DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 23. 12. 2006.   #1
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default Modularna centralizovana aplikacija (lupam keyworde)

Znaci postoje neka 2 pravca u razvoju Enterprise aplikacija (postoji njih i vishe, ali mene interesuju sad ova 2). Jedno je kad se naprave klijenti na koje se smjesti business logic, koji se instaliraju po radnim stanicama i onda sa centralnim serverom komuniciraju zbog razmjene podataka (obicno je centralni server DB) a sve operacije se obavjaljuju na samim klijentima (eventualno neke server stored procedure za duze obracune tj obrade).
Drugi metod je web-app-db server struktura gdje end-users imaju web browsere preko kojih pristupaju aplikaciji. Taj metod ima prednost prilikom azuriranja aplikacije da ne mora svaki klijent da skida nove verzije, ali ima problem sa ogranicenjima web browsera (dan danas, se ta ogranicenja polako smanjuju, ali i dalje je to ostaje web aplikacija).
Sad, meni pada na pamet jedna ideja, a vjerovatno nisam prvi koji je to smislio, a interesuje me sta mislite o tome, eventualno linkove prema tako necemu i slicno.
Znaci napraviti desktop aplikaciju, koja ima modul za autentifikaciju i neke konfiguracione parametre. Nakon uspjesnog prijavljivanja na sistem, aplikacija skida sve dostupne module sa servera (u skladu sa pravima naravno) i radi neko dinamicko ucitavanje istih u aplikaciju, kreirajuci meni, opcije i sve neophodno za funkcionisanje te aplikacije. Prednost vidim u tome sto i dalje ostaje deskop aplikacija, ali koja nema potrebe za 'fizickim' azuriranjem u smislu da pri promjeni verzije se mora skidati nova sa app servera i slicno.
Naravno, moduli bi se keshirali i imali neki verzioniranje tako da ne bi pri svakom pokretanju bilo potrebno skinuti sve.

Napisah svasta....... pa da vas cujem..
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2006.   #2
Dejan Topalovic
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Wien, Austria
Poruke: 304
Hvala: 121
47 "Hvala" u 26 poruka
Dejan Topalovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za Dejan Topalovic
Default

Kod nas u firmi je razvijena jedna takva desktop aplikacija (uradjena u Delphiju, a baza je Oracle), koju ti opisujes i radi bas tako kako si naveo. Prilikom startanja, provjerava da li postoji upgrade verzija i automatski se aktualizuje. Autentifikacija se trenutno odvija putem uskladistene procedure u bazi.

Aplikacija radi savrseno, ali se planira "portanje" na web based aplikaciju, radi lakseg odrzavanja. Npr. imali smo dosta problema sa razlicitim client OS-ima (negdje je Win 2000, negdje Win XP, negdje je Win 2003 32bit ili 64 bit, dok recimo Linux nije podrzan, i td.), zatim problema sa performansama (kada koristimo dedicated mode na Oracle sevreru, onda se baza preoptereti kad broj istovremenih korisnika predje 500-600, a kada koristimo shared mode, onda se korisnici zale da im generisanje reporta i izlistavanje informacija traje dugo), te problema sa upgradeom Oracle client softwarea na svakom clientu. Ja sam taj problem Oracle client softwarea rijesio sistemskim silent installom na sve cliente, no to je samo workaround. Osim toga, ima jos situacija, koje se moraju "rucno" rjesavati, a koje bi se mogle sprijeciti prebacivanjem aplikacije na web.

Bas ove sedmice smo razradjivali planove za iducu godinu i razgovarali smo o prebacivanju te aplikacije na web.

Predlozeni grubi koncept izgleda ovako:
- DB engine ostaje Oracle
- kao middle tier koristice se Oracle Application server (ja sam predlagao kao alternativu JBoss, ali nece proci, jer vec koristimo Oracle Application server)
- servisi ce se razvijati kao SOA servisi i to koristeci Java tehnologije (J2EE, JSP, JSF i td.)
- podaci o korisnicima, privilegijama i rolama (eng. roles) ce se cuvati u LDAP repositoryu, kojemu ce se moci pristupati i iz drugih aplikacija
- na clientu ce biti potreban samo browser, a kao client tehnologije koristice se JavaScript i AJAX, te eventualno SVN za prikazivanje chartova; testirace se kompatibilnost sa najzastupljenijim browserima i ti browseri ce biti izlistani u preporucenoj listi browsera za koristenje; samim tim ce biti omogucena podrska i za Linux korisnike


Eto, to je onako ugrubo opisano...
__________________
Blog: Baze podataka
------------------------
Oracle OCP DBA
Oracle OCE SQL Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
Dejan Topalovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2006.   #3
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao misk0
Sad, meni pada na pamet jedna ideja, a vjerovatno nisam prvi koji je to smislio, a interesuje me sta mislite o tome, eventualno linkove prema tako necemu i slicno.
Ne moraš čak ni da pišeš aplikaciju sa pluginovima, dovoljno je da korisniku staviš prečicu na desktopu koja pokazuje na exe na serveru... Ili da napraviš batch fajl koji će pre startovanja iskopirati poslednju verziju sa servera na lokalni hard-disk.

Ali veb aplikacija ima i nekih drugih prednosti. I dosta mana.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2006.   #4
kaizen
old school
Professional
 
Avatar kaizen
 
Datum učlanjenja: 07.02.2006
Poruke: 340
Hvala: 32
44 "Hvala" u 20 poruka
kaizen će postati "faca" uskoro
Default

Ne znam na kojoj platformi radiš, ali ako je u pitanju Java, definitivno pogledaj
java web start/.
kaizen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2006.   #5
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

@Dejan: to je super, pojavljuje se tonu nekih stvari o kojima nisam ni razmisljao.
A jeste razmisljali da i tu razvijete (ili koristite vec neki postojeci) app server. Tad se ne bi pojavljivao problem od 500 client konekcija na DB vec bi konekcije bile uradjene preko APP servera, a za DB bi se koristio connection pool.
Hm.. ali tu je opet opterecenje na APP serveru, pa pitanje kako njega rijesiti.

Ja imam iskustvo od prije par godina za Oracle DB i Oracle App Serverom, ali tad je na klijentima fakticki bilo neophodno dozvoliti izvrsavanje certifikovanih Java Appleta i citav ekran browsera je bio jedan java Applet. To je donekle OK rjesenje, ali desktop app mi i dalje izgledaju ljepse (i funkcionalnije) od Java Appleta, a osim toga manje opterecuju masinu. Znaci bilo bi interesantno iskoristiti vec postojeci App Server a napraviti EXE aplikaciju (interesuje me samo Windows platforma) koja bi se azurirala i svu komunikaciju obavljala sa app serverom.

@jablan: da, ali tad je potrebno imati domen, sharing i slicne stvari koje nisu bas najsrecnije rjesenje. Pogotovo ako je rijec o udaljenim lokacijama sirom zemlje i slicno. Mozda i moze ....

@kaizen: thx.

U sustini, ne radim jos nista, samo razmisljam, cisto da podijelim sa ljudim iz 'struke' ideje da vidim dokle to moze otici ukoliko se sutra ukaze potreba za tako necim.

Ajd, ako imate jos kakvih ideja ili zamisli, podijelite ih ovdje..

pozz.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2006.   #6
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Imaš .NET smart client aplikacije http://www.microsoft.com/net/products/client.asp kao i gorepomenute Java Web Start (ko tu koga kopira ne znam niti me interesuje).

Međutim, moj utisak je da te inicijative ne vode nikud i da "enterprise" ide na web kilijente i Ajax, ma koliko to ružno zvučalo.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2006.   #7
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao miskО
da, ali tad je potrebno imati domen, sharing i slicne stvari koje nisu bas najsrecnije rjesenje. Pogotovo ako je rijec o udaljenim lokacijama sirom zemlje i slicno.
Onda poziv w g e t ili scp u batch fajlu pre startovanja aplikacije. Poenta je da pri izboru rešenja za nešto što ti treba (bilo šta, priča je generalna), pođeš od najjednostavnijeg mogućeg rešenja i komplikuješ ga samo ako je zaista neophodno...
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2006.   #8
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Default

Elem, Java applet mopze da radi skoro sve kao desktop aplikacija, ne znam zashto kazesh da applet nije dovoljno dobar za to.

Web aplikacija je veoma dobro resenje, ako lepo u firmi standardizujete browsere, recimo Firefox, i napravite web aplikaciju koja radi kako treba pod firefox-om, imacete lepo okruzenje, jednostavno za odrzavanje,...
__________________
http://weevify.com

Poslednja izmena od LiquidBrain : 25. 12. 2006. u 08:51.
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Visejezicnost web aplikacija slavkan (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 16 30. 09. 2010. 02:38
Zahtevnost web aplikacija Milos Jankovic Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 3 27. 05. 2009. 15:54
Klasterovanje Web aplikacija? Dragan Varagić Web aplikacije, web servisi i software 5 20. 07. 2006. 13:28


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:39.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.