DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 09. 05. 2008.   #1
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default pravljenje ponuda i ugovaranje cene

zanimam me kakva su vasa iskustva, fore i male tajne oko pravljenja ponuda za male/srednje poslove (koje pretpostavljam da vecina nas ovde radi)..

Znaci javio vam se klijent ili vi njemu, izracunali ste koliki vam je estimejt, koja vam je dalje taktika:

Da li odmah dati cenu ili uci u pricu o detaljima prvo?
Da li po vasem iskustvu postoje magicne cifre, tipa $490 je ok, a $500 deluje mnogo i slicno?
Da li prikazujete samo punu cenu ili prikazujete i deo po deo koliko sta kosta?
Da li dajete estimejt u satima rada, pa preracunavate u pare ili dajete samo ukupnu cifru?
da li davati povremeno popuste stalnim klijentima ili to nema smisla?
Sta sa ljudima koji zele da obore cenu, da li se cenjkati ili pristati na nizu cenu ili insistirati na svojoj ceni?
Koje su greske koje ste provalili da ste radili u pocetku?

ovo je samo par pitanja koja su mi sad, na brzaka, pala na pamet, pa ono slobodno sirite pricu u pravcu koji vam je interesantan...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 09. 05. 2008. u 14:02.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2008.   #2
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

1. Naravno da je najpre potrebno dobiti proposal i detalje samog projekta i tek na osnovu tog materijala pravis estimate.

2. Ja mislim da ne postoje.

3. Posto uglavnom radim na kompleksnim projektima uvek klijentu saljemo ponudu sa kompletnom specifikacijom modula i njihovim pojedinacnim cenama. Na taj nacin, ako mu je ponuda skupa, uvek mozes uci sa njim u pricu oko skaliranja modula kako bi dosli do prihvatljive cene.

4. Ukupna cifra koja je odredjena na osnovu proracunatih radnih sati plus 10-15% preko zavisno od projekta i klijenta.

5. Naravno. Ne mora to da bude direktan popust koji se oslikava u budzetu projekta vec recimo ako neki projekat sadrzi Google Maps u nekoj basic varijanti onda to odradis free of charge i slicne fore. Nesto sto ne zahteva puno vremena ali opet koristi klijentu i doprinosi poboljsanju projekta.

6. Prihvavati sve i svasta. Biraj projekte i biraj klijente. Nemoj raditi sa svima vec nauci da kazes ne.
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2008.   #3
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

U Superawesome imaju dva nacina: ako je placanje po satu - mi radimo brief, placanje u intervalima, zavisno od trajanja projekta. Ako je placanje po projektu - klijent dostavlja brief/dokumentaciju na osnovu koje dobija statement of work sa sve zivotnim vekom projekta, fazama, milestoneovima, etc. U oba slucaja se potpisuje taj statement of work koji obavezuje obe strane na rokove i deliverables.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2008.   #4
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

da razjasnim, ovo prvo "da li odmah cena ili detalji", mislio sam na strategiju prodaje. Meni se konkretno klijenti javljaju preko oglasa i obicno napisu sta hoce i traze nas quote.

E sad, moje iskustvo je da je daleko bolja taktika sa ljudima uci u razgovor o nekim detaljima, postaviti neka podpitanja, uvuci ih u razgovor o detaljima, nego im odmah sunuti gotov quote (cak i kad je meni ssvim jasno sta hoce i mogu da im odmah dam quote)

Opet neki ljudi sa kojima sam pricao tvrde kako su oni imali bolje rezultate kad odgovaraju minimalisticki, i odmah daju sve potrebne podatke, cenu, vreme i sve...

to me zanimalo, kakava su vasa iskustva sa tim?
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2008.   #5
Misko
Milorad Tošić
Certified
 
Avatar Misko
 
Datum učlanjenja: 11.04.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 87
Hvala: 1
4 "Hvala" u 4 poruka
Misko is on a distinguished road
Default

Definitivno pre određivanja cene volim da znam i najsitnije pojedinosti posla... Pošto radim s ljudima/firmama u Srbiji, nije baš pametno napamet (od oka) određivati cene jer puno njih voli da se izmišlja tek pošto je određena cena i potpisan ugovor...
__________________
http://blog.webex.rs
Misko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2008.   #6
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

mislio sam u smislu da klijent pristane na posao...

obicno ljudi koji se javljau na oglase imaju veci broj kontakata i onda pregovaraju sa svima da vide ko tu sta nudi. pored najbolje cene, dosta igra i poverenje i neke druge stvari vezane za medjuljudske odnose, i zato ja obicno pokusavam da uvucem klijenta u pricu o projektu i da kroz to izgradim vezu i poverenje (posto po cenama ne mogu da se takmicim sa indusima i kinezima, ali su oni losi u komunikaciji uglavnom i ne ulivaju poverenje amerima).

Neki drugi ljudi opet kazu da njima najbolje funkcionise kad daju sazeti, strogo profi odgovor, sa cenom i svim detaljima odmah, u smislu da klijent odmah dobije sve podatke pa se odmah i odluci...

pa me zanimalo kakva su vasa iskustva oko toga, izmedju ostalog...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2008.   #7
skaarj
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.09.2006
Lokacija: Zemlja cuda
Poruke: 114
Hvala: 11
3 "Hvala" u 3 poruka
skaarj is on a distinguished road
Default

Imao sam mnogo uvida u odnos sa klijentima sa kojima su radile firme u kojima sam bio zaposlen (cak sam i neke ponude i sam pisao, doduse za domace trziste) i generalno iskustvo je da se najbolje prolazilo kada se sa klijentom udje u razgovor o projektu pre same novcane ponude.
Kad se dodje do te razrade odmah se moze videti koliko je kiljent ozbiljan i da li se treba u takav posao upustati. Ponude smo obicno pravili po modulima pa onda u skladu sa budzetom klijent moze da odluci.
Mislim da nema tih magicnih cifara, samo budzet koji je klijent namenio (a koji bi trebalo ispipati kod razgovora o samom projektu). Ako mozes da se uklopis to i trazis ako ne ides dalje.
Procena uvek ide na osnovu sati rada. Na kraju samo zbirna cifra ili eventualno po modulima ako je tako preglednije bez isticanja koliko sati treba za neki posao.
skaarj je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2008.   #8
Bojan Zivanovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Bojan Zivanovic
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pančevo - Pariz
Poruke: 287
Hvala: 6
8 "Hvala" u 8 poruka
Bojan Zivanovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Bojan Zivanovic
Default

Uvek prvo trazim najsitnije detalje, tj. punu specifikaciju, a onda dajem quote.
Nisam primetio da postoje magicne cifre, sve zavisi od klijenta do klijenta, neki ce da se nateze za 300$, nekome ni 2000$ nece biti problem....

Ne dajem popuste, nego je vise prica da ako stalno radim projekte za jednog klijenta, i onda jednom dobijem nesto za sta mi treba 15 minuta posla, to prosto ne naplatim.
__________________
The knack of flying is learning how to throw yourself at the ground and miss.
Bojan Zivanovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 05. 2008.   #9
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Sto se odabira cifara tice, posto sam radio neke sajtove za prodaju stvari, imao sam prilike da vidim da recimo ljudi kupuju isti proizvod za $29.99, a nece za $31.99, padne prodaja za preko 70%. Tu jednostavno ima ta mnogo mocna fora sa tim psiholoskim granicama izmedju skupog i jeftinog, koje su potpuno iracionalne.

Pa racunam ako to vazi za parfeme ili sendvice, mozda ima veze i za naplatu programer sati?
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 05. 2008.   #10
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Iz mog iskustva, jedino što je bitno po pitanju magićnih cifara u ovom poslu je koliko nula ima na kraju. Bez šale.

EDIT: Da me ne shvatite pogrešno, htedoh reći da li je zaokruženo "na nulu više". Ali to je samo jedan od elemenata celokupne ponude, klijentima je mnogo bitnije koje opcije finansiranja im ponudiš. Dakle, ponuda bazirana na finansiranju - ne na ceni.

Poslednja izmena od kai : 10. 05. 2008. u 11:40.
kai je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
[REŠENO] Best practise za proces pravljenje vebsajta za klijenta Veki Sva početnička pitanja 2 29. 04. 2009. 23:20
SBB spustio cene Dušan Dželebdžić Komunikacije 3 11. 09. 2008. 11:28
WP Plugin - Automatsko pravljenje tagova od reci iz naslova Deki80 Sva početnička pitanja 4 02. 09. 2008. 19:04
Softver za pravljenje shema informacionog sistema alex Opušteno 3 07. 02. 2008. 02:45
pravljenje short descriptiona ivanhoe PHP 2 09. 09. 2006. 14:43


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:39.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.