DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 05. 04. 2012.   #11
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

Iako je responsive web design dosta popularan danas, ipak kad smo razmisljali da li da prelazimo na tu verijantu odgovor je ipak bio "jos uvek NE"

http://www.webdesignshock.com/respon...sign-problems/

Dakle, Ima svojih prednosti ali i mana.

U svakom slucaju ako je zahtev tvog klijenta da web radi samo za IPod/IPhone onda je ok da koristis JQuery Mobile, kod mene je slucaj da moram da optimizujem i za starije telefone gde na mnogim ne radi JS, a ni sve opcije CSS-a tako da je to malo teze ...
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 04. 2012.   #12
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

Responsive nije opcija vec iz razloga sto ce vise stvari biti prikazano na iPadu nego iPhoneu, a i previse mirise na jedno-rjesenje-za-sve-probleme.

tako da, za sad idu dvije verzije, a ako ih u buducnosti bude jos - dodavat ce se.
sretna okolnost je da nas ne zanimaju stariji telefoni.
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 04. 2012.   #13
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

naisao sam na konkretan problem...
login...odnosno, autorizacija korisnika opcenito. kako je to najbolje rijesiti?

kako uklopiti ajax navigaciju i autorizaciju?
dakle, koristim one page template i svidja mi se data-prefetch mogucnost da ucitam linkane stranice radi boljeg user experienca. medjutim, kako to uklopiti sa loginom? npr, ako imam:

-indexPage
|---subPage1 (ne trazi autorizaciju)
|---subPage2 (trazi autorizaciju)
|---subPage3 (trazi autorizaciju)

kako se rjesava situacija $.mobile.changePage(subPage2) i provjera da li je korisnik logiran?

ne treba mi nikakav konkretan kod, cisto nacelno...

tnx
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 04. 2012.   #14
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

Postoji standardni nacin za resavanje autorizacije korisnika, a to je ACL

Skoro svaki framework ima svoje biblioteke za to, a mozes da ih koristis i bez fremeworka. (za ovako nesto bi trebalo otvoriti novu temu ako vec ne postoji ...)
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 04. 2012.   #15
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

Citat:
Originalno napisao tasmaniski Pogledajte poruku
Postoji standardni nacin za resavanje autorizacije korisnika, a to je ACL

Skoro svaki framework ima svoje biblioteke za to, a mozes da ih koristis i bez fremeworka. (za ovako nesto bi trebalo otvoriti novu temu ako vec ne postoji ...)
cek, nije valjda da acl stoji na clientu?

acl je na serveru, ali kako se to rjesava u kontekstu jquerymobilea? recimo, koristim li data-prefatch kao neregistrirani korisnik za stranicu koja trazi registraciju - gdje cu i kako handlati unauthorized odgovor servera?

ne zanima mene registracija korisnika generalno vec kako se rjesava u jquery mobile-u specificno u kontekstu ajax navigacije? dakle, client side prije svega.
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2012.   #16
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

ACL je sa serverske strane.

Ja to resavam tako sto ako acl vrati da user nema pristup nekoj stranici vrati mu login stranicu kao view fajl. u jquery mobile-u nisam radio nista ...
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2012.   #17
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

Citat:
Originalno napisao tasmaniski Pogledajte poruku
ACL je sa serverske strane.
Naravno. Taj dio imam i ja rijesen na serveru po ulogama, bla bla. (iako nisam imao pojma da to ima neko posebno ime )

Medjutim, imam npr implementiran swipeleft|right event za navigaciju medju stranicama, a stranice su mi data-prefetch. Kako rijesis mogucnost da stranica koja ne treba autorizaciju prefetch-a neku koja treba? Odnosno, sto se u tom slucaju desi ako nelogirani korisnik dodje i napravi swipe prema stranici koja treba autorizaciju?

Za sad koliko vidim, to bi se jedino moglo ako se prefetch radi iz javascripta i lovi pageloaded (nisam siguran u ime) event za svaku i na njoj provjerava sto je server vratio.

Poanta je...da bi swipe radio lijepo i smoothly, stranica mora imati prefetch. A prefetch moze naici i na unauthorized.
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2012.   #18
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Pa serverski ACL sistem mora da postoji.
Imas verovatno vise mogucnosti da ovo resis, sto zavisi od vise stvari verovatno.

Jedna od mogucnosti je da nemas ACL na clientu. Kada si npr. na stranici 2, ti trebas odraditi prefetch za 1 i 3. Ispalis request ka serveru, server vrati npr. status 403 forbidden ili kako god da implementiras ovu "gresku" da kazem, a ako vrati podatke onda ih smestis tamo gde zelis. I korisnik na swipe dobije podatke. Ako pak je vracen kod greske, onda npr. ostavis ga na toj stranici gde je trenutno i prikazes obavestenje da nije autorizovan, ponudis dugme/stranicu za autorizaciju ili home...

Komplikovanije, ali u "skladu" sa UX na mobilnim platformama je da sa dovlacenjem inicijalnog javascripta, dovuces i neki konfiguracioni fajl (obican js fajl) koji ti cuva podatke o trenutom korisniku, kao i page stack kome moze da on pristupi. Tako da ako je na stranici 5, a nema pravo da vidi str. 4, vec samo 1 i 2, onda prakticno swipe-left ga vodi na prvu koja je u onom konf fajlu ili stranicu 2 po ovom primeru. Takodje je i ovo resenje optimalnije, jer radis samo prefetch za stranicu za koju korisnik ima autorizaciju.
A gresku da nije autorizovan treba prikazati tek kada odradi nevalidan swipe, jer ako je na stranici 2 on niti zna da je odradjen prefetch niti ce kao sledecu akciju da odradi bas to. Mozda ce samo da zatvori app.

Sve zavisi od situacije, od same logike aplikacije, nemam celu sliku pa je ovo na prvu loptu. Postoje jos neke varijante, ali zavise od sire price i organizacije aplikacije. Valjda ces izvuci nesto odavde.

//edit
Backbone.js ili varijante tipa ember.js. spine.js, su bas i napravljene za neke ovakve varijante, posto vec radis sa jqueryjem. Mozda da odvojis 2-3 dana i probas da vidis da li ti odgovara.
__________________
Twitter

Poslednja izmena od _korso_ : 11. 04. 2012. u 17:44.
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" _korso_ za poruku:
Staro 11. 04. 2012.   #19
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

Citat:
Originalno napisao _korso_ Pogledajte poruku
Komplikovanije, ali u "skladu" sa UX na mobilnim platformama je da sa dovlacenjem inicijalnog javascripta, dovuces i neki konfiguracioni fajl (obican js fajl) koji ti cuva podatke o trenutom korisniku, kao i page stack kome moze da on pristupi. Tako da ako je na stranici 5, a nema pravo da vidi str. 4, vec samo 1 i 2, onda prakticno swipe-left ga vodi na prvu koja je u onom konf fajlu ili stranicu 2 po ovom primeru. Takodje je i ovo resenje optimalnije, jer radis samo prefetch za stranicu za koju korisnik ima autorizaciju.
A gresku da nije autorizovan treba prikazati tek kada odradi nevalidan swipe, jer ako je na stranici 2 on niti zna da je odradjen prefetch niti ce kao sledecu akciju da odradi bas to. Mozda ce samo da zatvori app.

Sve zavisi od situacije, od same logike aplikacije, nemam celu sliku pa je ovo na prvu loptu. Postoje jos neke varijante, ali zavise od sire price i organizacije aplikacije. Valjda ces izvuci nesto odavde.
ovo zvuci odlicno i svakako optimalno. napravi se prefetch samo onih koje smije vidjeti i na osnovi toga se slozi i swipe-flow, nazovimo to tako.
ono sto je meni bilo maglovito je ta promjena paradigme: nemamo klasican request vec onaj koji se dogadja u pozadini, a na osnovi njega treba definirati ponasanje onog sto je vec na ekranu (200/403 prefetcha u pozadini odredjuje swipe ponasanje trenutne stranice).

Citat:
Originalno napisao _korso_ Pogledajte poruku
//edit
Backbone.js ili varijante tipa ember.js. spine.js, su bas i napravljene za neke ovakve varijante, posto vec radis sa jqueryjem. Mozda da odvojis 2-3 dana i probas da vidis da li ti odgovara.
cini se da cu morat.
vidjet cu koliko mi je lako/tesko implementirati ovaj flow bez njih (jer imam trenutno prilicno ograniceno vrijeme), ali ocito u svakom slucaju vrijedi pogledati.

puno ti hvala, sad je dosta toga jasnije!
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 04. 2012.   #20
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

e, jos nesto...
ne mogu taj dio nigdje naci, a vidio sam implementirano (npr na app.ft.com)

naime, u jquerymobile swipe ima neki treshold. pod time mislim, prati prst i kad ga pomaknes odredjeni broj pixela u neku stranu on okine odgovarajuci swipe event. medjutim, tad vise ne slusa prst. ne mozes npr. zaustaviti swipe upola na nacin da recimo prstom kontroliras tranziciju izmedju 2 stranice (i da, recimo, postavis tako da ti je pola svake stranice vidljivo).

da li je to uopce izvedivo u jquerymobile-u za swipe medju stranicama ili bi to podrazumijevalo ciganjenje sa overflow:hidden containerom koji bi listao <ul><li>... u sebi, a svaki <li> bio jedan page?

i, ako je to na tragu rjesenja, koliko je to u duhu mobile ux, a koliko ciganjenje?

tnx
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:39.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.