DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 09. 01. 2006.   #1
rex
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 30.12.2005
Poruke: 54
Hvala: 5
2 "Hvala" u 2 poruka
rex is on a distinguished road
Default Izrada softvera i prodaja u inostranstvu. Optimalno resenje poslovanja?

Da li ima nekoga ko se susreo sa sledecim problemom:

Softver koji bi se razvijao ovde prodavao bi se 99% inostranim kupcima sto znaci da bi promet na domacem trzistu bio minimalan. Koje je optimalno resenje za registrovanje takvog poslovanja kod nas koje bi omogucilo regulisanje statusa zaposlenih, poslovanje firme i istovremeno obezbedilo fleksibilno raspolaganje profitom?

1. Registrovati doo i kompletan prihod iz inostranstva 'zarobiti' na racunu firme.

2. Registrovati firmu u instranstvu (offshore ili ltd, llc i sl. firme u USA ili UK)

3. Nesto trece?
rex je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 01. 2006.   #2
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Tricky pitanje

S obzirom da fizicki radite ovde, predpostavljam da bi bilo uputno registrovati makar Agenciju, sto stvara odredjene implikacije u smislu opravdavanja priliva novca (nije mi to fax, pa ne bih lelemudio - ako ima neko upuceniji oko pravne regulative ovog dela, i mene bi zanimalo da cujem...)

Drugo, trebalo bi i registrovati firmu u inostranstvu (moj favorit: LLC u USA) radi kredibiliteta same "firme" sa aspekta kupaca i klijenata. Pogledaj to sa ove tacke: da si ti Amer, potencijalni kupac tog softvera, i da vidis da pripada nekoj firmici u nekoj tamo Serbia and Montenegro - da li bi ti to ulivalo poverenje da poslujes sa doticnima?

Bottom line- agenciju registruj da ne bi bili ilegalci, a LLC da bi imali kredibilitet kod stranih klijenata, koji cine 99% kao sto si i sam rekao... Jes' malo skuplje, ali ima smisla...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 01. 2006.   #3
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Slazem se da bi u navedenom slucaju bilo najbolje imati i ovde firmu i u inostranstvu. Samo ja ne bih registrovao agenciju nego doo.

Boccio, napisao si da ti je favorit LLC u USA. Da li bi mogao da objasnis zbog cega?

Hteo bih da saznam vise informacija o tome kada je bolje registrovati LLC a kada Inc. Koliko kosta jedno, koliko drugo, koje su prednosti kada imas firmu u USA, da li se na taj nacin povecava mogucnost da dobijes americku vizu, barem turisticku i poslovnu ako vec ne i radnu. Nije da mi to treba u ovom momentu ali cisto me interesuje.

Ako se ne varam Inc. je u USA kao A.D. kod nas a LLC kao DOO kod nas. Pa ipak, kod nas kada imas DOO to zvuci da kazem "lepo", dok sam stekao utisak da u USA sve znacajnije (poogotovo tehnoloske) firme su Inc.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 01. 2006.   #4
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
Slazem se da bi u navedenom slucaju bilo najbolje imati i ovde firmu i u inostranstvu. Samo ja ne bih registrovao agenciju nego doo.
Posto i ja ovih dana ulecem u ovo, da li bi mogao da nam objasnis koje bi to prednosti za ovaj konkretan slucaj imao DOO u odnosu na agenciju ?

Takođe, koliko je cela ta procedura registrovanja offshore kompanije uopšte legalna (znam da se thetaworld bavi time - registrovanjem offshore kompanija i sl.) ?
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 01. 2006.   #5
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao dinke
Posto i ja ovih dana ulecem u ovo, da li bi mogao da nam objasnis koje bi to prednosti za ovaj konkretan slucaj imao DOO u odnosu na agenciju ?

Takođe, koliko je cela ta procedura registrovanja offshore kompanije uopšte legalna (znam da se thetaworld bavi time - registrovanjem offshore kompanija i sl.) ?
Posto volim da pisem samo ono o cemu dobro znam, za ovo cu ti reci samo onoliko koliko znam i zasto bih ja u ovom momentu registrovao doo. Pre svega, koliko je meni poznato agencija pravno gledano i nije preduzece nego radnja. Ti sa agencijom imas prilicno ogranicene mogucnosti, ako imas dosta prihoda valjda se i mora imati doo, danas vise nije velika stavka osnovati doo kada se placa depozit od 500 eura za razliku od pre kada je bilo 5000 dolara. Sa agencijom ne mozes nikoga da zastupas, a koliko je meni poznato informacione sisteme mozes da pravis samo sa doo firmom. Takodje, meni su uvek bile ozbiljnije doo firme od agencija (ne kazem da agencije nisu ozbiljne). To mi je uvek bilo kao kada poredim Inc. i LLC za americke pojmove.

Siguran sam da ce Bluesman i drugi koji imaju doo firme imati vise da napisu na ovu temu.

Offshore kompanije kod nas uglavnom imaju negativno znacenje, misli se da su to samo neke mahinacije na nekim ostrvima, ali ne mora da bude tako. Razne poznate firme imaju svoje offshore kompanije kako bi koristili pogodnosti date zemlje. To ti je kao kad zivis u Americi a prijavljen si da zivis u Monte Karlu kao dosta pripadnika dzet set-a :-).
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 09. 01. 2006. u 16:30.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 01. 2006.   #6
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Ja sam nedavno bio u situaciji da razmišljam na ovu temu, i došao sam do nekog svog optimalnog rešenja. LTD u UK, radi papira i određenog posla, i otvaranje predstavništva te strane u ovom slučaju UK kompanije ovde. To možda nije najjeftnije, ali je meni neko najoptimalnije rešenje. Međutim, to je iz mog konkretnog iskustva i neko rešenje moje konkretne situacije, koje ću primeniti na proleće. Zavisi naravno i od ciljnog tržišta jer ako ti je ciljno tržište USA možeš razmisliti o LLC u USA. Ako pak želiš da izvrdaš porezu, otvaraju ti se brojne offshore mogućnosti. U prevodu, ne plaćaš porez za prihode van matične zemlje. Moja offshore preporuka je Panama.

Poslednja izmena od kai : 09. 01. 2006. u 20:27.
kai je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 01. 2006.   #7
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Dejan nije loše objasnio razliku između agenije i doo. Da dodam:

Agencija je formalno-pravno SZR, tj. svojstvo fizičkog lica. Znači, u slučaju Agencije ti odgovaraš i ako odeš agencija propada. DOO je pravno lice, i bez obzira na vlasnika (mislim da ih može biti max. do 10, treba videti zakon) doo može funkcionisati a poslovanjem se odgovara do visine vrednosti firme (firma odgovara za poslovanje).

Veoma bitan detalj je i to da se u zvaničnim izveštajima o poslovanju firmi uzimaju samo doo i ad firme. Npr. časopis Taboo je objavio pre dva broja sposak najjačih agencija prema stanju prometa i dobiti koji su uzeti iz NBS, i na tom spisku se nalaze samo doo firme. Nakon objavljivanja tog spiska veliki broj marketinških agencija je prešlo iz stanja szr u stanje doo.

SZR može da bude bez vođenja knjiga (paušalac), što se isplati samo ako postoji kontinualni prihod, ali je to najneozbiljniji vid poslovanja koji traje dok se ne ostvari 2 mil din na godišnjem nivou i tada mora da se pređe na knjige - uvodi se PDV (ali možete ostati szr). Ako mislite da ćete imati promet preko 2 mil. din možete odmah otvoriti szr na knjige ili doo.

Još jedan razlog zašto je vama interesantniji doo od szr-a je i činjenica da doo normalno radi uvozno-izvozne poslove, dok je kod szr-a to petljancija.

Što se tiče rada za inostrano tržište, radio sam u američkoj softverskoj firmi 1.5 g. koja je ovde imala 15 radnika, ali nisu bili prijavljeni ovde, već su dobijali čekove iz SAD. Što se tiče prodaje softvera, sve zavisi kakav je softver u pitanju. U svakom slučaju najbolje je ako postoji inostrana firma sa adresom i telefonom, jer se tako ide na kredibilitet.

Od vrste softvera (da li je baza korisnika široka - može se postaviti na download.com i sl. ili specifična - skup softver za specifičnu grupu korisnika) zavisi i kakve će se promotivne aktivnosti raditi. Sa aspekta firme ovo je bitno, jer za skup i specifičan softver potrebni su i fizički prodavci, koje ne možete koristiti odavde, to moraju da budu lokalci. U SAD firmi sam naučio (a to sam posle i ovde potvrdio) da sama online prodaja nije ništa ako nema direktne prodaje - vi niste amazon.com, krećete od nule. Ako niste predvideli službu prodaje, ne verujem da ćete dugo opstati.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 01. 2006.   #8
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
U SAD firmi sam naučio (a to sam posle i ovde potvrdio) da sama online prodaja nije ništa ako nema direktne prodaje - vi niste amazon.com, krećete od nule. Ako niste predvideli službu prodaje, ne verujem da ćete dugo opstati.
Ovo vazi samo za skup custom softver. Kompanija moze itekako da zivi samo od online prodaje.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 01. 2006.   #9
rex
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 30.12.2005
Poruke: 54
Hvala: 5
2 "Hvala" u 2 poruka
rex is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao kai
Ja sam nedavno bio u situaciji da razmišljam na ovu temu, i došao sam do nekog svog optimalnog rešenja. LTD u UK, radi papira i određenog posla, i otvaranje predstavništva te strane u ovom slučaju UK kompanije ovde. To možda nije najjeftnije, ali je meni neko najoptimalnije rešenje. Međutim, to je iz mog konkretnog iskustva i neko rešenje moje konkretne situacije, koje ću primeniti na proleće. Zavisi naravno i od ciljnog tržišta jer ako ti je ciljno tržište USA možeš razmisliti o LLC u USA. Ako pak želiš da izvrdaš porezu, otvaraju ti se brojne offshore mogućnosti. U prevodu, ne plaćaš porez za prihode van matične zemlje. Moja offshore preporuka je Panama.
Meni se posle nekog vremena ucinilo da je optimalna kombinacija LLC u USA i predstavnistvo kod nas. Medjutim, u medjuvremenu sam dosao do informacija da "Ukoliko je osnivač stranog pravnog lica koje osniva predstavništvo,državljanin SCG,to lice je dužno da dostavi dokaz o prebivalištu odn.boravištu u inostranstvu." kao i to da predstavnistvo ne moze da obavlja bilo kakav promet u SCG. Mislim da UK LTD ima obavezu vodjenja knjigovodstva.
rex je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 01. 2006.   #10
rex
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 30.12.2005
Poruke: 54
Hvala: 5
2 "Hvala" u 2 poruka
rex is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
Dejan nije loše objasnio razliku između agenije i doo. Da dodam:
Veoma bitan detalj je i to da se u zvaničnim izveštajima o poslovanju firmi uzimaju samo doo i ad firme. Npr. časopis Taboo je objavio pre dva broja sposak najjačih agencija prema stanju prometa i dobiti koji su uzeti iz NBS, i na tom spisku se nalaze samo doo firme. Nakon objavljivanja tog spiska veliki broj marketinških agencija je prešlo iz stanja szr u stanje doo.
Nisam ovo bas najbolje razumeo. Spisak agencija na kome se nalaze samo doo firme? Nakon objavljivanja spiska 'neko' ih je naterao da predju u doo?

Problem u mom slucaju je da kompletan promet koji se ostvari sa inostranstvom a koji ce ciniti najveci deo prometa ne bude zarobljen na racunu domace doo firme a da se u isto vreme obezbedi legalno funkcionisanje razvojnog dela koji bi se obavljao u zemlji (predpostavljam da mora da postoji neki promet kojim bi se pokrivale plate i troskovi). Ukoliko promet ostvaren na domacem trzistu ne bude dovoljan da pokrije troskove funkcionisanja domace firme (doo ili predstavnista) postavlja se pitanje na koji nacin pokriti te troskove. U kombinaciji sa predstavnistvom strana kompanija bi pokrivala te troskove sa svog racuna.
rex je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Live support - free resenje f14Tr0n Web aplikacije, web servisi i software 5 20. 10. 2010. 16:56
U Srbiji raste prodaja kompjutera - 80% veca prodaja u prethodna 3 meseca STELLANOVA e-Business 19 27. 10. 2006. 19:27
Podsetnik ? ne web resenje [nq] Opušteno 24 18. 06. 2006. 22:43
Studije u inostranstvu, od kuće Ilija Studen Opušteno 15 07. 02. 2006. 20:03


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:34.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.