DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 14. 03. 2006.   #141
Mister Twister
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 24.02.2006
Poruke: 47
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Mister Twister is on a distinguished road
Default

Pa rece mi jedan da njima stize iz republicke poreske uprave koga treba da pozovu a nije se sam odazvao... Valjda sve banke prijavljuju prilive rep. upravi pa ona tako ima evidenciju...
Mister Twister je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 03. 2006.   #142
voya69
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 11.03.2006
Poruke: 14
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
voya69 is on a distinguished road
Default

Da, ali u slucaju pravnih lica (firme i preduzeca), koje imaju svoj PIB, gde rade fizicka lica sretnici zaposleni po osnovu radnog odnosa i koji imaju platu preko 1200000 dinara. Njihove poreze placa firma, a oni ko oni godisnji porez. Evidenciju o isplacenim platama, porezima i doprinosima pravna lica (PIB-ovci)dostavljaju poreskoj upravi, te potonja lako moze da identifikuje i pozove gore pomenute srecnike - fizicka lica radi placanja godisnjeg poreza.

Tvoj slucaj je drugaciji. Firmu nemas, ni PIB, ti si fizicko lice. Prema tome, ne mogu da tvrdim, ali mislim da u proteklom periodu banke isplatioci nisu imale obavezu da potvrdu o prometu na tvom privatnom racunu ispostavljaju
poreskoj upravi.

Ako je to tako, onda je u tvom slucaju (fizicko lice freelancer) odluka o tome da prijavis godisnji porez tvoja dobrovoljna odluka. To opet ne znaci da ne treba da prijavis godisnji porez na dohodak gradjana. Naprotiv. Po meni, to je sasvim ok. I tata bi sine. Ali nije likvidan toliko.

Naravno, sutra moze poreska uprava da nalozi bankama da pocnu da izvestavaju o prometu na privatnim racunima njihovih klijenata (fizickih lica). Slazes se da je to silan posao, more informacija i besprekorna baza podataka.... Sto se ne moze uspostaviti za nedelju dana. Ali moze (kao u UK). Jednog dana.
voya69 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 03. 2006.   #143
Mister Twister
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 24.02.2006
Poruke: 47
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Mister Twister is on a distinguished road
Default

Razumem sta hoces da kazes...

Ali sta mislis ako im jednog dana sine da ti naplate sa sve kamatom?
Mister Twister je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 03. 2006.   #144
voya69
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 11.03.2006
Poruke: 14
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
voya69 is on a distinguished road
Default

Upravo zbog toga sam i napisao u prethodnom post-u da mislim da treba prijaviti godisnji porez na dohodak, s tim sto je to stvarno moje licno misljenje koje ne zelim da namecem nikome.
voya69 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 03. 2006.   #145
Mister Twister
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 24.02.2006
Poruke: 47
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Mister Twister is on a distinguished road
Default

E sad su me zvali posle ove prijave koju sam podneo.. kazu vi ste trebali prvo platiti 20% pa onda ovih 10%..

Ali to nece moci... Mislim zasto bi ja njima platio 20% pa onda 10% pa to je van svake pameti..

Lepo ce sve ici preko Offshore kompanije i oni pare nikad nece ni da vide...

Mislim gde mi zivimo... Ovde hoce maltene 30% na sve prihode bez troskova a u Velikoj Britaniji ide samo 14% i to samo na profit (priliv manje stvarni troskovi)...

Ako treba i na sud... Pa nek lepo dodaju stavku u zakonu za freelancere... A ne ovako... Svako tumaci sta hoce i kako mu odgovara..
Mister Twister je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 03. 2006.   #146
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Pa sto se bunite? Prvo ovde dizete buku na sve strane da se prijavi a onda kada prijavite sto sam prijavio. Ili jesi, ili nisi :P
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 03. 2006.   #147
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Mister Twister
E sad su me zvali posle ove prijave koju sam podneo.. kazu vi ste trebali prvo platiti 20% pa onda ovih 10%..
To smo videli jos kad smo procitali zakon, mozes da vidis ranije u ovoj temi, samo se neko nedao da nije bas tako.

Citat:
Originalno napisao Mister Twister
Lepo ce sve ici preko Offshore kompanije i oni pare nikad nece ni da vide...
Ostaje isti problem sta sa tim parama kad budes hteo da ih prebacis ovde. U svakom slucaju to je najlakse resenje da se racuna samo profit, a ne ceo prihod.

Citat:
Originalno napisao Mister Twister
Mislim gde mi zivimo... Ovde hoce maltene 30% na sve prihode bez troskova a u Velikoj Britaniji ide samo 14% i to samo na profit (priliv manje stvarni troskovi)...
Misli da nisi dobro upucen, to je mozda samo jedna komponenta poreza. Kad sam svojevremeno gledao u vecini zapadnih zemalja su davanja na sve prihode bila 30-50%, s tim sto imas pravo na razne poreske olaksice koje mogu da smanje tu cifru.

Inace ni ovde nije 30%, nego 20% u startu, a ovih 10% samo na razliku u odnosu na granicu. Pre ce biti ukupno 20-25%, zavisi koliko si preko granice.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 03. 2006.   #148
Mister Twister
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 24.02.2006
Poruke: 47
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Mister Twister is on a distinguished road
Default

Grujo, nisi u pravu uopste..

Znaci na zapadu je to jednostavno kako sam napisao. Ukoliko ti je profit u plusu placas porez, recimo u UK je to 14% na godisnjem nivou ukolio si u minusu onda ne placas nista..

Ajde da pojednostavim. Nalazis se recimo u UK. Napravio si za proslu godinu 100 000 GBP a imao troskove za reklamiranje sajtova i sl, 70 000 GBP. Znaci tvoj profit je 30 000 GBP. Ti na ovu sumu imas pravo da oduzmes druge troskove recimo kupio si kompjuter platio si hosting, domene i sl. i na to sto ostane recimo 25 000 GBP, ti platis 14% i toliko. Prosto kao pasulj. U Kanadi je isto... U Americi se razlikuju ove stope, procenti zavisno od drzave u kojoj se nalazis (a ima ih 50)

I nema tu racunaju ti troskove koliko oni hoce, nego koliko zaista jesu.. Ja imam sve dokumente koliko mi je priliv i troskovi (investicije), samo sto oni hoce to proizvoljno da racunaju kao troskovi ne mogu biti veci od 20% i sl. To jednostavno ne moze tako. Ako hoce da ljudi ovde ostanu i rade neka prilagode zakone evropskim a ne ovde da placam neke komunisticke poreze...

Samo smo mi daleko od zapada. Ako ovako nastave i ako nista ne moze da se uradi, ja odoh na zapad... Pa posle nek pricaju kako ljudi i mladi odlaze iz ove zemlje...

P.S. Jasmanac, dizem buku kako bi ovo doslo do pravih ljudi i kako bi se ova situacija sredila vec jednom a ne da svako tumaci kako hoce...
Mister Twister je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 03. 2006.   #149
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

http://en.wikipedia.org/wiki/Taxatio...United_Kingdom

Videces da je samo Income tax 22-40%, a tu je jos i National insurance koje je izmedju Ł82 i Ł630 nedeljno pa ti racunaj.

Prema tome, nekih 25% koliko izadje kod nas je relativno prihvatljivo.

Naravno nije prihvatljivo da se ne priznaju troskovi. Tu smo jos uvek u debelom zaostatku. Ova drzava skoro i da ne zna za varijantu da neko radi sam za sebe. Na zapadu npr. mozes da kazes da 30% stana koristis u poslovne svrhe pa ti se onda 30% kirije odbija od poreske osnovice! I tako dalje. Kod nas je to misaona imenica.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 03. 2006.   #150
Mister Twister
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 24.02.2006
Poruke: 47
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Mister Twister is on a distinguished road
Default

A Grujo sto si ti meni ovo naveo (tax allowance) nema veze o cemu ja ovde pricam

Ajde potrazi malo po google-u: how affiliate pay tax in uk.. pa ces lepo da vidis kako to ide...

Drugo ja imam dosta prijatelja licnih koji ovo rade u uk pa znam i takodje iz prve ruke A imam i u Kanadi

Evo sad sam malo trazio po internetu kako je u hrvatskoj, izgleda da se kod njih ne placa nista... Tako makar svi kazu...
Mister Twister je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Naplata Adsense - vaše uplate su trenutno zadržane! ljtruba Sva početnička pitanja 8 07. 09. 2010. 11:03
Gde se Placa Porez buksula e-Business 1 06. 03. 2010. 13:22
Zakup servera u EU i porez? LiquidBrain Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 9 16. 01. 2010. 21:50
porez - ugovor o posredovanju dali83 e-Business 4 16. 08. 2009. 20:25
Affilate i porez. Ima li ko konkretan odgovor? markos e-Business 18 15. 08. 2009. 18:57


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:06.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.