DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Showroom i poslovne ponude > Web site, dizajn i multimedia
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web site, dizajn i multimedia Galerija web sajtova, recenzije i kritike. Svaka nova tema zahteva odobravanje pre prikazivanja

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 04. 10. 2006.   #31
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
Da li mogu da se navedu neki primeri koji potvrdju da B92 CMS "ne moze da izdrzi zahteve koji non stop rastu i problem skalabilnosti"?

Takodje, zanima me na sta si konkretno mislio kada si napisao problem konzistentnosti? Sto se tice usability-ja, ako si mislio na navigaciju ona se stalno poboljsava i mislim da je prilicno user-friendly. Ako si mislio na problem sporijeg nalazenja starijih tekstova sa tim se slazem, ali i mnogi drugi veliki svetski sajtovi imaju taj problem.
Mogao bih (i ne samo ja) potanko da analiziram UI/IA/usability, ali ne ovde.

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
Slazem se da ima mesta za poboljsanjima kojih uvek i ima, ali takodje se i mora priznati da je ovo najbolji sajt koji Srbija ima. Nisam subjektivan, to sam uvek mislio.
Uh, sad ga pretera
Definiši kategoriju " najbolji sajt "
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2006.   #32
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
Da li mogu da se navedu neki primeri koji potvrdju da B92 CMS "ne moze da izdrzi zahteve koji non stop rastu i problem skalabilnosti"?
Pa pročitaj ono što kaže Moreno, kao i nK-ov post na blogu. Meni je recimo zapalo za oko to što su tekstovi u tehnopolisu (i na ostatku B92, ali na tehnopolisu je to baš bitno) oskudno (čitaj: nikako) formatirani. Nema PRE tagova za delove kôda, nema hiperlinkova i svih drugih finesa koje danas nude ama baš svi CMS-ovi. Mislim, sve su to pojedinačne primedbe, ali ih ima, i smetaju, i stoje već godinama. A sajt raste. Pogledaj samo gornji meni i desnu kolonu, svaki čas se dodaju nove stavke, te život, te blog, te tehnopolis, samo trpaj. Milion linkova na jednoj stranici.

Ne znam tačno, ali mogu da pretpostavim pod kakvim je presingom taj programerski tim (ili programer) i kakav kod nastaje kao posledica.

Što se skalabilnosti u smislu performansi tiče, ja nisam primetio problem, ali skalabilnost u smislu organizacije sadržaja je definitivno kompromitovana.
Citat:
takodje se i mora priznati da je ovo najbolji sajt koji Srbija ima. Nisam subjektivan, to sam uvek mislio.
Najposećeniji možda, ali reći da je "najbolji" je jako hrabro. Čak i da jeste najbolji, znaš onu poslovicu: "u zemlji slepaca, jednooki je kralj"?
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2006.   #33
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Goran Aničić
Mogao bih (i ne samo ja) potanko da analiziram UI/IA/usability, ali ne ovde.
Uh, sad ga pretera
Definiši kategoriju " najbolji sajt "
Znao sam da ces to da napises . Naravno, kada se kaze "najbolji sajt" moze da se misli na razne sajtove kao "najbolji sportski sajt", "najbolji sajt za putovanja", "najbolji biznis sajt", "najbolji tech sajt"... Pod "najbolji sajt" sam mislio "najbolji sajt za nalazenje pravih informacija iz razlicitih oblasti" ili skraceno news portal. Samo sto vec neko vreme B92 sajt prerasta iz klasicnog news portala i u opsti portal. B92.net je za Srbiju isto sto je BBC.co.uk za Veliku Britaniju, CNN.com ili Nytimes.com za USA. Ipak su to cinjenice.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2006.   #34
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao jablan
Pogledaj samo gornji meni i desnu kolonu, svaki čas se dodaju nove stavke, te život, te blog, te tehnopolis, samo trpaj. Milion linkova na jednoj stranici.
Slazem se da ima dosta linkova ali ce uskoro biti grupisani u slicne celine.

Citat:
Najposećeniji možda, ali reći da je "najbolji" je jako hrabro. Čak i da jeste najbolji, znaš onu poslovicu: "u zemlji slepaca, jednooki je kralj"?
Slazem se ali i ja bih voleo da ima vise kvalitetnih sajtova, ne treba se plasiti kvalitetne konkurencije koja samo moze da ti pomogne da budes bolji. Ne mislim da smo mi u svim oblastima najbolji, to bi bilo neskromno.

Niko ne moze da ospori to da stalno izbacujemo nesto novo i trudimo se da stalno budemo bolji i pored toga sto trenutno nemamo pravu konkurenciju. I pored toga ne sedimo skrstenih ruku. Ulaze se u nove servise a i pored toga mi se cini da to ne nailazi na adekvatan odjek npr. na blogovima. Na primer, kada Google izbaci nesto novo bez obzira koliko je to korisno pogotovo za nas iz Srbije svi ce o tome da pisu na svom blogu. A mi ako izbacimo blog, tehnopolis i slicno retko ko odluci da pise o tome na svom blogu.

To sam primetio i na primeru mog sajta Humanost. Mnogo manje ljudi je o tome pisalo nego sto sam mislio ali i pored toga nisam odustao od tog projekta. Bez obzira da li ima ocekivan pozitivan odjek u javnosti.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2006.   #35
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
ali takodje se i mora priznati da je ovo najbolji sajt koji Srbija ima
Mora li?

Mislim da ćemo "morati" da se složimo da se ne slažemo po ovom pitanju.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2006.   #36
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
Niko ne moze da ospori to da stalno izbacujemo nesto novo i trudimo se da stalno budemo bolji i pored toga sto trenutno nemamo pravu konkurenciju.
Da se odmah ogradim, govorim svoje utiske...

Imam blagi utisak da vam je visoka posećenost malo "udarila u glavu"... Pa ljudi ne dolaze na vaš sajt zato što imate dobar CMS, već zato što nudite nešto što drugi nemaju - koliko-toliko objektivne vesti i često ažuriranje istih. I, kao što sam već rekao, najposećeniji sajt nije (uvek) i najbolji (štaviše, voleo bih da se apstraktni pojmovi poput loš/dobar sajt malo opreznije koriste).

Porediš vaš sajt i Gugl... Gugl dobrim delom svojih poteza probija granice poimanja veba, što se ni za jedan vaš servis ne može reći. Čak i oni Guglovi projekti koji ne donose ništa revolucionarno imaju veliki odjek na tržištu i diktiraju poteze konkurencije (MS, Yahoo i ekipa). Ne bih da zvučim potcenjivački, ali vi ste instalirali Drupal za blog i šta očekujete - da devojčice počnu da lepe vaše postere?

Da se vratim na temu, smatram da bi bolji potez bio da ste postojeći (prevashodno kvalitetan, da se razumemo) sadržaj reorganizovali i redizajnirali, umesto što se trudite da od informativnog sajta pravite svaštaru - malo dijete, malo alternativne medicine, malo sporta, malo automobila, malo kompjutera. Jednostavno mislim da vaša organizacija, što informatički, što kadrovski ne može da podmiri tako široke zahteve.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2006.   #37
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao jablan
Ja najiskrenije mislim da B92 treba da pazari pristojan CMS. Štaviše, mislim da je to trebalo da uradi davno, a da je cena prelaska svakim "tehnopolisom" sve veća. Ni dizajnerski ni organizaciono postojeći DIY CMS ne može da izdrži zahteve koji non-stop rastu.
Ne znam... Ja to na njihovom mestu ne bih radio. Ni jedno komercijalno resenje u sustini ne odgovara velikoj medijskoj kuci, jer svaka ima specificne zahteve. Enterprise resenja koja se tailor-uju (uf, koji izraz) zahtevima klijenta, tipa Vignette-ovih obicno kostaju kao petosobni stan u centru Beograda. Za te pare mogu da uzmu sve nas sa foruma da im godinu dana pravimo CMS

Ono sto definitivno stoji je da im sistem nekako "visi", vidi se da je radjen pre par godina i da je od tada samo budzen. Sa druge strane cost/benefit analiza je dosta prosta. Sta bi donelo ulaganje u modernizaciju CMS resenja? Tipa Web 2.0 UI, full multimedia streaming, integracija CMS-a sa nekim asset management sistemom, groupware-om i sl.

Da li bi dobili veci market share? Vernost citalaca? Pozicionirali se u odnosu na konkurenciju? Tesko ista od toga... zato i guraju ovako, tu ih potpuno razumem. Samo je pitanje dokle Jer onaj mucenik kome upadne da redizajnira taj sistem ima prvo da sabije tablu kafetina...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2006.   #38
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao jablan
Ne bih da zvučim potcenjivački, ali vi ste instalirali Drupal za blog i šta očekujete - da devojčice počnu da lepe vaše postere?
složio bih se sa ovim, a poređenje B92 sa Googleom je, blago rečeno, neprimereno.
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2006.   #39
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao boccio
Ne znam... Ja to na njihovom mestu ne bih radio. Ni jedno komercijalno resenje u sustini ne odgovara velikoj medijskoj kuci, jer svaka ima specificne zahteve.
Prvo, licitirati sa bilo kakvim ciframa bez podrobnijeg istraživanja tržišta je malo nezahvalno. Npr. moja firma tailoruje (kroji, što da ne) enterprise CMS koji košta kao garsonjera u Kruševcu. Ne kažem da bi on bio idealan za B92, već da tržište treba dobro proučiti pre apriori odbacivanja nekog predloga...

Drugo, tačno je da za te pare mogu da nas okupe na godinu dana, ali je pitanje da li mogu da nas plaćaju svake iduće godine da im dodajemo nove zezalice (te AJAX, te feedovi...)... Poenta gotovog rešenja je i u tome što znaš da neko drugi na tom alatu non-stop radi i da ne moraš ti da se zezaš da ga krpiš kad izađe nova verzija brauzera, neki exploit, kad treba da se doda load-balanser i milion drugih stvari o kojima razmišljaju ljudi koji su plaćeni za to, a ne neki siroti PHP koder koga cimaju za svaku sitnicu.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2006.   #40
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
...ali takodje se i mora priznati da je ovo najbolji sajt koji Srbija ima. Nisam subjektivan, to sam uvek mislio.
Dejane mislim da je ovo najveći nonsens koji sam čuo u poslednje (veoma dugo) vreme. Trudiš se da budeš objektivan i korektan (što jesi, da se razumemo), tako da ti se ova izjava nikako ne uklapa u percepciju pomenute lokacije. On možda jeste najveći sajt u Srba, ali najbolji (čak i u najlabavijem smislu) -- pa nećemo se baš sada gađati vagonima...

Citat:
Originalno napisao Dejan Bizinger
... I pored toga ne sedimo skrstenih ruku. Ulaze se u nove servise...
Ako "ulaganjem" smatraš odobrenjem s vrha da se napravi nova sekcija sajta -- to je još jedan promašaj. B92 je velika medijska kuća koja u ovom slučaju ne honorariše tekstove (konkretno o tehnopolisu govorim), to je meni skoro uvreda. Znači vi pravite pare od posećenosti tog dela sajta, a ovamo šatro nemate da platite autore tekstova. Iz mog ugla ovo je još jedan dokaz kako je B92 samo jedan bully kojem se može jer ima veliku posećenost.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Lansiran sajt Humanost.org Dejan Bizinger Web site, dizajn i multimedia 172 15. 10. 2008. 01:19


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:53.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.