DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 25. 12. 2007.   #1
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default Registracija .RS Domena - da li je neko pokusao?

Danas probah da registrujem par domena kod naseg novopecenog NIC-a, i solidno sam se zapanjio

Prvo, nisam verovao da ce .rs da naplacuju 2500 din godisnje (?!??!), drugo formular za prijavu vise lici formularu za drzavljanstvo, samo sto jos ne traze 10ml krvi... A kao tresnjica na tortu, apsolutno ne postoji nikakva konfirmaciona poruka (fizicki dokaz) da mi je registracija na pendingu !???!

Toliko nisam mogao da verujem da je "Vaša prijava je zabeležena." sve sto ostaje iza mene kao dokaz o pending registraciji da sam uzeo telefon, okrenuo raspade i u neverici pitao WTF se tu desava. Lik kaze "javice vam se neko...". Nista ko, kad, kako, zasto... Reko, "ali covece Bozji, kako ja da dokazem da sam 25.12.2007. podneo prijavu za registraciju domena??". Nista. Tako je SISTEM napravljen. To "sistem" se izgovara sa mesavinom strahopostovanja i misticnosti. Ja i dalje insistiram da zelim fizicki dokaz kako sam podneo zahtev za registraciju, ali ne vredi...

EEEEJJ... 2008. uskoro, a nas NIC radi po principu "neko ce vam se javiti" i valja domene za $50 ?!? Totalno nadrealno...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2007.   #2
Misko
Milorad Tošić
Certified
 
Avatar Misko
 
Datum učlanjenja: 12.04.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 87
Hvala: 1
4 "Hvala" u 4 poruka
Misko is on a distinguished road
Default

Koliko ja znam registracija još nije počela... u toku je testiranje sistema od strane ovlašćenih registra i RNIDS-a... ne verujem da će početi do kraja godine jer su rekli da će stopirati registraciju .yu domena 10 dana pre nego puste .rs... a to što valjaju domene po 2500 dinara je i jeftino... neki valjaju i za 2900 bez PDV-a...

Ti si najverovatnije PREDREGISTROVAO domen - stao si u red, ali ti niko ne garantuje da ćeš isti i da dobiješ...

više o tome imaš na ES-u...
__________________
http://blog.webex.rs
Misko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2007.   #3
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Registracija domena nije jos uvek pocela. Razlozi su mnogobrojni. Prvobitno su postojale najave da ce se poceti od 26. Decembra, slozices se da praznicni period nije najsrecnije vreme za ovakve akcije. Trenutno postoje naznake da bi datum pocetka registracije mogao da bude sam kraj Januara.

Neki od licenciranih OR su korisnicima ponudili mogucnost rezervacije .rs domena. Da ne bude zabune rezervacijom domena necete biti 100% sigurni da ce domen pripasti vama, ali sanse znacajno uvecavate (vasi domeni ce biti poslati na registraciju onog trenutka kada ona pocne). Kao prvi licencirani OR Eunet je takodje ponudio medju prvima i formular za rezervaciju (http://my.eunet.yu/domains/) domena. Sve informacije trazene da ovom domenu su identicne onima koje su vam trazene pri registraciji .com domena kod, recimo, godaddyja.

Jedina mala "zackoljica" pri registraciji jeste grace period za .co.yu domene i iz tog razloga za rezervaciju postojecih co.yu domena postoji jos jedan korak u kome obecavate (casna pionirska) da je domen zaista vas, kasnije naravno ovo morate i da dokazete.

Inace sto se cena tice smatram da su krajnje razumne. U malo prodaji su (bez pdv) :
* .in.rs domen (fizička lica) - 590 dinara
* .co.rs domen (poslovni korisnici)- 990 dinara
* .org.rs domen (ostala pravna lica) - 990 dinara
* .edu.rs domen (obrazovne organizacije) - 990 dinara
* .rs domen (svi zainteresovani) – 2.500 dinara
Dakle domen koji je predvidjen za fizicka lica "in.rs" je vise nego povoljan. Jedino je .rs domen nesto skuplji, sto je po meni i razumljivo.

Neki OR su svojim korisnicima ponudili jos povoljnije uslove. Tako recimo preko pomenute Eunetove aplikacije, pod pretpostavkom da ste vec korisnik bilo kog Eunetovog servisa (adsl, dialup, hosting...) dobijate domene sa 20% popusta, sto sa pdv izadje za, recimo, .rs domen 2360.

Usput, ne vidim po cemu se ova procedura razlikuje od rezervacije .eu domena.

Poslednja izmena od cvele : 25. 12. 2007. u 13:19. Razlog: Dodatak.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2007.   #4
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Misko Pogledajte poruku
Ti si najverovatnije PREDREGISTROVAO domen - stao si u red, ali ti niko ne garantuje da ćeš isti i da dobiješ...

više o tome imaš na ES-u...
Misko, shvatio sam ja to... I bas iz tog razloga sam i ocekivao nekakvu zvanicnu konfirmaciju cele akcije. Da se izrazim ovim novo-politickim recnikom, "transparentnost" predregistracije jer na koji nacin ja mogu da dokazem da sam pre nekog drugog poslao zahtev za registracijom xyz.rs domena? Kako se sprovodi arbitraza? Ko garantuje da neko iz NIC-a nece "prosetati" svim zahtevima i pokupiti kao tresnjice one koji mu se svidjaju? Da li je TOLIKO komplikovano poslati mejl "Dana 25.12.2007 u 11:38 ste podneli zahtev za registracijom xyz.rs domena. Sacuvajte ovaj mejl kao dokaz, blabla...".

Celo moje cudjenje i potice iz ovako neozbiljne i sarlatanske procedure koja omogucuje najsumanutije malverzacije pri registraciji...

@cvele: ne vidim razlog copy/paste-ovanja teksta sa sajtova Yubc/Eunet/whatever... Umem i ja da citam
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje boccio za poruku:
Staro 25. 12. 2007.   #5
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Boccio, i ja sam mislio da umes, ali si me nekim svojim pitanjima malo zbunio u pocetku

Niko ti nista ne garantuje, da si recimo malo pazljivije citao moj prethodni post shvatio bi ovo i bez mog ponovnog odgovora.

Takodje svi OR su pored formulara za rezervaciju veoma detaljno ovo objasnili.

Dakle, ponavljam, nema arbitraze, nema garancija. Sve je na tebi. Pretpostavimo da smatras da je Eunet najprofesionalniji, iz tog razloga ces se odluciti upravo za taj OR jer smatras da ce on prvi poslati tvoje domene na registraciju i da ces sa istim imati vece sanse.

Inace, ono nije bio copy/paste (osim liste cena), ali ovo jeste :
Citat:
Svi podneti zahtevi za registraciju domena vam ne mogu garantovati da ćete dobiti željene domene, ali značajno uvećavaju šanse da vaš zahtev stigne među prvima. Uplaćena sredstva za registraciju domena se neće vraćati i ukoliko domen ne može biti registrovan, ali se mogu iskoristiti za registraciju drugih domena za koje se odlučite.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2007.   #6
MarkoBmax
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 26.11.2007
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 23
Hvala: 2
0 "Hvala" u 0 poruka
MarkoBmax is on a distinguished road
Default

Sad sam baš gledao proces rezervacije .rs domena. Znači ja platim 2950 din, pa čekam 6 meseci da vidim da li će vlasnik .yu domena odustati. I šta ako ne odustane? Vraćaju mi pare?
MarkoBmax je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2007.   #7
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Pa to mozes da shvatis kao kaznu za laganje.
Da bi poslao na registraciju co.yu domen prvo moras da svecano obecas da si ti vlasnik tog domena. Takodje tvoja rezervacija co.yu domena ce biti odbacena ukoliko nebude dostavljena dokumentacija kao dokaz.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2007.   #8
MarkoBmax
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 26.11.2007
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 23
Hvala: 2
0 "Hvala" u 0 poruka
MarkoBmax is on a distinguished road
Default

Ne, ne. ne. nismo se razumeli. Ja i ne posedujem taj .co.yu domen, taj domen jeste registrovan, ali sajt ne postoji, niti podaci o registrantu na whois recordsu.

U prijavi je naznačeno, da moram da čekam vlasnika .co.yu domena 6 meseci, da li hoće ili ne .rs domen, i u slučaju da on odustane, ja ulazim u trku (i svi ostali). Ali plaćam odmah.
MarkoBmax je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2007.   #9
cvele
Banned
Knowledge base
 
Avatar cvele
 
Datum učlanjenja: 01.07.2005
Poruke: 1.598
Hvala: 206
140 "Hvala" u 89 poruka
cvele ima spektakularnu aurucvele ima spektakularnu auru
Default

Ne. Kada istekne 6 meseci onda su co.yu domeni slobodni za ostale, do tada se ne nudi rezervacija ovih domena osim vlasnicima istih koji zele da u prvom danu registruju domen.

U svakom slucaju, ako u nekom trenutku nekoga ne slazes pa kazes da je co.yu tvoj nemozes ni da platis.

Edit, cekaj cekaj cekaj... Kom whoisu ?

Poslednja izmena od cvele : 25. 12. 2007. u 16:33.
cvele je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2007.   #10
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao cvele Pogledajte poruku
Niko ti nista ne garantuje, da si recimo malo pazljivije citao moj prethodni post shvatio bi ovo i bez mog ponovnog odgovora.
Cvele, ne razumemo se bas najbolje... Ja prvi odustajem

Citat:
Uplaćena sredstva za registraciju domena se neće vraćati i ukoliko domen ne može biti registrovan, ali se mogu iskoristiti za registraciju drugih domena za koje se odlučite.
Brate... Zasto moramo da budemo najgori od sve dece... ZASTO?!??! Jutros sam se kao "preregistrovao" na YUBC-u, a sad sam probao na EUnetu... Pa ovi su jos ludji!!!!!

Prvo da platim 'oma, pa mozda za 6 meseci dobijem domene (??!?!?), a ako ih ne dobijem, pare nema nazad nego mogu da kupim nesto drugo, sto mi sasvim sigurno ne treba

Definitivno odustajem... mnogo sam ja mali za ovakve hohstaplercine, samo cu najebati ako se igram sa njima...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.

Poslednja izmena od boccio : 25. 12. 2007. u 16:41.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Registracija .co.uk domena Captain Sva početnička pitanja 2 28. 02. 2010. 22:28
Registracija .de domena artur_dent Domain Name Service (DNS) 3 18. 06. 2009. 00:42
Neko pokusao da mi se uloguje na DPT?!?! Dzordz Opušteno 6 24. 12. 2006. 01:35


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:04.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.