DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 10. 02. 2006.   #21
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA
Cek cek...koliko ja znam te dozvole nemaju nikakve veze sa novim zakonom o visokoskolskom obrazovanju. Takodje, koji stepen strucne spreme imaju ti studenti koji su zavrsili trogodinje studije? Po kom zakonu su davane te dozovle? Po proslom zakonu nije bilo moguce dati nesto slicno. Koje telo pri ministarstvu je dalo dozvolu i gde se ta dozvola spominje u zakonu kao validan pravni dokument koji garantuje nesto? Koliko ja znam, a procitao sam prosli zakon, to nepostoji.

Joj, a cemu ovakva teoretisanja, majke ti... ja imam recimo diplomu prvog stepena na Beogradskom ETF-u, uzetu pre 2 godine otprilike, cim je donet taj zakon (posto imam polozen 31 ispit, a ovih poslednjih 10 cu da dam nikad, jer radim (i lenj sam priznajem), rekoh ajde bar neki papir da imam...). Koliko znam sad se te diplome vise ne izdaju zbog promena u programu studiranja (sad je 4 godine i ima manje ispita..).

Inace zvanje na diplomi je inzenjer elektrotehnike, sto ce reci da je isto kao da sam zavrsio visu (sem sto sam se smarao na ETF-u, ali ko mi kriv..). Kako se to uklapa u ove promene programa studiranja i Bolonjsku konvenciju kod nas, nisam siguran, ali ova moja diploma se u UK priznaje kao klasican BSc. to sam proveravao, jer sam mislio da se iseljavam u jednom trenutku...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 02. 2006.   #22
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
Joj, a cemu ovakva teoretisanja, majke ti...
Mozda je tebi skolovanje nevazna stavka u zivotu ali meni i mnogima nije. Ja hocu da tacno znam sta upisujem, da vidim dozvolu za takvo skolovanje koje je izdala nadlezna institucija za to.

Bas me interesuje po kom programu i zakonu se obavlja skolovanje na ovim studijama i po kom principu je neko sa istom strucnom spremom automatski diskvalifikovan kao polaznik studija (oni koji su zavrsili visu skolu imaju ISTO zvanje kao i oni koji su zavrsili tri godine viseg obrazovanja a koji u ovom slucaju imaju pravo da pohadjaju specijalisticke studije, ja to zovem DISKRIMINACIJOM).

p.s. Eh da...da me sad neko ne bi prozivao da pricam bez argumenata...eto jedne cinjenice:

Član 32. Ustava :

1. stav:

Školovanje je svakom dostupno, pod jednakim uslovima.

Poslednja izmena od STELLANOVA : 10. 02. 2006. u 14:21.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 02. 2006.   #23
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

IIM/EURO je brend koji je formirao Odsek za industrijsko inženjerstvo i menadžment (IIM) Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Dekan FTN-a, Prof. dr Ilija Ćosić je direktor poslediplomske škole IIM/EURO:
http://www.iimeuro.ns.ac.yu/?nav=iim...m_l&sred=index

Specijalističke studije iz e-poslovanja pokreću se po aktuelnom (novom) Zakonu o visokom školstvu. Specijalističke studije sae po starom i po novom Zakonu formiraju u sklopu fakulteta (Nastavno-naučno veće FTN-a), dok se MBA studije formiraju na nivou Univerziteta. Akreditacija fakulteta i Univerziteta obaviće se do septembra 2007. g. Ako akreditaciju ne dobije FTN (što je smešno), neće imati ni IIM/EURO, tj. Specijalističke studije iz E-poslovanja.

Po novom zakonu studenti trogodišnjih i četvorogodišnjih osnovnih studija mogu da upišu strukovne specijalističke studije, po pravilima koja pravi visokoškolska institucija koja organizuje te studije.

Student koji završi trogodišnje akademske studije (na fakultetu) može da upiše specijalističke akademske ili strukovne studije. Student koji završi trogodišnje strukovne studije (sadašnje više i buduće visoke stručne škole), može da upiše samo specijalističke strukovne studije. Studije o kojima pričamo su Specijalističke strukovne.

Poslednja izmena od Dragan Varagić : 10. 02. 2006. u 14:37.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 02. 2006.   #24
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
Prvi stepen se tretira kao završene trogodišnje studije, tj. kao klasičan BSc.
To je to sto me je interesovalo. Hvala!
vlador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 02. 2006.   #25
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA
(oni koji su zavrsili visu skolu imaju ISTO zvanje kao i oni koji su zavrsili tri godine viseg obrazovanja a koji u ovom slucaju imaju pravo da pohadjaju specijalisticke studije, ja to zovem DISKRIMINACIJOM).
Off Topic:
pazi, stvarno nemam nista protiv visih skola ili ljudi na njima, ali ne mozes da poredis program vise skole sa programom fakulteta ni po broju ispita, ni po obimu gradiva, a posebno ne po kriterijumima za polaganje ispita (u stvari verovatno zavisi i kog fakulteta posto su i tu ogromne razlike u obimu i tezini ispita, i znanju studenata)

Ljudi koji imaju prvi stepen mozda nisu dali sve ispite na faxu, ali one koje su dali, dali su po kriterijumima tog fakulteta i ti su im ispiti bili jednako teski kao i svim ostalim studentima tog fakulteta, odnosno sto se tog gradiva tice oni znaju isto koliko i njihove kolege koje su dale i ostale ispite i zavrsile fakultet...

to sto su nam zvanja ista kao sa visim je cisti birokratski propust, jer je cela ta stvar sa novim i starim programima i zakonima izvedena prilicno traljavo (recimo ja sam diplomu I stepena morao dvaput da uzimam sa fakulteta jer prvi put nje bio pravilno popunjen datum, zbog nejasnoca u zakonu.. cisto kao ilustracija koliki je tu bio haos..)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 11. 02. 2006. u 10:08.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 02. 2006.   #26
bokacbl
profesionalac
Professional
 
Avatar bokacbl
 
Datum učlanjenja: 09.01.2006
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 262
Hvala: 24
7 "Hvala" u 5 poruka
bokacbl is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za bokacbl
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
Off Topic:
pazi, stvarno nemam nista protiv visih skola ili ljudi na njima, ali ne mozes da poredis program vise skole sa programom fakulteta ni po broju ispita, ni po obimu gradiva, a posebno ne po kriterijumima za polaganje ispita (u stvari verovatno zavisi i kog fakulteta posto su i tu ogromne razlike u obimu i tezini ispita, i znanju studenata)

Ljudi koji imaju prvi stepen mozda nisu dali sve ispite na faxu, ali one koje su dali, dali su po kriterijumima tog fakulteta i ti su im ispiti bili jednako teski kao i svim ostalim studentima tog fakulteta, odnosno sto se tog gradiva tice oni znaju isto koliko i njihove kolege koje su dale i ostale ispite i zavrsile fakultet...

to sto su nam zvanja ista kao sa visim je cisti birokratski propust, jer je cela ta stvar sa novim i starim programima i zakonima izvedena prilicno traljavo (recimo ja sam diplomu I stepena morao dvaput da uzimam sa fakulteta jer prvi put nje bio pravilno popunjen datum, zbog nejasnoca u zakonu.. cisto kao ilustracija koliki je tu bio haos..)
Off Topic: Sto ljudi - sto cudi, sto zena - sto..
Definitivno ima svakakvih ljudi , evo meni su ostala jos dva ispita da diplomiram na VETS-u smjer NRT.. i realno, ispiti koje sam ja polozio i koje je ivanhoe polozio se ne mogu porediti jer su njegovi ispiti na ETF-u bili mnogo tezi i mislim da je realno da se dozvoli da neko sa polozenih xx ispita(odnosno nakon zavrsene 2.5-3 godine) na etf-u dobije isto zvanje kao neko ko je zavrsio visu trogodisnju..Ono sto meni u svojoj ovoj prici smeta jeste taj jaz izmedju fakulteta i visih skola koji ce se nadam se prevazici novim zakonon.. a to su veoma ogranicene mogucnosti nastavka skolovanja za diplomce sa Visih skola. tj. postojanje onog evropskog 3+2.. ali nadati se da ce biti bolje
bokacbl je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #27
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default

pošto sam diplomirani inženjer (stara škola, 4.5 semestara ili ti 12 godina studiranja ) + na jesen završavam specijalističke studije e-poslovanja na FON-u Beogradu jel' mogu sa tim nakupljenim bodovim da doktoriram kod vas?

Miloje željan znanja
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #28
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Ti bi trebalo brzo da završiš te studije, da položiš razliku za magistraturu i da što pre upišeš doktorat po starom Zakonu, da bi iskoristio mogućnost bržeg doktorata dok još postoji. Kasnije, ako ne upišeš doktorat, moćićeš da upišeš 'ladno doktorske studije (3 godine) bilo gde...

Žuri...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #29
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
pazi, stvarno nemam nista protiv visih skola ili ljudi na njima, ali ne mozes da poredis program vise skole sa programom fakulteta ni po broju ispita, ni po obimu gradiva, a posebno ne po kriterijumima za polaganje ispita (u stvari verovatno zavisi i kog fakulteta posto su i tu ogromne razlike u obimu i tezini ispita, i znanju studenata)
NIje tacno, za dve godine na visoj Poslovnoj Skoli u NS-u imas 17 ispita. Raspitaj se koliko ima na Ekonomiji u BGD-u. A to ciji je i koji fakultet laksi ili tezi je cista demegogija.

Citat:
Po novom zakonu studenti trogodišnjih i četvorogodišnjih osnovnih studija mogu da upišu strukovne specijalističke studije, po pravilima koja pravi visokoškolska institucija koja organizuje te studije.
Problem je sto studenti koji su zavrsili VETS recimo , za koji Vi kazete da je skola koja zadovoljava kriterijume za upis na spec. studije imaju isto zvanje kao i oni koji su zavrsili dvogodisnje studije na nekoj od visih skola.
Manimo se prodavanja magle u smisli da se govori kako ce nesto biti i kako ce VETS dobiti akreditaciji i kako ima program koji zadovoljava propise za akreditaciju, problem je sto VETS NEMA akreditaciju u trenutku objavljivanja konkursa za specijalisticke studije. Znaci da se svesno krsi zakon i ustav. Razmislite dobro o tome....
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #30
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

U ovom slučaju nije priča o tome da li je nešto protiv Zakona ili ne, verujte FTN ima dovoljno ozbiljnu pravnu službu i pre isticanja konkursa sve što treba je provereno. Imate sve potrebne podatke napisane na ovom forumu i na ostalim pomenutim mestima na Webu.

Meni se čini da je ovde problem što oni koji su završili dvogodišnje više škole osećaju se gadno prevareni. I za to ima leka - upiše se na fakultetu koji prihvata studente sa određenih dvogodišnjih viših škola, završi se treća godina i dobije se status prvog stepena. Na ovaj način dobija se diploma koja je jača od trenutno od trogodišnje diplome više škole, jer će se sa njom moći upisati i strukovne i akademske specijalističke studije.

Ono što izgleda vi ne želite da prihvatite je činjenica da će posle akreditacije, čak i ako određeni broj viših škola ne dobije akreditaciju, studenti koji su završili te škole imati mogućnost da nastave studije po istom principu kao i studenti koji su završili više škole koje će dobiti akreditaciju. Kako će se to rešavati, to zavisi od fakulteta do fakulteta (neki će rešavati svaki pojedinačni slučaj, neki će prihvatiti diplome sa određenih viših škola direktno, neki će puštati sve, itd.). I na nekim budućim visokim stručnim školama pojaviće se specijalističke studije.

Razlike između starog i novog Zakona su toliko velike da nije čudo da će neko dobro profitirati, a neko će se osećati gadno prevaren. Za sve postoji rešenje, pitanje je samo da se vidi na koji način to najjednostavnije/najjeftinije rešiti. Za odgovor treba ipak videti svaki pojedinačni slučaj.

Ovo je tek početak, videćete šta će se dešavati kada prema procenama nekih 30% viših škola ne dobije akreditaciju...

U svakom slučaju, mislim da je potrebno formalizovati znanje iz oblasti elektronskog poslovanja, jer ima sada već dosta stručnjaka kod nas (pogledajte i ovaj forum) koji nemaju formalno znanje iz oblasti kojom se bave. Ove Specijalističke studije su dobar način da se kvalitetno valorizuje znanje onih koji su se u praksi već potvrdili.

A što se tiče VETŠ-a, pogledajte malo postove na ES-u o ovoj temi, pa ćete videti primer studentkinje koja studira uporedo ekonomiju u BG i VETŠ, pa pročitajte njena iskustva... Već se dešava da pojedine više škole vrše svoju ulogu, a to je da studente uče praktičnim znanjima (strukovne studije)...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
E-start: Udruženje za razvoj e-poslovanja i Internet preduzetništva Dragan Varagić e-Business 79 05. 09. 2013. 22:09
Kontrola deviznog poslovanja jasmanac e-Business 140 22. 10. 2009. 22:47
Etičnost online poslovanja firmi i pojedinaca u Srbiji Dragan Varagić e-Business 34 04. 10. 2007. 19:56
Studije u inostranstvu, od kuće Ilija Studen Opušteno 15 07. 02. 2006. 20:03


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:27.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.