DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 19. 10. 2008.   #81
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
To lepo zvuči tako kad se kaže, ali je u Srbiji trenutno teško izvodljivo...
Ma ljudi, zaboravite Srbiju -- pa i ostatak regije. Pogledajte kako je to Ilija elegantno izveo: minimalni troškovi, konkretan proizvod i globalno tržište.

Jasno, potrebno je dobro poznavati ono što radiš, ali to vrijedi svugdje.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 10. 2008.   #82
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao GRocky Pogledajte poruku
Zasto ograniciti stavljanje web sadrzaja samo na nas programere ?
Ja to ni ne radim, naprotiv! Moja poanta je da izradu Web sadržaja treba znati -- a po mom iskustvu lakše je naučiti dobro programirati nego dobro postavljati Web sadržaj. A pored toga tržište za programska rješenja neusporedivo je veće od tržišta za sadržaj na srpskom jeziku.
__________________
softwave.info
cromotion.net
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 10. 2008.   #83
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Govorimo o običnim ljudima, Srbima koji su prosečno obrazovani i rade neki svoj posao. Neko mu otvori adresu sajta, postavi Worpdress, malo mu dotera temu, a on da nauči da piše stranice. Na srpskom jeziku.
Citat:
Kontekstualno oglašavanje je za ljude koji ne žele uopšte da se cimaju oko prodaje oglasnog prostora, već samo žele da copy-pejstuju nekakav kod u svoj sajt i da im pare padaju sa neba...
Citat:
Znači hajde da uzmemo u obzir da osoba X želi žestoko da se iscima oko prodaje... ima recimo sajt o venčanjima koji je jako posećen... i pretpostavimo da ima mnogo više talenta za prodaju od prosečnog programera jere je pre toga radio više sa živim ljudima (tu je njihova osnovna prednost)... osoba X će se cimati, ići po buticima za venčanice, po salama za venčanja... ugovaraće, pregovaraće, daće im prvi mesec besplatno... razne modele da oni mogu da osete efekat...
Uh Istoče ovde si postavio par nemogućih premisa koje samo ukazuju na postojanje nekog Ad-Sell-Frankenštajna

Prosečan Srbin teško da ima računar kod kuće, za tamo neki Internet je sigurno čuo, a sigurno mu se u blizini ne nalazi neko "ko ćemu podesiti Wordpress i temu", tek posećen sajt nema, a za gerila akciju jedan-na jedan prosto nema vremena - čak i ako zna nešto da prodaje.

Naslov teme je ok, ali tu bar za sada ne može da se ukalupi "prosečan građanin".
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 10. 2008.   #84
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao Berislav Lopac Pogledajte poruku
Ma ljudi, zaboravite Srbiju -- pa i ostatak regije. Pogledajte kako je to Ilija elegantno izveo: minimalni troškovi, konkretan proizvod i globalno tržište.
Jasno, potrebno je dobro poznavati ono što radiš, ali to vrijedi svugdje.
Ja se slažem sa tim, ali to nije tema diskusije.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 10. 2008.   #85
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Goran Aničić Pogledajte poruku
Naslov teme je ok, ali tu bar za sada ne može da se ukalupi "prosečan građanin".
Da, nisam naglasio ovaj bitan detalj - svi oni koji su do sada bili uspešni u kreiranju svojih online sadržaja, i koji će tek da budu uspešni su sve, samo nisu prosečni!

Izuzetan sadržaj prodaje, ne prosečan!

Od takvog će sadržaja imati koristi pojedinci veoma uskoro i na ovim prostorima. Studentima kada kreiraju blogove za vežbe (imaćete opet da ih vidite) kažem da odaberu za tematiku bloga ono što ih interesuje: o tome već sigurno imaju dovoljna znanja, a ako nemaju - naučiće, jer ih interesuje tematika.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 10. 2008.   #86
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Red face

Citat:
Prosto pitanje: Danas, u jesen 2008, može li osoba u Srbiji živeti od stvaranja web sadržaja na srpskom jeziku?
Ja možda idem u težak offtopic ili sam se pogubio negde između prve i devete strane ali mi se čini da su malo pobrkani lončići u ovoj priči. U Srbiji danas u jesen 2008. stotine ljudi već žive od stvaranja sadržaja za veb sajtove. Ti ljudi se zovu novinari. Hajde da zanemarimo online izdanja dnevnih novina i magazina ili cele medijske kuće kao što je B92 ili RTV ali portali kao što je Krstarica ili poslovni sajtovi kao što su Ekapija ili Vibilia imaju po nekoliko desetina saradnika koji se bave sadržajima i tako je već godinama.

Citat:
Originalno napisao istok Pogledajte poruku
Svima ovde je u interesu da obični non-IT ljudi počnu da stvaraju web sadržaj, tek tada stvari sa domaćim webom mogu zaista krenuti napred.
Zašto bi obični ljudi najednom dobili nagon da počnu da se bave pisanjem i tražili svoju sreću u životu stvarajući sadržaje ze veb. Novinarsto ili publicistika ili "pisanje sadržaja" je profesija ili zanat. Za to su potrebni talenat, određena znanja i iskustvo. Na kraju krajeva potrebno je to raditi kao posao da bi mogli da se očekuju ozbiljni rezultati.

Off Topic: Znam da sad meni neko može da prigovori što sam karijeru građevinskog inženjera zamenio novinarskom i uredničkom ali u pozadini toga je bavljenje novinarstvom tokom osnovne i srednje škole a bio sam i na ivici da upišem žurnalistiku


Citat:
Primera radi, osoba X ima sajt/blog posvećen određenoj temi (niche) iz neke oblasti... automobilizam, medicina, nekretnine... redovno ga puni sadržajem i za odgovarajuće ključne reči je u vrhu pretrage.

Zašto me ovo zanima - mislim da obični ljudi mogu biti jako motivisani da stvaraju web sadržaj ako znaju da od toga mogu da žive.
Kapiram ja šta je Istok postavio kao temu (respect za nju) nego se ovde radi o vrlo posebnom slučaju stvaranja sadržaja za veb - o sajtovima na kojima se mogu naći neka posebna, specijalistička znanja. Obično takvi sajtovi nastaju iz hobija a istaknu se kvalitetom pa se to na kraju monetizuje (beše primer nekog sajta posvećenog srednjovekovnim oklopima u Hrvatskoj).

Ukoliko vam je na pameti pokretanje specijalizovanih informativnih sajtova (venčanja, sahrane, restorani, itd) ne vidim opet logiku da se u biznis planu ne planiraju sredstva za osobu koja bi se profesionalno bavila prikupljanjem (ovde je o tome reč) informacija. Jedini razog koji vidim da se "običan čovek" u to upusti je gubitak posla, status mladog penzionera ili dete koje niti hoće da studira ni da nešto radi. U svim drugim situacijama to je posao za ljude profesionalce.

Mislim da su jednostavno "herojska vremena" domaćeg veba prošla. Da se u veb projekte više ne ulazi iz ljubavi i entuzijazma nego sa jasnim računicama.

Citat:
Dajte neke primere ako znate, ne morate da navodite konkretna imena.
Kad smo već kod toga upravo sam ovih dana čuo da su dva veoma ozbiljna profesionalca sa dugogodišnjim stažom u medijima i zavidnim karijerama pokrenuli agenciju koja pred prevođenja kao osnovne delatnosti planira da se bavi i kreiranjem veb contenta. Ukoliko budu želeli sami će se ovde javiti.

Off Topic: Koji smo geekovi, napolju u poslednji lepi dani, idealni za fudbal i šetnjua mi mu ga dajemo po forumskim raspravama
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje Miloje Sekulic za poruku:
Staro 20. 10. 2008.   #87
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao istok Pogledajte poruku
da vidimo nešto, evo moja žena je zubar, može da piše nešto o medicini, tamo u domu zdravlja primila prošlog meseca dvaes' pet hiljada... daj da probamo to sa tim Internetom...."
Sorry, ali ja i nisam siguran da bih vreme pred ekranom želeo da provedem na blogu nekog ko je čuo za "taj internet" pa rešio da "može da piše nešto o medicini".
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 10. 2008.   #88
artur_dent
I think I'm a sofa...
Professional
 
Avatar artur_dent
 
Datum učlanjenja: 16.11.2005
Poruke: 438
Hvala: 9
28 "Hvala" u 25 poruka
artur_dent is on a distinguished road
Default

Citat:
Hajde da zanemarimo online izdanja dnevnih novina i magazina ili cele medijske kuće kao što je B92 ili RTV ali portali kao što je Krstarica ili poslovni sajtovi kao što su Ekapija ili Vibilia imaju po nekoliko desetina saradnika koji se bave sadržajima i tako je već godinama.
Licno, osim sto se distribuiraju slicnim kanalom ( internetom ) sadrzaj koji plasira Viblia ili Ekapija nema dodirnih tacaka sa Web sadrzajem.

Kao definiciju web sadrzaja mozemo i uzeti onu prvu i primarnu od nastanka weba - hipertext. Ko je rekao multimedija, fotografije, zvuk, video...

Dakle, novinari koji pripremaju textove za te servise prosto rade isto sto i bilo koji drugi novinari bilo kog drugog stampanog medija.

Ne bave se izborom fotografija, ne bave "web prelomom" ma koliko ovo glupo zvucalo ljudima ovde, ali u 90%+ slucajeva novinari klasicnih medija, koji su napisali text, nisu nikada birali fotografiju koja ce ga ilustrovati. A gde je tu tek rezanje fotografije na razumne dimenzije i ubacivanje u text clanka, align left vamo tamo. Takodje hiperlinkovanje izvora, ili slicnih povezanih clanaka,...
A sve su to sastavni elementi i glavne karakteristike "web sadrzaja"...
__________________
fotomanijak.com stvarno manijak
WebManijak.com
artur_dent je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 10. 2008.   #89
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Cool

Pa OK ali tim gore po ovu temu o narodnom kreiranju sadržaja za veb. Neko mora i time da se bavi u tim timovima, ili u svim drugim... dakle evo još jednog troška u biznis planu.
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 10. 2008.   #90
Eniac
troll mode
Wrote a book
 
Avatar Eniac
 
Datum učlanjenja: 06.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.034
Hvala: 56
69 "Hvala" u 46 poruka
Eniac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Eniac Pošaljite poruku preko MSN za Eniac Pošaljite poruku preko Skype™ za Eniac
Default

Off Topic: danas sam zaradio dolar na blogu nije zdrav ovaj adsense pocecu da se navikavam...

popio sam malo, nemojte mi zameriti


mozda je i problem licne sujete, sto niko nece da sedi na netu i piskara po ceo dan, jer ga samoproklamovana titula internet konsultanta cini mnogo uvidjajnijim u drustvu nego nekog tamo blogera koji kaci slike pevaljki po netu, nema para ni tamo ni vamo, pa mu dodje na isto...

Goran je najbolji primer da je moguce ostvariti osetniji prihod na netu, i to mu nije full time job. Ako bi se povecao intezitet pisanja, i aktivnosti u promociji samog sadrzaja (SEO, SMM) moglo bi tu da se dodje do sume od 500-1000 dolara bez problema. 1 dolar iz gornje se lako pretvori u 5, gutanje nepostojeceg ponosa i pisanje o aktuelnim temama donosi i vecu posetu, kreiranje viralnog sadrzaja, drustveno odgovornih kampanja, pljuvanja (da ljudi vole pljuvanja), otvaranja ociju sirokim narodnim masama je nesto sto nije cool ali donosi traffic, a traffic se moze pretvoriti u pare.

Druga stvar vezana za nepostojanje ljudi koji bi ovo gore znali da urade, jeste nepostojanje bilo kakvog kadra u Srbiji da se bavi Internet related stvarima. Najbolji dokaz za to jesu ponude za posao koje bilo ko ko je slobodan (a i oni koji nisu) dobijaju, i onda ti je lakse "smrdeti" u nekoj kancelariji 8 sati dnevno imati fixnu platu, zdravstveno, socijalno penziono i ostale super cool after party stvari, nego sedeti kuci i izgovarati pre sna molitvu Googlu da uslisi tvoje backlinkove... A opet to je mozda i do prirode naroda, naviknuti na drzavne firme, jedan posao i snagu sindikata, a ne na rizik i borbu za licni interes...
__________________

eniax.net - malo pišem
@eniac - puno tvitujem
Eniac je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Krađa sadržaja - Ima li pomoći Mr.Paja Planiranje i usability 18 12. 01. 2011. 19:50
Sadržaji na internetu će se naplaćivati by Rupert Mardok glaspodrinja.com e-Business 57 28. 03. 2010. 14:15
Može pomoč oko CSS menija Ministar (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 9 08. 09. 2006. 22:35


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:32.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.