DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 28. 01. 2008.   #31
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Da, Rubi je svakako dosta dobrih stvari pokupio iz Perla, ali nije mi bio cilj da poredim one-linere, već da na jednom jako uobičajenom primeru (iteracija bloka n puta) prikažem čitljivost, izbegavanje deklaracije nepotrebne promenljive, ali i veliku objektnu orijentisanost Rubija - times je zapravo metoda klase Fixnum (čitaj integer), a ne sintaksna konstrukcija samog jezika.
Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
zaista nema puno razloga da neko menja perl sa rubijem..
Osim ako ne želi da tu i tamo napravi i neku veb aplikaciju...
__________________
blog
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 01. 2008.   #32
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
OOP stvari ruby je svakako mocniji, ali za evryday probleme perl radi posao, ima gomilu proverenih biblioteka, puno koda i helpova, tako da zaista nema puno razloga da neko menja perl sa rubijem..
mislim da je ovo glavni razlog zasto se veliki broj ljudi uopste i opredelilo za perl (guilty as charged) - doduse kada se pojavio izbor i nije bio narocito bogat, ali kao jezik je sustinski prilicno zeznut posto je sintaksa prlicno kripticna kao i znacenja odr. konstrukta, strukture podataka su prilicno uzasne (zamisljam larry-a kako je ispushio kilo granja i poceo da tripuje "wooo dudes, let's make a world flat... hahah hohoho how cool would that be...") - osim toga, perl je lep jezik sa gomilom dobrih biblioteka, ili da prosto kazem perl je jezik sa gomilom dobrih biblioteka. najveci problem koji ja imam sa perlom je ako krenes da pises citljiv perl kod, a ne puzzles za zabavljanje kolega, zavrsices opet sa ogromnom kolicinom koda koju je izuzetno tesko odrzavati i napravio sam tu gresku suvise mnogo puta da bih pozeleo da koristim perl za bilo sta osim za shell-umesto-shell-a i izuzetno kratke programcice za automatizaciju (izgleda patim od tog evolutivnog sindroma, perl-umesto-perla i shell-umesto-shell-a, mozda bi trebalo da presecem).

Poslednja izmena od caboom : 28. 01. 2008. u 13:42.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 01. 2008.   #33
bNasty
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 06.10.2006
Lokacija: Big Smoke
Poruke: 281
Hvala: 0
17 "Hvala" u 12 poruka
bNasty is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za bNasty
Default

Uz svesni rizik da se ovo pretvori u advocacy... ali, sa chisto jezichke strane, shta vam je zaista doneo Ruby?

Ne dovodim u pitanje *praktichnu* stranu jezika (ako vam je jezik udvostruchio produktivnost, super, pozdravljam), zanima me teorijska vrednost, prevashodno.

Kada sam prvi put pogledao Ruby (pochetkom veka, zahvaljujuci jednom prijatelju koji je *bio* veliki Ruby evandjelist), nisam primetio nishta fundamentalno novo i interesantno u jeziku - ideja je bila pokupiti 80% stvari (i sintakse) od smalltalk-a i dodati resto iz Perl-a kao zachin. Gomila 'magije' u pozadini uz fakat da je fiktivna 'chitljivost koda' opasna po dijabetichare. Onda se, kasnije, pojavio RoR, a ja i dalje nisam video nishta preterano 'revolucionarno' u samom pristupu (valjda zato shto MVC postoji vec par decenija, dok se danas pojam siluje sa svih strana), uz istu 'magiju' u pozadini koju ima i sam Ruby i od koje mi trnu zubi.

OK, da se ogradim, mozhda sam ja postao cinik nakon mnogo cimanja sa kojekakvim jezicima pa ne vidim neka sitna zadovoljstva u programiranju (nakon velikog razocharenja u Python)

Ili mozhda chekam trenutak da OCaml i Lua postanu the Next Big Thing da bih napisao ovde, u 24p boldu, "see, I told ya!"
bNasty je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 01. 2008.   #34
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao bNasty Pogledajte poruku
Uz svesni rizik da se ovo pretvori u advocacy... ali, sa chisto jezichke strane, shta vam je zaista doneo Ruby?
Nisam siguran da te najbolje razumem. Ja na Rubi nisam prešao ni sa Lispa, ni sa Erlanga, ni sa Okamla, da bih mogao tako da odmahujem rukom. Ja sam godinama kodirao C#, pre toga Delphi i PHP i u odnosu na sva tri navedena mejnstrim jezika Rubi (pogotovo u kombinaciji sa Railsom) jeste revolucionaran.

A ono revolucionarno što donosi u odnosu na moćne (ali egzotične) rođake koje pominješ je "samo" činjenica da je ušao u mejnstrim, to jest da je danas normalna stvar videti firme koje na njemu baziraju svoje projekte, kao i "obične" programere (nasuprot akademskoj eliti) koji ga koriste, te mnoštvo sajtova sa primerima, dobre biblioteke, hosting planove itd.
__________________
blog
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 01. 2008.   #35
bNasty
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 06.10.2006
Lokacija: Big Smoke
Poruke: 281
Hvala: 0
17 "Hvala" u 12 poruka
bNasty is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za bNasty
Default

@jablan
Hm, da, sa te 'vertikalne' strane posmatrano slika jeste drugachija
(istine radi, ja sam na poslu strogo C++ orijentisan, sa malim uplivom script jezika, ostali jezici mi privatno sluzhe da koliko-toliko odrzhavam mozak u funkcionalnom stanju).

Btw, ne 'odmahujem rukom', right tool for the job itd., interesuje me samo mishljenje vas koji uveliko koristite Ruby... Koristicu i ja Ruby ako ekosistem nalazhe/opravdava. I uopshte ne dovodim u pitanje praktichnost jezika i korisnost sve veceg komjunitija.

Pitanje je bilo vishe usmereno ka neproporcionalnosti odlika samog jezika i VM-a nasuprot generisane galame na netu na temu istog. Python, recimo, nikada nije generisao takav hype, mozhda mu je falio PythonOnRails ili slichan killer-app.
bNasty je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 01. 2008.   #36
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

http://www.zedshaw.com/rants/rails_is_a_ghetto.html
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 01. 2008.   #37
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

yep, kao i svaki drugi "veliki" community (linux, php, etc. da se ne podsecamo svih lepih stvari koje su se desavale u njima) - zed je potpuno u pravu, samo bi poruka bila daleko jaca da ju je napisao bez tog bash-i'll-****-you-all stila. ono gde pogadja centar su neke figure (npr. jednu sa pocetka koju sam imao prilike licno da upoznam i osecao sam se kao da me neko gadja kantom balege dok sam gledao neki demo waa-zoom tehnologije) i skaliranje rails-a, kao i odr. stvari koje se ticu arhitekture ruby-a a direktno su vezane za rails (npr. thread-ovi).
sa druge strane, ono sto je izuzetno pozitivno kod ruby-a i samog rails-a je da je jedan pismeniji (i hear advocacy train coming...) jezik izleteo u mainstream. licno nisam veliki fan rails-a i daleko mi se vise svidja ono sto npr. merb (merbivore.com) nudi, mislim da ga i zed pominje - ali ono sto je pozitivna strana celog, slazem se preteranog, hype-a oko rails-a je da je moguce ponuditi i dobiti posao radeci nad necim sto odr. broj ljudi smatra lepsom i zabavnijom platformom i sto je jos lepse potencijalo otvara vrata drugim "manjim" programskim jezicima i framework-ovima.
caboom je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" caboom za poruku:
Staro 28. 01. 2008.   #38
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Osim ako ne želi da tu i tamo napravi i neku veb aplikaciju...
pa ima i perl svoje frejmworke, ima mason i tt2 templejt sisteme, ima odlican DBI modul za apstrakciju baze, ORM i ostalo, ima mod_perl za efikasan rad sa apachem, koji daje neverovatno low level pristup web serveru, itd..

ne pricam ovo kao advocacy za perl, a nemam nista ni protiv ruby-ja definitivno, nego hocu da kazem da je sustina u tome na sta si navikao i koliko ti sta lezi (i koliko zaista poznajes ostale jezike)... igrom slucaja sam upao u poslove sa mod_perlom pa sam naucio da ga koristim, verovatno kad bih sad proveo 6 meseci radeci intezivno na nekom projektu u rubiju da bih se navikao na celu ideju i da bi mi ruby bio super, ali opet nemam neku potrebu ili zelju za tim, to je ono sto pokusavam da objasnim... nemam utisak da mi nesto fundamentalno fali u kombinaciji php i perl-a da bih imao potrebu da ucim nov jezik (ok, znam ja pomalo ruby, a i python, i lua, ali nisam ozbiljno radio u njima)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 28. 01. 2008. u 18:48.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 01. 2008.   #39
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Misha Pogledajte poruku
Sta si davao kao glavni razlog za prelazak na Ruby bas me zanima? Stvarno mi je cudno da neko ne izabere Ruby pre Perla, jedino ako iz nekog razloga ne moze ...
Bilo mi je muka Perla pa sam tražio nešto što je dovoljno slično a čitljivije

Međutim, ljude jednostavno boli uvo - Perl je među kompjuterskim lingvistima "lingua franca" i njima ne pada na pamet da ga menjaju.

A što se "objektnosti" Rubija tiče, malo su ga preterali, ako mene pitaš:

Kôd:
"Ovo je string".length
je čista perverzija. OOP je samo jedan koncept a ne cilj samom sebi. Imaš odličnih jezika koji uopšte nisu OO - pogledaj recimo Haskell.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2008.   #40
Misha
profesionalac
Qualified
 
Avatar Misha
 
Datum učlanjenja: 20.06.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 189
Hvala: 17
14 "Hvala" u 11 poruka
Misha is on a distinguished road
Default

Ne znam tebe al mene u PHP-u recimo izuzetno nervira kad ne mogu da ulancam pozive f-ja, sto cak i u JS-u mozes da radis ... Kad je nesto dobro ne mozes valjda da preteras? Puna implementacija OO koncepta je valjda za hvalu, posto je koncept vrlo vazan ... a problem je kad imas situacije po principu hocu kakim necu kakim ... kada imas primitive i klase recimo ...

Da u pravu si ... Isto npr Drupal nema ni jednu klasu u code-u al mi se svidja ... zato sto implementira brdo patterna na neki svoj nacin i ima impresivnu unutrasnju arhitekturu

Poenta je da Ruby ima jedinstvenu i mocnu sintaksu, vrhunski odradjen OO koncept i Rails. Za mene je to sasvim dovoljno da ga naucim malo bolje ...
__________________
Yahoo, Bebo, Woofy … Technology businesses must cut the baby talk, you’re a multi million corporations not a stuffed animal. Grow up, if I wanted to see uncaring money making machines with cutie names I’d go to a strip club. - Bill Maher
Misha je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Srpski besplatni web servis za lične finansije debito Linkovi 2 14. 12. 2009. 16:51
NBS Srednji kurs - XML Gargoyle e-Business 2 29. 08. 2009. 04:43


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 22:28.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.