DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 14. 08. 2010.   #1
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default Potreban savet oko index-iranja stranica

Elem... kakav je problem...

imam urađeno rešenje za oglase na http://www.Oglasi.Me
Trenutno radim novu verziju gde će jedno od poboljšanja biti i friendly URL pa mi treba pomoć kako da omogućim Google-u da index-ira stranice sa oglasima tako da pročešlja svih 2200 oglasa umesto npr 300 koliko sada indeksira.

Razmišljao sam da napravim poseban deo za Google pa da u fajlu robots.txt sve stavim na disallow sem dela gde bi Google pretraživao?
Za razliku od drugih sajtova i CMS rešenja kod mene postoji troslojna podela kategorija na rubriku, kategoriju i podkategoriju gde u podkategoriji imam oko 800 pojmova. Da li bi dobro bilo da napravim jednu stranicu gde bih pomoću linkova izlistao tih 800 pojmova tako da svaki vodi ka stranici sa svim oblastima koje pripadaju tom pojmu? Ili na neki drugi način...???

Hvala unapred
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 08. 2010.   #2
acca
profesionalac
Qualified
 
Avatar acca
 
Datum učlanjenja: 06.09.2007
Poruke: 146
Hvala: 55
202 "Hvala" u 26 poruka
acca is on a distinguished roadacca is on a distinguished roadacca is on a distinguished road
Default

Obzirom da ćeš tek da menjaš strukturu urlova, u neku ruku je i dobro što sad nije sve indeksirano. I Googlu će biti lakše kad budeš imao seo friendly urlove. Mada bi i te stranice sa linkovima svakako pomogle.

Nisam najbolje razumeo tu ideju sa robots.txt. Ako misliš da posetiocima prikazuješ jedno a Googlu drugo onda je to loša ideja. Mada kažem, možda nisam dobro shvatio.
__________________
Neparno 10
acca je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" acca za poruku:
Staro 14. 08. 2010.   #3
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao acca Pogledajte poruku
Nisam najbolje razumeo tu ideju sa robots.txt. Ako misliš da posetiocima prikazuješ jedno a Googlu drugo onda je to loša ideja. Mada kažem, možda nisam dobro shvatio.
Odlično si razumeo. Namera mi je da posetiocima pokazujem jedno a Google-u drugo. To bi onda bila loša ideja? Ufff...
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 08. 2010.   #4
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao vidak Pogledajte poruku
Odlično si razumeo. Namera mi je da posetiocima pokazujem jedno a Google-u drugo. To bi onda bila loša ideja? Ufff...
To se zove cloaking i naravno da nije dozvoljeno.

Citat:
Cloaking refers to the practice of presenting different content or URLs to users and search engines. Serving up different results based on user agent may cause your site to be perceived as deceptive and removed from the Google index.

Some examples of cloaking include:

* Serving a page of HTML text to search engines, while showing a page of images or Flash to users.
* Serving different content to search engines than to users.
Ako sam dobro razumeo, tebi zapravo treba sitemap da Googlu omogućiš da nađe sve URL-ove.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" mileusna za poruku:
Staro 14. 08. 2010.   #5
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

@mileusna
Da li bi onda u sitemap-u trebali da budu specifirani svi oglasi. T.j. kako se koji oglas upisuje u bazu tako da se generiše novi sitemap koji bi sadržao i taj oglas?
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 08. 2010.   #6
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Imaš sve na Internetu, šta je sitemap i kako se pravi, dosta ćeš naći i guglanjem, da ne idemo ovde od osnova. Tek ako nađeš neki konkretan problem onda pitaj.

Uprošćeno gledano, to je lista URL-ova koju pošalješ Googlu da bi on lakše otkrio sve stranice sa tvog sajta, čak iako nisu linkovane na samom sajtu, ili se teško dolazi do njih zbog strukture kategorija i sl. Jedan sitemap može da ima i do 50.000 URL-ova, tako da ne bi "generisao novi sitemap za svaki oglas", već bi URL za svaki oglas dodao u jedan sitemap.

Sam sitemap ne daje garancije da će Google zaista i indeksirati sve te stranice, ali mu pomaže u tome.

Poslednja izmena od mileusna : 14. 08. 2010. u 14:42.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 08. 2010.   #7
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Za toliki broj linkova i svakodnevno novih linkova oglasa trebao bi imati neki automatski sitemap generator. Vidi i ovde.
Ako se odlucis za generisanje "peske" onda svakako odredi ucestalost promene stranica sa tagom <changefreq> na daily, hourly i sl.
Bootu bi to trebalo da sugerise da te cesce obilazi.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!

Poslednja izmena od 3banchi : 14. 08. 2010. u 15:32.
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" 3banchi za poruku:
Staro 14. 08. 2010.   #8
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao vidak Pogledajte poruku
Elem... kakav je problem...

imam urađeno rešenje za oglase na http://www.Oglasi.Me
Trenutno radim novu verziju gde će jedno od poboljšanja biti i friendly URL pa mi treba pomoć kako da omogućim Google-u da index-ira stranice sa oglasima tako da pročešlja svih 2200 oglasa umesto npr 300 koliko sada indeksira.

Razmišljao sam da napravim poseban deo za Google pa da u fajlu robots.txt sve stavim na disallow sem dela gde bi Google pretraživao?
Za razliku od drugih sajtova i CMS rešenja kod mene postoji troslojna podela kategorija na rubriku, kategoriju i podkategoriju gde u podkategoriji imam oko 800 pojmova. Da li bi dobro bilo da napravim jednu stranicu gde bih pomoću linkova izlistao tih 800 pojmova tako da svaki vodi ka stranici sa svim oblastima koje pripadaju tom pojmu? Ili na neki drugi način...???

Hvala unapred
Zavisno koliko imas oglasa ides na kategorije (100 linkova po strani - bez pagination) i tako mozes do npr 10 000 strana (100X100), Mada je najjednostavnije da imas 3 nivoa i vecu fleksibilnost - tj da mozes da imas 100*100*100 (teorijski).

Sitemap je po meni gubljenje vremena + moras da imas manje od 100 rezultata po strani tako da ti treba bas puno sitemap-a. Dakle obo moja greska ako je u pitanju xml sitemap ok. Mada meni ona nesto mnogo i nije pomogla ali ne moze da steti -
malko link juica ali je linkuj samo sa homepage ne sa svake strane osim ako neko ima bolji predlog posto ja to ne koristim pa se bas i ne razumem preterano u materiju.


Cloaking ne dolazi u obzir ja to korisim ali samo za neozbiljne sajtove.

Kada se oglas izgubi onda mozes da ga redirektujes na 301 stranu npr oldpages.php sa 301 headerom ... ili da napravis custom 404 error stranu.
Medjutim kada obrises listing od ne sme da se pojavljuje vise na sajtu ... inace mozes da imas problema sa google-om jer nema logike da ce da ceni sajtove koje imaju broken - linkove koje posetioci vide.

Vidi resenja na npr ebay.com ili npr craiglist.org (clasican 404).

Poslednja izmena od buksula : 14. 08. 2010. u 16:03.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" buksula za poruku:
Staro 14. 08. 2010.   #9
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
Sitemap je po meni gubljenje vremena + moras da imas manje od 100 rezultata po strani tako da ti treba bas puno sitemap-a.
Verovatno ti misliš na HTML sitemap, što opet nema veze sa sitemap protokolom.

Citat:
You can provide multiple Sitemap files, but each Sitemap file that you provide must have no more than 50,000 URLs and must be no larger than 10MB (10,485,760 bytes). If you would like, you may compress your Sitemap files using gzip to reduce your bandwidth requirement; however the sitemap file once uncompressed must be no larger than 10MB. If you want to list more than 50,000 URLs, you must create multiple Sitemap files.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 08. 2010.   #10
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Verovatno ti misliš na HTML sitemap, što opet nema veze sa sitemap protokolom.
Da trebao sam da budem jasniji. Izvinjavam se ...technical error nije bas ko ovi - http://www.nouptime.com/

Poslednja izmena od buksula : 14. 08. 2010. u 15:57.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Hitno potreban savet za cenu baner dragansta Marketing i SEO 16 23. 11. 2010. 20:27
Potreban SEO savet nakon promene domena dragansta Marketing i SEO 3 10. 11. 2010. 04:02
php app za email - potreban savet [nq] PHP 1 26. 04. 2010. 12:13
z-index bug Damjan (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 2 08. 10. 2008. 15:42
potreban savet u vezi hostinga japan Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 13 28. 11. 2007. 12:28


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:25.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.