DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 29. 01. 2012.   #21
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ok, hajde ovako ... ako sam ja dobro razumeo vi tvrdite da validacija mora da ide u controlleru? Evo situacije pa da vidimo:

Imam controller "User", koji ima svoj model "User" ... validacija je u controlleru, model prima "sažvakano" i odradi svoje, vrati neki status ili data.

Onda imamo neki conrtroller B, koji ima potrebu da odradi nešto što već imamo urađeno u modelu "User" (na primer da pokupi user record), i logično bi bilo da ne pišemo istu funkciju u modelu B, kada već to imamo u Users modelu, zar ne?

To znači da bi morali da imamo validaciju u controlleru B jer u modelu User nemamo nikakvu validaciju, to opet znači da bi morali copy-paste iz validacije iz controllera Users ... što je po meni dupliran kod.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" bluesman za poruku:
Staro 29. 01. 2012.   #22
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

Ne, samo ja to tvrdim tj. ni ne tvrdim nego zelim da prodiskutujemo o tome...

Postoji poseban metod za validaciju 'validate' koji bi trebalo u ovom slucaju pozvati jednom u kontroleru A i drugi put u kontroleru B. Za konkretno tvoj slucaj ta jedna linija nazalost jeste duplirana.

Ako aplikacija raste sve vise(sto se cesto desava), mozes lako imati slucaj gde u kontroleru C treba da pokupis iste te podatke iz modela, ali u postu saljes drugacije parametre nego za prva dva slucaja, onda ostaju opcije:

da u modelu pitas: if(podaci1){validacija1}elseif(podaci2){validacija 2} - meni se ovo ne svidja
Ili mozes naravno napraviti jos jednu metodu u modelu koja ce 80% liciti na prvu - isto dupliran kod.

Dok ako radis validaciju u kontroleru, u svakom pozivas drugaciju metodu
validate1, validate2, validate3, ...
Sa druge strane zasto bi ulazio u model ako mozes i pre ulaska u njega da ustanovis da ni ne treba da ulazis, nego da izbacis gresku ?

__________

U svakom slucaju vidim da je poenta "fat" modela da se sto vise stvari generalizuje, pa da se ubace u njega.

E sad jbg, treba predvideti (biti faca) kod aplikacije cije programiranje traje 1-2god. (i posle nadogradnja ko zna koliko) da ces neku metodu u modelu napraviti tako da ces je koristiti uvek, bez da je menjas jer ako je izmenis mozda zeznes negde nesto gde si je koristio odavno.
Onda se tu desava da je ipak ne menjas, nego da napravis novu koja lici 80% na nju, opet lose, a mogao si samo da smajis njenu veliku lokigu i budes siguran da ces moci da je i posle 2-3god. koristis.
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 01. 2012.   #23
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Evo još malo logike i kontra logike

Kažeš ima samo 1 metod validate koji zoveš svaki put kada zoveš neku funkciju iz modela, a što onda ne bi taj metod validate pozivao iz te funkcije modela, ako je neophodno da se izvrši uvek pre nego što se pozove ta funkcija?

Da ne pričamo o onim drugim logičnim stvarima da moraš da paziš u svakom kontroleru da si obavezno odradio neki "validate" pre poziva funkcije iz modela.

Da me pričamo o tome da ti u stvari kontrolleru prepuštaš brigu o tipovima podataka, recimo ako šalješ parametar "user_id" da bo pokupio user record, tvoj controller će morati da zna da je to integer, a po meni je normalno da model brine o tipovima podataka i castovanju i validaciji inputa ... i svemu što se tiče samih podataka. IMO (banalizovano): controller je flow, model je data (both I/O).
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 01. 2012.   #24
djipko
član
Certified
 
Avatar djipko
 
Datum učlanjenja: 03.10.2006
Poruke: 96
Hvala: 27
44 "Hvala" u 26 poruka
djipko is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Ok, hajde ovako ... ako sam ja dobro razumeo vi tvrdite da validacija mora da ide u controlleru? Evo situacije pa da vidimo:
Ja sam tvrdio apsolitno suprotno - da NE TREBA da bude u kontroleru skoro nikad.
djipko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2012.   #25
salebab
profesionalac
Qualified
 
Avatar salebab
 
Datum učlanjenja: 10.11.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 102
Hvala: 19
21 "Hvala" u 18 poruka
salebab is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za salebab Pošaljite poruku preko MSN za salebab
Default

Ajmo malo teorije sistema - svaki sistem ima ulaze i izlaze, a unutar sistema se odvija proces obrade podataka. Tako treba i posmatrati i model i view i controller - kao odvojene sisteme, koji rade zajedno u jednom većem sistemu. A web aplikacija, kao složenin sistem se ne sastoji samo iz MVC-a, već postoje i funkcije, helperi, hookovi, itd. Najbitnije je da svaki podsistem ima dobar API, a u to spadaju i jasno definisana pravila za ulazne parametre kao i rezultat obrade podataka. A između ostalog, dobar sistem je onaj koji vodi računa o svojim ulaznim parametrima.

Model kao sistem ima svoje public metode kojima pristupaš iz drugih sistema. To nisu samo kontroleri, to mogu biti i drugi modeli, može biti view, helper, hook. Znači, totalno zaboravi KO i ODAKLE pristupa modelu i fokusiraj se na implementaciju i kreiranje API-ja, a to znači da olakšaš drugima (ili sebi) korišćenje sistema.
__________________
www.salebab.net
salebab je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2012.   #26
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

@blues: ako u modelu direktno dohvatas $_POST onda moras da menjas model da bi dohvatio te podatke iz npr. memcache-a ili fajla... mozda ti to i ne treba, ali to je tako minorna razlika u kolicini koda u kontroleru da jednostavno nema opravdanja da taj $_POST ne prosledis kao parametar modelu i tako napravis 50x fleksibilniji kod...

Sto se tice validacije, ja to u svom FW-u radim ovako:

- Kontroler validira podatke koji se ticu njega, tipa provera sessiona, da li je CRLF zastita (token) ispravan, da li je confirm password isti kao passsword, da li je chekirano 'I Agree' i sl. To su podaci koji ne postoje ni u jednom modelu i odnose se samo na taj request i zato nema smisla to stavljati u model. Naravno te sve provere su osnovnoj klasi, a konkretni kontroleri to samo naslede i vecina provera se onda radi automatski... ovo vezano za registraciju se ocigledno radi samo u odgovarajucem kontroleru...

- Model validira sve podatke koji se nalaze u njemu, i to automatski, kod svakog inserta i updejta (koji je resen kao save($_POST) metoda koja sama shvati jel insert ili updejt i koje podatke treba da snimi). Svaki model ima validaciona pravila za sva polja u njemu, i onda poziva staticki Validator klasu, koja je odvojena utiliti klasa i koja radi konkretnu validaciju..

U sustini to je moja logika koju koristim jos negde od 2007, jednostavno sam kroz trial & error dosao do toga kao najboljeg (za lenstine kao ja) pristupa, a koliko vidim i vecina poznatih FW koristi nesto vrlo slicno, tako da stvarno mislim da je to najbolja praksa...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 30. 01. 2012. u 06:08.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2012.   #27
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ok, očigledno ovde postoji veliki nesporazum oko pojma "podaci" i "validacija", ne mislimo na iste stvari. I ne bih stavio modelu da bira da li će da skuplja iz memcache ili iz baze, i naravno da je "da li je štiklirano I agree" stvar kontrole a ne modela.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2012.   #28
Marko Medojevic
član
Certified
 
Avatar Marko Medojevic
 
Datum učlanjenja: 12.05.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 82
Hvala: 20
293 "Hvala" u 7 poruka
Marko Medojevic is on a distinguished roadMarko Medojevic is on a distinguished roadMarko Medojevic is on a distinguished roadMarko Medojevic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za Marko Medojevic
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Može neko objašnjenje zašto nikako POST u model? Gde vi radite preveru i sanitizaciju podataka iz POST-a, u kontroleru?
Mislim da je upotreba $_POST u modelu loša sa aspekta ponovne upotrebljuvosti koda.

Uzmimo recimo primer gde se post koristi u modelu:
Kôd:
public function addUser() {
$this->db->insert($_POST['username'], $_POST['password'],$_POST['email']);
}
i primer gde se prosleđuju parametri:
Kôd:
public function addUser($username, $password, $email) {
$this->db->insert($username, $password, $email);
}
Prvi metod, koji koristi post, lako možeš upotrebiti iz kontrolera koji prima POST od forme sa očekivanim podatcima.
Međutim, da li možeš prvu metodu koristiti da upišeš podatke koji ne dolaze iz POST forme, recimo iz neke migracije koja uzima podatke iz stare baze i upisuje u novu?
Ili recimo, možda ćeš želeti da metodu addUser() testiraš kroz unit testove, gde ćeš sam prosleđivati podatke u kodu.

Mislim da je ponovna upotrebljivost druge metide daleko veća, za razliku od prve koja je zakucana za POST kontekst.
Marko Medojevic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2012.   #29
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

model zapravo ne bi trebao imati pojma niti gdje je niti zasto je niti odakle sto dobiva niti kud sta sprema. drugim rijecima, on lebdi izmedju controllera i DALa.

primjer, trenutno mi model dobiva podatke s 3 strane: lokalna baza, REST, backup. aplikacija radi na desktopu, web app, mobile web app.
najjednostavnijim se pokazalo imati helper validation klasu koja zna koji model mora dobiti kakve podatke (ponekad cak i XML validation rules fajl). ako podaci ne valjaju - do modela se nikad niti ne dodje.

nimalo mi se ne svidja da model radi ikakve IO stvari pa makar i samo kao validation atribut na property, method, whatever.

po mom misljenju, ako je model dobio 'string umjesto int' ili 'karakter koji nije smio' ili 'whatever - netko prije modela nije dobro odradio svoj posao.
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo

Poslednja izmena od dee : 11. 04. 2012. u 17:11.
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2012.   #30
mangia
Pukovnik u penziji
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Banjaluka, BiH
Poruke: 941
Hvala: 209
585 "Hvala" u 137 poruka
mangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoromangia će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za mangia Pošaljite poruku preko Skype™ za mangia
Default

Ja radim isto tako... Model prčka svoje i nema veze sa validacijom... To se radi prije njega...
__________________
mangiaphoto | BLOGERAJBLOG | ServerAdminBlog
mangia je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:17.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.