DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 09. 02. 2008.   #1
Miroslav
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 26.12.2006
Poruke: 70
Hvala: 12
1 "Hvala" u 1 poruci
Miroslav is on a distinguished road
Default Uticaj imena URL-a na pretrazivace, na web korisnike i na posao koji promovisemo

Koliko je bitno kakav smo URL smislili za nas sajt.

Recimo da imamo neki domen npr. www.nekidomen.com ali je zauzet, a meni je jako bitno da imam bas takav domen.

Kad bi ja uzeo npr. www.neki-domen.com da li bi ova crtica imala negativan uticaj na Google pretragu i na ostale pretrazivance? Da li bi to mozda malo smanjilo rangiranje mog sajta na pretrazivacima?

Kako bi web korisnici gledali na to? Ja recimo nevolim da kucam takve URL-ove. Da li i njih mozda malo "mrzi" da kucaju takve URL-ove?

Ako recimo imam neki biznis npr. prodajem delove za automobile a firma mi se zove npr. "MojaFirma" da li je bolje da mi URL bude
www.delovizaautomobile.com ili www.mojafirma.com.
Miroslav je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 02. 2008.   #2
artur_dent
I think I'm a sofa...
Professional
 
Avatar artur_dent
 
Datum učlanjenja: 16.11.2005
Poruke: 438
Hvala: 9
28 "Hvala" u 25 poruka
artur_dent is on a distinguished road
Default

http://www.google.com/search?hl=en&q...=Google+Search
__________________
fotomanijak.com stvarno manijak
WebManijak.com
artur_dent je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 02. 2008.   #3
Srpski-vo
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 20.01.2008
Poruke: 12
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
Srpski-vo is on a distinguished road
Default

Za poziciju na Googlu moze biti vazan url, ali je daleko vazniji sam sadrzaj sajta. Ukoliko je neko registrovao recimo www.delovizaautomobile.com ne mora da znaci da ce biti bolje pozicioniran u odnosu na www.mojafirma.com. Po meni bi trebalo uzeti url koji se biti interesantan, lak za pamcenje, pa cak ne mora ni imati veze sa konkretnom tematikom. U lokalnim razmerama je tako.
Srpski-vo je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 02. 2008.   #4
Old
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 28.01.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 13
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
Old is on a distinguished road
Exclamation

Ime domena često je prva stvar na koju će potencijalni posetioci naići u vezi sa sajtom.
  • I te kako utiče na imidž.
  • Može da pokazuje dobar - i loš - stil.
  • Kvalitetan domen pokazuje i sposobnost. Sposobnost da se odabere ili sposobnost da se zaradi pa se plati neko sposoban da odabere. Novac može da zameni maštovitost.

Kod mene je obrnuto, maštovitost mi ne dopušta da razmatram kupovinu domena od preprodavaca. Bolje reći "nakupaca", pogrdnije zvuči


Gore dani link govori o kontinuiranoj polemici - da li domen da je brand ili keyword, a beskrajna je i polemika da li dati ime koje nešto znači ili ime koje niko nema (ne-generički naziv za koji se planira da postane brand).


Samo deo kompletne slike rešio bi odgovor na pitanje da li domen birati za pretraživače ili za posetice. Neki sajtovi jednostavno nemaju šanse da se probiju u Google top ten, pa se za njih može rasterećeno umetnički birati ime. Za sve ostale jako je bitno da odnos keyword-naslov bude idealno izbalansiran. Da se precizno odmere dobre i loše strane crtice u naslovu, kao i sve ostalo.


Zaključak, i to praktičan, celog ovog teksta koji daje više pitanja nego odgovora (što ne znači da odgovori nisu poznati), je da treba prepustiti izbor imena domena onom kome ćemo prepustiti SEO sajta.
Podrazumevajući da taj neko bude iz onog malog skupa dovoljno kompetentnih, pa da ne žrtvuje imidž sajta zarad pozicija na pretraživačima i slično. (Koje je teško naći a još teže platiti, tako da ovo ustvari i nije naročito praktičan zaključak)
Old je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 02. 2008.   #5
Goran Cirkovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Goran Cirkovic
 
Datum učlanjenja: 16.06.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Hvala: 0
6 "Hvala" u 5 poruka
Goran Cirkovic is on a distinguished road
Default

Često je bolje razviti svoj brend neko koristiti keyword kao deo domena. Kontretan primer su sajtovi za nekretnine. Sve tipa nekretnine.com .net berzanekretnina, beonekretnine, sa crtom i bez crte...

Zato je bolje izdvojiti se iz mase i kreirati svoj brend...
Goran Cirkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 02. 2008.   #6
Dzordz
Diskutabilni diskutant
Wrote a book
 
Avatar Dzordz
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Lokacija: Brno
Poruke: 1.113
Hvala: 36
103 "Hvala" u 74 poruka
Dzordz is on a distinguished roadDzordz is on a distinguished road
Default

Ja sam i za jedno i za drugo

Ako moze da se mazne neki generic za prihvatljive pare sto da ne. Ako ne moze i brendabilni domeni su super.

Tri domena koja sam ja kupio iskljucivo na osnovu vrednosti za brendiranje...
cavz.com (cavs - cavalliers samo za z)
mixxy.com (verovatno ce biti neki muzicki sajt, preliva se neki traffic sa mixx.com)
wiizards.com (buduci wii sajt)


Secam se da je Bizi prodavao Fotke.com koji je po meni vrh domen iako garantujem da niko ne kuca u google "fotke".

Bah samo moje 2 pare
Dzordz je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 02. 2008.   #7
Old
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 28.01.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 13
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
Old is on a distinguished road
Default

Ali zato deset i po miliona traži "fotka". Verovatno jer je onaj fotka.pl postao brand.
Old je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 02. 2008.   #8
bgdneutron
novi član
 
Datum učlanjenja: 13.02.2008
Poruke: 3
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bgdneutron is on a distinguished road
Default ime

Jos pre 10 god. procitao sam ovo na net-u:

THE NAME IS THE GAME!


i drzim se toga. Uspesno je!
bgdneutron je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 02. 2008.   #9
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Nije bitno ime domena ali je bitn url.
Sto znaci da ako ides na long-tail onda te boli uvo za domen,ali generalno ja bih preporucio da imas bar JEDNU kljucnu rec u domenu,takodje obavezno frazu za kkoju optimizujes u url-u.

domen:
1)mora biti.com
2) nema crtica
3)lak za izgovor
4) lak za pamcenje (znaci nema neki misspeling )\

,,odo da jedem
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 02. 2008.   #10
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

1) da, bas kao del.icio.us
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Jedan savjet za sve koji šalju CV i traže posao mangia Poslovne ponude i zapošljavanje 77 25. 09. 2010. 16:10
mod_rewrite - uticaj na performanse Marko Medojevic Sva početnička pitanja 1 23. 11. 2008. 22:38
Uticaj interneta kao medija ! glaspodrinja.com Marketing i SEO 1 30. 12. 2007. 19:48


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 05:48.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.