DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 21. 02. 2006.   #1
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default Kako dolazite do klijenata?

U drugoj temi je ovo dotaknuto ali kao offtopic a mislimda je tema sama po sebi zanimljiva. Dakle, na koji nacin dolazite u kontakt sa novim klijentima?

--------------------------------------------------------------------------

Internetom se bavim od njegove praistorije a pre izrade web sajtova radio sam graficki dizajn. Web sam poceo da radim kada je kod nas Internet dosao recimo u gvozdeno doba, to jest kada su poceli da rade prvi komercijalni internet provajderi i kada je postalo moguce zakupiti hosting.

U samom startu nisam krenuo u posao sam, vec sam se dogovorio sa covekom koji je tada bio vise u marketing vodama i prakticno smo zajednicki usli u posao (iz toga se inace izrodilo i jedno vrlo lepo i dugotrajno prijateljstvo).

Cenu smo prilicno lako odredili. S obzirom da roba nije bila trazena, da smo obojica bili zaposleni u drugim firmama i web dizajn videli kao perspektivan posao u buducnosti, odredili smo cene dovoljne da pokrivaju troskove ali i dovoljno niske da potencijalnim klijentima ne budu odbojne.

S obzirom da je rec internet tada nije bila u srpskom recniku, najveci problem nam je bio to sto u stvari nismo imali trziste, jer nikome nisu trebale internet prezentacije. Zbog toga smo morali sami da ga pravimo, a to je znacilo da idemo po firmama i objasnjavamo o cemu se radi. Ovo je uslovilo da ciljnu grupu suzimo napodrucje uzickog kraja, dakle, ono sto nam jer u to vreme bilo fizicki dostupno, jer smo morali da odemo kod svakog klijenta.

Jedan od dobroh poteza koji smo primenili je to da napravimo nekoliko sajtova koji nisu komercijalni ali su imali posecenost i bili dobra osnova za izgadnju nasih sopstvenih referenci. Ovo i danas smatam bitnim stavom i svakome ko se upusta u posao preporucujem da prvo uradi nesto za svoju dusu, kako bi stekao iskusvo i stvorio reference.

Procenili smo da klasicno akviziterstvo tu ne moze da pomogne, pre svega zato sto onaj ko radi promociju mora da bude strucan, a nije imalo logike angazovati nove ljude da tako nesto rade vec smo sve radili nas dvojica. Uz to, za promociju je trebalo svai put tegliti racunar sa svemonitorom i potrebnom opremom jer klijneti uglavnom nisu imali racuanre ili ako su ih imali, nisu imali dodira sa Internetom. Dakle, nikako nije bio one-man-job.

Kolega je koristio svoje vrlo dobre veze u lokalnom okruzenju tako da smo isli na ciljane klijente. Procenimo ko moze da bude zainteresovan i ko moze da sebi prisuti internet prezentaciju, cak i ako nema direktnu materijalnu korist od toga, dakle, vise kao dobar marketinski potez, a ne potez koji donosi zaradu. Na taj nacin smo stekli neke klijente koji su nam mnogo znacili kao reference, ne samo svojim imenom, nego i zato sto smo imali priliku da napravimo realne sajtove.

Vremenom smo uspeli da napravimo kakvo-takvo trziste i da steknemo znacajan broj klijenata, medjutim, bilo nam je jasno da cemo istrositi resurse po pitanju klijenata, jer oni manji nisu bili radi da tek tako trose novac na internet marketing koji nisu poznavali ili razumeli i koji im je, u krajnju ruku, bio nedostupan, jer sam Internet nije bas bio narocito pristupacan.

Odlucili smo se da, paralelno sa ciljanim klijentima, radimo i na popularizaciji interneta kao takvog. Radili smo to na dva nacina.

Prvi je bio da uspostavimo kontakt sa lokalnim medijima i napravimo kompenzacione poslove, u smislu da mi njima obezbedimo internet prezentacije, a zauzvrat smo koristili reklamni prostor za promociju Interneta, gde nije bilo primarno da reklamiramo svoj posao, nego da ljudima rec Internet udje u uvo. U to doba je nastao i slogan "Ne budite inertni, budite Internetni!" koji doduse i danas koristimo.

Drugi nacin je bio da napravimo akciju kojom bi smo obezbedilo da se sto vise firmi, na ovaj ili onaj nacin pojavi na Internetu. Posli smo za pravilom, koje ja i danas zagovaram, da je najvaznije biti prisutan na Internetu, makar samo sa vizit kartom. Ponudili smo vrlo jeftine sajtove sa sve hostingom, koji su trebali da posluze da se firme pojave na Internetu na jednostavan nacin, ne u velikom obimu ali sasvim dovoljno: naziv firme, opis delatnosti i kontakt podaci, sve to upakovano u jednostavnu i korektnu graficku formu. Imali smo odredjen odziv firmi na taku ideju.

Takodje smo napravili jos jedan, po meni odlican potez za nasu ciljnu grupu: napravili smo adresar uzickih firmi na Internetu. Adresar je uradjen kao baza podataka, ali posto u to vreme nisu bili raspolozivi serveri sa mogucnoscu izrade serverskih apliakcija i baza, napravili smo lokalnu aplikaciju preko koje smo azurirali bazu a iz nje smo generisali staticne HTML dokumente koji su postavljani na sajt. Ovo je stvarno bio pogodak, jer smo obezbedili da se kontakt podaci velikog broja lokalnih firmi pojavi na Internetu a da smo pri tome potpuno zaobisli ceo proces pregovora oko izrade sajtova, sadrzaja, dizajna. Sveli smo prisusto na Internetu na najvazniji minimum.

Kasnije smo napravili dobar dogovor sa Regionalnom privrednom komorom, tako da se i ona odlucila da napravi svoj sajt (sto je bila jedna od prekretnica u odnosu lokalnih firmi prema Internetu), jer je sajt, cak i za danasnja merila bio odradjen ako treba do najsitnijih detalja, tako da je cak izazvao da Komore Srbije i Jugoslavije pristupe reviziji svojih sajtova.

Nas adresar firmi smo tada postavili u okviru sajta Komore i ona je stala iza prikupljanja podataka o firmama za tu namenu. Tada je cela ideja dobila maksimalan efekat i nije ga izgubila do danas, jer se do dobrog broja uzickih firmi na internetu i danas dolazi upravo preko te baze.

Kada se odnos firmi prema Internetu promenio i one pocele da ga shvataju, doslo je i do promena na trzistu. Brzo je situacija bila izmenjena. Prestali smo da idemo na ciljane klijente, jer su klijenti poceli da dolaze sami.

Tako je ostalo do danas. Godinama unazad mi se nismo pojavili kod nekoga da ponudimo izradu prezentacije, vec iskljucivo radimo sa klijentima koji sami dodju do nas. Uvek pitamo kako su nas izabrali i dobijamo uglavnom dva odgovora: ili nas je neko preporucio, ili su videli neki sajt koji smo radili.

Iako smo za ovih desetak godina imali raznih poslova ukljucujuci i neke veoma ozbiljne firme u inostranstvu, profil nasih korisnika se iskristalizovao i u dobroj meri se poklapa sa nasom filozofijom o prisutnosti na internetu: informativno, jednostavno, informativno, da ima cenu koja odgovara realnim potrebama i na kraju, opet, da bude informativno.

Ovakva situacija nam odgovara, jer radimo sa klijentima koji pre svega imaju svest sta je intenet, na koji nacin mogu da ga iskoriste i time je prevazidjena velika prepreka u komnunikaciji koja postoji kada dodjete kod nekog nepoznatog, sa laptopom pod miskom i morate da ga ubedite da mu treba ono sto prodajete i na kraju, ako i prodate, ne prodate mu ideju o potrebi prisutnosti na Intenretu, vec samo jos jedan vid reklamrianja, u kome je, popravilu, jedini kriterijum graficki izgled.

Ono sto iz iskustva mogu da preporucim ljudima koji tek ulaze u ovaj posao ali i onima koji se ovim vec bave, to je:

Stavite na prvo mesto interes svog klijenta

Ponudite klijentu mu ono sto mu zaista treba i ono u sta mu se isplati da ulaze novac. Ne treba da bude cilj prodati sto vise, nego prodati ono sto ce klijent i posle neke vremenske distance videti kao ne toliko kao dobro ulozen novac.

Nemojte mu prodavati nesto sto mu realno nije potrebno, sto je skupo i ne moze da napravi efekat takav da opravda ulozen novac i narocito ne ono sto ne moze da zazivi u praksi.

Predocite klijentu razne ideje, cak i one koje nisu izvodive u datom momentu, ali mu ih objasnite. On treba da zna zbog cega je nesto dobro imati na sajtu, koliko to kosta, sta je sve potrebno da bi to imalo smisla staviti i kakvi ce efekti na kraju da budu. Ako nesto smatrate da klijentu u sadasnjem momentu nije potrebno, ili nije svrsishodno, recite mu to i savetujte ga da takve stvari ostavi za kasnije kada bude moglo da se obezbedi da to radi posao.

Ako klijent trazi da se na sajt stavi nesto sto vi smatrate da nema smisla ili ne moze da da rezultat, objasnite mu to. Klijent nije uvek u pravu i ne zna mnogo o sajtovima. Dokazite svoju strucnost tako sto cete klijentu objasniti zbog cega njegova ideja nije dobra. Tada ce vam on jos vise verovati.

Desice vam se da klijent trazi da u sajt ugradite tehnologije koje niste ranije koristili i ne poznajete ih dovoljno. Recite mu to. Objasnite mu da vam za treba odredjeno vrme da upoznate tu tehnologiju kako bi ste je primenili. Nemojte kriti da ne nesto znate ili ne znate dovoljno. Tiem cete sasvim sigurno zadobiti poverenje klijenta.

Na drugo mesto stavite svoj interes

Brinite o svom interesu, ali ne materijalnom, nego interesu da stvorite i odrzavate dobar imidz, a to pre svega znaci da postujete prvi savet, kako bi klijenti imali poverenje u vas i kako bi vas preporucivali drugima.

Ne prihvatajte svaki posao. Uzimajte one poslove za koje procenite da su dobri za vas rejting.

Kada uzmete da radite neki posao, dajte sve od sebe da ga uradite profesionalno, od pocetka do kraja, od samog koncepta pa do koriscenih tehnologija i konacne izrade i svih poslova koji idu uz izradu sajta.

Uradite i nesto sto niste uracunali u cenu, dajte sajtu dodatni kvalitet, ne zbog korisnika nego zbog sebe. Kad god nesto radite imajte u vidu da nije samo klijent taj koji ocenjuje to sto ste uradili. Kod klijenta koji ne zna mnogo o izradi sajtova je lako stvoriti dobar utisak. Osvrnite se iza ledja, i vodite racuna o velikom broju ljudi iz struke. Mnogo je teze to isto postici kod ljudi koji se bave ovim poslom, a mozete smatrati da ste uspesni tek kada vas kolege prihvataju kao takve.

--------------------------------------------------------------------------

Aj' sad vi...

Poslednja izmena od Pedja : 21. 02. 2006. u 12:25.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2006.   #2
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Majkumu, ograniceno na 10000 znakova, ode mu dobar komad teksta...

...dodatak...

Gradite svoje reference

Svaki posao koji uradite je nova referenca. Da li je dobra ili losa, zavisi od toga kako radite, ali nisu samo takvi poslovi bitni. Gradite reference sopstvenim projektima, sajtovima koje sami osmislite i uradite a kji ce privuci posetioce i time posredno skrenuti paznju i na vas.

Ovo je narocito bitno za ljude koji tek ulaze u posao, a narocito za one koji ocekuju da se zaposle u firmama u ovoj oblasti. U poslovnoj biografiju mozete da napisete mnogo toga, ali prioritet uvek imaju oni koji konkretnim ranijim odradjenim poslovima mogu da dokazu svoje znanje i sposobnosti.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2006.   #3
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Nisam stigao sve da procitam, samo mi je ubolo oči ono što je bold

IMHO: Stavite na PRVO mesto svoj interes. (ako treba objasniću kasnije, a upravo sam ja nedavno napravio grešku jer sam interes klijenta stavio ispred svog i još uvek ne mogu da se ispetljam iz svoje greške)
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2006.   #4
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Ipak procitaj tekst, posto mislim da pricamo o razlicitim vrstama interesa. A mislim da bi diskusija na tu temu otisla u off topic. I o tome bi bili zanimljivo popricati, ali u posebnoj temi.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2006.   #5
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Eh, pa ko te tera da pišeš velike tekstove?

My way i your way su potpuno različiti. Ti si vidim išao na masovnost, ja sam išao na malo klijenata sa veliki projektima koji dobro plaćaju. Pitanje je koji je metod isplativiji, odnosno u kojem metodu je povoljniji odnos "uloženo = vraćeno".

Ne želiš da pričaš ovde o interesu, a osnova tvog posta je u stvari interes. Ti si imao neki interes zašto si radio to što si radio, na taj način, ja opet imam svoj interes da radim drugačije. Čak i kada si počeo, sudeći po tvom postu, definisao si svoje interese i došao do nekog nivoa gde možeš da procniš da li se i koliko isplatilo. Tako da, hteo - ne hteo, i kod tebe je tvoj interes bio na prvom mestu, osim ako nisi neizlečivi altruista Sigurno nisi radio adresar samo da bi te potapšali po ramenu, već da bi posle tog tapšanja došlo nešto drugo, od čega ćeš ti da imaš koristi.

Dakle, interes, pa deset mesta prazno, pa onda tek sve ostalo.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2006.   #6
marinowski
Igor Marinović
Expert
 
Avatar marinowski
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Palić
Poruke: 549
Hvala: 31
39 "Hvala" u 17 poruka
marinowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za marinowski
Default

Moj metod je isto manje klijenata, sa dugorocnom saradnjom, sto veci projekti, to bolje.

Jedino je pitanje sta je veci projekat, obicno svako svoje projekte smatra da su 'mission critical, uzasno komlikovani i zahtevni' ...
marinowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2006.   #7
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Ja nemam problema sa "velikim projektima". Cak sta vise imam klijenta kome su specijalnost prezentacije od jedne do pet stranice. Ti projekti su kao snickers cokoladice. Mali, ali pruzaju veliko zadovoljstvo Hocu reci uradis html prezentaciju za nedelju dana i lepo stavis pare na racun bez ikakvih dodatnih cimanja. Veliki projekti nose i veliku odgovornost. A onda, posto si im ti radio sajt jelte, dolaze pozivi zasto im ne radi stampac, mreza, kupili su novi modem pa treba da se instalira, a sta je to ADSL i da li ce njima koristiti etc etc... Ovako, "pojedes snickers" i uzivas
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2006.   #8
marinowski
Igor Marinović
Expert
 
Avatar marinowski
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Palić
Poruke: 549
Hvala: 31
39 "Hvala" u 17 poruka
marinowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za marinowski
Default

Ja bas imam obrnuto iskustvo. Nakon zavrsenog manjeg projekta su zvali da pitaju zasto im ne radi slanje e-maila i slicno. Klijenti velikih projekata imaju svoje support osoblje. Makar se slazem ono za snickers cokolade
marinowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2006.   #9
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Ali ja nemam nikakvih kontakata sa krajnjim naruciocima Meni klijent posalje projekat, ja odradim, on posalje svom klijentu i onda se on cima sa njim a ne ja. Istini za volju, ja i ne mogu da se cimam sa njima jer su far away from here
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2006.   #10
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Ja gledam da se kako vreme tece polako se udaljavam od "candy" projekata i koncentrisem se na ozbiljnije akcije. Nazalost ovo uopste nije dobro po mene uzimajuci iz mog iskustva.
"Velik" projekat nikada nisam naplatio onoliko koliko je zaista vredeo (ili koliko se ispostavilo da ima posla na kraju), a oko "malih" sam imao uzasno mnogo cimanja po zavrsetku projekta. Kada je rec o velikim projektima nikada nisam imao problema oko naplate, kod malih... ne moram ni da vam pricam, znate kakva je situacija...

Istina, na kraju se nekako lako osecas kada zavrsis sajt za dva dana, ili ga razvlacis na dve nedelje i radis po pola sata na dan, cirkas, zajebavas se i posle tih nedelju-dve pokajmacis reps. A sto se tice velikih - ta odgovornost te tera da napredujes i usavrsavas sebe, zato ih vise volim, bez obzira sto odnos "iznos honorara/kolicina posla" nisu isti.

Poslednja izmena od Dragan Babić : 21. 02. 2006. u 18:16.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Kako otkriti kako je neko provalio u sajt Aleksandar.Ilic Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 41 21. 03. 2008. 23:45
Kako dolazite do klijenata? Goran Cirkovic e-Business 12 14. 08. 2007. 10:36


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:55.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.