DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 01. 2008.   #21
Jelena Mickic
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.10.2007
Poruke: 25
Hvala: 3
8 "Hvala" u 4 poruka
Jelena Mickic is on a distinguished road
Default

Evo da se prikljucim temi, jer sam vec izvesno vreme freelancer u ovom poslu , a i smatram da jesam merodavna ponesto da dodam (dimplomirala iz lingvistike i engleskog jezika).

Pozdrav za Lalaland
Secam se dobro Istokovog predavanja sa BizBuzz-a, za mene je bilo pravo osvezenje

Iz mog iskustva evo kako ide pisanje contenta za web (ovde mislim prvenstveno na sajtove) ako se dobije materijal od klijenta, jer cesto se pise od nule.

Od klijenta dobijem pisani materijal o firmi, proizvodima, uslugama, itd. To su uglavnom promo brosure pisane sa neke sajmove, i slicno, ili brosure o proizvodima, eventualno neki promo film. Neki put ima ponesto materijala sa starog sajta, ako se radi novi.

Pre nego sto zagnjurim u tu hrpu materijala, pitam klijenta ko su mu partneri, klijenti, konkurencija.

Onda krenem da razmisljam o ciljnoj grupi koja ce da pretrazuje i koristi taj sajt, i razmisljam cisto kao korisnik. Aha, ovo ce mi biti potrebno od informacija, ovo bih volela da saznam o njima, a da li imaju i ovo, gde to nude, kako i sta…

Tako ja sastavim lepo i mapu sajta. Pa na ovoj strani bi bilo lepo da bude ovo, odnosno logicno bi bilo da bude i ovo, a ovde link za ono... Znaci, vodi me cisto “koritnicki instinkt” odnosno vodim racuna o prakticnosti, dostupnosti, kvalitetu informacija, i generalno o user experience-u.

Onda se konsultujem sa web dizajnerom, i on uvek nesto sugerise, ovo moze, ovo ne moze, itd.

Kada se ustanovi konacna mapa sajta, onda ja krecem sa pisanjem materijala.
Opet razmisljam o korisnicima, ko ce da to cita, i kako treba da predstavim firmu.

U zavisnosti od delatnosti, kao i od ciljne grupe klijenta, sadrzaj pisem formalnim ili manje formalnim stilom, kostim zargon (da ne bude zabune to nije sleng), ili korstim sleng, kazem razlika, a ne distinkcija, i obratno, nesto sto u lingvistici spada pod termin registar jezika  Na ovaj nacin se gradi izmedju ostalog i imidz i osecaj profesionalnosti, ili bliskosti firme sa korisnikom.

Cesto mi se desi da zalepim na ekran sticker sa imenom ciljne grupe i njenim karakteristikama, sto pomaze da se drzim odredjenog stila jezika koji koristim, da razmisljam sta bi meni kao korisniku bilo blisko i korisno.

Naravno ovo je samo draft, ili ti prva ruka, jer posle slede obavezno smanjivanje kolicine teksta i finese tj. glancanje

Moje misljsnje je da je neophodno da copywriter-i budu diplomirani ljudi iz himanistickih nauka, koji su talentovani za pisanje i komunikaciju, i odlicno poznaju pravopis i gramatiku jezika na kome pisu.
Takodje je neophodno da imaju sasvim dobro znanje internet marketinga (SEO se ovde podrazumeva) i poslovnih komunikacija, jer pisu marketing, a ne knjizevni materijal.

Postoji toliko materijala na ovu temu na internetu i neophodno je da se stalno cita i uci, pocevsi od elementarne stvari kakva je priholoska razlika u citanju na webu i materijala u stampanom obliku.

Sto se NLP-a tice, generalizujem i uproscavam stvar da ne bude posle zabune, i upravo gledam handout-e jedne od prezentacija, vecina nas je ipak vizuelni tip , a ogromna vecina “standardnih-poslovnih web prezentacija’ je pravljena za vizuelne tipove.
Jelena Mickic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #22
istok
profesionalac
Qualified
 
Avatar istok
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Poruke: 124
Hvala: 5
61 "Hvala" u 18 poruka
istok će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao kodi Pogledajte poruku
srecom po nas, to tako uopste ne funkcionise

kada bih birao izmedju fantastichnog copy-a koji je radio neko ko uopste nema pojma sta je seo i dobrog copy-a koji je eto i "SEO friendly"
ja bih uvek izabrao onaj prvi.
Nisam siguran da sam razumeo ovo "srecom po nas, to tako uopste ne funkcionise" ?

Što se tiče tvog komentara - pitanje je šta je efektnije, prosečan copy koji je 100% SEO optimizovan ili ultra zanimljiv i dobro napisan tekst koji nije SEO optimizovan.

Ovaj prvi će definitivno dovesti više posetilaca koji traže određene ključne reči, bar u početku, i jako će se dobro kotirati na Googlu za kratko vreme. Međutim, većina posetilaca će, kad počnu da ga čitaju, shvatiti da je to beskoristan tekst i neće ga uzeti za ozbiljno. Sa druge strane zanimljiv tekst koji je pisao neko ko nema pojma šta je SEO ima šansu da se viralno proširi u smislu da će ono malo ljudi koji nalete na njega da ga citiraju na svojim blogovima, i njegov PR će polako ali digurno da raste. To se meni desilo npr kada sam na svom blogu napisao zanimljiv tekst o podmuklom viralnom spamovanju koje radi Tagged.com . Taj tekst je mesecima bio drugi hit na Google-u kad neko kuca tagged.com . Ja tad nisam imao pojma šta je SEO ali eto, prosto tekst je bio zanimljv i skočio je jer su me citirali na XXX drugih blogova.

U svakom slučaju, ubedljivo najjača je kombinacija - zanimljiv tekst koji je dobro SEO optimizovan. To je ubica.
__________________
Blog: www.istokpavlovic.com
istok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #23
istok
profesionalac
Qualified
 
Avatar istok
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Poruke: 124
Hvala: 5
61 "Hvala" u 18 poruka
istok će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Jelena Mickic Pogledajte poruku
Sto se NLP-a tice, generalizujem i uproscavam stvar da ne bude posle zabune, i upravo gledam handout-e jedne od prezentacija, vecina nas je ipak vizuelni tip , a ogromna vecina “standardnih-poslovnih web prezentacija’ je pravljena za vizuelne tipove.
Jeste većina vizuelnih tipova, ali nisu svi! Oko 50% ljudi su vizuelni tipovi, 30% auditivni i 20% kinestetički. Plus, retko ko je samo jedan tip, obično su kombinacije, npr vizuelno auditivni.

Dakle, ta optimizacija poslovnih prezentacija za vizuelne tipove je greška jer to automatski znači da oko 50% i više posetilaca neće biti zadovoljni. To je greška koju sam i ja pravio godinama praveći Flash sajtove.

Primer: Najbolje dizajnirana poslovna prezentacija na svetu, koja je dobila sve najprestižnije nagrade za dizajn, a koja ima copy u fazonu "Mi smo vodeća kompanija za blablabla u regionu" učiniće da svaki čovek koji ima malo više razvijeno auditivno čulo pomisli da su u pitanju poslednji amateri.
__________________
Blog: www.istokpavlovic.com
istok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #24
Jelena Mickic
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 27.10.2007
Poruke: 25
Hvala: 3
8 "Hvala" u 4 poruka
Jelena Mickic is on a distinguished road
Default

Citat:
Jeste većina vizuelnih tipova, ali nisu svi! Oko 50% ljudi su vizuelni tipovi, 30% auditivni i 20% kinestetički. Plus, retko ko je samo jedan tip, obično su kombinacije, npr vizuelno auditivni.

Dakle, ta optimizacija poslovnih prezentacija za vizuelne tipove je greška jer to automatski znači da oko 50% i više posetilaca neće biti zadovoljni. To je greška koju sam i ja pravio godinama praveći Flash sajtove.

Primer: Najbolje dizajnirana poslovna prezentacija na svetu, koja je dobila sve najprestižnije nagrade za dizajn, a koja ima copy u fazonu "Mi smo vodeća kompanija za blablabla u regionu" učiniće da svaki čovek koji ima malo više razvijeno auditivno čulo pomisli da su u pitanju poslednji amateri.
Poznati su mi oni podaci u procentima Slazem se sa tvojim opazanjem. Rekoh da generalizujem stvari u uproscavam Posto je polje mog profesionalnog interesovanja pisani content i poslovna verbalna (pisana il ismena) komunikacija, sasvim se ogradjujem od dizajna, ali se savrseno slazem da vizuelno fenomenalna prezentacija nece mnogo uciniti, ukoliko je content loseg kvaliteta.

E sada nesto o skolama, odnosno profesionalnom usavrsavanju.

Sto se tice skola za copywriting, odnosno kurseva, oni u Americi pre svega funkcionisu na nivou jednogodisnjeg poslediplomskog skolovanja, posle koga se dobija ili sertifikat ili diploma, posto je za ozbiljnu magistarsku titulu, MA ili MSc potrebno da se polaze GRE, a i traje program 2 godine. Ima izuzetaka na par univerziteta, ali se MA odnosi na komunikacije i advertajzing, a ne samo na copywriting.

U Britaniji je nesto drugacije svi magistarski programi MSc ili MA su jednogodisnji, uz obavezno pisanje teze. Ukoliko nema teze, onda se dobija postgraduate diploma.

Ranije su ove programe, kao na primer postgraduate diplome in copywriting ili advertising, nudili koledzi koji su bili manje referentni, ali su u poslednje vreme sto se tice Amerike, poceli da ih i nude i kvalitetniji univerziteti, ali je to i dalje izuzetno daleko od Ivy League skola.

U Britaniji su ipak u pitanju koledzi, ili eventualno neki od “mladih” univerziteta, (nekadasnjih politehnika, koje su dobile status univerziteta 60-godina proslog veka, i bili su osnovane kako bi se deca iz siromasnijih slojeva obrazovala) koji imaju studijske programe koji pokrivaju medije i komunikacije. Ovi programi i dalje ne postoje na univerzitetima sa izuzetno dugom tradicijom, koji neguju tradicionalniji pristup nekim od drustvenih nauka.

I u jednoj i drugoj zemlji nije toliko bitna skola, a narocito mogu to da tvrdim za Britaniju, vec iskustvo koje imate.
Ukoliko ste zavrsili fakultet, pa jos imate i postgraduate diploma iz copywritinga, posto nam je to sada tema, uopste niste u prednosti u odnosu na nekog ko je diplomirao geografiju na primer, a ima na primer jednogodisinje iskustvo copywriter-a u advertajzing agenciji.

Ali generalno i u jednoj i drugoj zemlji je i dalje izuzetno bitno sa kog univerziteta dolazite, ako ste diplomirali, i koju on reputaciju ima. Svake godine se stampaju liste na kojima se univerziteti rangiraju To kao i radno iskustvo (idealno tokom studiranja, barem u obliku internshipa) govore poslodavcu mnogo, a vama olaksavaju dobijanje posla.

Jedina skola za koju ja znam da kod nas nudi nesto slicno jeste FDU i njhov specijalisticki program, znaci nije magistarski, iz oblasti reklame i medija.
Jelena Mickic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #25
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Jelena Mickic Pogledajte poruku

Pre nego sto zagnjurim u tu hrpu materijala, pitam klijenta ko su mu partneri, klijenti, konkurencija.

Onda krenem da razmisljam o ciljnoj grupi koja ce da pretrazuje i koristi taj sajt, i razmisljam cisto kao korisnik. Aha, ovo ce mi biti potrebno od informacija, ovo bih volela da saznam o njima, a da li imaju i ovo, gde to nude, kako i sta…
Pozdrav, Jelena

Da, to je otprilike i moj proces a najlepše od svega je što se uvek sazna nešto novo, toliko je različitih biznisa i proizvoda pa nikad nije dosadno. Ono što mislim da bi svi Internet profesionalci, programeri, dizajneri, pisci, trebalo da imaju u vidu je tzv. big picture. Neki put se desi da sve ide glatko i bez project manager-a a neki put je prava katastrofa, pogotovu ako vođa ni sam nije dovoljno upućen u proces) jer svako vuče na svoju stranu nadmećući se čija je uloga važnija. Retko ko je 100% upućen u sve aspekte a, svakako, što više znaš, to bolje ali, s obzirom na količinu materijala, to je stvarno teško postići. Najveću uslugu ljudi čine jedni drugima u poslu je ne kad samo ističu ono što znaju, nego kad su svesni onoga što ne znaju. Uvek je bolje imati nekoga ko možda i nema odgovor na sva pitanja ali zna kako da dodje do odgovora.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #26
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao Jelena Mickic Pogledajte poruku
Onda krenem da razmisljam o ciljnoj grupi koja ce da pretrazuje i koristi taj sajt, i razmisljam cisto kao korisnik.
ovo je sustina koju jako mnogo ljudi prospusta. Sajt ne pravis za sebe, nego za druge, i njihov ukus/potrebe/misljenje je ono sto je najbitnije...

Inace IMHO nema razloga da se tehnike istrazivanja trzista razlikuju bitno za sajtove ili za bilo koji drugi marketing (kvalitativno i kvantitaivno, fokus grupe i sl..), jedino su za sajtove, bar kod nas, budzeti premali za neko ozbiljno istrazivanje, pa se sve svodi na "osecaj" i talenat pojedinca da shvati kako ciljna grupa dishe...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #27
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
ovo je sustina koju jako mnogo ljudi prospusta. Sajt ne pravis za sebe, nego za druge, i njihov ukus/potrebe/misljenje je ono sto je najbitnije...
Baš tako. Onda i copy prema njima i to konsistentno (uf, jedva otkuca ovu reč). Negde sam videla neki naš sajt (web design, consulting, tako nešto), vrlo elegantan, sav u nekom super profesionalnom zen fazonu, copy pristojan, dobar engleski, i onda na kraju stoji: Wanna know more? To jedno "wanna" koje se nikad, nikad ne koristi u pisanom jeziku osim ako sajt nije za rapper-a iz Brooklyn-a, pokvari sve. Grešaka, hvala bogu, se uvek nađe al' ovo mi je baš nekako bilo neočekivano s obzirom da je sve ostalo odavalo jedan sasvim drugačiji utisak.
Ja bolje da se skinem sa ovog foruma jer mi pola posla ostade neobavljeno danas
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #28
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default kako to izgleda konkretno?

Lalaland i Jelena Mickic na kojim sajtovima ste primenili saznanja o kojima pisete? Lakse je shvatiti gledajuci primer.
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #29
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 07.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

Citat:
Originalno napisao istok Pogledajte poruku
Nisam siguran da sam razumeo ovo "srecom po nas, to tako uopste ne funkcionise" ?
Mislio sam na ovo
Citat:
vako može da nauči SEO tehnike i da prožima svoj tekst visoko rankiranim frazama, ali dobar, smisleni copy, za to treba ipak talenat.
potrebno je mnogo vise truda nego prozeti tekst visoko rankiranim frazama. Google postaje sve pametniji, srecom po nas.

Citat:
Originalno napisao istok Pogledajte poruku
Što se tiče tvog komentara - pitanje je šta je efektnije, prosečan copy koji je 100% SEO optimizovan ili ultra zanimljiv i dobro napisan tekst koji nije SEO optimizovan.

Ovaj prvi će definitivno dovesti više posetilaca koji traže određene ključne reči, bar u početku, i jako će se dobro kotirati na Googlu za kratko vreme. Međutim, većina posetilaca će, kad počnu da ga čitaju, shvatiti da je to beskoristan tekst i neće ga uzeti za ozbiljno. Sa druge strane zanimljiv tekst koji je pisao neko ko nema pojma šta je SEO ima šansu da se viralno proširi u smislu da će ono malo ljudi koji nalete na njega da ga citiraju na svojim blogovima, i njegov PR će polako ali digurno da raste. To se meni desilo npr kada sam na svom blogu napisao zanimljiv tekst o podmuklom viralnom spamovanju koje radi Tagged.com . Taj tekst je mesecima bio drugi hit na Google-u kad neko kuca tagged.com . Ja tad nisam imao pojma šta je SEO ali eto, prosto tekst je bio zanimljv i skočio je jer su me citirali na XXX drugih blogova.

U svakom slučaju, ubedljivo najjača je kombinacija - zanimljiv tekst koji je dobro SEO optimizovan. To je ubica.

Eto bas o tome ti pricam, ako previse obratis paznje na keyworde to ces uraditi na ustrb kreativnosti.
Slazem se da je killer onaj ko zna da najde pravu ravnotezu ta dva, ali IMHO vecu tezinu ima sitnica tipa, da sajt prolazi na validatoru i bude semanticki ispravan nego to napucavanje copy-a.
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2008.   #30
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Miloje Sekulic Pogledajte poruku
Lalaland i Jelena Mickic na kojim sajtovima ste primenili saznanja o kojima pisete? Lakse je shvatiti gledajuci primer.
Uvek mi je malo bez veze da prozivam ljude doslovce, pogotovu ako nisu tražili review, nadajući se da će se možda prepoznati pa popraviti grešku. Upravo to se i dogodilo sa mojoj poslednjom opaskom o upotrebi "wanna". Greška je ispravljena ali, ako baš insistirate bila je na http://www.implementek.com/en/about.html . Ako pogledate stare stranice na www.archive.org videće te je.
Ko god radi tamo, na ažurnosti.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Potrebne ponude za content development / copywriting bokacbl Poslovne ponude i zapošljavanje 2 05. 09. 2009. 22:49
CRM u Srbiji Eniac e-Business 1 24. 06. 2007. 20:30
Copywriting, proofreading i slične usluge... Ilija Studen Opušteno 10 18. 05. 2007. 15:45
IT u Srbiji Dejan Bizinger e-Business 21 24. 12. 2005. 00:29


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:04.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.