DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 17. 08. 2010.   #21
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Ovo nije affiliate već reseller. Da je affiliate, Extreme bi prodao licencu kupcu a Stecko bi dobio procenat. Kod resellera je stvar drugačija i poenta je da sa kupcem komunicira reseller i da se usluge/proizvodi kupuju od resellera, dok se dobavljač trudi da radi "iz senke" a da reseller gradi svoju prodajnu mrežu.

Čak treba da bude u interesu dobavljača da sve ide preko resellera jer poenta i jeste da reseller svojim resursima širi prodajnu mrežu kao i da preuzme na sebe veći deo komunikacije sa klijentom što dobavljaču štedi vreme i novac.

Ovo je totalno bespotreban mail po meni koji samo dovodi u zabludu krajnjeg kupca jer njega savršeno ne zanima ko je generalni distributer ESET-a. On zna koji AV koristi i kod koga ga je kupio, ostale karike u lancu ga ne zanimaju. A to da će pretplata uskoro da mu istekne, na to ga upozorava i sam AV program instaliran na računaru, pa ne vidim koja je svrha da Extreme dodatno šalje neke mailove?!
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" mileusna za poruku:
Staro 17. 08. 2010.   #22
conica
Pilece krilce(reš)
Master
 
Avatar conica
 
Datum učlanjenja: 12.01.2006
Lokacija: Little boy's playground
Poruke: 604
Hvala: 47
61 "Hvala" u 27 poruka
conica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za conica Pošaljite poruku preko MSN za conica Pošaljite poruku preko Skype™ za conica
Default

Jeste po zakonu ali izuzetno los poslovni potez za Extreme.
Ja sam radila u predstavnistvu jedne antivirus firme i imali smo potpuno drugu politiku ka partnerima - radilo se na motivaciji i obuci partnera, da kazem "negovanje" odnosa dok smo gledali da u potpunosti izbegnemo kontakt sa krajnjim korisnikom.

Pre potpisa ugovora se tacno definisu koje su uloge predstavnistva a koje distributera, ko radi instalaciju, ko pruza podrsku itd. i to je biblija.

Za Extreme se zna da nema ni traga od toga - znalo se i tada a sad se potvrdjuje.

Predlazem ti da vise ne nudis NOD vec da uzmes u obzir neke druge proizvodjace. Ili, ako nista drugo, posalji mail direktno u centralu NOD-a. Znam da su regionalni predstavnici moje firme uvek bili otvoreni za sve eventuane pohvale i/ili prituzbe na domaceg predstavnika.
__________________
HomeOfWeb | BLOG: (hrk)pljuc.com
conica je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" conica za poruku:
Staro 17. 08. 2010.   #23
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Osnovni problem u celoj navedenoj priči je taj što nema (pismenog) ugovora. Tada sve može da bude, a ništa ne mora da znači. I to je opšte loš način da se vodi posao.

Stvari sa kojima ti sada imaš problem su trebale biti jasno propisane ugovorom. Onda nema da tebi posle neko u teh. podršci priča šta može a šta ne može. A to je tvoja odgovornost, da kod poslovnih partnera pregovaraš o konkretnim uslovima i da zaključuješ odgovarajuće (pismene) ugovore.

Papir, potpis, pečat
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Gargoyle za poruku:
Staro 17. 08. 2010.   #24
Noe
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 26.09.2005
Poruke: 23
Hvala: 2
0 "Hvala" u 0 poruka
Noe is on a distinguished road
Default

@Stecko
cekaj pa zar ne moze tvoj korisnik da ima email adresu korsinik@tvojafirma.com i da to bude njegov email? Znaci email adrese na eunetu, gmailu itd su nevezece za registraciju??

edit: tek sad videh da je ovo vec neko pre mene napisao..

Poslednja izmena od Noe : 17. 08. 2010. u 23:22.
Noe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 08. 2010.   #25
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Ovo nije affiliate već reseller. Da je affiliate, Extreme bi prodao licencu kupcu a Stecko bi dobio procenat. Kod resellera je stvar drugačija i poenta je da sa kupcem komunicira reseller i da se usluge/proizvodi kupuju od resellera, dok se dobavljač trudi da radi "iz senke" a da reseller gradi svoju prodajnu mrežu.
U pravu si. Ono što sam hteo da napomenem u kontekstu reseller/affiliate modela poslovanja jeste da u oba slučaja najbolja poslovna praksa govori o tome da je ključ uspešnog poslovanja kreiranje poslovnog modela u kojem su svi zadovoljni (dobijaju) - i klijenti i affiliate/reseller i tvorac affiliate/reseller poslovnog modela.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 08. 2010.   #26
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Cek, ko daje tehnicku podrsku uopste tvojim kupcima? Extreme ili ti?
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 08. 2010.   #27
Extreme doo
novi član
 
Datum učlanjenja: 17.08.2010
Lokacija: Beograd
Poruke: 1
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Extreme doo is on a distinguished road
Default

Pišem u ime firme Extreme doo, kao menadžer prodaje i osoba odgovorna za komunikaciju sa predstavnicima kompanije Eset za Adrijatik regiju. Obzirom da veoma cenim ovaj forum, želim da zvanično prokomentarišem navode gospodina Ninoslava Stecka i demantujem netačne navode i paušalne ocene koje sam imao prilike da pročitam u postovima iznad.

Naš e-mail, koji je predmet pisanja našeg partnera, je već 6 godina standardan način komunikacije u Eset distributivnom kanalu prema svim krajnjim korisnicima i partnerima u Adrijatik regiji sa ciljem da informiše krajnje korisnike i partnere o približavanju datuma isteka usluge antivirusne zaštite. Putem e-maila se istovremeno i automatizovano obaveštavaju krajnji korisnici i partneri, što se može videti u prenesenom tekstu našeg obaveštenja. Inače ovaj vid komunikacije praktikuju svi ugledni proizvođači i distributeri softvera koji proaktivno brinu o svojim korisnicima.

Gospodin Stecko, verujem slučajno, nije pomenuo da je isto obaveštenje dobio i na svoj korporativni e-mail koji je ostavio kao primarni za komunikaciju, prilikom registracije u našoj bazi poslovnih partnera. Takođe, prošle godine smo na isti način komunicirali prilikom prve obnove iste licence za njegovog korisnika, na vreme obavestili sve učesnike u prodajnom lancu, uspešno obnovili licencu, a SteCom dobio svoju dogovorenu proviziju. Ne vidim razliku zašto je tada to bilo prihvatljivo, a sada nije. Inače, ovo je jedina korporativna licenca koju je SteCom prodao uopšte za dve godine. Na taj način nismo „preskočili“ uspostavljeni prodajni kanal te je njegova ocena krajnje paušalna i čini mi se tendenciozna.

Eset distribucija u regionu je striktno ugovorena sa uglednim IT kompanijama koje poseduju infrastrukturne i stručne kapacitete da organizuju i vode ovakav ozbiljan i odgovoran posao na tržištu. Kao posledica tog koncepta tržište je uređeno i bezbedno za krajnje korisnike i partnere u prodaji, te ništa nije prepušteno slučaju, kao što se ovde želi predstaviti. Žao mi je ako pojedincima u našoj industriji više odgovara siva zona, lov u mutnom, zaobilaženje ovlašćenog prodajnog kanala i sl. jer u slučaju Eseta to definitivno nije moguće.

Kvalitet našeg servisa prema korisnicima i partnerima za dalju prodaju, između ostalog i ovakvog vida informisanja, je izuzetno visoko ocenjen, što pokazuju i brojne pohvale iz velike mreže partnera, kao i Esetovo priznanje za postignute rezultate i brigu o korisnicima u vidu zlatnog partnerskog statusa!

Obaveštenje o isticanju licence šaljemo svim korisnicima i partnerima na našem tržištu bez obzira na tip licence, veličinu infrastrukture i način prodaje, jednom godišnje! E-mail obaveštenje je samo prvi korak u procesu komunikacije sa partnerom i korisnikom sa ciljem da se obnova licence uspešno okonča. Prilikom obnove prednost uvek ima partner koji je inicijalno prodao licencu, izuzev u slučajevima kada partnerska firma iz nekog razloga više ne postoji ili je prekinula saradnju sa krajnjim korisnikom Eset softvera. To je naša ugovorna obaveza kao Eset zlatnog partnera!

Skrećem pažnju čitaocima da licenca za korišćenje antivirusnog softvera nije roba, i da se kao takva ne može prodavati anonimno, nego se radi o dozvoli za korišćenje softvera-usluge čiji su uslovi precizno definisani u ugovoru o korišćenju softvera za krajnjeg korisnika (EULA). Obzirom da je u pitanju ugovor, mora postojati i jasno označena druga strana – korisnik, sa punim generalijama i kontakt podacima. To je razlog zbog koga se kod krajnjih korisnika i partnera insistira na davanju punih i istinitih podataka o krajnjem korisniku Eset softvera. Ni jedna Esetova licenca ne može biti izdata niti aktivirana bez istinitih podataka o krajnjem korisniku. Dokaz je formular za aktivaciju za krajnje korisnike na Esetovoj lokalizovanoj Veb stranici www.nod32adria.com/srbija

Ukoliko partner npr. SteCom želi uslužno da instalira Esetov proizvod na računar svog krajnjeg korisnika, potrebno je da u korisnikovo ime ostavi tačne podatke jer softver nastavlja da koristi korisnik a ne SteCom koji pruža uslugu instalacije, zar ne? U ovako definisanom odnosu, Extreme i Stecom su posrednici u naplati usluge korišćenja antivirusne zaštite između Eseta kao davaoca licence i krajnjeg korisnika softvera.

Moram da skrenem pažnju i na primer u kome se navodi „javna ustanova“ kojoj je SteCom instalirao Esetov antivirusni proizvod, ali u kontekstu neispravnog informisanja krajnjeg korisnika i direktnoj finansijskoj šteti koja im je tom prilikom naneta. Eset svim ustanovama tog tipa daje 50% popusta na cenu licenci što je Stecom izgleda zaboravio da saopšti i prodao duplo skuplje komercijalne licence.

Hteo bih da zaključim time da posebno ne odobravam senzacionalizam koji ovde provejava, iznošenje paušalnih ocena i „ekspertskih“ tumačenja zakona i dobre poslovne prakse od strane uglednih članova foruma koji su očigledno zasnovani na nekompletnim informacija, nepoznavanju realnosti i ugovornih obaveza između učesnika u Esetovom partnerskom kanalu, a posebno ne odobravam insinuacije na račun poslovanja firme Extreme doo.

Na kraju, zahvaljujem se učesnicima koji su ostavili konstruktivne predloge i pokušali realno da sagledaju problematiku ali i pozivam sve čitaoce da mi se lično jave za sva pitanja ili komentare koji se tiču poslovanja firme Extreme doo i Esetovog partnerskog kanala jer smatram da forum ovog tipa nije mesto gde se rešavaju poslovni izazovi.

Velibor Simikić, Menadžer prodaje
e-mail: velibor-et-extreme-dot-rs
Extreme doo je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 08. 2010.   #28
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

@extreme doo
Ja i pored svega ne vidim koja je svrha da vi saljete mail obavestenja o isteku licence i to u svetlu ovoga sto je Milesna jako lepo objasnio:
Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Ovo je totalno bespotreban mail po meni koji samo dovodi u zabludu krajnjeg kupca jer njega savršeno ne zanima ko je generalni distributer ESET-a. On zna koji AV koristi i kod koga ga je kupio, ostale karike u lancu ga ne zanimaju. A to da će pretplata uskoro da mu istekne, na to ga upozorava i sam AV program instaliran na računaru, pa ne vidim koja je svrha da Extreme dodatno šalje neke mailove?!
Ipak, kao jedini smisleni motiv za tako nesto mogu da prihvatim obrazlozenje da se borite za svog kupca ili korisnika i u slucajevima kada vas partner, reseller iz nekog razloga prestane postojati kao pravno lice i stoga izostane njegova akcija u produzavanju licence.
Ali u tom slucaju bi bilo poslovno korektno da mail obavestenja sadrzi naglasene i potpune podatke vaseg partnera pa tek potom i vase.
Posto se i sam bavim distribucijom AV programa na razne nacine sa sigurnoscu tvrdim da ova vasa praksa nije preovladjujuca i uobicajena u poslovnom svetu.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" 3banchi za poruku:
Staro 18. 08. 2010.   #29
centaur
Ivan Pavković
Qualified
 
Avatar centaur
 
Datum učlanjenja: 15.01.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 144
Hvala: 42
16 "Hvala" u 16 poruka
centaur is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Extreme doo Pogledajte poruku
Inače, ovo je jedina korporativna licenca koju je SteCom prodao uopšte za dve godine.
Interesantno gledanje na stvari. Forum nije mesto gde se raspravlja o ovakvim stvarima ali jeste mesto gde se ostavljaju rekao bih i informacije koje bi mogle da predstavljaju poslovnu tajnu.
Informacija koju ste naveli jedino je moguce posmatrati iz ugla 'diskredituj protivnika', posto zaista ne vidim zasto je ona bitna za ovu pricu.
Pretpostavljam da tako rade i svi
Citat:
Originalno napisao Extreme doo Pogledajte poruku
ugledni proizvođači i distributeri softvera koji proaktivno brinu o svojim
partnerima kad im stanu na zulj.
centaur je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 08. 2010.   #30
stecko
stara koska :)
Professional
 
Avatar stecko
 
Datum učlanjenja: 24.10.2008
Lokacija: Ćuprija
Poruke: 230
Hvala: 32
44 "Hvala" u 21 poruka
stecko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za stecko Pošaljite poruku preko Skype™ za stecko
Default

@ Extreme doo

Gospodo,
* nemojte na ovakav nacin,
* i nemojte ovoliku rafalnu paljbu po mojoj firmi i meni,
* i nemojte sami dizati prasinu i bacati je sebi u oci.
* Nemojte ovih 50%, ovog trenutka saznajem za taj info (niko me nije informisao)
nemojte - broj licenci, nismo SVE licence kupili direktno od Vas (kupili od firme koja je od Vas - moralo tako), pa cak ni tu koja je instalirana u "ustanovi". Imate serijske brojeve licence, mozete po tome i da vidite da mali broj broj licenci koje pominjete - nije tacan, i nije bas mali.

Kao sto vidite, nakon kratke konverzacije na "FB zidu" Dragana Varagica, ja sam se uzdrzao od dalje konverzacije na forumu, obzirom da je g Albulj kazao da nece dolaziti na forum i komentarisati.

Ono sto sam ja ovde izneo je ISKUSTVO (ponavljam) moje firme pri prodaji softvera koji VI distribuirate, i nista nisam slagao.

Neke stavri koje stalno apostrofirate da ih nisam pomenuo, prosto ih nisam napisao, kako bih bio koncizniji i razumljiviji u izlaganju.

btw.
Citat:
želim da zvanično prokomentarišem navode gospodina Ninoslava Stecka i demantujem netačne navode
Zaista bih zeleo da me upoznate - STA je NETACNO u mom izlaganju (ukoliko se navdi odnose na moje iznosenje cinjenica) - molim Vas - VRLO KONKRETNO.


Citat:
Takođe, prošle godine smo na isti način komunicirali prilikom prve obnove iste licence za njegovog korisnika, na vreme obavestili sve učesnike u prodajnom lancu, uspešno obnovili licencu, a SteCom dobio svoju dogovorenu proviziju. Ne vidim razliku zašto je tada to bilo prihvatljivo, a sada nije.
Nije bilo u redu ni prosle godine, ostri protesti su isli sa nase strane, ali od svega ni prosle godine nije nista bilo, zavrsilo se sa odgovorom "....to tako treba...", ponovo se ponovilo ove godine.

----
Ponovicu jos jednom, uzdrzao sam se od diskusije nakon prepiske na "FB zidu" sa g Albuljom, i SADA je moj odgovor uzdrzan.

Mislim da je nepotrebno da dizete ovoliku prasinu i bacate je sami sebi u oci.

Ako mogu kao neko ko prodaje licence koje kupuje od Vas da dam savet:
"Oslusnite" trziste, prihvatite kritiku, promenite stvari koje nisu po "zapadnom standardu" - iz svega izlazite kao pobednici:

1. Reseller je zadovoljan
2. krajnji kupac je zadovoljan, i nije zbunjen
3. VI imate bolju i uspesniju prodaju jer su Vam u lancu i reseller i krajnji korisnik zadovoljni, i kao takvi SVAKE godine obnavljaju licence, ne odlaze od Vas
4. Osluskivanjem trzista i prilagodjavanjem - zadrzavate lidersko mesto na kome ste i sada (kupci nisu na trzistu zbog Vas, nego ste VI na trzistu zbog kupaca)
__________________
SteCom.rs | HostingServis.com

Poslednja izmena od stecko : 18. 08. 2010. u 18:38.
stecko je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
301 redirkecija "dinamickog" URLa na "dinamicki" URL mb_sa Regular expression i htaccess 7 02. 07. 2008. 19:21
Karakteri "&" i "=" i XMLHttpRequest Milos Vukotic Regular expression i htaccess 18 01. 10. 2007. 15:16
If IT really is a "profession", what is our "pro bono" contribution as IT pros? oksite e-Business 26 12. 01. 2007. 11:18
"Telekom Slovenije" preuzeo "Blic.net" za 390.000 evra Aleksandar Marković Komunikacije 2 23. 12. 2006. 14:23


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 19:33.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.