DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 22. 09. 2007.   #61
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Buduci da nisam bio na okupljanju, nisam se ukljucivao u diskusiju do sada. Sad mislim da sam pohvatao o cemu ste govorili, evo nekih mojih razmisljanja. Cini mi se da postoji jedna nedoumica, o kojoj cu na kraju poruke, a prije toga:

1. Slozicu se sa Berislavom da je naziv udruzenja eStart vjerovatno neadekvatan.

2. Sertifikati. Mislim da je pricu o sertifikatima bolje ostaviti za neko drugo vrijeme. Clanstvo u Udruzenju bi trebalo da je sertifikat sam za sebe.

3. Model clanstva za firme. Preporucujem da se od ovoga odustane i da clanstvo bude iskljucivo na licnoj osnovi. Naravno, omoguciti da firme mogu uplatiti clanstvo za svoje radnike, ali odluka o prijemu bi bila iskljucivo donosena za svakog pojedinca posebno.

4.
Citat:
Dragan Varagic: Sto se tice ostalih osoba koje pominjes, svako ce postojati individualno clanstvo koje nije profesionalnog tipa (osobe koje su jednostavno zainteresovane za Internet industriju sa razlicitih aspekata), gde ce prakticno moci da se uclane svi zainteresovani (sem eventualno gore-pomenutog primera zatvora zbog pronevere sredstava, zloupotrebe sluzbenog polozaja...).
Mislim da bi i od ovoga trebalo odustati, ako je cilj napraviti udruzenje internet profesionalaca.

Iz ovih stavki gore, mislim da je jasno da mi je na pameti nemasovno Udruzenje koje okuplja Internet profesionalce, sa jasnim i striktnim pravilima koja treba definisati kako za ulazak tako i za prestanak clanstva. Pri tome mislim da preporuka drugih clanova ne treba da se uzima u obzir, vec da se odluke o prijemu donose na osnovu glasova ljudi koji budu odredjeni od udruzenja za neki period. Dakle, treba napraviti odluku, da li se pravi elitisticko ili masovno udruzenje i prije svega koga ono tacno okuplja. Ako se ide mnogo u sirinu, izgubi se fokus.

Tesko je napraviti sredinu izmedju to dvoje, a cini mi se iz prethodnih poruka da se upravo to pokusava. Vjerovatni razlog za to je sto je Dragan udruzenje zamislio dosta sire (sto govori i naziv Udruzenje razvoj ePoslovanja i Internet preduzetništva).

Dakle, da li je E-start uopste prevashodno udruzenje internet profesionalaca ili je prevashodno udruzenje razvoj ePoslovanja i Internet preduzetništva?

Naziv kaze da je ovo drugo, i odatle vjerujem dolazi do nerazumijavanja citalaca ovoga foruma, da li je to za njih.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 09. 2007.   #62
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao zira Pogledajte poruku
Dakle, treba napraviti odluku, da li se pravi elitisticko ili masovno udruzenje i prije svega koga ono tacno okuplja. Ako se ide mnogo u sirinu, izgubi se fokus.

Tesko je napraviti sredinu izmedju to dvoje, a cini mi se iz prethodnih poruka da se upravo to pokusava.
Pa verovatno zato sto bi pravo elitisticko udruzenje profesionalca (sto se kaze: with distinguished credits in the industry) brojalo 28 clanova sa sve predsednikom i sekretarom udruzenja Ja vec postavih pitanje - ako bi uslov za uclanjenje bio staz od najmanje 2 godine u IT struci, uz prilaganje radne knjizice - koliko bi clanova bilo? Reality check je neophodan, zar ne? Glupo je i pricati o takvom udruzenju, jer ne bi teoretski moglo da zazivi. A jos gore bi bilo proglasiti ga elitnim, i primiti 200-300 clanova, jer mislim da bi se onih 28 gorespomenitih opusteno zahvalili na clanstvu... Misljenja sam da uopste ne treba spominjati tu rec, vec jednostavno napraviti udruzenje profesionalaca koji zive od ovog zanata i to je to...

Ja bih zaista voleo da se oformi i zazivi udruzenje koje bi okupilo profesionalce, usvojilo standarde profesionalnog odnosa prema klijentima, edukovalo stanovnistvo i privredu kroz medije, cak i imalo status savetodavnog tela Ministarstvu za Telekomunikacije (jel' to ono bese za IT?). Pogotovo bi me radovalo da se postave temelji za generaciju koja tek dolazi - ako smo mi matori morali da pocinjemo i kalimo se na web-divljem zapadu krajem devedesetih, ne moraju i ovi koji tek dolaze... Njima bi to najvise i koristilo.

Ali... cinik u meni je svestan da zivimo u zemlji gde sve sto ne spada u problem Kosova, koncesije auto-puta i cene hleba i benzina odlazi na tangentu bilo kakvog interesovanja visih drzavnih instanci. Tako da bilo kakvo spominjanje gorenavedenih ciljeva u ovoj fazi tog "udruzenja" smatram za najobicniji wet dream...

Citat:
Ljudi nemojte uvek ocekivati da ce neko drugi da zavrsi posao umesto vas. (..) Svi ste ocekivali od Dragana Varagica da sve resi carobnim stapicem. Pa ne moze Dragan da udje svakome u mozak.
Ne razumem sta hoces da kazes. Ko sta resava umesto mene? Ja nisam shvatio da treba nesto da resavam? Odredjeni pojedinci sa reputacijom, iskustvom i (iskreno se nadam) konekcijama u privredi, skolstvu i politici zele da naprave nekakvo Udruzenje, i ja mogu da se uclanim ili ne uclanim, odnosno da diskutujem sa ostalima sta mislim o tome ili da cutim... Stvarno ne dozivljavam ovo kao neku omladinsku radnu akciju gde treba da uradim "svoj deo".
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.

Poslednja izmena od boccio : 22. 09. 2007. u 14:57.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2007.   #63
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Boccio, elitisticko i masovno su dvije ekstremne krajnosti i pojam elite je prilicno upitan, tako da se slazem da treba govoriti samo o pojmu internet profesionalac, a je to shvatam kao osobu kojoj je posao pretezno ili iskljucivo vezan za Internet, bio kao preduzetnik, dizajner, developer, konsultant, marketing strucnjak, administrator ili slicno.

Ono sto sam ja pitao u gornjem postu je: da li je akcenat rada Udruzenja na internet profesionalcima ili na drustvu/privredi? Mene svakako vise interesuje ovo prvo.

Cisto kao sugestiju osnivacima, predlazem da se definise:
- Jasna pravila za pristup udruzenju/prestanak
- Jasna prava clanova udruzenja
- Statut udruzenja u kome ce izmedju ostalog biti definisan nacin raspolaganja sredstvima.

Dragane, ti si veoma dinamican covjek, pa vjerovatno zato te interesuje djelovanje vise od formalnosti (kao i vecinu nas ovdje ), ali ako se pravi Udruzenje, valjda to udruzenje treba prvo da se napravi, registruje (ako vec nije) i postavi na noge (Statut), primi clanove, a potom da djeluje na osnovu statuta i odluka u interesu svojih clanova. Ako se to ne radi tako onda je pitanje o kakvom mi udruzenju pricamo

Citat:
Udruženje e-Start i Privredna komora Srbije početkom oktobra (u narednih nekoliko dana objavićemo tačan datum, vreme i lokaciju) organizuje panel diskusiju ...

Na osnovu izrečenih stavova na panel diskusiji formiraće se dokument koji bi trebalo da posluži kao preporuka svim zainteresovanim privrednicima na temu šta je sve potrebno znati, i koliko je vremena i sredstava načelno potrebno da bi se napravila određena Web prezentacija...
O ovome govorim, Udruzenje vec nastupa sa veoma vaznim temama, a da li to udruzenje postoji, kako se uclaniti, ko su clanovi?
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2007.   #64
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao oksite Pogledajte poruku
Mislim da je "najprvi" korak posle same inicijalne ideje i koncepta morao da bude stvaranje inicijativnog ili osnivackog odbora i da se imena clanova objave na blogu i sajtu. Mora se krenuti od neke pocetne grupe od 5-50 ljudi.
Koliko sam ja razumeo Dragana, u priči sa njim, ova organizacija ne podrazumeva nikakav inicijativni odbor ili osnivačku skupštinu (kako sam nekako i ja zamišljao da će biti), već je isključivo u privatnim rukama, tako da će iza udruženja stajati neki DOO ili neprofitna organizacija.
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2007.   #65
zoro
Zoran Ševarac
Certified
 
Datum učlanjenja: 26.04.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 70
Hvala: 0
40 "Hvala" u 4 poruka
zoro is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Goran Aničić Pogledajte poruku
Koliko sam ja razumeo Dragana, u priči sa njim, ova organizacija ne podrazumeva nikakav inicijativni odbor ili osnivačku skupštinu (kako sam nekako i ja zamišljao da će biti), već je isključivo u privatnim rukama, tako da će iza udruženja stajati neki DOO ili neprofitna organizacija.
Ovo je prilicno nejasno i kontradiktorno pa bih molio Dragana za zvanicno objašnjenje. Udruzenje NE MOZE da bude u privatnim rukama vec je u rukama clanova tog udruzenja, i to kroz organe udruzenja koji su najcesce upravni odbor i skupstina. Jedina varijanta da sve bude legalno i da organizacija moze da funkcionise je da ta organizacija bude NVO, a osnivanje NVO se vrsi na osnivackoj skupstini koju saziva osnivacki odbor. Iza udruzenja ne moze stajati DOO, mada verovatno moze da bude jedan od osnivaca.
zoro je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2007.   #66
novii
profesionalac
Qualified
 
Avatar novii
 
Datum učlanjenja: 12.09.2007
Lokacija: Apatin
Poruke: 105
Hvala: 31
9 "Hvala" u 6 poruka
novii is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za novii
Default

Citat:
Originalno napisao zira Pogledajte poruku

Cisto kao sugestiju osnivacima, predlazem da se definise:
- Jasna pravila za pristup udruzenju/prestanak
- Jasna prava clanova udruzenja
- Statut udruzenja u kome ce izmedju ostalog biti definisan nacin raspolaganja sredstvima.
Trebalo bi posebno obratiti pažnju koji su uslovi za prijem u udruženje i koji su uslovi za prestanak članstva. I jasno reći ko o tome odlučuje, obično se napravi komisija od tri člana koja će da radi četri godine. Jer neće biti problem da se ispune uslovi za prijem, ali mora se napraviti mehanizam koji će jednostavno da odstrani članove koji nisu poželjni. Na prvom mestu mislim one koji vole da prevare kupce, jer ih ima i takvi su nam problim svima.
Prava članova su već problem, možda da je napraviti neki upitnik pa ko želi da popuni, napiše šta očekuje od društva, ali i da napiše šta je spreman da pruži društvu.
__________________
Dozvolite nam pristup informacijama i slobodu odlučivanja
Novii blog < > Poljoprivredni forum
novii je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2007.   #67
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default Odgovori na veći broj pitanja...

U poslednjih nekoliko dana manje sam se javljao jer pripremamo potrebne dokumente o procedurama i vrstama članstva, a ovde postavljam odgovore na neka od pitanja koja su do sada postavljana, ali i neke predloge, pa da vidimo vaše mišljenje.

1) Članstvo / Sertifikacija

Procedura za prijem u prof. članstvo

- Popunjen zahtev za prof. članstvo (biće postavljen na sajtu)
- Zahtev mora da sadrži listu referenci, opis konkretno obavljanih aktivnosti, sa navedenim kontaktima za proveru.
- Eventualno, prihvataju se adekvatni internacionalni sertifikati sa podacima za proveru ( ID, broj sertifikata i sl.)
- Članovi Stručnog odbora (SO) provevaravaju navedene podatke sa aspekta kvaliteta referenci, a služba e-Starta kontaktira navedene osobe za proveru referenci.
- Ako kandidat zadovoljava sve kriterijume postaje profesionalni član i potpisuje etički kodeks (koji će biti formiran po gupama, ubrzo nakon pokretanja upisa članstva)

Drugi način za dobijanje statusa prof. člana, za osobe koje ne ispunjavaju navedene kriterijume, a smatraju da imaju dovoljno znanja, jeste polaganje sertifikata iz oblasti delovanja grupe. Nakon omogućavanja procesa učlanjenja i prijema prvih članova, dobijena sredstva biće upotrebljena za kreiranje etičkih kodeksa i sertifikata.

- Sertifikate mogu da polažu i osobe koje nezavisno od statusa u uduženju žele da provere svoje znanje.

- Dovoljna je jedna kvalitetna referenca (jedna je priča kreiranje korporativnog sajta od četiri stranice, a sasvim duga kreianje kompletnog custom-made online servisa za npr. naručivanje karata) ili jedan strani sertifikat (gde se na osnovu same tematike, načina polaganja i pitanja za ispit vidi da samo stvarni poznavaoci materije mogu da ga polože - pogledati npr. www.brainbench.com ili www.comptia.org) koji pokazuje adekvatno znanje u konkretnoj struci.

Brisanje sa liste profesionlnih članova

U slučaju da se ustanovi da je član koji je dobio profesionalni status na neki način falsifikovao dokaze o referencama,ino sertifikatima, ili na neki drugi način prekrši potpisani etički kodeks, automatski gubi status profesionalnog člana i pravna služba udruženja šalje adekvatnu tužbu na osnovu potpisivanja etickog kodeksa. Bivši član udruženja postavlja se na black listu udruženja koja je javno dostupna na sajtu.



- Zbog potencijalnih zloupotreba koje su uočene u dosadasnjoj DPT diskusiji, izbacuje se kao kriterijum preporuka za prof. članstvo.

- Aspekt radnog staža se neće uzimati u obzir - sam kvalitet reference je dovoljan (lično poznajem bar tri osobe koje rade u nekim državnim firmama na Web related poslovima, koji su tamo godinama, ne rade ništa jer ne znaju, a od drugih uzimaju kredite, na osnovu "timskog rada").

2) Osnivanje grupe za web razvoj

Kako grupe funkcionišu

- Radom grupe upravlja Stručni odbor (SO) koji ima najmanje pet članova (neparan broj), a najviše 9 članova. Razlog, radi se obično o osobama koje su krajnje zauzete, pa da bismo obezbedili rad, možemo imati izbor više dostupnih članova u isto vreme, i da se pojedinci ne opterećuju puno.

- SO predlaže teme o kojima je potrebno raspravljati interno, na samom SO, pravljenje/osmišljavanje diskusija, formira telo koje kreira sertifikate,
odlučuje o kandidatima za prof.članstvo, formira radne grupe za izradu strukovnog etičkog kodeksa, i ostalim dokumentima koji poboljšavaju položaj same struke. SO odlučuje i o dodavanju novih inostranih sertifikata na listu udruženja.

Predlozite članove SO grupe za web razvoj i obrazlozite zašto ?

Mi bismo inicijalno predložili:
1. Gorana Pilipovića
2. Aleksandra Ilića
3. Stevana Majstorovića
4. Dragana Dinića
5. Predraga Supurovića
...

3) Zašto i individualno i članstvo firmi, a ne samo prof.?

Mi želimo da obuhvatimo veći broj struka koje su vezane za elektronsko poslovanje, i to je razlog zašto će udruženje funkcionisati po principu stručnih grupa za različite oblasti. Smatramo da određenu struku ne čine samo pojedinci (profesionaci) već i firme, koje imaju značajan interes participacije u ovakvom tipu udruženja

Individualno clanstvo

Želimo da pružimo mogućnost osobama koje se u ovom trenutku ne bave profesionalno ovom oblašću, ali su zaiteresovane za njen razvoj ili participiraju u ovoj oblasti na neprofesionalnom nivou, učešće u radu organizacije. Da se na nadekvatan način edukuju, informisu, ili na neki drugi način aktivno učestvuju u radu udruženja.

4) Posebna kategorija članstva - Webmaster?

Razmišljamo i o ovom tipu članstva (ili neki drugi naziv)

- Obzirom da razvoj internet tehnologija ide u pravcu napredne korisničke upotrebe, tj. u poslednjih nekoliko godina se pojavio veliki broj Internet profesionalaca koji nemaju konkretna tehnička znanja iz oblasti programiranja i web dizajna (blogeri koji koriste template based-opensource rešenja, ili osobe koje samo malo znaju tehnologije da preprave postojeća open-source rešenja)

5) Da li je E-start formiran ili ne?

E-start, udruženje za razvoj e-poslovanja i Internet preduzetništva je formirana organizacija po aktuelnom zakonu o formiranju NVO. Od poznatijih osoba u Internet zajednici tu smo za sada Nebojša Đurić (www.etrgovina.org) i moja malenkost, koji smo trenutno jedini aktivni na planu uspostavljanja rada ove organizacije.

Kao što je ranije napomenuto, ovo je organizacija koja se formira na osnovu prepoznavanja interesa potencijalnih članova za participaciju na osnovu aktivnosti same organizacije (zato bih vas zamolio da razmislite o temi koju smo najavili na našem blogu, pa da ovde pišete eventualno na tu temu, naročito oni koji koji neće moći da dođu na panel diskusiju).

Proučite malo način rada aktuelnih strukovnih udruženja u Srbiji (mislim na ona udruženja koja nemaju dati monopol od strane Države), pa da onda pričamo o tome kako funkcionišu ovakve organizacije u ovim krajevima (npr. danas sam se čuo sa prijateljem koji je učlanjen u jedno novosadsko strukovno udruženje i izabran je na neku funkciju bez njegovog znanja, pa su ga umirili time što na toj funkciji nema šta da radi).

Toliko za sada, inače je dugačak post
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2007.   #68
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao oksite Pogledajte poruku
Potrebni su ljudi koji imaju puno vere u ideju, puno vere da ce imati uspeha u licnoj promociji i daljem radu i, najiskrenije, ljudi koji su spremni zarad tog pocetnog entuzijazma da malo u stranu gurnu cinjenicu da hodaju po vrlo tankom ledu. Ako bi mene neko lazno optuzivao da sam prodavac magle ili buzz majstor, ideja da polozim svoj autoritet i godine rada u ovakvu vrstu projekta bi bila u rangu sa idejom da idem na planinarenje u Avganistan.
Eto, idemo u Avganistan, sa dodakom Istočnog Timora, i možda još po nečega

Nebojša i ja smo odlučili da uđemo u ovu priču znajući na moguće posledice, a nadamo se da na ovom mestu (i ovom forumu) postoje određeni pojedinci koji će to ceniti u datom momentu (što sam već imao prilike i da čujem u neformalnim, i manje neformalnim razgovorima sa određenim brojem članova ovog foruma).
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2007.   #69
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default ajmo na blog e-starta

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
zato bih vas zamolio da razmislite o temi koju smo najavili na našem blogu, pa da ovde pišete eventualno na tu temu
Smatram da bi diskusije o udruženju, njegovom radu i konkretnim projektima trebalo prebaciti na njegov zvanični blog jer shvatam je zamišljeno kao udruženje svih internet profesionalaca a ne DPT udruženje. Svoj komentar planiranog panela sam stoga ostavio tamo. Za one koji su radi da ipak ostanu ovde suština mog komentara je u sledećem - svuda umesto veb sajt treba staviti "tehnološki deo veb sajta"

Ovu temu svakako treba ostaviti aktivnu za najave aktivnosti udruženja.

Poslednja izmena od Miloje Sekulic : 23. 09. 2007. u 17:50.
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2007.   #70
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Milojev komentar samo dodatno pokazuje interesovanje različitih interesnih grupa za rad ovakvog tipa udruženja (zato su i na DPT skupu bili npr. Stefan iz Infostuda i Danko iz Sezama).

Što se nas tiče, možete kometarisati i ovde i na blogu udruženja.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
U PRIVREDNOJ KOMORI SRBIJE JUČE je osnovano Udruženje e-razvoj Aleksandar.Ilic e-Business 38 12. 04. 2010. 10:33
Kontrola deviznog poslovanja jasmanac e-Business 140 22. 10. 2009. 22:47
Specijalističke studije iz E-poslovanja, FTN, Novi Sad Dragan Varagić e-Business 120 30. 09. 2008. 00:36
Etičnost online poslovanja firmi i pojedinaca u Srbiji Dragan Varagić e-Business 34 04. 10. 2007. 19:56
Izrada softvera i prodaja u inostranstvu. Optimalno resenje poslovanja? rex e-Business 20 24. 01. 2006. 13:34


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:20.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.