DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 05. 07. 2007.   #21
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao bojan_bozovic Pogledajte poruku
Ozbiljniji projekt ionako podrazumeva tim, pa nikako, makar od nule pisao, neces poznavati sav kod.

To sto ti radis nesto gde je DIY pristup od nule izvodiv, ne znaci da tako moze kad ti DIY od nule znaci pet godina rada, a za vecinu programa upravo to vazi, ne prvo.

Dalje, cak i ako radis od nule na jednom nivou ces morati da se prilagodjavas tudjem kodu

Sto se ovoga vBulletina tice, priznajem da ti je opaska na mestu, medjutim, jer to spada u nesto sto jos uvek ima smisla pisati od nule.
Vec u prvoj recenici imas 2 velike greske. 1. Zasto podrazumeva tim? 2. Pa cak i ako je tim, moras da znas kompletan kod jer u timu ne radi svako za sebe, vec se postuje neki plan i koncept. To onda i nije bio tim.

Drugo niko ne kaze da ti svaku put radis od nule, kada uradis jednom koristis ga ubuduce i za 5 godina koje spominjes imas kompletan framework, sa ogromnom razlikom sto poznajes svaki red i znas gde je sta. Treba izmena? Doradis to sto treba. Treba nesto sto nemas? Potrosis jedan dan da napises pa imas i to. I ne prilagodjavas se nikome, narocito ne necijem kodu - ko zna ko je to pisao i kako... Poznata je situacija da neki za kojima se digao buzz da su "programeri" imaju jako los kod jer cak i nisu programeri vec samo useri.

Po tvome ne znam ni zasto mislis da bi vBulletin trebalo pisati od nule? Nelogicno mi je.

Off Topic: A ovome za dinosauruse bih rekao nesto jako ruzno, ali sam na odmoru i ne zelim da se nerviram pa necu da ga udostojim ni odgovora
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2007.   #22
milosmalic
novi član
 
Datum učlanjenja: 23.10.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 5
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
milosmalic is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za milosmalic Pošaljite poruku preko MSN za milosmalic
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
A ovome za dinosauruse bih rekao nesto jako ruzno, ali sam na odmoru i ne zelim da se nerviram pa necu da ga udostojim ni odgovora
wtf?!?

Izvini ako sam te nesto uvredio. To sa dinosaurusima je obicno poredjenje. UPS!

Broj do 10 i dishi, pogotovo ako si na odmoru ;-)

Poslednja izmena od milosmalic : 05. 07. 2007. u 16:59.
milosmalic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2007.   #23
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

zar? ozbiljan komercijalan program ne moze da napise jedan covek. Nemoj samo web aplikacije da uzimas u obzir. Dalje, posto si ti napisao da preferiras DIY od nule zato sto ti licno poznajes kod (a postoje velike prednosti toga, priznajem, no negde to nije izvodivo) u timu opet racunas da kolege odrade posao kako valja.

Kompletan framework za sta? Za tih pet godina potrebe klijenata/trzista se nece promeniti mozda toliko da je tvoj framework neupotrebljiv? Koliko je upotrebljiv npr. 3D engine iz 2002?

Sto se vBulletina tice, nisi li ti prvi pomenuo njegove bagove koje ovde moramo trpeti?

I u ogromnom projektu nema smisla ponekad koristiti gotove biblioteke, ali se uzima u obzir pri proceni vreme koje je potrebno da se nesto ponovo implementira i konkretna korist od toga. Nemas silver bullet.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2007.   #24
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ja i ti se ne razumemo, ti mene jedva a ja tebe ni toliko. Prvo spominjes vbulletin pa mi onda pricas "nemoj da mi pricas o web aplikacijama". Ja sve vreme govorim o web aplikacijama, za razliku od dosta ljudi koji vole da lupkaju po tastaturi u slobodno vreme ja pricam iskljucivo o stvarima koje znam i koje radim a ne neka teoretska nagadjanja šta-bi-bilo-kad-bi-bilo ili kao neki koji su jutros odložili knjigu na stranu i sada pevaju "look ma' - I'm on top of the world".

Bojane, ako budeš hteo da pričamo o "komercijalnim programima" (po onome kako ja kapiram da ti kapiraš šta to znači), moraćeš da nađeš drugu temu i naročito drugog sagovornika jer ovaj ovde nikada nije napravio tako nešto, i čisto sumnja da će u budućnosti time da se bavi, ali bi iskreno voleo da vidi te koje si ti napravio, čisto iz radoznalosti. Da bar skapiram o čemu govoriš. Da vidim te velike projekte pa da umuknem.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2007.   #25
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Ja i ti se ne razumemo, ti mene jedva a ja tebe ni toliko. Prvo spominjes vbulletin pa mi onda pricas "nemoj da mi pricas o web aplikacijama". Ja sve vreme govorim o web aplikacijama, za razliku od dosta ljudi koji vole da lupkaju po tastaturi u slobodno vreme ja pricam iskljucivo o stvarima koje znam i koje radim a ne neka teoretska nagadjanja šta-bi-bilo-kad-bi-bilo ili kao neki koji su jutros odložili knjigu na stranu i sada pevaju "look ma' - I'm on top of the world".
No nisi napisao da mislis samo na web aplikacije zar ne?

Citat:
Bojane, ako budeš hteo da pričamo o "komercijalnim programima" (po onome kako ja kapiram da ti kapiraš šta to znači), moraćeš da nađeš drugu temu i naročito drugog sagovornika jer ovaj ovde nikada nije napravio tako nešto, i čisto sumnja da će u budućnosti time da se bavi, ali bi iskreno voleo da vidi te koje si ti napravio, čisto iz radoznalosti. Da bar skapiram o čemu govoriš. Da vidim te velike projekte pa da umuknem.
Ad hominem nikad ne pomaze u diskusiji. A na sta mislim dobro znas.
Mislim da se samo zezas, ne mogu da verujem da stvarno mislis da sve mozes sam.

Imam problema sa vezom, da dodam, nije valjda da po tebi nema smisla koristiti biblioteku koja nije idealna ali radi posao? Nije vaznije odraditi posao za razumno vreme vec je bitno isterati mak na konac? Nemoj da se zezas.


Poslednja izmena od bojan_bozovic : 05. 07. 2007. u 22:24.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2007.   #26
conica
Pilece krilce(reš)
Master
 
Avatar conica
 
Datum učlanjenja: 12.01.2006
Lokacija: Little boy's playground
Poruke: 604
Hvala: 47
61 "Hvala" u 27 poruka
conica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za conica Pošaljite poruku preko MSN za conica Pošaljite poruku preko Skype™ za conica
Default

Citat:
Originalno napisao bojan_bozovic Pogledajte poruku
No nisi napisao da mislis samo na web aplikacije zar ne?
Bojane, u kojoj si ti prici? Da budem iskrena, uopste vise ne mogu da pratim da li ti pricas o razvoju novog operativnog sistema recimo, ili o razvoju web aplikacije, posto po recenicama koje pises malo gadjas jedno malo drugo. Nigde ne navodis konkretno na koju velicinu projekta mislis.

Koliko vidim, svi smo ovde web developeri i nema smisla pisati o programiranju velikih komercijalnih desktop aplikacija.

I ako smo vec u web prici, molim te objasni mi pristup da jedan web projekat jedan covek ne moze da izvuce sam??
Ako jeste tako, onda ovo sto sam recimo uradila, mozda uopste i nisam uradila, samo mi se cini...
__________________
HomeOfWeb | BLOG: (hrk)pljuc.com
conica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2007.   #27
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao conica Pogledajte poruku
Bojane, u kojoj si ti prici? Da budem iskrena, uopste vise ne mogu da pratim da li ti pricas o razvoju novog operativnog sistema recimo, ili o razvoju web aplikacije, posto po recenicama koje pises malo gadjas jedno malo drugo. Nigde ne navodis konkretno na koju velicinu projekta mislis.

Koliko vidim, svi smo ovde web developeri i nema smisla pisati o programiranju velikih komercijalnih desktop aplikacija.

I ako smo vec u web prici, molim te objasni mi pristup da jedan web projekat jedan covek ne moze da izvuce sam??
Ako jeste tako, onda ovo sto sam recimo uradila, mozda uopste i nisam uradila, samo mi se cini...
Ja sam vec napisao da razvoj web aplikacija od nule ima smisla, zar ne? U svakom slucaju, hoces li da isterujes mak na konac i pises od nule ili koristis biblioteku koje nije bas savrsena ali radi posao?
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2007.   #28
conica
Pilece krilce(reš)
Master
 
Avatar conica
 
Datum učlanjenja: 12.01.2006
Lokacija: Little boy's playground
Poruke: 604
Hvala: 47
61 "Hvala" u 27 poruka
conica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za conica Pošaljite poruku preko MSN za conica Pošaljite poruku preko Skype™ za conica
Default

Pa vise stvarno ne znam postoji li nacin da ikako konkretizujemo dilemu i prestanemo da mesamo babe i zabe.

Gotova resenja koja su pominjana na pocetku ovog thread-a su Joomla, Drupal, Xoops, Typo3 itd.
Da li ti pricas o spominjanim resenjima tog tipa, ili o kategoriji biblioteka kao sto su jquery ili recimo prototype??

i dalje ne razumem zasto po tvom misljenju jedan covek ne moze da izvuce jedan web projekat sam.
__________________
HomeOfWeb | BLOG: (hrk)pljuc.com
conica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2007.   #29
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao conica Pogledajte poruku
Pa vise stvarno ne znam postoji li nacin da ikako konkretizujemo dilemu i prestanemo da mesamo babe i zabe.

Gotova resenja koja su pominjana na pocetku ovog thread-a su Joomla, Drupal, Xoops, Typo3 itd.
Da li ti pricas o spominjanim resenjima tog tipa, ili o kategoriji biblioteka kao sto su jquery ili recimo prototype??
U principu nebitno je. U oba slucaja koristis tudji kod - koji mozda nije dobar, recimo ima sigurnosne propuste, kome se moras prilagoditi ako zelis nesto sto nije omoguceno osnovnim kodom, a da li se radi o modifikaciji drupala ili jquery-ja nebitno je manje-vise.

DIY od nule ima prednost da znas sta je gde, ne moras da se snalazis u tudjem kodu i sto sam kod moze da bude bolji, ali u svakom slucaju je potpuno prilagodjen tvojim potrebama. Nema jedne linije vise nego sto treba.

Reuse tudjeg koda ima za prednost sto manje pises sam. Moras se prilagoditi tudjem kodu, medjutim.

Dakle, radi li se o biblioteci ili nekakvom gotovom CMS isto je manje-vise ako je modifikacija potrebna, jer nekad ti ni biblioteka npr. jquery nece raditi posao (recimo bas mora u safariju da radi ili sta vec)

Napisao sam da jedan covek moze napisati web projekt. Spomenuo sam da je pisanje vBulletina od nule moguce.

Poslednja izmena od bojan_bozovic : 05. 07. 2007. u 22:50.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2007.   #30
conica
Pilece krilce(reš)
Master
 
Avatar conica
 
Datum učlanjenja: 12.01.2006
Lokacija: Little boy's playground
Poruke: 604
Hvala: 47
61 "Hvala" u 27 poruka
conica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za conica Pošaljite poruku preko MSN za conica Pošaljite poruku preko Skype™ za conica
Default

pazi...zaista postujem sve kolege, naravno i tebe medju njima - ali ja zaista posle ovoga ne znam kako da komentarisem

od gulasa koji se skuva od tako pomesanih "namirnica" - ja bih garant zavrsila na urgentnom

na kraju konca - po tvom stavu sada bi smo mogli da razglabamo i o funkcijama php-a... i to je neko drugi napisao

...a ja i dalje ne razumem stav da jedan covek ne moze da izvuce jedan web projekat sam..mozda i dobijem odgovor, posto me je upravo to i zaintrigiralo najvise
__________________
HomeOfWeb | BLOG: (hrk)pljuc.com

Poslednja izmena od conica : 05. 07. 2007. u 22:57.
conica je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
301 redirkecija "dinamickog" URLa na "dinamicki" URL mb_sa Regular expression i htaccess 7 02. 07. 2008. 20:21
Karakteri "&" i "=" i XMLHttpRequest Milos Vukotic Regular expression i htaccess 18 01. 10. 2007. 16:16
If IT really is a "profession", what is our "pro bono" contribution as IT pros? oksite e-Business 26 12. 01. 2007. 12:18
"Telekom Slovenije" preuzeo "Blic.net" za 390.000 evra Aleksandar Marković Komunikacije 2 23. 12. 2006. 15:23


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 05:17.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.