DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Sva početnička pitanja
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Sva početnička pitanja Sva početnička pitanja bi trebala da se postavljaju u ovom forumu, a ako se pretvori u kvalitetnu diskusiju interesantnu svima - prebacićemo je u odgovarajući forum. Molimo "znalce" da ne omalovažavaju početnike, ako žele da pomognu svi ćemo biti zahvalni, ako ne žele, neka preskoče ovaj forum.

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 05. 08. 2009.   #31
salebab
profesionalac
Qualified
 
Avatar salebab
 
Datum učlanjenja: 10.11.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 102
Hvala: 19
21 "Hvala" u 18 poruka
salebab is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za salebab Pošaljite poruku preko MSN za salebab
Default

Citat:
Sa druge strane, ako je odredba ugovora da plaćaš penale ako kao radnik raskineš ugovor- šta god treba da se uradi - ne znaš kako se radi, ideš na bolovanje o trošku firme, pa kad prodje 30 dana, pojaviš se 2 dana, pa opet 30 bolovanja o trošku firme, pa da vidimo ko će duže izdržati - onaj koji plaća ili onaj koji prima novac.
Nemoj si lud, ni jedan doktor ti neće otvoriti takvo bolovanje
__________________
www.salebab.net
salebab je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 08. 2009.   #32
skaarj
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.09.2006
Lokacija: Zemlja cuda
Poruke: 114
Hvala: 11
3 "Hvala" u 3 poruka
skaarj is on a distinguished road
Default

Ni jedan doktor ne moze sve i da hoce. Posle dve nedelje bolovanja moras na komisiju.
skaarj je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 08. 2009.   #33
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Slazem se sa tim sto su napisali dragi tata i Markok. Ne zadrzavaju se radnici raznim klauzulama u ugovorima i ogranicenjima. Zadrzavaju se obostranim zadovoljstvom i mogucnoscu da zadovoljis njegove zelje i potrebe a istovremeno da imas koristi od toga.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 08. 2009.   #34
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Don't worry, be happy.

Opcije su beskrajne (stalne prijave inspekciji rada, olajavanje po medijima, internetu, prijave mup-u za nepravilnosti u poslovanju, poreskoj upravi, svi imaju putera na glavi) .

Pitanje je samo ko je bezobrazniji i zna jače da viče.

Da zadržavaš nekoga ko hoće da ode, i ne daš mu sporazumni raskid radnog odnosa je suludo.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 08. 2009.   #35
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

@c chark: meni se čini da ti imaš klasičan ugovor o stipendiranju i mislim da je sasvim normalno da se firma koja te stipendira osigura da neće da te "odškoluje" pa im ti kažeš "hvala, doviđenja".
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 08. 2009.   #36
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

@markok: ne znam koja firma bi imala računa da zadrži takvu lujku kao što ti opisuješ. Ako već dođe do nekog "preganjanja" onda toj firmi i ne treba takav čovek, ne samo da bi te pustili da odeš nego bi te i sami oterali.

Osim toga cela ta tvoja priča deluje malo naivno, ne bih baš rekao da je firma dužna da ti plaća za to vreme za koje ne možeš (po ugovoru) da radiš za drugu firmu (osim ako to ne stoji u ugovoru). Ako si potpisao ugovor pod tim uslovima, moraš da ga ispoštuješ, i ne može to tek tako "ja ću da uzmem 1000 bolovanja", postoji i nešto što se zove tužba a onda će da ti presedne sve to foliranje.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 08. 2009.   #37
Rookie
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.03.2008
Poruke: 16
Hvala: 0
2 "Hvala" u 2 poruka
Rookie is on a distinguished road
Default

ima raznih priča. Ja sam na svoj prvi posao (većim delom system admin, manjim delom programer, PHP/MySQL) došao kad sam upisao četvrtu godinu faksa (koja je imala samo jedan semestar, drugi je bio praksa, pisanje diplomskog i sl). Uslov je bio da budem na ugovoru o delu, da će me prebaciti za stalno kad završim faks i sl, i ugovor je bio na 2 godine. Ja sam faks završio na vreme, nije isteklo tih prvih godinu dana, ali onda su mi rekli da nije dovoljna potvrda, već moram da imam diplomu. Naravno, kod domaćih fakulteta se posle diplomiranja još čeka par meseci na diplomu, tako da sam i tad bio na ugovoru o delu. Došla diploma, krenuo stalni radni odnos, al bez ikakvog povećanja plate, i tako godinu i po dana i kusur. Na kraju sam se lepo pokupio i otišao. Zanimljivo je bilo, da pošto je bila manja firma (25 ljudi, ali to je bio ogranak mnogo veće i poznatije organizacije) i pošto su plate transparentne, svi su dobijali povišice osim mene, svejedno dal je bio ugovor o radu ili delu. Da ne govorimo da su pre mog zaposlenja računari bili u workgroupi, da Internet nije radio, i sl, a da sam ja napravio i intranet portal (čisto za tracking slobodnih dana i podataka vezanih za odmor, te iste plate, sa nekim kalendarom aktivnost i sl, ništa složeno), podigao domen (polise i slično), zamenio običan SOHO Linksys ruterom Cisco ASA uređajem (firewall i VPN), file/print/server radio čak i pripremu za štampu u InDesignu, sređivao web sajt i tako dalje.. Naravno ništa se to nije stvorilo istog trenutka, i gomilu stvari sam radio u hodu, i tako učio, mada sam bio i jedina osoba u IT "sektoru"

Sad sam naravno na mnogo boljem poslu (u američkoj softverskoj kompaniji koja posluje na više kontinenata) sa boljom platom, konkretnijim poslom i sl.

Poenta je po meni da se nađeš negde na sredini, da priznaš šta ne znaš, i šta možeš da uradiš, i da poslodavac bude fer, kako ti ne bi menjao posao. Znači, dok traje taj neki početnički deo, da imaš manju platu, kad se više uključiš u projekte, da ti poraste, i tako dalje. Nisu bitne toliko često pare, već da se čovek oseti da se na njega ozbiljno računa, da postoji normalan kriterijum vrednovanja i slično. Zanimljivo je eto, da u ovoj prvoj firmi gde sam bio, da je vezana za organizaciju za koju bi svi rekli da ima nenormalne plate i uslove rada, i naravno, tu je postojalo HR odeljenje i slično. U ovoj drugoj gde sam prezadovoljan toga nema, samo programeri..

Poslednja izmena od Rookie : 05. 08. 2009. u 14:52.
Rookie je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 08. 2009.   #38
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

@bluesman

Pričam iz iskustva kod nas, u pitanju je poznata firma, jedan moj prijatelj je hteo da iz nje predje u konkurentsku još poznatiju firmu za duplo veću platu. Bio je glavni programer za neku oblast, a dvojica starijih programera su otišli pre njega, takođe zbog niske plate. Tražio je povišicu ali mu nisu dali.

Uglavnom, za razliku od prethodne dvojice, imao je klauzulu o zabrani rada kod konkurencije. Ukrtako, dao je otkaz, letelo je perje, rekli su mu da će ga tužiti ali su odustali, kad su sve sagledali.

Nema veze šta piše u ugovoru ako ugovor nije u skladu sa zakonom. Poslodavac ima rok od 15 dana da se izjasni i pismeno dostavi da li zabranjuje rad kod konkurencije. Ako zabrani mora da plaća platu sve vreme zabrane.

(Član 162, već citirani ispod,
Zabrana konkurencije iz stava 1. ovog clana može se ugovoriti ako se
poslodavac ugovorom o radu obaveže da ce zaposlenom isplatiti novcanu naknadu u ugovorenoj visini.).

Citat:
Osim toga cela ta tvoja priča deluje malo naivno, ne bih baš rekao da je firma dužna da ti plaća za to vreme za koje ne možeš (po ugovoru) da radiš za drugu firmu (osim ako to ne stoji u ugovoru). Ako si potpisao ugovor pod tim uslovima, moraš da ga ispoštuješ, i ne može to tek tako "ja ću da uzmem 1000 bolovanja", postoji i nešto što se zove tužba a onda će da ti presedne sve to foliranje.
Kao što rekoh mora da plaća po zakonu, ne može to ugovorom da se promeni.

Pretnja tužbom u ovakvim stvarim služi za plašenje zaposlenih. Ne možeš mu ništa ako ne zna, ne možeš mu ništa ako je na bolovanju, ne možeš mu ništa kad priča po netu, ne možeš mu ništa kad kaže da ima puno bagova i treba više vremena, on samo hoće da ode.

Pusti ga, ako stvari iz firme krenu da cure u javnost ili prema nadležnim organima, koštaće mnogo više, ako je čovek ozbiljno namerio.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 08. 2009.   #39
c_shark
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 02.01.2008
Poruke: 19
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
c_shark is on a distinguished road
Default

Citat:
@c chark: meni se čini da ti imaš klasičan ugovor o stipendiranju i mislim da je sasvim normalno da se firma koja te stipendira osigura da neće da te "odškoluje" pa im ti kažeš "hvala, doviđenja".
Da, ali ja odkad primam stipendiju radim, nisam isao na Fax. Kada sam diplomirao samo su mi produzili ugovor. I na kraju sta ako oni mene oteraju?
c_shark je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 08. 2009.   #40
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Citat:
ne možeš mu ništa kad priča po netu, ne možeš mu ništa kad kaže da ima puno bagova i treba više vremena, on samo hoće da ode.
To ti mislis.
U slucaju da dodje do ratnih akcija, sta mislis ko u vecini slucajeva ima vise resursa?

Srecom, pa je zaista redak slucaj da ti je zaposleni toliko znacajan i da ti se isplati da ratujes sa njim. Lakse je pustiti i ici dalje Tolerancija mora da postoji na obe strane.

edit: Tek sad videh ovo:

Citat:
prijave mup-u za nepravilnosti u poslovanju
Definitivno treba malo da se informises

Poslednja izmena od McKracken : 05. 08. 2009. u 17:20.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Konkurs za PHP programera bokacbl Poslovne ponude i zapošljavanje 0 17. 11. 2008. 12:50
PHP knjiga za pocetnika... Adis A. Sva početnička pitanja 18 24. 05. 2008. 19:07
Trazim C# programera(m ili z.) sourceto Poslovne ponude i zapošljavanje 2 19. 04. 2008. 20:09
sta su zapravo mail liste dee PHP 4 01. 09. 2006. 12:12


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:08.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.