DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 27. 12. 2005.   #21
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bojan_bozovic
I 'email marketing' tj. spam se primenjuje. Ono sto nije je verovatno sajt neke banke.
Email marketing ne mora obavezno da bude isto što i spam...

Malo ste otišli preširoko čini mi se sa ovom diskusijom...
kai je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #22
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Wink

Citat:
Originalno napisao kai
Email marketing ne mora obavezno da bude isto što i spam...

Malo ste otišli preširoko čini mi se sa ovom diskusijom...
Mozda, ali malo... Ovde se radi ono za sta se na zapadu ide u zatvor... Dalje, mozda je moja analogija bila malo gruba, ali svakako dobro pokazuje sta je neeticki, ako ne formalno po zakonu nelegalno (bez obzira na copyright). To sto na webu nesto moze da se uradi, ne znaci da to i treba, da je eticno, i legalno raditi (npr. spam, warez), bas kao i offline. Web ne predstavlja neki drugi svet u kome se primenjuju druga pravila, to je samo deo sveta offline.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #23
aleck
član
Certified
 
Avatar aleck
 
Datum učlanjenja: 09.12.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 81
Hvala: 0
5 "Hvala" u 4 poruka
aleck is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bojan_bozovic
Asa je upravo zelotcina koja je napisala Adblock. Vidis, 99% korisnika je zadovoljno ovim modelom dok 1% (sve otprilike) koristi paid ad-free servis na sajtovima. Misli da ce se 99% odsto korisnika prilagodjavati njemu? Lepo, moze od svojih para da zakupi 1000 servera i napravi Google i Yahoo! Kreten!
Svasta. Apsolutno mi ne pada na pamet da trpim bilo sta sto mi se ne dopada niti da prihvatam bilo ciji business model samo zato sto taj, ti ili bilo ko drugi smatra da je to moralno ispravno. Informacija je data javno, imala reklame ili ne. Šta ću ja da radim sa tim i na koji način ću pregledati javno datu infromaciju je kompletno moja lična stvar. Autor sajta može da koristi best-effort scenario i da uz informaciju servira i reklame, pa ko ih vidi/klikne, taj je video/kliknuo.
Ako je nekome potrebno finansiranje za sajt, onda neka trazi pare za pristup istom. Ako to ne prolazi, onda jeb' ga - sadrzaj mu nije dovoljno privlacan da za isti dovoljno ljudi plati.

Procenat korisnika koji arce ad-block je mizeran jer je za pronalazenje istog potrebno ukljuciti mozak i biti svestan da isti postoji, pronaci ga, instalirati, uspesno dodavati filtere itd.
Zasto tebi smeta par procenata surfera koji koriste ad-block?
__________________
AV
aleck je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #24
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Web je mnogo lepše mesto bez popup reklama, zar ne?
Hehehe, ti bi mogao ladno u političare... kakva demagogija...

Pa i svet bi bio lepšte mesto bez ratova, zemljotresa, vulkana, cunamija, ubijanja, religioznih fanatika, pedofilije.... da ne nabrajam sada sve, ali sorry but... no can do

Web bi bez reklama bio ono što je bio na početku, šačica geekova koji pametuju za svoj račun ili jednostavno običan servis za komunikaciju (mail, news, ...)
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #25
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Božović:

A da za trenutak zaboraviš da si internet profesionalac (I hope so) i staviš se u ulogu prosečnog korisnika interneta (kojih moraš priznati ima mnogo više nego internet profesionalaca)?

Čini mi se da olako barataš, da ne kažem da se "frljaš" nekim pojmovima.
kai je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #26
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Sorry Blues, primer je iskorišćen u drugom kontekstu. Nisam hteo reći da web treba da evoluira u medijum bez reklama već da se menja i da je nešto što je ranije koristila šačica upućenih korisnika (prvi popup blokeri) može vrlo lako preći u mainstream. A bez popupa stvarno jeste lepše
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 12. 2005.   #27
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Talking

Citat:
Originalno napisao aleck
Svasta. Apsolutno mi ne pada na pamet da trpim bilo sta sto mi se ne dopada niti da prihvatam bilo ciji business model samo zato sto taj, ti ili bilo ko drugi smatra da je to moralno ispravno. Informacija je data javno, imala reklame ili ne. Šta ću ja da radim sa tim i na koji način ću pregledati javno datu infromaciju je kompletno moja lična stvar. Autor sajta može da koristi best-effort scenario i da uz informaciju servira i reklame, pa ko ih vidi/klikne, taj je video/kliknuo.
Ako je nekome potrebno finansiranje za sajt, onda neka trazi pare za pristup istom. Ako to ne prolazi, onda jeb' ga - sadrzaj mu nije dovoljno privlacan da za isti dovoljno ljudi plati.

Procenat korisnika koji arce ad-block je mizeran jer je za pronalazenje istog potrebno ukljuciti mozak i biti svestan da isti postoji, pronaci ga, instalirati, uspesno dodavati filtere itd.
Zasto tebi smeta par procenata surfera koji koriste ad-block?
Cekaj malo, ne govorimo o tebi vec o Asi koji krsi neciji copyright. Ako je nekome potrebno finansiranje za sajt nek trazi pristup istom? E pa to je, ako bude po Asi bices ogranicen na Wikipediu.

@Kai

Ja i jesam korisnik interneta. Imam FF bez adblocka koji sam uklonio, mada ga nesto ne koristim. Koristim Operu. Da imam adblock za nju, ne bi ga koristio.

@Ilija

Bez kojih popupova? Ovde se govori o tekst reklamama (AdSense) i tradicionalnom banneru.

Poslednja izmena od bojan_bozovic : 28. 12. 2005. u 00:00.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #28
zekica
Filip Milivojević
Certified
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pirot (Nis), Serbia, Serbia and Montenegro
Poruke: 51
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
zekica is on a distinguished road
Default

Da li je nelegalno koristiti AdBlock i slične dodatke u browser-ima? Ja bih rekao da nije.

Da li je nelegalno snimati tv emisiju na VHS ili šta već i onda kasnije premotavati reklame? Kako onda postoje DVD playeri koji mogu da puste film bez navigacionih menija? (i reklama koje u njima postoje) Da li je nelegalno uzeti novine i onda makazama iseći samo članak koji vas interesuje?

Da li je nelegalno koristiti tekstualni browser, koji ne podržava neke od tehnologija koje se koriste u reklamne svrhe (js, popup, slike)? Da li je nelegalno nemati instaliran Flash Player?

Da li je nelegalno imati dva browsera, jedan koji ne podržava slike i flash i js, i njime krstariti web-om. A ovaj drugi koji podržava slike, js i flash koristiti samo za određene sajtove?

Copyright koliko znam znači da korisnik ne sme da distribuira sadržaj (u izmenjenoj ili ne izmenjenoj formi) ali ne i da korisnik ne sme sam da menja sadržaj za korišćenje. Pa ni jedan web browser ne prikazuje stranicu baš onako kako je autor originalno zamislio (druga podrazumevana podešavanja - DPI, instalirani font-ovi, nedostatak podrške za određene standarde i formate dokumenata...).

A ekstenzije kao što su AdBlock i GraseMonkey se svode samo na menjanje tih (dodatnih) podešavanja i ne koristi se za dalje distribuiranje sadržaja drugim korisnicima.

E, sad što to ima neke neželjene efekte po vlasnike web sajtova...


edit:
@bojan_bozovic: kakva je razlika izmedju uskraćivanja mogućnosti otvaranja novoh prozora web čitača samo određenim sajtovima i uskraćivanja mogućnosti učitavanja slike ili poddokumenta samo određenim sajtovima?

Poslednja izmena od zekica : 28. 12. 2005. u 00:03.
zekica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #29
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

@zekica

Razlika je sto se popupom narusava privatnost korisnika sajta. Bas kao i spamom. Ili, browser, i sve oko njega je tvoje, ali je sajt moj.

Dalje, ne verujem da advertiseri nece naci resenje koje adblock i slicne ekstenzije ne mogu da uklone. Radi se o tome da sam u ovoj diskusiji igrao na kartu moralnosti necega, i Google i Yahoo su besplatni za svakoga od nas upravo zbog reklama, inace bi samo mali broj ljudi mogao da ih koristi. Ako cemo o tome sta je legalno, a sta nije, tek treba da se donese zakonska regulativa.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 12. 2005.   #30
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

Bas da vidim koja ce me to zakonska regulativa naterati da gledam sadrzaj koji necu da gledam, ma gde da se nalazio.

Na temu sajtova pretrpanih reklamama i analogije sa televizijom - navescu primer sajtova koji kolicinom banera doslovno prepolove raspolozivi prostor za sve ostale informacije na sajtu (sva sreca pa ovakvi nisu bas cesti), ili, iz drugog ugla, na sajtu imate jednaku kolicinu korisnih informacija i reklama. Pitam se sad, kako bi izgledalo kada bi na televiziji gledali pola sata reklama, a pola sata korisnog programa? Ali, televizije (od nedavno i kod nas, Bogu hvala) imaju malu otezavajucu okolnost - zakon o radio i tv difuziji koji im zabranjuje da imaju vise od <enter number of minutes here> minuta reklamnog sadrzaja po jednom satu. Jos uvek stoji ona prica da kome se ne svidja kanal moze da prebaci na neki drugi - ali zasto postoji ovaj zakon? Da bi se sve televizije stavile u ravnopravan polozaj, kad vec svi (uslovno receno) zive od reklama, da bi sprecili lutanje gledalaca sa kanala na kanal, ili mozda nesto trece? U svakom slucaju, kada bi postojao neki nacin da se to regulise, ne vidim zasto ne bi postojao slican zakon i za web reklamiranje...

@bojan:
Uzgred, nemoj se toliko uzdati u sposobnosti advertizera na duzi vremenski period... Svaka zabrana moze da se zaobidje, samo je pitanje da li se isplati zaobilaziti je svaki put, i da li je eticki raditi to. (U slucaju da nadjes neki primer koji jos nije razbijen, javi.) Nemas nista od toga da isterujes mak na konac i teras inat posetiocima sa adblockerima, vec praviti sajt tako da korisnicima (koji su dosli verovatno iz nekog drugog razloga, a ne da gledaju tvoje banere) ne smeta to od cega ti zaradjujes, a da opet oni koji hoce, mogu da ti pomognu na nacin na koji ti ocekujes od njih (u ovom slucaju, klik na baner).
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
CTR na domaćim sajtovima? aleksej e-Business 2 17. 07. 2010. 03:11
Aplikacija za blokiranje comp-a Dzordz Opušteno 13 05. 03. 2010. 16:51
Blokiranje višestrukog glasanja putem IP adrese istok PHP 19 24. 08. 2009. 15:21
Blokiranje crawlera pcigre Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 3 30. 11. 2007. 12:37
Blokiranje pristupa senegalcima i ostalim spamerima bluesman Regular expression i htaccess 6 01. 10. 2007. 14:01


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 07:15.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.