DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web Hosting, web serveri i operativni sistemi
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web Hosting, web serveri i operativni sistemi Komercijalni hosting, web serveri, bezbednost, operativni sistemi na serverima

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 01. 06. 2013.   #1
martinluter
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 02.05.2009
Poruke: 193
Hvala: 27
8 "Hvala" u 6 poruka
martinluter is on a distinguished road
Default Vps, podizanje sajtova i kontrol panel

Uzeo sam neki manji VPS sto iz zelje da ucim po malo o tome sto iz razloga sto me po nekad neki hosting iznervira.
Ram: 512 mb, protok i hard memorija nije losa.
Instalirao sam: appace, mysql, php i jos nesto osnovno, ne znam ni ja sam i ovu kombinaciju Virtualmin/Webmin, mada koliko vidim, moglo je bez Virtualmina, citajuci negde po forumima.
Da li predlazete nesto drugo umesto Webmin-a, a da nije puno rupa da ga mogu hakeri raskomadati?
Znam da je cPanel najbolji, bar tako pricaju, ali trenutno ne bih da placam, jer ne znam kuda ce sve ovo otici s mojim ucenjem oko servera.
Zelim nacuiti, za pocetak, neke osnove, da mogu sam da podignem sajt sebi ili nekom.

Zelim da tu dodajem kasnije svoja 2, 3 sajta, ali moram prvo nauciti.
Mogu ja da izdvojim toliko da mi neko sve to instalira i poveze, ali zelim i uciti.

Ako neko ima neki tutorial dobar, postupno, dodavanje sajta i domena i sva potrebna podesavanja, molio bih.
Takodje, sta mi je potrebno instalirati da bi server bio zasticen koliko toliko.
Naravno i za slanje emaila, ako nema niceg u okviru ovog Webmina.

Hvala!
martinluter je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2013.   #2
twix
Web designer
Professional
 
Avatar twix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: New York
Poruke: 358
Hvala: 52
724 "Hvala" u 64 poruka
twix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za twix
Default

Ja sam relativno skoro na amazonu podesavao ISP Config 3, imas ovde dobar tutorial. Naravno ja sam instalirao centos za serverske potrebe, bez ikakvog gui-a
Takodje nginx bi trebalo bolje da radi od apacha zbog tih 512mb rama.

Probao sam da dodam klijente, a zatim preko klijent naloga da dodajem domene, poddomene, ftp i email naloge i baze - sve radi besprekorno. I ja sam navikao na cPanel, tako da sam trazio neku free alternativu da podesim jednoj firmi, za sada sve radi kako treba.

Bilo kakav admin panel zastiti sa htaccess/htpasswd, nebitno da li je to admin panel od isp config, buduce wp/joomla scripte ili slicno.
twix je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2013.   #3
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

Ako hoces da NAucis onda nemoj da instaliras nista, sasvim ti je dovoljna komandna linija... kad se naviknes na CL stvari idu i brze ... Takav je barem bio moj put i jos uvek ucim
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2013.   #4
martinluter
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 02.05.2009
Poruke: 193
Hvala: 27
8 "Hvala" u 6 poruka
martinluter is on a distinguished road
Default

@twix, @tasmaniski, hvala vam na odgovoru!
Ono sto je moj najveci problem je predstava o samom tom serveru tacnije, sta je sve potrebno da server, tj sajtovi na njemu, normalno funkcionisu.
Dalje, koji su potrebni koraci, po stavkama, da ja izvrsim kako bi se server, sajtovi stavili u funkciji.
Eto taj Centos sam dobio instaliran, instalirao sam Apache koji cu moguce zameniti sa Nginx (mada negde procitah da treba drugaciji htaccess fajl za ovo), instalirao sam php, myslql. Sta je jos potrebno za normalno funkcionisane?
martinluter je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 06. 2013.   #5
twix
Web designer
Professional
 
Avatar twix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: New York
Poruke: 358
Hvala: 52
724 "Hvala" u 64 poruka
twix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za twix
Default

Da za nginx su drugacija rewrite pravila, tako da ako zelis ti ostavi apache, samo ga podesi/optimizuj za 512 rama, mada realno sistem zauzima svoje resurse + apache + mysql, to ce se veoma brzo popuniti da znas, trebace ti min 1gb.

Mislim da u tom tutorialu ima sve sto ti je potrebno da bi "hosting" mashina radila kako treba: web server, baza, ftp, email server (+antivirus+antispam), bind odnosno dns server ti verovatno nece biti potreban jer ces prakticno sve drzati na jednom compu.

Inace kada podesis bilo koji control panel, nemoj nakon toga nista rucno podesavati (od konfiguracionih fajlova), u suprotnom control panel verovatno nece f-cionisati...
twix je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" twix za poruku:
Staro 06. 06. 2013.   #6
agvozden
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 16.02.2006
Poruke: 129
Hvala: 25
15 "Hvala" u 14 poruka
agvozden is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za agvozden
Default

ja imam nekoliko VPS-ova na XenServeru i iskustva su razlicita.
Za neke sajtove mi je potrebno najmanje 2GB, ali se radi o zahtevnim klijentima sa puno mejlova.

Sa druge strane imam nekoliko wordpress sajtova koje drzim na masini sa 256MB i nisam imao nikakvih problema.
Ukoliko koristis server sa manje memorije onda obavezno koristi 32-bitnu verziju, zato sto ce ona mnogo bolje koristiti te resurse koje ima.

Cpanel uopste nije najbolji, ali je nekako postao standard i svi koji se bave hostingom su prinudjeni da ga imaju. Cpanel donosi dosta problema u radu, prilikom apdejtovanja i ja ga izbegavam. Postoji i VPS varijanta koja trosi manje memorije, ali nisam testirao.

Webmin je sasvim OK za server sa 1-2 sajta, ukoliko hoces da pravis pakete onda ti treba virtualmin, ali ti onda treba vise memorije. webmin mozes da pokrenes, izvrsis izmene i iskljucis ga - time oslobadjas memoriju.

Nginx nudi mnogo vise performansi za 'iste pare' nego apache i preporucujem ga.

apache+neoptimizovan wordpress/losa baze ubija resurse.
__________________
moj blog | moj veb sajt | moj gradic | moj region
agvozden je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:32.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.