DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 08. 04. 2006.   #31
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao bojan_bozovic
Dalje, sto se tice tvog clana koji je nekoj zeni na lepe oci dao pare nizasta... E, pa nemam komentar... Mislio sam da tu skolu prodje svako pre osamnaeste...
mislim da se ovakve stvari desavaju cesce nego sto mi mislimo...ja znam jednu ircerku koja je na tu foru opeljesila bar 5-6 amera tamo oko 99-2000-te..

A takodje znam iz vremena kad sam radio u RCUB-u da je jednom ispao prilican problem sa nekim amerom psihopatom. Prvo se kao dopisivao sa nekom studentkinjom, a onda je krenuo da joj hakuje mail, pa je na neku foru iskopao gomilu podataka na netu o njoj, smarao je, zvao telefonom, slao pakete na kucnu adresu...jako freaky stvar, i sto je najgore nista mu nismo mogli, nismo cak mogli ni da ga nadjemo..

Citat:
Originalno napisao zigor
One koji rade sa tim podacima ne interesuju bas vasi licni podaci, njih interesuje samo 'oblak' podataka sa slicnim karakteristikama, radi racunanja trendova, izvlacenja analiza zbog daljnjih koraka, te targetovanja odredjene grupe korisnika novim contentom.
Ima onih koje zanima statistika, a ima onih koji traze konkretne podatke o konkretnim ljudima...

Ajd kad sam vec krenuo sa primerima, evo ga jos jedan: ja se dosta bavim izradom spajdera i data miningom... jedan od uvrnutijih poslova je bio za advokata specijalizovanog za parnicenja oko odsteta... spajderovali smo nekoliko online izdanja lokalnih novina skupljajuci clanke o poginulima u saobracajnim nesrecama, zatim smo koristili razne fore (skroz legalne) da za ljude iz tih clanaka iskopamo sto vise podataka, ukljucujuci telefonski broj i adresu porodica i bliskih srodnika, a on je to koristio da im ponudi svoje usluge oko parnicenja... vrlo morbidno, ali je radilo posao.. a veruj mi da uopste nije bilo tesko izvesti, posto postoji gomila podataka koji leze unaokolo na netu...zapanjujuce je koliko mozes toga da saznas o bilo kome, a da cak nisi na istom kontinentu...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 08. 04. 2006. u 04:50.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 04. 2006.   #32
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Ahem, slazem se, mada je internet stalking najcesce manje opasan od obicnog samo zato sto onaj koji proganja ne zna broj telefona, adresu, u ovom tvom slucaju to je bilo za policiju! Strasno!
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 04. 2006.   #33
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Mozda bi to moglo da funkcionise na nekom nesto drugacijem prinicpu koij iskljucuje centralni registar. Nesto kao sto rade Voip servisi ili Jabber. Svako moze da napravi sopstveni registar korisnika, a registri mogu medjusobno da komuniciraju i razmenjuju podatke.

Prednost postojecih registara je u tome sto su oni interne prirode za odredjene subjekte koji ih koriste iskljucivo za svoje potrebe. Time su stvari znatno pojednostavljene, naricoti pitanje poverenja.

Opet, stoji da je vrlo cesta potreba za postojanje jedinstvenog resursa zajednickog za vise servisa. Svako ko imanekolko sajtova koji zahtevaju autorizaciju korsinika zna koliko znaci ako su svi ti korisnici u jednom registru.

Sve dok je to interna potreba, super, ali ako se u prsten ukljuci neko sa strane postavlja se pitanje poverenja.

Za neke druge stari to je reseno jakom pravnom regulativom, ili prosto vrlo jakim mehnizmima provere. Uzmimo na primer SSL. To je prilicno otvoren sistem, a opet nema zabelezenih primera zloupotrebe (ili bar ja za njih ne znam).


Sta bi se postiglo nekim takvim globalnim registrom? Anonimnost i dalje ne bi bila iskljucena jer bi svako mogao da otvori nalog i popuni ga podacima po zelji. Mogao bi cak i da otvori vise naloga. Olaksanje pri registraciji na nekom sajtu? Hm, s obzirom da svaki citac ume lepo da popamti kako popunjavamo obrasce na sajtovima, tu bi sasvim lepo pomoglo samo da se standardizuju nazivi polja u obrascima.

Globalni registar bi mozda imao svrhu za one web servise koji insistiraju na tacnim podacima. U tom slucaju bi registar imao svrhu da iskljuci svaki vid anonimnosti u smislu da korisnik ne moze anonimno da registruje ID (ali njegovi podaci mogu i dalje da ostanu tajni).

To bi znacajno suzilo broj sajtova koji bi takav servis koristili, ali bi to sve bili sajtovi kod kojih se ne postavlja pitanje poverenja. Tu mi na pamet pada eGovernment, odnosno komunikacija gradjana i drzavnih sluzbi elektronskim putem. Tu nema zbora da ne sme da bude anonimnosti ali i da nije tesko iskljuciti je.

Verovatno slicne servisa postoje i u komercijalnom sektoru ili, na kraju krajeva, svaki web seris moze da napravi razliku izmedju anonimonih korsinika i onih koji daju svoj globalID. I dalje servis ne mora da zna tacan identitet korisnika (ako ovaj to ne dozvoli) ali je sam ID garancija da korisnik nije anoniman i da u slucaju potrebe, odgovarajucom pravnom procedurom moze da se dodje do njegovih podataka.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 04. 2006.   #34
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao Pedja
Globalni registar bi mozda imao svrhu za one web servise koji insistiraju na tacnim podacima. U tom slucaju bi registar imao svrhu da iskljuci svaki vid anonimnosti u smislu da korisnik ne moze anonimno da registruje ID (ali njegovi podaci mogu i dalje da ostanu tajni).
To moze sasvim lepo da se ostvari sirim uvodjenjem sertifikata, kao sto se sad radi za SSL. Imas drzavnu agenciju koja izdaje sertifikate, i vrsi proveru identiteta, dobijes privatni kljuc, javni kljuc se nalazi na serveru te agencije i ako neko zeli da te proveri, ti enkriptujes svojim kljucem neke probne podatke, oni provere da si to zaista ti pomocu javng kljuca i to je to...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 04. 2006.   #35
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Poče sa radom Microsoft Office Live Beta, a za potvrdu Web identiteta koristiće se podaci sa kreditnih kartica, čak i kod potpuno besplatnih naloga.

Citat:
we still require a credit card in order to validate that every customer is a legitimate entity
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 04. 2006.   #36
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Sto je katastrofalno za security
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 04. 2006.   #37
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Default

Ali je dobro za biznis
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 04. 2006.   #38
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Petar je skroz u pravu.

Potvrda identitata kreditnom karticom

Citat:
Goran Aničić je upravo objavio vest da Microsoft Office Live ulazi u beta fazu testiranja. Iako prilično zanimljiva vest za sve koji prate razvoj weba meni je u Goranovom teksu za oko zapela jedna druga stvar. Jedna od zanimljivosti je da se Microsoft odlučio da se pri registraciji zahtevaju podaci o korisnikovoj kreditnoj kartici (na šta je Goran odreagova sa znakom čuđenja) sa naznakom da su ti podaci potrebni čak i za besplatan paket usluga.

Ovaj korak se meni ne čini nimalo čudnim. Čak ga smatram izuzetno pametan i proračunatim. Vlasnicima komercijalne web aplikacije ovakva odluka pruža mnogo više korisi nego štete. Idemo redom:

* Nema mnogo laganja – Podatke o kreditnoj kartici nije lako lažirati jer se banke bar malo potrude da podaci o vlasniku same kartice budu ispravni prilikom izdavanja. Uz današnje sisteme gde se do računa i kartice dolazi za par (desetina) minuta i uz minimalnu proveru identiteta (dovoljna je lična karta) i ovaj sistem je moguće obići i proslediti lažne podatke, ali ovaj slučaj je više statistička greška nego pravilo.
* Korisnik je dovoljno zainteresovan za servis – Većina ljudi ne voli da ostavlja podatke o kreditnim karticama na sve strane. Samim tim što je čovek uneo te podatke pri registraciji pokazuje da je bar malo zainteresovan za sam servis. U slučaju besplatnih varijanti gde se od korisnika zahteva samo email adresa često se dešava da se ljudi registruju čisto da bi videli šta servis pruža i otišli nakon 15 minuta.
* Korisnik je u stanju da plati usluge – Unevši podatke o svojoj kartici korisnik je potvrdio da postoje sve tehničke mogućnosti (ispravna kartica) za naplatu postojećih ili dodatnih usluga.
* Štede se sistemski resursi – Iz druge i treće stavke se vidi da će sistemu imati pristup samo ljudi koju su zainteresovani za njega i u stanju su da plaćaju usluge servisa. Time se jednostavno obezbeđuje da se sistemski resursi ne raspaju na nepotrebne naloge koje se na kraju neće isplatiti. Primer toga šta se može desiti sa popularnim servisom kod koga je broj korisnika narastao preko mere koju serveri mogu da izdrže je nedavno lansiranje Google Analytics servisa. To su sigurno bilo jako zanimljivi dani za sve ljude uključene u taj projekat.

Istina je da će određen deo ljudi ostati uskraćen za mogućnost korišćenja servisa jer ne poseduje kreditnu karticu, ali koliki je taj procenat u odnosu na ciljnu grupu? Najverovatnije toliko mali da ga kompanija kao što je Microsoft zanemaruje.
Sigurnost? Pobogu Nixa, govorimo o jednoj od najjačih kompanija na svetu...
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 04. 2006.   #39
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Tačno Ilija , ali ja generalno ne volim da moram negde da pokazujem svoju kreditnu karticu da bi imao mogućnost za servis ... + što mi se tako vraća dajavu
onog vremena ( valjda je to i sada mada ne posećujem takve sajtove ) kada si mogao da daš samo kreditnu karticu da bi te verifikovali da se iznada 18 na xxx sajtovima ... ali sa tvojim viđenjem stvari se u globalu slažem .....no zamisli da se desi nemoguće .... za 5 godina u bazi bude n miliona kartica ... i neki wunderkind se poigra malo sa sistemom ... desilo se i jačim kompanija zašto ne bi i Microsoftu ...
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 04. 2006.   #40
majstors
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 08.11.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 25
Hvala: 3
6 "Hvala" u 3 poruka
majstors is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za majstors
Default Koji će koncept pobediti...

Kako sam i napomenuo u prezentaciji na Paliću... pojam identiteta je preširok. Na forumu pričamo o on-line identitetu, ali čak ni to nije dovoljno usko da bi se vodila "linearna" diskusija.

Lično sam uveren da će tržište osvojiti koncept koji je:
  1. otvoren
  2. siguran
  3. jednostavan

Glavni inspirator mog predavanja je Dick Hardt (CEO iz Sxipa). Siguran sam da će vam novi koncepti on-line identiteta biti puno jasniji ako pogledate njegovu prezentaciju sa ETech 2006. Usput videćete kako se drži interesantna prezentacija o relativno dosadnoj temi.

http://identity20.com/media/ETECH_2006/
majstors je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Korporativni identitet i imidz Dejan Bizinger Marketing i SEO 10 24. 02. 2006. 16:19


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:28.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.