DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 24. 01. 2007.   #71
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
jablane, ziro... osamostaljivanje ima najmanje veze sa matematikom. Ako to želiš, uvek se nađe jednačina sa pozitivnim ishodom, sve ostalo su izgovori.

Osamostaljivanje je stanje duha daleko više nego finansijska konstrukcija.
Bas tako. Samo bih ja to preformulisao u - Osamostaljivanje je preuzimanje odgovornosti.

Citat:
Originalno napisao jablan
Ja jednostavno ne razumem kakav je to "uspeh" napustiti porodicu. Ok, dokazao si (ne ti konkretno, već svako kome je bitno to što se "osamostalio") da možeš da plaćaš sebi kiriju, i šta sad?

Nisi više "zavisan" od roditelja (A šta uopšte znači biti zavisan od roditelja? Ako keva kuva ručak za dvoje, nije joj veliki problem da skuva isto to samo za četvoro, pogotovu ako npr. ti kupuješ namirnice...), ali si zavisan od automobila, zavisan si od automehaničara, vodoinstalatera, pumpadžije i buregdžije, gazde, klijenata, direktora Telekoma i JAT-a, premijera i ministra finansija, zavisan si od žene i dece, švalerke, švalerkinog muža itd itd.
Ja ne znam nikog ko zivi sa roditeljima, a da sam ukljucuje ves masinu i prostire ves. Da dodje kuci sa posla u 8pm i shvati da mu je prazan frizider i da se zajebao sto nije isao u supermarket, pa to onda lepo ukalkulise u dnevne obaveze Ili da nadje u kuhinji hleb koji je pozeleneo, a danima se pita sta to smrdi Da skapira da ako plati infostan pre petnaestog u mesecu ima 5% popusta na racun. Da provali kad ostavi prljave tanjire uvece, ujutro ce morati brenerom da ih riba koliko su se skorili. Etc, etc... Ovo su samo banalni primeri, ali mislim da je jasno sta hocu da kazem.

Nije stvar u kinti, nego u tome da je "ziveti sam" prirodan most izmedju napustanja primarne porodice i formiranja svoje - period u kome naucis dosta toga o sebi. Po meni najveca greska je izaci iz roditeljskog stana da bi usao sa zenom i (eventualno) tek rodjenim detetom u svoj.
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.

Poslednja izmena od boccio : 24. 01. 2007. u 13:14.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #72
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao boccio
Bas tako. Samo bih ja to preformulisao u - Osamostaljivanje je preuzimanje odgovornosti.

Nije stvar u kinti, nego u tome da je "ziveti sam" prirodan most izmedju napustanja primarne porodice i formiranja svoje - period u kome naucis dosta toga o sebi.
Eto, vrtimo se u krug... Isto tako ja mogu reći da je služenje (prave) vojske period života tokom kog čovek nauči dosta toga o sebi, nauči da vodi računa o sebi i svojim stvarima itd itd, samo to svakako ne bi naišlo na tako zdušan prijem kao priča koju fura B92...

Poenta je sledeća - ti možeš da naučiš kako se uključuje veš mašina i šta sve treba da kupiš u samousluzi (wow, kakva nauka), ali nema potrebe da to radiš samo da bi dokazao sebi ili (češće) drugima kako si samostalan. Isto kao što nećeš da učiš automehaniku da bi popravljao svoj auto.

Preuzimanje odgovornosti se jednako dobro (ili loše) dokazuje odlaskom od matorih, koliko i služenjem vojske ili učenjem automehanike. Drugim rečima - nikako. Simple as that.

Poslednja izmena od jablan : 24. 01. 2007. u 14:37.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #73
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

jablane, kakvo bre dokazivanje? Što stalno potenciraš tu priču? Pa nisi retard da ne umeš da se snađeš, nije to tema. Nije pitanje da li ti UMEŠ da ispečeš jaje na oko, već to što moraš da vodiš računa o tome, ako ne radiš - ostaćeš gladan.

Ne znam što govoriš o tome "nije to neka nauka". Pa nije nauka ni prohodati, obući se, obuti se... hoćeš celog života da ti tata i mama vezuju pertle zato što "to nije neka nauka" pa da se ne zamaraš? I ne učiš da vezuješ pertle da bi "dokazao" sebi i drugima već da olakšaš sebi i drugima život.

Ali nije ni bitno šta umeš a šta ne umeš u celoj priči, bitnije je da je osamostaljivanje prirodan proces u kojem ti započinješ jednu novu fazu u životu gde postaješ potpuno odgovoran za sebe i svoju porodicu. Kao što je prirodno to što si prohodao, tako je prirodno da osnuješ svoju porodicu i živite samostalno, odvojeno od roditelja.

Objasni u čemu je tvoja poenta? Za koju varijantu se ti zalažeš?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 24. 01. 2007. u 16:11.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #74
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Zalažem se jednostavno za to da svako za sebe, ili zajedno sa porodicom, treba da odluči da li mu više odgovara da od kuće ode sa 14 godina ili da živi sa roditeljima do njihove smrti, kao i da to nije nikakva mera zrelosti ili samostalnosti.

Bilo kakvo nametanje konvencija (b92: osamostali se da bi postao zreo ili ne znam, neki pop ili hodža koji zastupa život pod istim krovom po svaku cenu) smatram pomodarstvom.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #75
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Fundamentalna greska: to itekako jeste mera zrelosti i samostalnosti.

Svi nasi postovi ovde za cilj imaju da dokazu upravo to, dok ti tako lakonski kazes da to nije tacno, bez ikakvih materijalnih cinjenica koji govere u korist toga, osim demagogije "wow, umes da kupujes u supermarketu"... Lepo je reci da svako za sebe treba da odluci - u krajnjoj liniji i tacno, zato i postoji demokratsko drustvo gde niko nikog puskom ne tera da se odseli/ostane. Ali sve cinjenice, relevantni radovi iz psihologije i licna iskustva su na strani toga da je zdravije za mladog coveka da se odvoji od "sise". Nije u pitanju ni pomodarstvo, ni nametanje konvencija, ni nesto trece...

OK je sto ti smatras suprotno, ali daj malo vise od prostog aksioma "ma to nije mera zrelosti", kad svi svetski sociolozi i psiholozi kazu da jeste Conica i blues su imali odlicne postove na temu zasto je osamostaljivanje ogroman korak ka preuzimanju odgovornosti u zivotu - a nesto nisam video kontra-argumente tome...

Po meni, idealan razvojni put je: Zivot u primarnoj porodici -> Zivot sam ili sa cimerima/cimerkama -> Zivot sam ili sa devojkom -> Osnivanje svoje porodice.
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.

Poslednja izmena od boccio : 24. 01. 2007. u 16:58.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #76
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao boccio
Po meni, idealan razvojni put je: Zivot u primarnoj porodici -> Zivot sam ili sa cimerima/cimerkama -> Zivot sam ili sa devojkom -> Osnivanje svoje porodice.
I ti svakako imaš pravo da tako organizuješ svoj život. Međutim, dozvoliti da ti B92 ili "psiholozi" govore kako da organizuješ život i da te proglašavaju nezrelim ako se ne uklapaš u njihove kalupe je tek nezrelo po mom mišljenju.

Eto, Karađorđe je živeo sa ocem sve dok ga nije ubio da ne bi pao Turcima živ u ruke Je li on bio mamina maza?
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #77
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Mislim da ovdje imamo nesporazum koji mozda i ne treba da bude nesporazuma. Ja licno sam sa 18 godina otisao od kuce i do danas zivim sam, odnosno prvo sa cimerima, kasnije djevojkom, danas svojom zenom i djecom. Dakle, prilicno mlad sam otisao od kuce. Ali to nije mjera. Znam ljude koji i dalje zive u roditeljskom domu, i nikako ne bih mogao reci da su nesposobni, nezreli, nesamostalni ili bilo sta. Svakako, taj dom nije stan od 50m2, vec domovi/kuce gdje svako moze imati neku svoju intimnost.

Sa druge strane znam covjeka koji se odvojio od kuce, svake nedjelje mu salju spremljen rucak za narednu nedjelju... ili drugog jednog slicnog, sto autobusom salje ves da mu mama opere.

Poenta, nije mjera samostalnosti samo da li si otisao od kuce, stvar je slozenija.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #78
dark_mark
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 134
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
dark_mark is on a distinguished road
Default

Prirodno je ono što se prouzrokuje instiktivno. Skoro svaka životinja odgaji svoje mladunče kako bi to mladunče moglo da živi i lovi samostalno. Tako da je to potpuno prirodan proces.
Ali je možda evolutivno gledano i pomodarstvo, obzirom da su nekad ljudi živeli u hordama, pa rodovskim zajednicama, pa u plemenima, porodicama, moguće da će na kraju čovek živeti sam.
I treća opcija koja kaže da se ove dve stvari dele na :
- zrelost
- izbor životnog stila

wtf
dark_mark je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #79
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Dragi Tata (ovo kao da pocinjem neko pismo )

Bilo kakav primer ne ide uz ovu temu jer je to individualna stvar. To što spominjes Karadjordja koji je ziveo kod tate nije neki argument (iskreno ja za to ne znam, koliko se secam iz istorije, on je bio u egzilu, pa ga je u povratku, kada je ponovo hteo da digne ustanak, izdao kum koji je njegovu glavu predao Milošu i turcima) Ne znam šta to dokazuje. Isto tako mogli bi da kažemo: šta bi bilo sa Nikolom Teslom da je ostao u Smiljanu ceo život, verovatno bi ostao na nivou nekog vašarskog mađioničara.

Niko tebi ne govori kako da urediš svoj život (inače, ja na svim postovima na ovoj temi ni jednog trenutka ne radim recenziju članka na B92, on me ne interesuje, pričam samo o temi kako je navedono u naslovu), ali je činjenica da je samostalnost mera zrelosti čoveka.

U firmi u kojoj radiš, da li se više poštuju radnici koji samostalno odrađuju stvari ili oni koji ne znaju ni da započnu sami, a i kada se to desi stalno zapitkuju i ne umeju samostalno da privedu kraju bilo šta. To sve ima veze sa ovim o čemu pričamo, kao što rekoh, to je stanje duha a ne materijalno ili čak "dokazivanje" kako jablan tvrdi.

Ako ne naučiš da se staraš o sebi, kako ćeš da se staraš o drugima, o svojoj porodici, o svojoj deci? Pa čak i da se ne oženiš, da nemaš decu, da ostaneš ceo život sa roditeljima... i oni neće moći beskonačno da te služe.

Dakle, nemam šta pametno da dodam, samo sam hteo ovo oko primera malo da ... pojasnim.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 24. 01. 2007. u 20:08.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 01. 2007.   #80
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
(iskreno ja za to ne znam, koliko se secam iz istorije, on je bio u egzilu, pa ga je u povratku, kada je ponovo hteo da digne ustanak, izdao kum koji je njegovu glavu predao Milošu i turcima)
Sasvim tačno, samo govorimo o različitim periodima iz Karađorđevog života: ti o njegovoj smrti 1817, a ja o smrti njegovog oca 1786 prilikom bekstva u Srem.

Citat:
Originalno napisao bluesman
Niko tebi ne govori kako da urediš svoj život (inače, ja na svim postovima na ovoj temi ni jednog trenutka ne radim recenziju članka na B92, on me ne interesuje, pričam samo o temi kako je navedono u naslovu), ali je činjenica da je samostalnost mera zrelosti čoveka
Samo ne vidim zašto bi neka bitna mera samostalnosti bila udaljenost od roditeljskog doma. Ako ćemo da merimo tako, ja sam verovatno postao manje zreo i samostalan kad sam se preselio iz San Dijega u Boston, jer je ovaj drugi bliže mom rodnom Kragujevcu i rodieljskom domu

Citat:
Originalno napisao bluesman
Ako ne naučiš da se staraš o sebi, kako ćeš da se staraš o drugima, o svojoj porodici, o svojoj deci?
Ama, slažem se. Samo hoću da kažem da je itekako moguće da se staraš o sebi ako živiš na spratu iste kuće u čijem prizemlju žive tvoji roditelji.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
database pretraga (and pa posle or) LiquidBrain PHP 12 08. 05. 2009. 11:46


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:40.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.