DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 01. 2008.   #11
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Radi se o tome da je css bez tabela sam jedan segment cele priče. U najjednostavnijem obliku, u zavisnosti od samog izgleda koda, najčešće sam sadržaj (tekst) pre se pojavljuje u kodu kada se radi sa div tagovima, umesto sa table. Koga ne mrzi, neka broji karaktere...

Inače se kaže da kada u tekstu treba tabela, ona se radi sa table tagom, a ako ima više css-ova jedan u drugom, postavlja se pitanje da li je ipak bolje koristiti table tag, kao što je Boccio rekao...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #12
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Radi se o tome da je css bez tabela sam jedan segment cele priče. U najjednostavnijem obliku, u zavisnosti od samog izgleda koda, najčešće sam sadržaj (tekst) pre se pojavljuje u kodu kada se radi sa div tagovima, umesto sa table. Koga ne mrzi, neka broji karaktere...
Jablan je pre neki dan na DPT naveo primer Radionice koja ima table layout a prvo se učitava sadržaj a meni tek na kraju iako se nalazi sa leve strane sadržaja. Ovo je i jedna od prvih SEO optimizacija koju sam i ja primenio na svoj home page pre nekih 10 godina.

No i to je važilo nekada. Sada se na sve više mesta srećem sa tvrdnjama da to prestaje da bude toliko bitno. Realno gledano, šta je to što bi sprečilo Google da "izrenderuje" stranicu primenom stilova i vidi kako vaša stranica zaista izgleda i na osnovu toga odredi šta je sadržaj, da li ste koristili invisible tekst da spamujete google i slično?

Ako se i uzme da je to relevantno, i sa DIVovima možeš da napraviš da ti prvo ide header, pa meni, pa tek onda sadržaj, pa se vraćamo na to da prost izbor između table/tableless layota nema nikakvog značaja za rangiranje, već SEO onoga koji radi HTML.

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić Pogledajte poruku
Inače se kaže da kada u tekstu treba tabela, ona se radi sa table tagom, a ako ima više css-ova jedan u drugom, postavlja se pitanje da li je ipak bolje koristiti table tag, kao što je Boccio rekao...
Da, tu se slažemo to je ono što sam i ja napisao u prethodnoj poruci o više ugnježdenih divova ili jednoj tabeli.

Poslednja izmena od mileusna : 18. 01. 2008. u 16:48.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #13
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Realno gledano, šta je to što bi sprečilo Google da "izrenderuje" stranicu primenom stilova i vidi kako vaša stranica zaista izgleda i na osnovu toga odredi šta je sadržaj, da li ste koristili invisible tekst da spamujete google i slično?
teoretski je to moguce, ali realno je to jos uvek jako tesko izvesti.. nije toliko problem u renderovanju CSS-a (mada bi to znatno usporilo rad), koliko u onom delu sa "vidi kako vaša stranica zaista izgleda"... takvo prepoznavanje sadrzaja je strasno komplikovana i spora stvar, AFAIK koristi se samo za male specijalizovane akcije tipa hvatanja sakrivenih linkova i slicno, a ubedjen sam (mada naravno ne mogu da znam) da i to google radi tako sto detektuje neke patterne u kodu pa onda upozori nekog tehnicara koji pogleda jel zaista postoji prevara..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #14
istok
profesionalac
Qualified
 
Avatar istok
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Poruke: 124
Hvala: 5
61 "Hvala" u 18 poruka
istok će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
kad vec spomenu google, ne znam da li ste primetili, ali oni ne koriste ni label-e na login formi za gmail... tako da oni bas i nisu bas neki egzemplar modernog i dobrog html kodiranja...
Šta će Gmailu clean code ? Na stranu login forma, uđi u sam Gmail pa ćeš videti gomilu Frameova, budževina... ali to je web aplikacija, šta će njoj SEO?
__________________
Blog: www.istokpavlovic.com
istok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #15
Eniac
troll mode
Wrote a book
 
Avatar Eniac
 
Datum učlanjenja: 06.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.034
Hvala: 56
69 "Hvala" u 46 poruka
Eniac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Eniac Pošaljite poruku preko MSN za Eniac Pošaljite poruku preko Skype™ za Eniac
Default

^sta ce Netvibesu SEO? Da bi bio ispred ostalih prilikom pretrage RSS reader pojma. SEO postoji i kod aplikacija, razlika je u tome sto ispred Gmaila stoji Google sto mu daje znatno povlascen polozaj, i njih jednostavno nije toliko briga za SEO... bar ne u tolikoj meri, a da ne pricam o tome sto sve sto izbaci google ima ogroman broj backlinkova, sto im takodje ide u prilog. Sustina - Google nije referentan primer
__________________

eniax.net - malo pišem
@eniac - puno tvitujem
Eniac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 01. 2008.   #16
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao istok Pogledajte poruku
Šta će Gmailu clean code ? Na stranu login forma, uđi u sam Gmail pa ćeš videti gomilu Frameova, budževina... ali to je web aplikacija, šta će njoj SEO?
nisam pominjao labels u vezi sa SEO ili sa clean kodom, nego u smislu da Google fura lose napisan html... labels su bitni za usability, ja popizdim svakim put kad na gmailu kliknem na "Remember me on this computer." tekst i ne desi se nista, nego moram da ciljam da kliknem bas na checkbox... ipak je to ogromna firma, toliko malo su mogli da urade.. The devil's in the details..

Inace mislim da je nerealno da mi koji smo niko i nista razmatramo stvari tipa "ako nema google, ne treba ni nama", to oni mogu sebi da dozvole sam zato jer nemaju adekvatnu konkurenciju (momentalno). Ovako svaka sitnica (tipa ovog kliktanja na checkbox jer nema label-a) moze da ti znaci jednog klijenta manje...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 01. 2008.   #17
istok
profesionalac
Qualified
 
Avatar istok
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Poruke: 124
Hvala: 5
61 "Hvala" u 18 poruka
istok će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Eniac Pogledajte poruku
^sta ce Netvibesu SEO? Da bi bio ispred ostalih prilikom pretrage RSS reader pojma.
Nismo se razumeli, naravno da sajt koji promoviše aplikaciju treba da ima SEO, a sama aplikacija (onaj deo kad se uloguješ na svoj nalog i uđeš da nešto unutra radiš), to Google nikad neće videti.
__________________
Blog: www.istokpavlovic.com
istok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 01. 2008.   #18
Old
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 28.01.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 13
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
Old is on a distinguished road
Default

Hidden text je prevaziđena tehnika. Polu-skriven, sklonjen, smanjen tekst i slično, te "taktičke mogućnosti" su u punom zamahu.

Za to, kao i za suprotno, za stavljanje određenih delova teksta na početak code-a (pomenuto), CSS "tehnika" je superiorna nad "table".

U vreme dok su bold-ovanja i heading tagovi uvek pozitivno uticali na SEO, CSS "tehnika" je takođe pružala mogućnost za trikove koji prolaze. ((Definiše se da naslovi ili "strong"-ovi izgledaju kao najobičniji tekst))

Pretraživači sve više prodiru kroz javascript i flash navigaciju. (Nešto novo: i kroz "nofollow"! A neki nisu ni prestajali ).

Itd!

Moje mišljenje je da sam izbor tehnologije (tables ili css) ne utiče na pozicije.
Primena css u te svrhe daje mnogo veći manevarski prostor.
Old je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:53.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.