislim da je zanemarljivo sem za neke adsense scheme (gde je frka da ce posetilac da ode dalje ako mu se sajt odmah ne stvori). Jedan problem je SEO, posto google gleda lokaciju servera, ali ako je on vec u nemackoj, mislim da ni to ne pravi razliku, jer nije na Balkanu obrni okreni...

Iz mog iskustva, najbitnija stvar kod hostinga je cena i support. Ako to valja, a masina je dovoljno jaka (a ova jeste), onda bi trebalo da je sve ostalo ne previse bitno...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 01. 2012.   #3
agvozden
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 16.02.2006
Poruke: 129
Hvala: 25
15 "Hvala" u 14 poruka
agvozden is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za agvozden
Default

Izbor pružaoca usluge je tvoj lični izbor i to zavisi od mnogo stvari (kvalitet servera, linka, podrške, odziv na problem i sijaset drugih).

U svakom slučaju, vps može da radi i sa 256M, ali ukoliko imaš WP sajt to će upadati u probleme. Kod vebsajtova je memorija i najproblematičnija, posebno kod VPS-ova.

Korišćenje swap-a na VPS-u ne daje rezultate, samo doprinosi tome da HD postane usko grlo.

Optimizacija je preporučljiva i obavezna, ali probleme rešavaš trajnije samo zakupom više RAM-a.
__________________
moj blog | moj veb sajt | moj gradic | moj region
agvozden je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 01. 2012.   #4
Dzonny
član
Certified
 
Avatar Dzonny
 
Datum učlanjenja: 02.01.2010
Poruke: 67
Hvala: 2
4 "Hvala" u 4 poruka
Dzonny is on a distinguished road
Default

Hvala vam puno na brzim odgovorima.


Mislim da ću ipak uzeti USA paket, ali evo još par pitanja od mene pre toga.
Zašto mislite da je korišćenje swap memorije loše i šta tačno mislite da će biti problem u tom slučaju?

Inače, glavnicu sajta mi čini zapravo smf forum, pored toga imam joomlu, WP i još par slabijih skriptica i CMS sistema koji ne vuku previše memorije. Kontam da je WP najveći problem tu pogotovo zato što na svakih 30min vuče vesti pomoću skripte koju sam napravio i iste postuje automatski na forum pa to vuče dosta memorije.
Dzonny je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 01. 2012.   #5
nn.nn
nobody
Expert
 
Avatar nn.nn
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 537
Hvala: 14
705 "Hvala" u 106 poruka
nn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoro
Default

RAM je poprilično brži od hard diska (swap). Ako ne želiš jako spor sajt, nećeš koristiti swap.

Swap ti može biti od koristi samo ako ti proces puca zbog nedovoljno memorije. U principu je bolje da imaš jedan proces koji se vrti punom brzinom, nego više procesa koji guše jedan drugog.
nn.nn je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 01. 2012.   #6
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Swap nije RAM memorija nego prostor na hardu, sto znaci da je spora, treba je izbegavati i generalno kad posecen web server krene da swapuje, to obicno zavrsi pucanjem jer ne uspeva da se izvuce iz tog loopa. Treba izbegavati swapovanje po svaku cenu...

Ima jedna druga stvar kod nekih VPS, a to je burst memorija. Tu je trik koji nije mnogo poznat da oni nemaju nacina da tebe sprece da koristis taj raspolozivi burst koliko god vremena hoces, dok god server ima slobodne memorije. Tako da u sustini moze da se racuna da ti imas na raspolaganju tu burst kolicinu memorije (tipicno duplo od osnovne), i posto je to pravi RAM onda je to super. Sa druge strane to znaci da tvoj VPS nije potpuno izolovan od ostalih korisnika i da na takvom serveru ako svi krenu u burst tvoj VPS moze da ostane bez memorije, odnosno da cela masina krene da swapuje... zato treba paziti kod onih hostinga koji nude ogromne kolicine burst rama, to su obicno overselleri, pa treba biti pazljiv...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 22. 01. 2012. u 05:37.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 01. 2012.   #7
stecko
stara koska :)
Professional
 
Avatar stecko
 
Datum učlanjenja: 24.10.2008
Lokacija: Ćuprija
Poruke: 230
Hvala: 32
44 "Hvala" u 21 poruka
stecko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za stecko Pošaljite poruku preko Skype™ za stecko
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
Swap nije RAM memorija nego prostor na hardu, sto znaci da je spora, treba je izbegavati i generalno kad posecen web server krene da swapuje, to obicno zavrsi pucanjem jer ne uspeva da se izvuce iz tog loopa. Treba izbegavati swapovanje po svaku cenu...
Ovo je totalno tacno i istinito. SWAP je virtuelna, nepostojeca memorija koju sistem pravi uvek, a koristi u nedostatku fizicke i samo iz razloga da ne bi 'pukao' kada mu nedostane fizicki RAM, i sa stanovista upotreblivosti je - neupotrebljiva (citaj prespora koliko god da su HDD-ovi brzi).
U svim sistemima, ukljucujuci i hosting platforme se nalazi kao 'nuzno zlo'.

I cisto da pomenem: neko ce reci da se SWAP koristi i za jednu vrstu kesiranja RAM-a, ali to je neka druga prica, da je ne trpamo sada ovde.
__________________
SteCom.rs | HostingServis.com
stecko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 01. 2012.   #8
ljtruba
old school
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.10.2006
Poruke: 460
Hvala: 39
17 "Hvala" u 14 poruka
ljtruba is on a distinguished road
Default

Ovaj Hetzner ti ima dobre cene.
Ja sam na WireTree VPS u USA i zadovoljan sam.
ljtruba je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2012.   #9
petarkocic34
novi član
 
Datum učlanjenja: 11.01.2012
Poruke: 4
Hvala: 0
173 "Hvala" u 1 poruci
petarkocic34 is on a distinguished roadpetarkocic34 is on a distinguished road
Default

Po meni je HostGator trenutno neprikosnoven u svakom pogledu
http://www.hostgator.com/vps-hosting/
petarkocic34 je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:45.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.