DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 06. 03. 2010.   #1
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default Pitanje - Tumacenje Jednog Zakona O Porezu

Ovo je jedan clan u zakonu o porezu na dohodak - koji mi nije jasan.

Član 168.
*

Novčanom kaznom od 500 do 10.000 dinara, kazniće se za prekršaj
obveznik fizičko lice ako:

1) ne podnese poresku prijavu u propisanom roku, ili je ne podnese
nadležnom poreskom organu ili u prijavi ne navede tačne podatke od kojih
zavisi visina poreza (čl. 91, 92, 95, 96. i 9;
2) ne obračuna i ne uplati porez na zarade i druge prihode na koje
se porez plaća po odbitku ili ako nadležnom poreskom organu ne dostavi
potvrdu da je porez obračunao i uplatio isplatilac prihoda (član 107);
3) ne izvrši uplatu poreza ili ne izvrši uplatu u propisanom
roku (član 112. i član 11;
4) ometa i onemogućava popis i procenu stvari (član 136. stav 4);
5) ne sačuva popisane stvari u nepromenjenom stanju ili ne postupi
po zabrani raspolaganja popisanim stvarima koje su mu ostavljene na čuvanje
(član 138. stav 1. tačka 7), član 141. stav 2. i član 143. stav 2);
6) ne postupi po nalogu iz rešenja o prinudnoj naplati na
novčanom ili drugom potraživanju poreskog dužnika čiji je on dužnik (čl. 148.
i 150).
Novčanom kaznom od dvostrukog do desetostrukog iznosa poreskog
duga, a najmanje 1.000 dinara, kazniće se za prekršaj obveznik fizičko lice koje
prekršajnom radnjom iz stava 1. ovog člana izbegne plaćanje poreza.

.................................................. .................................................. .........................


To bi trebalo da znaci da se za sve stavove (1,2,3 ... ) naplacuje 500 do 10.000 dinara i + dvostrukom do desetostrukog iznosa poreskog duga za prekršajnu radnju iz stava 1 zar ne?

Znaci po ovom zakonu je kazna aproksimativno 2-10 iznosa dugovanog poreza bez obzira da li je namerno ili jok. Zato sto lice koje ne podnese poresku prijavu svakako izbegava placanje poreza. (nenametno ili nemarno sto je od toga nije bitno) jel tako?
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 03. 2010.   #2
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Default

u zakonu ne postoji namerno ili ne.

Ceo zakonik se zasniva na tome da obavezuje sve gradjane da MORAJU da poznaju isti. U praksi to nije izvodljivo, i onda dolazimo do situacija u kojoj se ti nalazis.

S'obzirom da se u skupstini hvale kako su doneli 25 zakona za 25 minuta, (ili je bilo 26, sto je manje bitno) postavlja se pitanje kako ce obican gradjanin sve to da isprati.

Jedina varijanta je da svako od nas kupuje sluzbeni glasnik, koji bi s'obzirom da smo obavezni da poznajemo zakone, trebao i besplatno da se podeli svim gradjanima...

Sve u svemu, ako hocesh da igrash po pravilima, spremi se da se naguzish...
__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 03. 2010.   #3
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

dobro ali sta to znaci ... sta znaci ovaj zakon?
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 03. 2010.   #4
RadoslavN
novi član
 
Datum učlanjenja: 03.03.2010
Poruke: 8
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
RadoslavN is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao LiquidBrain Pogledajte poruku
u zakonu ne postoji namerno ili ne.
Znaci, ubistvo iz nehata i ubistvo sa predoumisljajem je isto?

Ljudi, da su zakoni toliko striktni i jednoznacni kao sto ih mnogi predstavljaju, advokatura ne bi bila jedno od dva najprofitabilnija zanimanja u Americi.

Pretpostavljam da buksula postavlja ovo pitanje u strahu da mu prethodni porez ne naplate u neznamtinijakojoj visini. Mislim da je iz formulacije zakona potpuno jasno da se odvaja pojam neblagovremenog placanja poreza od utaje - ako ste se sami prijavili da platite porez, kako to moze biti utaja?

Uostalom, evo sledeci primer: zakonski rok za placanje prihoda iz inostranstva je 15 dana. I zamislite sad, primite novac, resite da platite 7 dana kasnije, udare vas kola i budete u bolnici 3 nedelje. Onda odete da platite porez na taj priliv i oni vam traze 10 puta priliv jer ga niste platili u dve nedelje i hteli ste da ne platite porez? Hajde, nemojmo biti smesni.

Ako se neko sam prijavi za placanje poreza koji je ranije trebalo da plati, mozda(verovatno) ce mu racunati novcanu kaznu, ali nema teorije da mnoze poresko zaduzenje zbog pokusaja izbegavanja - to se radi ako vas oni sami uhvate. Ako se sami prijavite da platite porez, na koji ste nacini onda izbegli njegovo placanje?
RadoslavN je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 03. 2010.   #5
RadoslavN
novi član
 
Datum učlanjenja: 03.03.2010
Poruke: 8
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
RadoslavN is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
dobro ali sta to znaci ... sta znaci ovaj zakon?
A evo i potvrde, pitanja upucena direktno ministarstvu sa B92.net

U toku cele prošle godine sam bio zaposlen u firmi u Srbiji preko koje sam dobijao platu na dinarski račun u banci (prihod A)

Od polovine godine sam paralelno potpisao ugovor o zastupanju trgovinskih interesa sa stranom firmom na osnovu čega mi je uplaćivana ugovorom propisana naknada, koja nije bila oporezovana u stranoj zemlji, na devizni račun u Srbiji (prihod B)

Troškove koje sam imao prilikom obavaljanja takvih poslova sam pravdao tako što sam račune (gorivo, avionska karta i dr) prilagao stranoj firmi koja mi je na osnovu toga refundirala troškove putem uplata na devizni račun u Srbiji (C).

Porez na prihod kojom sam tom prilikom ostvario nisam prijavio o propisanom roku koji ste naveli.

Pitanja:

Šta se računa u poresku osnovicu:
A+B
ili
A+B+C ?

Pošto sam već u prekšaju jer nisam prijavio tako ostvareni prihod kolike su kazne?

Pošto stvaka C nije moj prihod već moji troškovi koje sam ostvario u toku obavljanja delatnosti, šta prihvatate kao dokaz da prilivi koji su se desili po tom osnovu na moj devizni račun u Srbiji nisu lični prihodi vec rashodi obavljanja delatnosti? Ugovor ili računi?

Da li ste predvideli period oprosta (baš kao i prilikom poreza na ekstra profit za tajkune) pa da ipak bez bojazni o drakonskim kaznama prijavimo svoje prihode i platimo porez kao sav normlan svet?

Ukoliko je obveznik zaposleno lice u domaćoj firmi i ima sklopljen ugovor o zastupanju trgovinskih interesa sa firmom iz inostranstva na osnovu koga se isplaćuje ugovorena naknada, isti je, obzirom da primanja stižu na devizni račun obveznika u našoj zemlji, dužan da plati porez po odbitku, i to porez na dohodak građana i doprinos za PIO. Obveznik podnosi poresku prijavu PP OPO jednom mesečno, i to u roku od pet dana po isteku meseca za prethodni mesec.

Troškovi koje obveznik ima vezano za obavljanje posla, kao što su prevoz, odnosno plaćanje goriva, avionske karte i ostalo, kome je iste nadoknadio i uplatio preko deviznog računa strani isplatilac, zastupnik je dužan da iste uključi u ukupnu naknadu kao bruto prihod. Ukoliko je naknada za zastupanje ugovorena u neto iznosu, potrebno je radi utvrđivanja navedenih obaveza, izvršiti preračunavanje neto iznosa u odgovarajuće bruto iznose primenom odgovarajućeg koeficijenta (u ovom slučaju 1,5060241).

Novčanom kaznom za prekršaje u iznosu od 500 do 10.000 dinara, kazniće se fizičko lice ukoliko nije obračunalo i uplatilo porez na druge prihode.

__________________________________________________ ______________

http://www.b92.net/biz/saveti/pitanj...?nav_id=229198
RadoslavN je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 03. 2010.   #6
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Dobro ako neko: 1) ne podnese poresku prijavu u propisanom roku, ili je ne podnese
nadležnom poreskom organu ili u prijavi ne navede tačne podatke od kojih
zavisi visina poreza (čl. 91, 92, 95, 96. i 9;

da li placa
1) Novčanom kaznom od 500 do 10.000 dinara, kazniće se za prekršaj
obveznik fizičko lice ako:
2) Novčanom kaznom od dvostrukog do desetostrukog iznosa poreskog
duga, a najmanje 1.000 dinara, kazniće se za prekršaj obveznik fizičko lice koje
prekršajnom radnjom iz stava 1. ovog člana izbegne plaćanje poreza.


Ili 1) + 2). To je pitanje
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Javna rasprava o Nacrtu Zakona o elektronskim komunikacijama smarkovic Komunikacije 0 03. 10. 2009. 13:24
Više od jednog li:hovera chandler (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 4 20. 09. 2009. 10:00
evo jednog crtaca :) flash_back Opušteno 1 06. 09. 2009. 00:06
Peticija za sto hitnije usvajanje zakona o transplantaciji noodle Opušteno 4 19. 12. 2006. 23:13


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:32.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.