DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Web design, Layout, User Interface
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web design, Layout, User Interface Dizajn tehnike, user interface

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 21. 02. 2008.   #1
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default CSS3 i browser specifične mogućnosti, danas...

Ne mogu da odolim a da ne kazem nonsens. Ne pravi se svaki sajt za "masu". Zasto bi "naprednije" korisnike uskracivao za bogatije i prijatnije iskustvo?

Ja od kako koristim Safari sve vise u svojim dizajnima koristim pogodnosti color managed browsinga, kao i CSS3 propertyja. Radije cu da prilagodim dizajn kroz "siromasnu verziju" onima koji nisu u stanju da je interpretiraju, nego da dajem osiromaseno iskustvo svima radi neke lazne solidarnosti.

Ilija: isečeno iz teme Preporuka za monitor.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 21. 02. 2008. u 17:27.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #2
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

[evil dick]A ja ne mogu da odolim da ne kazem: tu je i najveci problem dizajnera - uvek misle da je ono sto oni naprave "bogatije i prijatnij iskustvo" [/evil dick]

Sto se tice Safari + CSS3, dragane... you and what army?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #3
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Upravo sam iskucao velik odgovor i onda sam odlucio da ton poruke nije najprijatniji jer nisam bas raspolozen ovih dana.

Enivej, poenta je u tome da nema nikakvog izdrkavanja dizajnera niti bilo kakvih poziva na akciju ili pokreta. Sve se svodi na sledece: koristis IE6 - evo ti standardni interfejs, koristis normalan browser - evo ti napredniji interfejs.

Cela prica se moze naravno prosiriti i na funkcionalnost, ali bottom line je da je IE6 dovoljno dugo ometao normalan razvoj Weba, ne mozes da ga iskorenis, ali mozes da stavis one koji ga koriste u drugi plan - oni i onako to nece primetiti.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #4
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

U v3 Safari je prilično zajeban browser, a WebKit svakim danom pomera lestvicu naviše (primer) i dobija na snazi. Inovacije i izazovi ne dolaze više samo od Mozile (bivši underdog za koga je Blues isto dosta dugo imao sličan komentar kao u postu #2) i Opere.

Doduše, to pratiš samo ako hoćeš da znaš kuda se stvari razvijaju. Za prosto šljakanje ti nove mogućnosti i implementacije novih standarda u edge i nightly buildovima ne znače previše.

Šta se ono beše dešava sa IE8? Da li rade na implementaciji nove rendaljke ili će i dalje da krpe ovo nakrpljeno đubre što sada imaju? Rendering engine ima granicu do koje može da bude krpljen...

Poslednja izmena od Ilija Studen : 21. 02. 2008. u 17:30.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #5
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Sto se tice Safari + CSS3, dragane... you and what army?
ROFL (vidi se dobar roditelj, naucio Shreka napamet
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #6
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

@Ilija - googlaj "version targeting", ali nece biti prijatno stivo.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #7
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Video. Rešenje kakvo samo monopolista može da predloži:

"Hajde sad svi lepo, pošto smo godinama imalu tolerantno đubre od engine dodajte markup u svoje dokumente kako bi naš browser skontao da je isti po standardima. Mi ne možemo da skontamo bolje rešenje, ali se oslanjamo na vaš osećaj odgovornosti prema 70% posetilaca koji naš browser koriste po inerciji jer isti dolazi preinstaliran uz najpopularniji OS. Ajd uzdravlje!"

S vedrije strane - bar se trude. To je za pohvalu i dok kotraljamo napred - dobro!
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #8
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Dragi moj Dragane, to sto si se nasao uvredjen zbog moje sale samo dokazuje da si postao pravi dizajner

Dragi moj Ilija, ja ne znam ni sta mislis pod "underdog", a po nacinu kako si razumeo moj komentar vidi se da nista nisi razumeo. Ja nisam govorio o browseru. Da prevedem: "safari + CSS3 + ti + vas jos cetvorica koji to koriste". A ako cemo o safariju, daj mi statistiku nekog sajta u kojem safari prelazi 1% i odmah cu da pocnem da razvijam za safari - ja nemam nista protiv tog browsera, naprotiv.

Dragane, back to you again... iz nase saradnje znam kako radis i moram priznati da imas tendenciju da jako jednostavne stvari u CSS radis na tezi nacin. Sta je tezi nacin? Pa umesto da koristis standarde atribute CSS + malo standardnog HTML (sve je valid, da se ne zgroze cistunci)... ti ubacis recimo CSS3 fore pa onda jos 2-3 conditional [if] pa nesto sto moze da se odradi u par redova CSS-a, postaje citav blok stilova + jos 2-3 fix CSS fajla + obavezan komentar "ovo je zbog glupog IE", "ovo je zbog bug-a u Firefox"...

To je neka tvoja odluka, ne zelim da sporim, ja sam opet mnogo pragmaticniji i imam tendenciju da zavrsim sve u sto manje koraka i da bude maksimalno kompatibilno i sigurno necu lose da spavam ako mi CSS nije "za izlozbu".
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #9
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

na dpt-u




Firefox 58.66%
Internet Explorer 28.88%
Opera 9.59%
Safari 1.97%
Mozilla 0.63%


a globalni stat od w3c schools

Browser Statistics Month by Month
2008 IE7 IE6 IE5 Fx Moz S O
January 21.2% 32.0% 1.5% 37.2% 1.3% 1.9% 1.4%
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive

Poslednja izmena od nixa : 21. 02. 2008. u 18:12.
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2008.   #10
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Ma to je zato sto Ilija refreshuje DPT svaka 2 minuta
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Od danas moguće slanje novca u inostranstvo (Western Union) Gargoyle e-Business 0 09. 11. 2009. 03:20
mod_rewrite i redirect 301 - Specifičan slučaj _eW Regular expression i htaccess 4 28. 07. 2009. 13:53
Mogućnosti kompanije osnovane od strane nerezidenta Ilija Studen e-Business 30 24. 08. 2008. 22:24
MySQL i mogućnosti koje developeri retko koriste dinke SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 3 21. 01. 2006. 00:25


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:34.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.