DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 08. 02. 2007.   #1
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default Organizacija tima: fizički vs virtuelni prostor

Skoro sam na ovu temu pričao sa McKrakenom i Bocciom, pa mislim da bi bilo zanimljivo ovdje načeti diskusiju. Dakle, kad radite na proizvodima koje razvijate i uslugama koje pružate, sa aspekta organizacije tima u kojem radite, koji vam više model organizacija odgovora:

1. Fizički prostor, kad je tim koji razvija proizvod ili pruža uslugu zajedno smješten u istom ofisu. Volite da su vaši ljudi na par metara od vas. Sad ovaj model može podrazumijevati da je vaš core development zajedno, dok su recimo menadžment firme, prodaja i marketing miljama daleko.

2. Virtuelni prostor. Članovi tima rade na različitim lokacijama, kako kome odgovara. Viđate se online i čitavu timsku komunikaciju zavšravate kroz Gmail, Skype, aC, itd. Viđate seb naživo jednom ili dvaput mjesečno (godišnje), ili još rjeđe, ili nikad.

3. Hibridni modeli koji kombinuju oba ova pristupa na način na koji to vama odgovara.

Nadam se da sam objasnio šta me zanima, podjela je onako sirova čisto da se načne tema. Sad pričo sam sa različitim ljudima o ovome, takođe prateći razvoj nekih američkih kompanija, postoje brojni primjeri koji su uspjeli, ali i propali, radeći po sva tri modela. Sad da li to invidualno zavisi od članova tima i product managera, ili ne, ajde da zalomimo u diskusiji...
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2007.   #2
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Iz svog iskustva zaključujem da je ipak efikasnije imati ljude koji razvijaju proizvod na jednom mestu, ali opet sve zavisi od uigranosti ljudi, komunikacije, "infrastrukture" projekta (u nedostatku bolje reči) i naravno raspodele posla.

Nekada fizička razdaljina ne igra baš nikakvu ulogu, tj. nema gubitka vremena i sve teče kao podmazano, ali nekada jednostavno ne ide...
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2007.   #3
Dejan Topalovic
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Wien, Austria
Poruke: 304
Hvala: 121
47 "Hvala" u 26 poruka
Dejan Topalovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za Dejan Topalovic
Default

1. opcija zasigurno.

Doduse, iz iskustva znam da sve zavisi od autoriteta lidera. Ako autoritetni lider (manager, project leader i td.) nametne odredjene radne obaveze i rokove, developeri ce ga ispostovati bez obzira da li rade od kuce ili s njim u kancelariji.
__________________
Blog: Baze podataka
------------------------
Oracle OCP DBA
Oracle OCE SQL Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
Dejan Topalovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2007.   #4
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

1, definitivno. U kojoj meri je bitno, zavisi od posla...

Recimo, moj šef ponedeljak i petak radi od kuće. Bez obzira što je on sve vreme na skajpu, ipak se da primetiti razlika u produktivnosti celog tima tad i kad je tu...
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2007.   #5
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Default

Recimo moj shef kada nije tu tim bolje funkcionishe, i sve ide kako treba. A kada je tu... haooossss!!!!
__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2007.   #6
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

U sustini ponajvise zavisi od motivacije samih 'igraca' u timskom radu.

Mozes deliti office sa istim sefom a moze on biti i miljama daleko ali ako ti nisi motivisan nema nista od posla. Ili se razvlaci ili se u 'najboljem' slucaju odradi mehanicki.

Po meni je motivacija, pod tim podrazumevam sve vidove motivacije (od radnog prostora, uslova za rad pa sve do nekih materijalnih pogodnosti), na prvom mestu pa tek onda sledi autoritet i harizmaticnost lidera pa tek na kraju mesto desavanja.
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2007.   #7
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

mislim da najvise zavisi od vrste posla i tima; npr. da li je tim sastavljen od jakih individualaca, ili je u pitanju veci tim sa heterogenim kvalitetom (npr. odnos 5 junior-a, 2 mid-a, 1 senior) - u prvom slucaju rekao bih da je 3 najsrecnija opcija, u srazmeru koji odgovara timu. problem sa fizickim prostorom je sto se na njemu cesto stedi i sto je obicno prilicno bucan - mrzim prostore bez privatnosti i sa visokim stepenom buke, kako otvorene, tako i fake-zatvorene (cubicle-ovi). nazalost, timovima sa heterogenim kvalitetom je veoma tesko da funkcionisu ako ljudi nisu locirani na istom mestu. na kraju, ovo je pitanje individualnih preferenci - ljudi optimalno funkcionisu u razlicitim uslovima, ja licno najvise volim da se zatvorim u sobu sa kafom i hranom i da mi bilo ko ne prilazi par sati - IM i mail mi ne skrecu fokus, ali telefon i direktan kontakt mi razbiju koncentraciju u sledecih 20-30 minuta.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2007.   #8
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Mislim (po nekom iskustvu) da je efikasnija fizicka prisutnost ali sa odredjenom dozom 'separacije' tj odvojenost. I recimo par puta dnevno ili kako vec ljudima odgovora kratki razgovori o projektu.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2007.   #9
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Čini mi se da efikasnost distribuiranih timova jako zavisi od procesa u organizaciji. Timovi sa jakom disciplinom i jako formalizovanim pravilima igre će uspešnije delovati u takvim uslovima nego "agilne" i neformalne ekipe.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 02. 2007.   #10
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Hmm.. Timovi koji imaju jako formalizovane procedure su obicno deo nekog veceg tima koji ima dovoljno "vremena" da formira procedure, zar ne? POtpuno se slazem da manji, "agilni" timovi rade bolje u fizickom prostoru (single office space) pod uslovom da se resi najveci problem a to je postojanje dovoljnog nivoa privatnosti istovremeno sa dovoljnim nivoom "teamwork-a" (ad-hoc komunikacije ili prosto chit-chata ).

Kad malo bolje razmislim, mnogo zavisi od shefa i HR-a jer je sa ljudima mnogo zaguljeno raditi.

Cak, razmisljam da li bi idealno resenje bio super-hibrid:

Office space sa roaming telefonima i notebook + "samice" za vreme kada posao zahteva bas ozbiljnu koncentraciju gde se i IM iskljucuje.

Poslednja izmena od McKracken : 08. 02. 2007. u 21:47.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Mini intervju sa clanovima Mozilla FF mobile tima bOkIcA Linkovi 8 08. 02. 2011. 20:56
Kako raste obezbeđeni prostor za Gmail nalog? noviKorisnik Opušteno 17 22. 10. 2007. 09:10
Virtuelni maticar NS Vokic Opušteno 7 02. 07. 2007. 18:31
Poslovni prostor conica Poslovne ponude i zapošljavanje 0 26. 04. 2007. 17:03
Organizacija online web development tima bluesman Planiranje i usability 20 13. 07. 2005. 23:41


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:25.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.