DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > PHP
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

PHP PHP aplikacije, Smarty, PEAR

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 27. 08. 2007.   #1
dootzky
profesionalac
Professional
 
Avatar dootzky
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: beograd, srbija
Poruke: 271
Hvala: 32
10 "Hvala" u 7 poruka
dootzky is on a distinguished road
Default Izbor PHP Framework

ok - pretrazio sam forum na nekoliko nacina, i nisam nasao odgovor koji mi treba, pa cu biti "blunt" i pitacu tacno ono sto me zanima:

koji PHP Framework vi koristite, i zasto?

vidim da je u fokusu ili CodeIgniter, ili CakePHP, ili Symphony, a svi ostali "zaostaju", (ili mi se barem tako cini? o.O), ali me zanima kako i koliko ce to meni ubrzati rad u ovom smislu ->

ocu da:

1) imam reusable module, tipa userControl, accessCheck za svaku stranicu i sl, i da to samo implementiram u svoja CMS resenja bez razmisljanja, i kasnije prosirujem dozvole po potrebi

2) reusable table control.

ovo pod 2) je ruzno receno, ali grubo, ko god da je radio sa frejmworkom, zna sta je "SCAFFOLDING".

dakle, imam tabelu "proizvod", koji ima polja u bazi, npr:
- item_id, int, PK, autoinc.
- item_name, varchar (255)
- item_price, int
- group_id, int, FK

i sada da ocu da imam "brzi nacin" za klasicnu kontrolu: VIUD (View Insert Update Delete).

scaffolding radi tacno TO, ali "nije preporuceno" za korisnike, vec samo za debugovanje developera. :-/

evo konkretno, nisam bio lenj, danas sam procitao kompletnu literaturu i dokumentaciju za CodeIgniter, ali nekako nisam siguran da li mogu da "utilizujem" takvo resenje za sebe, da mogu da "stancam" CMS relativno brzo i lako, a specificne stvari bi svakako pisao od nule

jel' moze neko da mi kaze da li postoji framework za mene, koji bi mi omogucio tacno to? jel' CodeIgniter moze da radi TO? da pravim nezavisne module i kasnije kada pravim novi CMS, imam klasican kostur, ubacujem sve sto mi treba a ranije sam napisao, i posle eventualno prosirujem stvar za specificne zahteve klijenta.

hvala na vremenu, izvinjavam se ako sam ponovio temu, i hvala sto ste citali ovako dug post, hteo sam da budem eksplicitno precizan.
dootzky je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 08. 2007.   #2
Bojan Zivanovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Bojan Zivanovic
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pančevo - Pariz
Poruke: 287
Hvala: 6
8 "Hvala" u 8 poruka
Bojan Zivanovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Bojan Zivanovic
Default

Sto se tice stavke pod broj 2, predlazem da probas ATK, malo je cudan, ali kada se naviknes bukvalno sam odradjuje posao
Jako praktican za Admin panele i slicne stvari. Generise view/add/edit/delete/list stranice, s tim sto svaki detalj mozes da promenis u hodu, mozes da dodajes svoje stranice, i sve to radi jako lepo (iz mog licnog iskustva)
__________________
The knack of flying is learning how to throw yourself at the ground and miss.
Bojan Zivanovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 08. 2007.   #3
dootzky
profesionalac
Professional
 
Avatar dootzky
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: beograd, srbija
Poruke: 271
Hvala: 32
10 "Hvala" u 7 poruka
dootzky is on a distinguished road
Default

yo Bojane

vidis, interesantno, jos jedan moj kolega koristi i preporucuje ATK.
i video sam iz prve ruke sta on moze da uradi i kako, i bas za TO mi i treba neki framework, koji ce da mi ubrza izgradnju CMSova maximalno!

hvala za predlog, znam za Achievo ATK, ali sada cu ga svakako razmotriti jos ozbiljnije!

any more thoughts?
mislim - jesi li naisao mozda na jos neki frejmwork koji ti omogucuje da radis upravo to isto, samo na neki manje slozeni nacin, i da recimo nisi nasilovan da koristis frejmove i sl?

(generalno, meni je ideja u glavi ova: imam svoj KOMPLETNI cms, imam SVOJ userAuth klasu, imam svoj izgled, smarty - sve. ali za dosadne i ponavljajuce "edit Table" fazone, sa klasicnim insert, update, delete i view all sa filterima i sl -> da imam neki frejmwork jel' trazim previse? ^_^ )
dootzky je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 08. 2007.   #4
BrainDamage
Comfortably Numb
Professional
 
Avatar BrainDamage
 
Datum učlanjenja: 15.03.2007
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 237
Hvala: 13
4 "Hvala" u 3 poruka
BrainDamage is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za BrainDamage Pošaljite poruku preko MSN za BrainDamage Pošaljite poruku preko Skype™ za BrainDamage
Default

Uf, posle 2 godine "framework"-ovanja, strpljenje mi je stvarno na izmaku. Neces naci nijedan koji ti odgovara ni blizu 100%, uvek ce nesto da ti fali, ili ces vuci gomilu koda koji ti ne treba, ili ces nakon X projekata skontati da to moze drugacije/bolje... kako god, kad-tad moraces da se zavuces u tudji kod i tudji nacin razmisljanja da bi uradio nesto sto je mozda banalno, ali dok ukapiras sve - izgubices mnogo vise vremena nego da si pravio sve sam.

Mozda zvuci kenjatorski ovo "radi sam", ali ako vec imas svoj kod i znas sta ti treba - zasto onda ne zasednes jos malo pa i ovo uradis onako kako bas tebi odgovara da funkcionise, a ne da pravis mutante

Eh, puste srece da sam vreme koje sam bacio na testiranje svega i svacega iskoristio za svoj "framework"...
__________________
[size=1]Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first. - Mark Twain
BrainDamage je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 08. 2007.   #5
teknoledge
Milos Matovic
Qualified
 
Avatar teknoledge
 
Datum učlanjenja: 29.05.2007
Lokacija: Belgrader
Poruke: 157
Hvala: 15
11 "Hvala" u 6 poruka
teknoledge is on a distinguished road
Default

Evo iz prve ruke , radim sa CodeIgniter-om vec par projekata i prilicno sam zadovoljan. Za auth postoji lib koji se zove freakauth i odlicno radi. Sto se tice scaffolding-a (CRUD), odlicna biblioteka je rapyd (official library), ili bolje reci framework u okviru framework-a . Ova kombinacija je idealna za to sto trazis, cini mi se...

CodeIgniter je trenutno "najbolji" framework iz vise razloga:
  • mega easy to deploy (PHP4+)
  • radi prilicno brzo
  • logican i jednostavan
  • extra dokumentacija
  • gomila plugin-ova
  • ...

...sve u svemu po mom misljenju no. 1

Poslednja izmena od teknoledge : 27. 08. 2007. u 23:53.
teknoledge je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 08. 2007.   #6
dootzky
profesionalac
Professional
 
Avatar dootzky
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: beograd, srbija
Poruke: 271
Hvala: 32
10 "Hvala" u 7 poruka
dootzky is on a distinguished road
Default

hmmm! odlicni odgovori.

@ brainDamage -
pa pazi, iskreno - ja sam se smorio, jer godinu ipo dana pisem svoje CMSove od NULE, bukvalno od PRVE linije koda, naravno, ustedim tu-i-tamo neke klasicne fore koje mi se provlace i koje imaju smisla, pa sam pravio svoje klase za autentifikaciju korisnika, i to je proradilo fantasticno, sada samo to koristim, itd itd itd, ali kapiram - hej - kad vec "profesionalci" rade tako,mozda bi i ja trebao da probam, right..? Right?

bottom line - hvala za iskustvo, i ja sam se vec upleo u testiranje i prilagodjavanje, i iskreno gubi se puno snage i vremena, a projekti stoje, i to je najgore, ali vidis - ja sam VEC NAPRAVIO svoj neki mini-univerzalni-form-editor, gde tipa samo prosledim kroz 4-5 linija ime tabele, koja polja ocu da editujem, i ostalo se samo pravi. dobijem "view/insert/update/delete" opcije, klasican pregled, i sve je vrlo fleksibilno , i najlepse od svega- to je MOJE resenje! yey!
problem? nije bas "lepo", i mislim da moze bolje, pa sam zato i krenuo u pohod da vidim kako su to "muskarcine" uradile, pa da naucim nesto, i da poboljsam svoje, ili da prosto preuzmem njihov rad, ako je zaista toliko bolji od mog.

ali svakako ti HVALA na insight-u. dobro je da znam da nisam "lud" ako hocu da koristim svoje klase i module koje jednom napravim kako treba, a ne zelim da uskacem u voz sa ostalima. ipak - za sada bi voleo da probam jos par komada, da vidim kako sve to radi, pa da se odlucim

@teknoledge

extra. vidis, neki ljudi imaju drugacije misljenje, i stavljaju druge FWove na prvo mesto, ali cini mi se da se 'pravi momci' skupljaju bas oko CIa.
ja sam danas procitao KOMPLET dokumentaciju, sve sam skapirao, sad mi ostaje samo da se igram malo i da se osilim, i da vidim prednosti/mane takvog kodiranja

naravno, imperativ je da integrisem smarty u CI, ali vec sam video da je i to moguce, tako da to nece biti problem

a to sto si rekao, za "rapyd" - ako je TO ono sto sam trazio - castim te sa .. ma sa cime god oces! ustedecu i rad i vreme i trud i zivce i ubrzacu se i standardizovacu se itd itd itd.. naravno - ajde da ne skacem k'o magare pred rudu, prvo da VIDIM sta je to tacno i da ga testiram.

i naravno, hvala ti na vremenu da mi das upravo onaj info koji mi je trebao za CI

extra. prosto - i love this forum.
i should definetly hang out more here.

i evo ga interesantan link, za simpaticnu gomilicu FWova, pa da se uporede malo:
http://www.phpwact.org/php/mvc_frameworks

laku noc,
poz,
d

p.s. jel' sam ja lud, i ne mogu da pronadjem RSS feed za ovaj forum, ili on zapravo ne postoji? voleo bi da mogu da pratim sve nove teme preko RSSa, jer je tako beskonacno puta lakse i brze, uvek mogu brzo da se prebacim na ThunderBird i da vidim sta se novo desava na forumu.. ch33rzS!
dootzky je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 08. 2007.   #7
BrainDamage
Comfortably Numb
Professional
 
Avatar BrainDamage
 
Datum učlanjenja: 15.03.2007
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 237
Hvala: 13
4 "Hvala" u 3 poruka
BrainDamage is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za BrainDamage Pošaljite poruku preko MSN za BrainDamage Pošaljite poruku preko Skype™ za BrainDamage
Default

Imas u address bar-u u Firefoxu ikonicu za rss, ili zaviris u source Elem:
http://www.devprotalk.com/external.php?type=RSS2

I, nisam mislio da svaki posao kreces od nule, nego da imas gotove klase s kojima odmah mozes da pocnes raditi na konkretnom poslu, bez puno "predigre". Nista, gledaj, testiraj, izvuci najbolje i najlakse za sebe kako god to bilo - full tudji kod, pola-pola...
__________________
[size=1]Don't go around saying the world owes you a living. The world owes you nothing. It was here first. - Mark Twain
BrainDamage je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 08. 2007.   #8
Bojan Zivanovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Bojan Zivanovic
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pančevo - Pariz
Poruke: 287
Hvala: 6
8 "Hvala" u 8 poruka
Bojan Zivanovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Bojan Zivanovic
Default

Citat:
Originalno napisao dootzky Pogledajte poruku
any more thoughts?
mislim - jesi li naisao mozda na jos neki frejmwork koji ti omogucuje da radis upravo to isto, samo na neki manje slozeni nacin, i da recimo nisi nasilovan da koristis frejmove i sl?
Ne moras da koristis frejmove, imas teme bez frejmova, znam da na njihovom forumu postoje uputstva, nisam probao.
Opet, ATK deluje malo slozeno, ali kada ga provalis mislim da nema jednostavnijeg nacina, i da CodeIgniter s Rapyd varijantom ne moze ni da mu pridje (radio sam i s tim, da ne bude da pricham napamet )
CodeIgniter je odlican inace (koristim ga za normalne projekte), al za brzo pravljenje tih admin stvari ATK je bez premca.
Jedina mana ATK-a je nesto manje dokumentacije, al to dopunjava Wiki/Odlican forum/sam sors uostalom
__________________
The knack of flying is learning how to throw yourself at the ground and miss.
Bojan Zivanovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 08. 2007.   #9
dootzky
profesionalac
Professional
 
Avatar dootzky
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: beograd, srbija
Poruke: 271
Hvala: 32
10 "Hvala" u 7 poruka
dootzky is on a distinguished road
Default

@brain -> thx za RSS feed

@bojanZ -> i'm on it, citam od jutros will report back with some usefull insight, i hope
dootzky je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 08. 2007.   #10
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Sav taj automatizam:

1. Ima svoju cenu
2. Ti je omča oko vrata ako hoćeš nešto radikalnije da promeniš

Zato su mi generatori draži (koji na osnovnu modela samo slože kontrolere i viewove pa kasnije sam preklapaš kako ti se sviđa). Mislim da Cake koristi taj pristup.

Generator odradi dosadni deo, ti samo prekrojiš kako misliš da je najbolje - pretumbaš kontrole, dodaš malo JS-a i sve složiš na način kako misliš da bi najbolje radilo, a ne kako tvoj framework misli da bi trebalo da radi. Generisani interfejsi su uglavnom đubre. To radi ali je često ružno, nepraktično i uz samo par manjih izmena može mnogo da se unapredi, a za to ti treba kontrola i dobro poznavanje kako stvari funkcionišu. Tačno se vidi razlika kada je nešto generično, a kada je u nešto uloženo malo sivih ćelija.

Što se u potpunosti automatizovanog backenda tiče prekočio bih PHP i koristio Django. Dokazano lepo radu i pod jačim saobraćajem, napravljen je pre svega za izradu CMS-ova pa je ste strane max upeglan, odlično dokumentovan i ima stvarno jak community. Bonus je sam Python. Kada su CMS-ovi u pitanju Django šije sve i jedan javno dostupan framework na sve i jednoj platformi.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 28. 08. 2007. u 10:31.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Izbor mobilnog operatera? 3banchi Komunikacije 36 21. 10. 2010. 10:39
Izbor tehnologije za velike Web aplikacije toxonics Programiranje 75 16. 01. 2006. 16:34
Izbor internet provajdera je bitan :) BluesRocker Opušteno 2 19. 09. 2005. 14:48


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:56.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.