DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Obaveštenja, predlozi i pitanja
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Obaveštenja, predlozi i pitanja Sve što može biti važno u vezi foruma

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 09. 06. 2005.   #1
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default Moje viđenje koncepta DevProTalk foruma

Pozdrav svima,

Kao što sam najavio danas, ostaviću ovdje moju zamisao na koji način bi ovaj forum zasijao u pravom sjaju. Koliko vidim, ovih početnih 40-tak članova je mahom sa ES-a i krenuću, uprkos Bluesmanovom predlogu da preskočimo tu priču, iz tog ugla. Stoji da su na ES-u nastale određene nesuglasice i razmirice, i da je određeni broj ljudi napustio taj forum. Koliko vidim upravo neki od tih ljudi su revoltirani tamošnjom situacijom pokrenuli ovaj forum. To je sve okej, ali treba imati u vidu da ES ne može tako lako potonuti, da isti uprkos određenim problemima ima ogromnu količinu kvalitetnog sadržaja iz prethodnih nekoliko godina kao i dalje određeni broj kvalitetnih ljudi koji su spremni da se uhvate u koštac sa problemima i pokušaju da ES vrate na pravi put. S druge strane zbog događaja iz davne prošlosti, određeni broj kvalitetnih Web profesionalaca uopšte nije htio da se pojavljuje na ES-u i uglavnom su ga bojkotovali, ovdje je prilika da se svi ti ljudi sada nađu na jednom mjestu.

DevProTalk je u začetku, dobra je prilika da se na Internetu kreira jedno novo i kvalitetno mjesto koje bi na pravi način unapredilo našu profesiju.

Od postojaća tri foruma koja su (između ostalog) namjenjena Web profesionalcima, izdvojio bih tri kvalitetna foruma na čiji koncept posebno treba obratiti pažnju:

UI/IA dizajn (DNK)
Pitanja, odgovori, teorija, praksa i rešenja u oblasti projektovanja korisničkog interfejsa (UI) i informacione arhitekture (IA).

Web razvoj (ES)
Implemetacija poslovnih Web rešenja, planiranje, razvoj i održavanje komercijalnih Internet sajtova.

Massive Issue (Dizajn Zona)
Razmena ideja, mišljenja i korisnih informacija.


Dalje, mislim da u startu treba bataliti megalomaniju i početi od nekog užeg fokusa, da ne dužim konkretni primjeri:

Showroom stvari, kritike, fotografija i slično -- u startu striktno izbjegavati. Dizajn Zoni ostavite fotografije i battle grounds, DNK forumu koji je direktno vezan za showroom sajt designersnetwork.org prepustiti Showroom stvari. (odstraniti sa DPT-a forume: web site i multimedia, grafički dizajn)

Linux, Windows, Mac adminstracija i hardver -- ostaviti ES-u taj dio priče, kojeg će mi mog Linux forum na forumu ovakvog tipa?

Kod -- izgleda mi kao direktan odgovor na ES Art of Programming, odstraniti
Linkovi -- spojiti sa forumom Opušteno


Preurediti grupe "razvoj", "održavanje i administacija", "dizajn i planiranje", upravo mi je nešto iskrnulo, nešto kasnije postujem nastavak priče za preuređenje istih.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 06. 2005.   #2
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Hvala mungos, pročitah pažljivo ali moram da primetim neke stvari:

Napisao si šta treba da se skloni, možda ne bi bilo loše da predložiš šta onda treba da ostane?

Što se DZ tiče, ja sam rekao da je to prilično kvalitetan forum, ali za fotografe. Ja nekoliko puta dnevno pogledam nove poruke tamo - od stotinjak, otvorim 2-3 a odgovorim na jednu svaka 3-4 dana. DZ je postala Foto forum, ne znam da li im je to bila ideja ali tako je. Profesionalni razvoj, planiranje i dizajn imaju malo dodirnih tačaka sa time.

ES ne mogu ni da spomenem više u kontekstu kvalitetnog foruma za profesionalce jer je ES postao madzone. Ne čitam više ništa tamo, a otišao sam iz prostog razloga što sam shvatio da od leta 2004 čitam samo madzone. Od ostalih foruma sam čitao jednom mesečno neku interesantnu temu.

Ja ne želim da ES potone, to si pogrešno shvatio i ne znam na osnovu čega si to zaključio. Ja sam samo rekao da me ne interesuje više šta se tamo dešava - potonuo ili postao najveći na svetu - nije moja stvar. Ne želim im ni jedno ni drugo.

Što se tiče ES i kvaliteta postova u forumima Linux, Win, Mac... i tvog predloga da im ostavimo taj deo priče - sorry, no can do. Ostavićemo im deo priče "Kako da izvučem ikonicu na desktop" ili "Ne startuje mi se DVD automatski", ovde ćemo da pokušamo da pričamo o drugim stvarima.

Znači, organizacija ovde nije "ćitap" ali ne mogu da vidim šta si nam "dozvolio" da ostavimo kao temu. Mi nismo "bratski" forumi pa da kao "delimo" - vi ćete ovo, a mi ono.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 06. 2005.   #3
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

razmotricemo predloge mada se u globalu slazem .... ovde bi trebao da bude usko vezan za it svet,e sad postoje ljudi koji bi mozda volelil da doprinesu i na ostalim poljima pa cemo videti kako ce sve to da funcionise .. ipak je ovo par dana star forum i jos uvek opipavamo puls it sveta .

Pozdrav ,
Nikola

edit: bluesman je dodao odgovor pre mene dok sam pisao on ti je rekao sve direktnije
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 06. 2005.   #4
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Nema potrebe da vrsis poredjenje ovog foruma sa ostalim u smislu: oni rade ovo, ovo i ovo, pa onda ne bi trebalo i ovde. Ako krenes tom logikom, mozemo odmah da zatvorimo sajt jer vecina foruma tematski postoji na drugim sajtovima. Pokusacemo da KVALITETOM napravimo razliku.

Citat:
Linux, Windows, Mac adminstracija i hardver -- ostaviti ES-u taj dio priče, kojeg će mi mog Linux forum na forumu ovakvog tipa?
Sto se tice administracije i odrzavanja sistema, te programiranja u tehnologijama nevezano za web, ja sam zamolio Gorana da otvori te forume, pa kako bude.. Ako ne bude nikako, lako ih je zatvoriti, mislim da je to najmanji problem.


Jednostavno, ne treba obracati paznju na druge sajtove.
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 06. 2005.   #5
Itchy
stari član
Na probnom radu
 
Avatar Itchy
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 37
Hvala: 1
9 "Hvala" u 5 poruka
Itchy is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za Itchy
Default

U sklopu pitanja ex-kolege degoja, ovaj forum je koncipiran kao web-related, a vidim ima tema kao što su OO jezici, VoIP, etc, koje nisu baš usko vezane za web. S druge strane, bluesman kaže da ostale teme nisu dobrodošle, pa čisto ako neko može kaže da li će biti razvoja u širinu ili isključivo u dubinu teme.

PS. Pozdrav svima i nek' je sa srećom.
Mihailo
__________________
Mihailo.
Itchy je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 06. 2005.   #6
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Dobro došao Mi'ailo.

Jeste, kako i ja vidim, prvenstveno je sajt krenuo kao mesto vezano za web, stoga sam i bio zamolio Gorana (i ostale admine) da ako može ove forume ("programiranje uopšteno" i "administracija/održavanje sistema") izdvoji u neku posebnu celinu ("Ostalo").

Iz dva razloga:

1. da se izbegne da forumi koji nisu toliko vezani za web remete ostale celine ("Priprema", "Razvoj", "Održavanje" i "Showroom"), jer im možda i nije tamo mesto
2. ako bi se pojavila potreba za još nekim forumom koji nije tematski toliko vezan za web, najlakše ga je onda samo ubaciti u tu neku celinu "Ostalo".

Kako god, tek je krenulo.. pa ćemo da vidimo.
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 06. 2005.   #7
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Napisao si šta treba da se skloni, možda ne bi bilo loše da predložiš šta onda treba

da ostane?
Kao što sam napisao gore, prekinut sam u sred pisanja, pokušaću u ovom postu

ostatak priče da dočaram.

Citat:
Ja ne želim da ES potone, to si pogrešno shvatio i ne znam na osnovu čega si to

zaključio.
Jebiga, nisam se najbolje izrazio. Mislio sam konkretno na konkurenti odnos DPT vs

ES i poziciju koju ES još uvijek zauzima.

Citat:
Što se tiče ES i kvaliteta postova u forumima Linux, Win, Mac... i tvog predloga da

im ostavimo taj deo priče - sorry, no can do. Ostavićemo im deo priče "Kako da

izvučem ikonicu na desktop" ili "Ne startuje mi se DVD automatski", ovde ćemo da

pokušamo da pričamo o drugim stvarima.
Ovaj me pasus podsjetio na neke Gojkove citate. I dalje mislim da za te stvari treba

da služi ES, Benchmark, MyCity, Burek.co.yu, šta već. Mada, kako želite.

Citat:
Znači, organizacija ovde nije "ćitap" ali ne mogu da vidim šta si nam "dozvolio" da

ostavimo kao temu. Mi nismo "bratski" forumi pa da kao "delimo" - vi ćete ovo, a mi

ono.
Samo sam naglasio koje je segmente mogućeg sadržaja bolje prepustiti drugim

zajednicama, bilo da su bratske ili ne bratske. A sada napokon šta bih vam i kako

dozvolio da prezentujete ovdje :-)



DIZAJN I PLANIRANJE (5 foruma)

- Interfejs dizajn (uključuje: information architecture, information design, usability,

projektovanje i realizacija interfejsa, itd.)

- Vektorska i Bitmap grafika

- New Ideas (novosti iz zajednice, reviews, extralinks, itd.)

- Globalni dizajn (industrial, 3d, dtp, video, itd.)

- Advertising



POSLOVNA PRIMENA (5 foruma)

- Odnosi sa klijentima

- E-Business & Online User Experience

- Marketing & Branding

- Pretraživači / Search Engine Optimisation

- Hosting


RAZVOJNE TEHNOLOGIJE (8 foruma)

- xHTML & CSS workshop

- DHTML & JavaScript workshop

- Flash & ActionScript workshop

- XML & Ajax workshop

- (Web) programiranje (.NET, Java, Perl, Python, Ruby, ASP, CF)

- PHP

- Baze podataka

- Web aplikacije & software


OSTALO (5)

- Komunikacije

- Adminstracija (kad toliko inzistirate)

- Chill Out & Links

- Pitanja i predlozi

- Poslovne ponude i tenderi


Poslednja izmena od mungos : 10. 06. 2005. u 01:09.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 06. 2005.   #8
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

mongos, ES zauzima poziciju koju zauzima, niko to ne spori, mislim da je pravo DPT da sebi zauzme poziciju koja je ostala upražnjena?

Iskreno ne razumem logiku "zašto ovo kada to već postoji"? Stvarno se trudim da razumem. Zašto google kada je postojao altavista? Zašto Linux kada postoji Windows? Možda imamo drugačije viđenje situacije, perspektive i pravca razvoja. Najiskrenije na svetu, mislim da DPT ni u kom slučaju ne predstavlja konkurenciju ES čak ni alternativu jer ES ostaje ES (gde god da ide) a DPT pokušava da se pozicionira u svom prostoru. BTW, mogu samo da zamislim "priču" sada na ES mods Ne znam zašto su neki od prvog dana počeli poređenje sa ES i stalno me teraju da objašnjavam. Da li se na ES priča o DPT? Da li se na ES priča o DZ ili DNK?

Ja sam otvoren za sve predloge, tako su i nastali neki forumi ovde koji nisu bili planirani jer postoji bar inicijalno interesovanje a može da se svrsta u kategoriju razvoj. Nije bila ideja da krenemo sa 100 foruma u kojima će postojati po 1-2 poruke. Logičnije mi je bilo da krenemo sa manjim brojem foruma, koji će su, u zavisnosti od razvoja situacije, interesovanja... "cepati" na podforume ili gubiti status posebnog foruma i "spajati" sa drugim forumima.

Tako je i nastao forum Web design & usability koji bi trebao da se fokusira na teorije, eksperimente, ideje i pravce razvoja web dizajna i "usability" kao neodvojivog dela.

Advertizing je posebna kategorija i teško može da se svrsta u dizajn, pre je menadžerski zanat nego kreativnost.

Ideja je da zaokružimo faze razvoja projekta: Design, Development, Setup, Maintenance & Marketing. Tako su i napravljene grupe.

Forum koji predlažeš: "odnosi sa klijentima" mislim da pre zaslužuje 2-3 kvalitetne teme u e-Business forumu nego zaseban forum.

Namerno sam spojio xhtml, js, css, dhtml u jedan forum jer jedno bez drugog ne priča. Svi su usko povezani. XML je kao tehnologija koja preuzima dominaciju zaslužila sopstveni forum, a ne znam zašto si AJAX stavio tu kada više pripada forumu JS, CSS, DHTML.

Za flash priznajem da sam u dilemi jer je flash originalno dizajnerski alat, ali je toliko napredovao da mu je pre mesto u grupi "Razvoj". Mislim da se i Macromedia opredelila da forsira development smer razvoja Flash-a, pa ću stoga najverovatnije i da ga premestim u grupu razvoj.

Vektorska i bitmap grafika je pokrivena forumom grafički dizajn, a ostali dizajn forumi koje predlažeš su u ovom trenutku previše razuđeni pa bi se diskusije rasplinule na sve strane bez jasne granice gde šta pripada. Osim toga, reče da ne treba da "otimamo" te stvari od DZ i DNK. DNK je baš to podelio na sitna crevca.

Showroom može biti vredan deo sajta dok god ne budemo morali da komentarišemo sajtove "moj prvenac" pri čemu na strani stoji "under construction".

Ja stvarno ne vidim gde si ti video i F od fotografskih foruma?

Dakle, nadam se da sam ovaj put bolje objasnio ideju svega ovoga, hvala na sugestijama, da čujemo šta drugi imaju da kažu povodom ovoga.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 06. 2005.   #9
Djuki
profesionalac
Professional
 
Avatar Djuki
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Pancevo
Poruke: 251
Hvala: 60
47 "Hvala" u 34 poruka
Djuki is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za Djuki Pošaljite poruku preko Skype™ za Djuki
Default

Mingos je predložio da se ovaj forum ne bavi Linuxom, pa dobro tu se slažem ta taj deo pripada ES-u, ali zašto izostaviti Windows Programiranje ?

Predlažem da za sada ostane kako jeste, a vremenom će se videti koji forumi ne uspevaju da dostignu željeni nivo kvaliteta, pa se mogu ugasiti.
__________________
Blog | Facebook | Twitter | PHP Srbija
Djuki je offline   Odgovorite uz citat
Staro 10. 06. 2005.   #10
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Molim vas, nemojte sa tim "taj deo pripada ovom-ili-onom sajtu". To nekako nema smisla.
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Poznavalac SMF foruma Ekvador Poslovne ponude i zapošljavanje 0 09. 07. 2010. 12:19
Wordpress i moje funkcije?? Darthvan Sva početnička pitanja 0 05. 01. 2010. 13:07
Ide zmajče u Moje Kafanče Aleksandar.Ilic Opušteno 10 16. 04. 2009. 00:44
Početničko nerazumevanje DIV koncepta mucky (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 8 15. 08. 2006. 14:49
RSS Syndication foruma bluesman Obaveštenja, predlozi i pitanja 0 10. 06. 2005. 04:30


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:26.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.