DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Hardware
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Hardware Hardware reviews i preporuke

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 23. 03. 2011.   #1
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default Laptop za web dev v2 ili PC vs MAC

Zdravo svima .

Ovo je prakticno nastavak sage iz http://www.devprotalk.com/t9792-laptop-za-web-dev.html. Ali kako je stvar nesto malo drugacija, resio sam da otvorim novu temu.
Imajuci u vidu neke postove iz gore pomenute teme, savete nekih ljudi sa DPTa, moje potrebe, jos neke stvari i kada sam ugrabio malo vremena, nastavio sam potragu za laptopom i dosao do sledeceg.

Resio sam da izbacim iz kalkulacije za odabir Sony i HP.

Sony Vaio pre svega jer u Srbiji nema zvanicnog distributera i servisa za ovu marku laptopova (drugi mi to rekose, ja samo prenosim). Tako da je pitanje sta kupujem i pretpostavljajuci kako je uopste stigao u zemlju, nemam nameru da kupujem macku u dzaku. Neko ce reci - ali imas garanciju i novi zakon o potrosacima - medjutim stvarno nemam nameru da iste medju prvima testiram i da se vitlam sa servisima 50+ dana.

HP sam izbacio, zato sto sam cuo na dva razlicita mesta (dve razlicite prodavnice) da HP koji se kod nas uvozi i koji je kod nas u prodaji nije nekog kvaliteta, vec je pravljen namenski za zemlje treceg sveta (ostalo kao nije ali ajd'). Sabrao sam iz ovih prica i prosek je ~70% HP koji su uvezeni u zadnjih npr. godinu i po dana vec su stigli da odu na servis (po prici iz dve prodavnice). Dakle i to otpada.

I sada sta dalje...
Imajuci u vidu potrebe (ima u prethodnom postu), kvalitet izrade koji zelim, resenje za duze staze, dosao sam do dva modela.

Prvi je Dell latitude e6510 (i5 procesor, 8GB rama, 256GB SSD, NVS 3100M - Optimus tech i mnostvo prikljucaka, aluminijumsko kuciste ...).
Drugi je hm... MBP 15" - i5 procesor (base verzija).

Dell je definitivno jaca masina koja nudi mnogo vise. Dobra strana je da na njemu moze da se namesti Linux. Jes' malo muka, jer je masina relativno nova, ima Optimus tehnologiju (integrisanu Intel i dedicated Nvidiu) i jos kojecega, ali gledajuci po netu, izvodljivo je. Ako ga uzmem, uvericu se na svojoj kozi i preneti iskustva ovde, ako nekome zatreba.
Takodje kao neko ko je ~4 god koristio FreeBSD kao jedini OS i nesto malo Linux, ovde se prakticno osecam kao kod kuce. Jedna od glavnih stvari zasto menjam trenutnu platformu (tj. Windows) jeste mogucnosti shell okruzenja koje mi je i vise nego potrebno, ali i nedostaje. To je samo jedan od razloga.

Sto se tice Maca. Njega nisam koristio nikada, nisam radio na njemu. Ali cenim posto je Darwin potekao od prastarog BSDa, da je prica slicna kao sa Unixom/Linuxom. Ako uzmemo u obzir da npr. shell OSX nudi mogucnosti kao i u Linuxa, da mogu da se pisu bash scripte i kompanija, onda sta bi bilo na strani MBP-a. Kvalitetetna izrada (Dell je isto kvalitetan, al' ajde nije unibody), baterija koliko sam video moze da izdrzi i do 6-7h uz umereno koriscenje (ovo mi je bitno), manjak glavobolje koju bi imao verovatno oko namestanja Linuxa na Dellu da radi glat, neke fore i fazone samog OSX-a i verovatno jos ponesto (totalno novu i nikada isprobanu platformu i feeling koji svi hvale kada sednes za Macom ). Ono sto me malo brine ovde, jeste da ne znam koliko bi bila bolna tranzicija sa PC-a na Mac. Koliko bi mi to leglo, posto sam citao da Mac ima neke stvari koje se malo razlikuju od tradicionalnog koriscenja PCa. Takodje sw koji koristim, da li mogu da nadjem adekvatne zamene na Macu? Da placam na MacStoreu razne appove i da posle toga stavim u potpis "$437 & counting", ne pada mi napamet. Da koristim TextMate zato sto je u trendu i sto ga koriste cool momci koji bez njega ne bi nista uspeli da naprave i to mi ne pada na pamet. Netbeans je meni odlican pa i Eclipse.
Mada sto se tice ovoga sto koristim na Winu sve su open source varijante, nikakav specifican sw, sve manje vise sto je karakteristicno za svakog web developera, tako da verujem da moze cak i isti sw da se nadje, ako ne, onda neka adekvatna free zamena.

Ono sto bi me interesovalo da li ima neko neki iskren predlog, savet, iskustvo ili sva tri .
Znam da je par ljudi sa DPTa uspesno migriralo i da koristi Mac. Mada da kazem, da sam onako mozda malo vecim delom, ipak da ostanem medju PC smrtnicima , jer si nekako slobodniji kada mozes da biras distribuciju.
A mozda se i prelomim na kraju, ko zna.
Salu na stranu, stvarno bi mi znacilo iskustvo kako je biti u Mac svetu, koliko je zgodan za rad za sve sto sam naveo u ovoj i prosloj temi, kao i da li moze neko da napravi paralelu izmedju ova dva sveta. Koliko se lako ili tesko priviknes na Mac. Ako je neko koristio pomenuti Dell, interesovalo bi me da cujem i njegovu/njenu stranu.

Offtopic:
- Samo nemojte molim Vas, da mogu da nadjem neki Asus ili MSI za 39.526RSD i sta vise da kupim 4-5 za iste pare, ako mi treba shell, pa da uvek imam zamenu kada neko od drugara ode na izlet u servis . Ogradjujem se, nije mi namera da vredjam ove marke.
- I molim Vas samo nemojte da se pretvori ovo u raspravu PC vs Mac i da zavrsimo sa koja je razlika izmedju Win i Cmd tastera.

Mozda je jos neko u slicnoj situaciji kao ja, pa ce i njega ovo interesovati.
Hvala na paznji.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 03. 2011.   #2
BluesRocker
profesionalac
Professional
 
Avatar BluesRocker
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 294
Hvala: 93
525 "Hvala" u 19 poruka
BluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao _korso_ Pogledajte poruku
HP sam izbacio, zato sto sam cuo na dva razlicita mesta (dve razlicite prodavnice) da HP koji se kod nas uvozi i koji je kod nas u prodaji nije nekog kvaliteta, vec je pravljen namenski za zemlje treceg sveta (ostalo kao nije ali ajd'). Sabrao sam iz ovih prica i prosek je ~70% HP koji su uvezeni u zadnjih npr. godinu i po dana vec su stigli da odu na servis (po prici iz dve prodavnice). Dakle i to otpada.
Hoćeš da kažeš da HP namerno pravi laptopove koji će da se kvare kako bi morao da ih besplatno popravlja u zemljama 3. sveta? Do 2011. godine nisu naučili kako da naprave jeftin laptop koji se ne kvari lako? Ili se i skuplji modeli isto tako lako kvare iako u zemljama 3. sveta koštaju više nego u SAD? Koja je logika da bi se HP tako ponašao? BTW, već skoro 4 godine imam HP laptop (kupljen u Beogradu) koji radi isto kao kad je izašao iz prodavnice. Jedino je baterija na izdisaju.
__________________
/me sluša Ten Years After - Spider In My Web
BluesRocker je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 03. 2011.   #3
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Samo prenosim ono sto su mi rekli.
Najvecih problema imaju sa Pavillionom i sa novom Compaq serijom (preko celog zadnjeg dela pise Compaq). Dakle oni koji su uvezeni pre godinu dana.
Onaj koji sam gledao je envy 14 koji kosta oko 120000RSD. I mogu ti reci da ne vredi te pare, po kvalitetu izrade, tastatura se ugiba na dole na jaci pritisak. Smesno. Konfiguracija mu nije losa, ali ipak nije u klasi gore dva navedena i mislim da ne vredi te pare. I da, jesu skuplji neko na zapadu.

Inace i sam u zadnje 4 god. imam 2 HP Compaq laptopa i osim baterije i problema koji su posledica (ne)rada kulera druge nisam imao. Ali ovaj koji trenutno koristim, je uvezen pre oko 2.5 godine.

A da li namerno prave ili ne, ne znam ... ponavljam to su mi rekli ljudi koji ih prodaju, imaju na lageru, ali eto tako su mi rekli. Koja je njima logika da to pricaju, ako vec imaju nekog kome bi mogli da ih uvale. I jos da se "hvale" kako i oni imaju problema jer im ljudi skoro nove laptopove donose na servis.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 03. 2011.   #4
[nq]
web dude
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 912
Hvala: 46
24 "Hvala" u 21 poruka
[nq] is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao _korso_ Pogledajte poruku
Zdravo svima .
Sabrao sam iz ovih prica i prosek je ~70% HP koji su uvezeni u zadnjih npr. godinu i po dana vec su stigli da odu na servis (po prici iz dve prodavnice). Dakle i to otpada.
Ja sam imao ukupno 2 hp-a, prvom je riknuo panel od monitora par dana posle isteka garancije od 1 god, drugi i dalje imam no bio je vec 3-4x u servisu, baterija je davno riknula, uzeo sam care pack. Ovde kod mene je losa struja pa je mozda do toga. Imam i jedan lenovo, koristi ga brat, no on se za sad drzi 1+ godina.

Opet sa druge strane znam ljude koje HP sluzi savrseno.

Ja posle isteka garancije na ovom HPu prelazim najverovatnije na neki mali 13" netbook, koji cu kao i ovaj da kacim na monitor.

Razmisljao sam o MBP, ali za sada odustajem, bolje da cuvam novce za crne dane, a sve mi se cini da dolaze
[nq] je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 03. 2011.   #5
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

@korso: Odabir jednog ili drugog je u velikoj meri subjektivna stvar, tako da svako može samo da ti kaže svoja iskustva, a tvoj slučaj može da bude sasvim treći.

Konkretno, meni su hvalili Mac/OSX ljudi čije mišljenje jako cenim. Kad sam počeo da ga koristim, međutim, bio sam razočaran. Prvo što mi je trebalo dosta vremena da se prebacim, drugo što i nakon meseca korišćenja nisam bio zadovoljan OSX filozofijom.

Dobre strane Mac/OSX-a su 1) upeglanost OS-a na datom hardveru - štono kažu "just works". To nije neko veliko čudo s obzirom da Apple ima za zadatak da podrži samo šačicu hardvera u odnosu na ostale OS-ove. Sve je to fino testirano, fluidno, brzo. 2) iza fasade stoji jedan Un*x i to se zaista primećuje. 3) Ma kako banalno zvučalo, Cmd taster znači, posebno kad radiš u konzoli. Cmd-C je kopiranje, Ctrl-C je Ctrl-C.

O lošim stranama neću jer je lista dugačka i subjektivna i u mom slučaju je prevagnula. Nakon meseci mučenja u OSX-u, vratio sam se na Linux. Neko je jednom rečenicom jako dobro sumirao ono što mi je smetalo kod Mac-a: "it makes me feel stupid".

Dobra strana je što se na Macu sasvim lepo (*) vozi Linux, tako da još uvek koristim prednosti hardvera (čitaj ekran). Doduše, da nije firmin računar, prodao bih ga odavno i kupio pristojan Lenovo plus još jedan netbook za te pare.

* Jedini ozbiljan problem je hibridna grafička karta. Linux (a ni Windows) nema mogućnosti da koristi integrisanu grafičku, već samo eksternu, tako da se komp nešto više greje i brže srče bateriju nego pod OSX-om. BTW, mislim da je u pitanju problem samo na toj jednoj generaciji MBP-ova.
__________________
blog
jablan je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" jablan za poruku:
Staro 23. 03. 2011.   #6
nn.nn
nobody
Expert
 
Avatar nn.nn
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 537
Hvala: 14
705 "Hvala" u 106 poruka
nn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoro
Default

Ako pričamo o Lenovo računarima npr, a verovatno je slično i za druge značajnije vendore, nema baš uvek i sve u radnji. Zato je nekad korisno da pitaš (a još i više ako znaš koga da pitaš). Najbolje je pronaći nekog premium business partnera i videti sa njima. Ne samo da mogu da naruče robu koja nije na lageru, već kad nešto uvezu za poznatog većeg kupca (biznis serije) znaju ponekad da naruče i koji primerak više, pa može da ti padne šaka neki zanimljiv primerak. Osim toga, kod naručivanja imaš priliku da u dobroj meri prilagodiš specifikaciju računara svojim potrebama, što baš i nije slučaj kad kupuješ u običnoj radnji.
nn.nn je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" nn.nn za poruku:
Staro 23. 03. 2011.   #7
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

@jablan
Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Odabir jednog ili drugog je u velikoj meri subjektivna stvar, tako da svako može samo da ti kaže svoja iskustva, a tvoj slučaj može da bude sasvim treći.
U pravu si. Ono sto je cinjenica da se necu odluciti na osnovu toga da li ima vise onih koji preporucuju Mac ili suprotno. Ali bas ta iskustva koja pominjes bi mi znacila i to zasigurno, kakva god da su. Jer drugog nacina nemam da ispitam sta drugi imaju da kazu na tu temu. Jedino da kupim oba pa da probam i sam

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Konkretno, meni su hvalili Mac/OSX ljudi čije mišljenje jako cenim. Kad sam počeo da ga koristim, međutim, bio sam razočaran. Prvo što mi je trebalo dosta vremena da se prebacim, drugo što i nakon meseca korišćenja nisam bio zadovoljan OSX filozofijom.

O lošim stranama neću jer je lista dugačka i subjektivna i u mom slučaju je prevagnula. Nakon meseci mučenja u OSX-u, vratio sam se na Linux. Neko je jednom rečenicom jako dobro sumirao ono što mi je smetalo kod Mac-a: "it makes me feel stupid".
Bas to je ono sto bi mi znacilo. I ti si imao taj neki problem, koji sam ja gore naveo da mene i uslovno receno brine. Da li ce i kakva biti tranzicija, ako se odlucim za istu. Da li cu se navici i sl... Ako iz tvog primera mogu da izvucem neki zakljucak, to bi mi sigurno pomoglo. Bez obzira da li je lista losih strana - kako kazes, subjektivna, ako mozes da je izneses, zanimalo bi me da je cujem. Kracu verziju, duzu, kakvu god... Ako mozda ne zelis da tema odvede u nekom drugom pravcu i ovde navodis, posalji mi na PM, email. Sve u svemu, ako imas vremena i zelje ... nista obavezujuce da moras.

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Dobre strane Mac/OSX-a su 1) upeglanost OS-a na datom hardveru - štono kažu "just works". To nije neko veliko čudo s obzirom da Apple ima za zadatak da podrži samo šačicu hardvera u odnosu na ostale OS-ove. Sve je to fino testirano, fluidno, brzo. 2) iza fasade stoji jedan Un*x i to se zaista primećuje. 3) Ma kako banalno zvučalo, Cmd taster znači, posebno kad radiš u konzoli. Cmd-C je kopiranje, Ctrl-C je Ctrl-C.
Ono sto me privlaci Macu jeste upravo to. "Just works". Koliko ja voleo BSD/Linux neke stvari jednostavno se tesko steluju da rade kako ti zelis (prvenstveno hw). Evo na laptopu sa koga upravo pisem, Ubuntu sve nastelujem (10x puta do sada, ali temp. sa upaljenim FF bez flash sajta ~85stepeni, cooler se cuje ko lud). Na BSD-u jos teze. Tako da bez obzira koliko voleo nesto, jednostavno nemam vremena da se danima, nedeljama, mesecima igram sa podesavanjima kako bi hw koliko toliko radio lepo (a i to je veoma cesto pitanje). E sada ako mi omogucava stvari koje mogu na Linuxu, radi plug and play i ja mogu da se naviknem na njega (zato sam i postavio temu da neko iznese svoje zapazanje na osnovu iskustva), onda vredi probati.

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Dobra strana je što se na Macu sasvim lepo (*) vozi Linux, tako da još uvek koristim prednosti hardvera (čitaj ekran). Doduše, da nije firmin računar, prodao bih ga odavno i kupio pristojan Lenovo plus još jedan netbook za te pare.

* Jedini ozbiljan problem je hibridna grafička karta. Linux (a ni Windows) nema mogućnosti da koristi integrisanu grafičku, već samo eksternu, tako da se komp nešto više greje i brže srče bateriju nego pod OSX-om. BTW, mislim da je u pitanju problem samo na toj jednoj generaciji MBP-ova.
Generalno ti si u takvoj situaciji, pa si morao to da radis, da vozis Linux na Macu (ako sam te dobro razumeo). Medjutim ja iz ovog ugla gledano, sto je logicno, uzeo bih u tom sucaju Della koji sam gore naveo, koji je stvarno jaka masina. Inace kako i ovaj Dell ima i Intel i Nvidiu, na Ubuntu je to jedini problem namestiti, koliko sam gledao. E jeste hack i nije kao na Winu, ali sta da se radi. Bolje ista nego nista
__________________
Twitter

Poslednja izmena od _korso_ : 23. 03. 2011. u 16:56.
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 03. 2011.   #8
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

I po ličnom iskustvu, a i po ovde pročitanom, izgleda da su baterije na HP-ovima dosta loše i posle godinu dana jednostavno možeš da zaboraviš na mobilnost.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 03. 2011.   #9
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao nn.nn Pogledajte poruku
Ako pričamo o Lenovo računarima npr, a verovatno je slično i za druge značajnije vendore, nema baš uvek i sve u radnji. Zato je nekad korisno da pitaš (a još i više ako znaš koga da pitaš). Najbolje je pronaći nekog premium business partnera i videti sa njima. Ne samo da mogu da naruče robu koja nije na lageru, već kad nešto uvezu za poznatog većeg kupca (biznis serije) znaju ponekad da naruče i koji primerak više, pa može da ti padne šaka neki zanimljiv primerak. Osim toga, kod naručivanja imaš priliku da u dobroj meri prilagodiš specifikaciju računara svojim potrebama, što baš i nije slučaj kad kupuješ u običnoj radnji.
Upravo sam to i uradio za Della . Raspitao se, okrenuo jednu prodavnicu (u koju imam mozda malo vise poverenja nego u druge), oni okrenuli uvoznika, ja sastavio masinu i kada je i ako budem narucio, stize za 2-3 nedelje.
Dok Mac mogu da pazarim za najvise 5-7 dana.

- Offtopic
Inace ne znam ni sam zasto, stvarno imam neku odbojnost prema Lenovu. Nista racionalno, jednostavno neki takav osecaj. Gledao sam modele i nisam nista slicno nasao sto je u rangu gore navedenog Della. Ne kazem da nema, mozda ima cak i jeftinija a odlicna masina, vec da ja nisam nista nasao da mi zapadne za oko kao po deseti put pomenut gore navedeni Dell.
I da dodam da ako neko mozda moze da preporuci i neki Lenovo, slobodno neka kaze. Samo da ne odemo u debeli offtopic.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 03. 2011.   #10
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
I po ličnom iskustvu, a i po ovde pročitanom, izgleda da su baterije na HP-ovima dosta loše i posle godinu dana jednostavno možeš da zaboraviš na mobilnost.
Ja u zadnje 2 godine, u petak bi trebalo da uzimem trecu bateriju za HP (koji je star 2 godine). Tako da jesu ocajne.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 13:19.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.