DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Showroom i poslovne ponude > Poslovne ponude i zapošljavanje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Poslovne ponude i zapošljavanje Potraznja ili ponuda IT poslova. Svaka nova tema zahteva odobrenje administratora.

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 16. 06. 2007.   #101
teknoledge
Milos Matovic
Qualified
 
Avatar teknoledge
 
Datum učlanjenja: 29.05.2007
Lokacija: Belgrader
Poruke: 157
Hvala: 15
11 "Hvala" u 6 poruka
teknoledge is on a distinguished road
Default

Upravo sam naleteo na jedan zanimljiv article o tome "kako formirati cenu rada". Elem da se vratim na temu, pasus:

Citat:
The place to start is you. What's your target salary? And let's be realistic here. If you have employees, you'll need to add up all the salaries. On top of that, you'll need to figure in other associated costs like taxes, FICA, insurance, etc. A safe figure is 25-30%. I lean toward 30%. The math looks like this:

* Salary: $40,000
* Associated costs at 30% of salaries: $12,000
* Total: $52,000
Stoga doprinosi u USA su oko ~30% naspram ~62% kod nas
teknoledge je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 06. 2007.   #102
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao teknoledge Pogledajte poruku
Stoga doprinosi u USA su oko ~30% naspram ~62% kod nas
nisu, zapravo cisti porez u US je veci nego ovde... ali ovde ti u doprinose ulazi obavezno zdravstveno osiguranje, sto tamo ne postoji AFAIK.. tamo mozes da biras kategoriju zdravstvenog osiguranja koje ces da uplacujes i da li ces ga uplacivati uopste...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 16. 06. 2007. u 14:35.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2007.   #103
Denis_Radenkovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Denis_Radenkovic
 
Datum učlanjenja: 31.01.2006
Lokacija: Madtown, the capital of 'America's Dairyland'!
Poruke: 252
Hvala: 2
7 "Hvala" u 6 poruka
Denis_Radenkovic is on a distinguished road
Default

^ Tax u US se deli na dva dela. Savezni porez koji je mislim 17% i koji je isti za sve, i state tax koji se menja u zavisnosti od drzave. Mi smo u Wisconsinu i ovde je 5.5%, New York je cini mi se 11% a Florida, ako se ne varam, ni nema taj porez. Neka srednja vrednost/prosek za US je verovatno oko 30%, sto je u porednjenju sa UK mnogo, gde je za moj raspon zarade porez oko 22/23% pa cak i manje, jer na prvih skoro 5k funti se ne placa nikakav porez.

ali ovde ti u doprinose ulazi obavezno zdravstveno osiguranje, sto tamo ne postoji AFAIK.. tamo mozes da biras kategoriju zdravstvenog osiguranja koje ces da uplacujes i da li ces ga uplacivati uopste...

Jedna od najvecih gluposti u US koju sam do sada prepoznao je zdravstveni sistem koji je kao sto je gore Ivanhoe rekao. Mozes da biras da li ces da placas zdravstveno osiguranje ili ne. Ako ne, ustedis oko $100-$200 mesecno, i mnogi to rade, ali ako ti se ne daj boze nesto desi i treba ti lecenjne ili operacija, nek ti je sa srecom – ie. zdrvstveni sistem je biznis, sto ja mislim da nije dobro. Ako ne mozes da priustis, ne znam sta onda, uzimas kredit da platis lecenje jer cifre su velike ...wtf?!
__________________
38one // del.icio.us // A Proud Member // Logology // DNA // LogoLounge // aFolio

Poslednja izmena od Denis_Radenkovic : 17. 06. 2007. u 06:30.
Denis_Radenkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2007.   #104
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Denis_Radenkovic Pogledajte poruku
Mozes da biras da li ces da placas zdravstveno osiguranje ili ne.
Kako se uzme. U kompanijama za koje sam radio, mogao si da "eskiviraš" zdravstveno osiguranje samo ako dokažeš da si ga dobio na neki drugi način (najčešće preko "bračnog druga"). I bez toga, u Masačusetsu je od 2008 obaveza da svako ima zdravstveno osiguranje.

Što se tiče pitanja "šta ako se razboliš a nemaš osiguranje?" odgovor je - izlečiće te i poslati račun; e sad postoje razni načini da se račun smanji, eskivira, itd a može i da se otplaćuje godinama malo-pomalo.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2007.   #105
Denis_Radenkovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Denis_Radenkovic
 
Datum učlanjenja: 31.01.2006
Lokacija: Madtown, the capital of 'America's Dairyland'!
Poruke: 252
Hvala: 2
7 "Hvala" u 6 poruka
Denis_Radenkovic is on a distinguished road
Default

Da, oboje smo morali da imamo osiguranje zbog vize pa smo na kraju to sredili preko univerziteta, njenog poslodavca, samo sto ne znam da li je obavezno i ako si americki drzavljanin, koliko sam razumeo nije.
__________________
38one // del.icio.us // A Proud Member // Logology // DNA // LogoLounge // aFolio
Denis_Radenkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 06. 2007.   #106
phoenix
član
Na probnom radu
 
Avatar phoenix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 46
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
phoenix is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za phoenix Pošaljite poruku preko MSN za phoenix
Default

Citat:
Originalno napisao boccio Pogledajte poruku
Ima jos jedan detalj, mozete zaposliti "pripravnika" pod uslovom da je
- mladji od 30 god
- 3 meseca na birou

U tom slucaju drzava placa deo doprinosa, tako da poslodavac na sebi ima mozda 25-30% cifre i moze da prijavi coveka na "realnu" platu. Ima tu par zackoljica, tipa ne sme da otpusti coveka 2 godine inace placa retroaktivno doprinose, etc, etc, ali to se sve da resiti...
Čak i manje, poslodavac na sebi ima oko ~20% doprinosa u prve tri godine, ostatak plaća država. To da radnika ne sme da otpusti u roku od dve godine je netačno. Sme da ga otpusti, ali ukoliko primi nekog u roku od 15 dana na isto radno mesto, može da nastavi sa tim beneficiranim programom. Ukoliko mu ne pođe za rukom da nađe nekog, prekida sa programom, ali NE mora da plati doprinose retroaktivno.

To da je 3 meseca na birou mislim da nije obavezan uslov.
phoenix je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 06. 2007.   #107
teknoledge
Milos Matovic
Qualified
 
Avatar teknoledge
 
Datum učlanjenja: 29.05.2007
Lokacija: Belgrader
Poruke: 157
Hvala: 15
11 "Hvala" u 6 poruka
teknoledge is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
nisu, zapravo cisti porez u US je veci nego ovde... ali ovde ti u doprinose ulazi obavezno zdravstveno osiguranje, sto tamo ne postoji AFAIK.. tamo mozes da biras kategoriju zdravstvenog osiguranja koje ces da uplacujes i da li ces ga uplacivati uopste...
E 'ebiga, ajde da razlucimo sta je porez a sta takozvani "doprinosi" kako mi to zovemo u Srbiji. Upravo citam nesto na tu temu i tek mi sad nista nije jasno:

Citat:
Stope po kojima se obračunavaju i plaćaju doprinosi jesu:

1) za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje - 22%;

2) za obavezno zdravstveno osiguranje - 12,3%;

3) za osiguranje za slučaj nezaposlenosti - 1,5%.

Kada se doprinosi plaćaju istovremeno iz osnovice i na osnovicu, obračun doprinosa vrši se po sledećim stopama:

1) za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje - 11%;

2) za obavezno zdravstveno osiguranje - 6,15%;

3) za osiguranje za slučaj nezaposlenosti - 0,75%.
more here...

+ porez:

Citat:
Porez se plaća na neto prihod, tj. po odbitku poreza na platu i doprinos, po stopi od deset odsto. Ova stopa je jedinstvena za sve građane.
more here...

...sto bi u prevodu trebalo da znaci 45,8% "nameta" na platu... ali nije bas tako!?
teknoledge je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 06. 2007.   #108
teknoledge
Milos Matovic
Qualified
 
Avatar teknoledge
 
Datum učlanjenja: 29.05.2007
Lokacija: Belgrader
Poruke: 157
Hvala: 15
11 "Hvala" u 6 poruka
teknoledge is on a distinguished road
Default

Upravo pronadjoh ovaj text:

Citat:
Zašto je ovo važno? Svaki zaposleni građanin treba da zna da je njegova plata bruto plata i da porez na dohodak i doprinose plaća on iz svoje plate, a ne neko drugi. Isto važi i za penzionere.

Evo kako bi to izgledalo za prosečnu platu u Novembru 2006:
- bruto plata
- 34.000 din
- porez na dohodak (12%)
– 3.480 din
- doprinos za zdravstvo: zaposleni + poslodavac (6.15%+6.15%)
– 2.091 din + 2.091 din = 4.182 din
- doprinos za penzije: zaposleni + poslodavac (11%+11%)
– 3.740 din + 3.740 din = 7.480 din
- doprinos za nezaposlenost: zaposleni + poslodavac (0.75%+0.75%)
– 255 din + 255 din = 510 din
- neto plata
– 24.424 din = 34.000 – 3.480 – 2.091 – 3.740 – 255 din
...here
teknoledge je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 06. 2007.   #109
Croll
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 01.09.2006
Lokacija: Temerin
Poruke: 51
Hvala: 7
7 "Hvala" u 7 poruka
Croll is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Croll
Default Nisam mogao da odolim

Stiglo mi mailom, a bas mu je mesto ovde:

Razmisljam o promeni posla, ali ne samo firme, vec posla ))) .

Juce na RTSu sam gledao nesto o zaposljavanju. I kazu kako nece niko da bude cobanin, pa zatim prikazu jednog cobanina kako cuva ovce.... I pitaju ga kako mu je, jel voli taj posao i jel moze da se zivi? Kaze on dobro mu je, posao nije previse tezak.... I na kraju kaze da mesecno zaradjuje 60.000 dinara ( a jos sam cuo da imaju hranu i smestaj )?!?! JBT!!!! On je poceo da radi kao coban sa 15 godina ( koji ce mu srednja skola ), a ja sa 25. Dakle zaradio je ( uzecu manju cifru, jer verujem da nije uvek imao toliku platu ) 45.000 * 120 ( meseci ) i zaradio je za tih 10 godina: 5.400.000 dinara, a ja sam isao najpre u srednju skolu i neka sam mesecno trosio 3.000 dinara * 48 = 144.000 dinara, a zatim sam isao 5 godina na fakultet i tu sam trosio min 16.000 mesecno, dakle 60 * 16.000 = 960.000.

Sumiram:

COBANIN
5.400.000 din ~ 66.666 EUR

Osoba koja je pohadjala sr. skolu i fakultet
1.104.000 ~ 13.629 EUR

Dakle, razlika je 6.504.000 ~ 80.296 EUR

Neka prosecna plata programera iznosi 800 evra ~ 64.000 dinara.
Postavlja se sledece pitanje: Da li ce programer IKADA stici zaradu cobanina???

Ajde, da ne budem materijalista: Ko ce zdravije i duze da zivi?

COBANIN
Obicno zivi na selu: cist vazduh, lepa priroda, nema automobila....
Radno mesto: Livada, zelenilo.....
Radne aktivnosti Teranje razne stoke na ispasu, dakle fizicki aktivan
Ishrana Domaci proizvodi: mleko, sir, domaca rakija......

Programer
Obicno zivi u gradu: smog, automobili, bez puno zelenila, bez dvorista, baste...
Radno mesto: Kancelarija, okruzen monitorima i zracenjem......
Radne aktivnosti: Kucanje u tastaturu: aktivno skoro svih 10 prstiju
Ishrana: Ovde ne mozemo generalizovati, ali velika verovatnoca je: kupovni proizvodi proizvedeni u fabrikama uz gomilu supstanci....

Dakle, logicki posmatrano cobanin ce da zivi zdravije i zdravije i duze!!!

Na kraju se pitam: Ko je ovde coban ?!?
Croll je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 06. 2007.   #110
Dzordz
Diskutabilni diskutant
Wrote a book
 
Avatar Dzordz
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Lokacija: Brno
Poruke: 1.113
Hvala: 36
103 "Hvala" u 74 poruka
Dzordz is on a distinguished roadDzordz is on a distinguished road
Default

A da iznesemo pretpostavku da on isto tako i "poradja" ovce i cisti i pere i hrani. Sve u svemu 12 sati teskog fizickog rada koliko se meni cini. Nije to uopste tako lagano. A i sumnjam da ima 60.000din mesecno. Pa koliko ovaca cuva?

P.S. Vlada Vojvodine daje godisnju beneficiju od 7.000din po jednoj Mangulici koju drzite (autohtona vrsta svinje u Vojvodini)
Dzordz je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Honorarni posao za PHP/MySQL developera gaganed Poslovne ponude i zapošljavanje 0 18. 05. 2009. 18:47
zaposljavanje developera Miloje Sekulic Poslovne ponude i zapošljavanje 0 22. 01. 2009. 12:56
Potrebna 2 PHP developera vojislav Poslovne ponude i zapošljavanje 2 16. 10. 2008. 00:41
plate programera u Nisu Dot Poslovne ponude i zapošljavanje 0 28. 03. 2008. 16:07
last.fm trazi PHP developera zextra Poslovne ponude i zapošljavanje 2 01. 05. 2006. 16:04


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:00.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.