DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 15. 03. 2006.   #11
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao kaizen
i btw, Sun nije definisao ništa za MVC. Oni ne defenišu te stvari(arhitekturu aplikacije) već specifikaciju(i često implementaciju) za prateću tehnlogiju(ejb, j2ee server, servlet kontejneri,...)
jao sto volim ovakve autoritativne izjave....Model 2 (a i Model 1 ) su nazivi koje je Sun uveo u vezi sa JSP tehnologijom..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 03. 2006.   #12
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Default

Django je MTV framework
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 03. 2006.   #13
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
ivanhoe
jao sto volim ovakve autoritativne izjave....Model 2 (a i Model 1 ) su nazivi koje je Sun uveo u vezi sa JSP tehnologijom..
Da, ali nije to poenta. Model 2 jeste MVC, a MVC nije izmislio Sun. Model 2 je samo nacin da se uradi MVC za web - pomocu servleta i JSP-a.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 16. 03. 2006. u 06:18.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 16. 03. 2006.   #14
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
Da, ali nije to poenta. Model 2 jeste MVC, a MVC nije izmislio Sun. Model 2 je samo nacin da se uradi MVC za web - pomocu servleta i JSP-a.

nije, slazem se...MVC je izmislio Xerox...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2006.   #15
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

ako mozemo malo natrag na topic...jer i mene nesto svrbi da mozda pisem 'nesto svoje'

slazem se, kako neko rece, za svaki projekt se sklepa nesto prema zahtjevima za konkretnog klijenta, tako sam i ja radio do sad milion puta, ali dodje vrijeme kad se cini da se treba napravit i nesto opcenito upotrebljivo. ja se takodjer krzmam u zadnje vrijeme bi-ne-bi se odlucio uzet tri tjedna godisnjeg i napisat kostur nekakvog CMSa u kojem ce bit osnovne stvari koje se koriste na svim sajtovima 'opceg tipa', jer iako tu 'nema neke posebne filozofije' ipak je to prilican posao. znaci, tu bi svakako upadalo nesto ovakvo...

moduli tipa:

- multi-level autorizacija (Administrator <-> novinar)
- manipulacija clancima (dodavanje, brisanje, edit, sort i slicno)
- manipulacije kategorijama (dodavanje, brisanje, edit, sort, beskonacni parent...)
- manipulacije slikama (kreiranje galerija slika, update slika, prikazi galerija - samostalno, u tekstovima, itd itd)
- ankete (kreiranje anketa, [opcionalno] dodjeljivanje anketa specificnim kategorijama, arhive anketa)
- katalog proizvoda (dodavanje/brisanje/edit, razvrstavanje po kategorijama, akcije...)
- newsletter (vise kategorija)
- RSS feed


toga sigurno ima jos pa dopisite sta smatrate da se mora naci u jednom rjesenju potrebnom za 'opci slucaj'.

Ono sto mene najvise zanima je dio u kojem korisnik CMSom odredjuje vanjski izgled. O tome najmanje znam, o samim mehanizmima kako to izvesti pa bi me zanimalo ko ima iskustva/ideja da kaze.

Joomla npr., to ima rijeseno kroz module i njihove pozicije u templateu i stvar se prakticno svodi na to da covjek ako hoce svoj design, nacrta layout, poreze u template i na odgovarajuca mjesta u njemu ucita module. Kako vi to radite ili bi radili? kakve su jos opcije? Taj dio jos nisam radio jer mi nije trebalo; do sad sam po templejtu rucno odredjivao gdje se koja grupa kategorija izlistava i to mi je bilo dovoljno za ono sta mi je trebalo, pa bi bilo zanimljivo cuti kako ste to odradjivali, ili neki linkovi o tome sta/kako jedan CMS mora ispunjavati?

PS.


Citat:
Originalno napisao jablan
Ovde imaš spisak i šeme osnovnih funkcionalnosti koje program treba da ima da bi bio CMS:

http://www.bris.ac.uk/ISC/cms/features.htm
http://www.bris.ac.uk/ISC/cms/wcmsonion.html
ne rade mi linkovi...imas jos nesto slicno?
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo

Poslednja izmena od dee : 03. 08. 2006. u 16:26.
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2006.   #16
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Najiskrenije, ja sam protiv ovoga. Been there, done that. Zašto praviti kostur CMSa? Zašto se ne osloniti na neki drugi kostur koji će ti omogućiti da CMS napraviš za jedno poslepodne? Zašto imati toliko toga gotovo? To samo znači da ćeš mnogo stvari bacati.

Preporuka: pogledaj Django. Trenutno ne postoji ništa što mu može prineti kad je brzina razvoja klasičnih content management sistema u pitanju. Dobijaš autentifikaciju, admin se pravi za tebe na osnovu podešavanja, imaš odličnu podršku za i18n i l10n, keširanje ako praviš high traffic sajtove itd itd itd. Ne dobijaš news modul koji samo uključiš, dobijaš osnovu koja ti omogućava da news modul napraviš za 5 minuta.

Kompletna poenta: zašto CMS? Zašto ne jedan korak niže? Onda bar znaš da ništa nećeš bacati i neke stare odluke ti neće biti kamen oko vrata.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2006.   #17
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao dee
ne rade mi linkovi...imas jos nesto slicno?
Šteta, čini mi se da su stvarno bili dobri.

Evo iskopao sam verziju teksta na veb arhivi:
http://web.archive.org/web/200404040...s/features.htm
A jedan dobar tekst i slika mislim da se nalazi ovde:
http://www.ariadne.ac.uk/issue30/techwatch/
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 08. 2006.   #18
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

tnx!
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Sandbox penalty for duplicate content NenadPantelic Marketing i SEO 5 27. 11. 2010. 11:08
Ajax content kao iz primera Mitrović Srđan Sva početnička pitanja 5 22. 04. 2009. 08:40
SEO & password protected content robi-bobi Marketing i SEO 10 07. 07. 2006. 06:34


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:57.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.