DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 02. 2006.   #1
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default Borland izlazi iz IDE posla?

Izvinjenje ako ste ovo vec culi, vest je nekih 10 dana stara, ali mene je pogodila (malo i iz sentimentalnih razloga, priznajem...ucio sam da programiram na TP i TC):

Sudeci po ovom obavestenju na njihovom sajtu, Borland je odlucio da proda Delphi, JBuilder, CBuilder i ostale svoje IDE proizvode, i da odustane od tog posla "for good"...

Ostaje otvoreno pitanje ko ce da kupi ove proizvode i kakva ce im biti dalja buducnost. Da li ce ih kupiti konkurencija i ugasiti ih, ili cak neki kalkulisu o open-source pokretu kao mogucem nastavljacu ocigledno neisplativog posla takmicenja sa Microsoftom. I veliko je pitanje sta ce biti sa ogromnim korpusom odanih korisnika, jer glavni deo sharma programiranja u Delphiju lezi upravo u velikom i vrlo aktivnom communitiju korisnika, koji nude savete, tutorijale i gotove (i uglavnom besplatne) komponente za skoro svaki problem koji mozete da zamislite. Prilicno je sigurno da dok je situacija ovako mutna i nejasna vecina postojecih korisnika se nece opredeliti da investira u upgrade, a novi potencijalni korisnici ce se verovatno radje okrenuti konkurenciji...

Ovo povlaci i da je MS izasao kao pobednik, jer sad ostaje bez prave konkurencije, bar na neko vreme, dok se ne rascisti situacija oko novog vlasnika, a slicno vazi i za open-source projekat Eclipse, jer bez JBUildera u igri, Eclipse mi se cini kao najkvalitetnija alternativa za java programere...

Sta vi mislite o svemu ovome, i da li ovde uospte i ima ljudi koji aktivno rade sa Borlandovim proizvodima?
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2006.   #2
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Iako sam odavno prestao da radim u Deplhiju, moram priznati da mi je žao. Potvrđujem sve to za community, i ja sam bio jedan od tih koji je pisao i delio komponente, a Boga mi, i koristio tuđe komponente.

Nisam pratio šta se dešava poslednjih 3-4 godine tako da smisleniji komentar od ovoga ne mogu da dam.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2006.   #3
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Ja sam koristio Borlandove Turbo (Pascal|C/C++) alate i moram da priznam da mi je zao. Jos jedan velikan ubijen od strane MS-a

Glede IDE-a za Javu, mislim da Eclipse ima ozbiljnog konkurenta koji se zove NetBeans.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2006.   #4
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Najviše bih voleo da vidim te alate u rukama open source zajednice (pokazala je da može da izađe na kraj sa projektima slične veličine), ali bi stvarno bilo glupo prebacivati Borlandu ako ne učini to pošto vrede mnogo para. Definitivno ne bih voleo da se sa njima desi slična priča kao sa HomeSiteom (da ih konkurencija kupi i ubije).

No dobro, to su sad prazna trabunjanja. Videćemo šta će biti...
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2006.   #5
kaizen
old school
Professional
 
Avatar kaizen
 
Datum učlanjenja: 07.02.2006
Poruke: 340
Hvala: 32
44 "Hvala" u 20 poruka
kaizen će postati "faca" uskoro
Cool

Čitajući komentare na ovu vest po internetu, vidim da ona uglavnom pogađa one koji su nekad radili sa Borlandovim alatima. Vidim da je to i ovde slučaj.

Ja sa druge strane aktivno radim u JBuilderu (silom prilika - firma ne dozvoljava drugi IDE), i ne mogu da kažem da mi je žao. Alat je loš i skup. Delphi nikad ozbiljnije nisam ni koristio.

Ne znam za Delphi priču, ali ako je iko ubio JBuilder onda su to IBM(eclipse) i SUN(NetBeans) - sa svojim besplatnim okruženjima. Odavno JBuilder nije čak ni prvi komercijalni java IDE - to je IntelliJ IDEA.
kaizen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2006.   #6
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

malo je offtopic, ali voleo bih da cujem tvoje primedbe na JBuilder u malo vise detalja? Ja nisam mnogo radio u javi profesionalno, svega par poslica, a uglavnom mi je trebala za fax (i za to mi je JBuilder bio super jer lici na Delphi sa kojim sam mnogo iskusniji), pa me zanima misljenje nekog sa vecim prakticnim iskustvom..

Moje iskustvo je da cena jeste velika, ali meni je sve ostalo bilo vrlo intuitivno i jednostavno, a i solidno mi je brzo radio i na slabijoj masini, dok Eclipse zahteva dosta memorije i jacu masinu...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2006.   #7
kaizen
old school
Professional
 
Avatar kaizen
 
Datum učlanjenja: 07.02.2006
Poruke: 340
Hvala: 32
44 "Hvala" u 20 poruka
kaizen će postati "faca" uskoro
Thumbs up

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
malo je offtopic, ali voleo bih da cujem tvoje primedbe na JBuilder u malo vise detalja?
Po meni, najveća greška koju je Borland napravio sa JBuilderom je što je pokušao da Delphi filozofiju uvuče u svet java programiranja. Ovde jednostavno važi drugi sistem vrednosti. Ovde se npr. sa prezirom gleda na
zakucavanje projekta za proizvođača (Vendor locking). A to je upravo ono što Borlandove komponente predstavljaju i gde je JBuilder sigurno najači. Dakle najači je u onome što niko ne ceni, i od čega svi beže!

Verovatno zbog toga je i mala pažnja u JBuilderu posvećena na editor koda - deo razvojnog okruženja u kome programer provodi najviše vremena (ko je rekao debuger?). Nije slučajno što početnici mešaju običan editor i IDE. Jednostavno moraš da probaš IntelliJ IDEA okruženje da bi shvatio šta je moderan editor java koda. Nabrojaću ti neke stvari koje meni nedostaju u JBuilderovom editoru i koje mi sada padaju na pamet:
- nemogućnost generisanja konstrukora sa odabranim poljima klase
- komplikovano generisanje setera i getera(lakše mi je da otkucam nego da isklikćem tamo gde je on zamislio)
- komplikovano redefinisanje metode ( -- || -- )
- nemogućnost generisanje toString() metode od proizvoljnih polja klase
- nemogućnost generisanje equals() i hashCode() metode
- nemogućnost da sa metode nekog interfejsa "skočiš" na neku njenu implementaciju (ovo jako zamara kada radiš EJB ili spring)
- pretraživanje korišćenja implementacije neke metode ti neće vratiti nikakav rezultat jer se u kodu ona poziva preko reference na interfejs (opet otežava rad sa EJBom ili springom)
- ...

+ JBuilder ima ozbiljnih problema sa curenjem memorije, skoro svaki dan se desi da moram da ga restartujem.
kaizen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 02. 2006.   #8
Milos Vukotic
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar Milos Vukotic
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: Neđe ođe...
Poruke: 1.197
Hvala: 339
688 "Hvala" u 178 poruka
Milos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
Sta vi mislite o svemu ovome, i da li ovde uospte i ima ljudi koji aktivno rade sa Borlandovim proizvodima?
Eto, ono-kao c++ builder vec 8-a godina, prije toga turbo ovo-ono ...

BCB ima snagu i sarm da veze za sebe... Ipak, iako sam jos uvjek "s njim" svaka nova verzija bila je, u sustini, razocarenje... Npr. razlika izmedju verzija 5 i 6 je, barem u onom dijelu koji je meni trebao, uglavnom u ispravljenim bagovima i dodatim komponentama... To sam mogao i sam tj. barem ovo drugo... :-| Text editor nisu ni takli.

Jos otkako se igra sa mijenjanjem imena Borland-Inprise-Borland, imam dojam da je problem u losem menadzmentu... S tolikom odanom armijom programera koji su "prohodali" uz prefiks "turbo", trebalo je biti jako glup i doci do ovoga do cega je Borland dosao...

Da ne gundjam, ono sto sam htio da kazem je:
Mislim da je ovo najposteniji potez koji je Borland mogao da napravi. Nesto kao "U redu, nismo sposobni, neka dodje neko ko jeste". Ako ga ne prodaju posto-zasto, a tvrde da nece tj. da ce pazljivo birati kupca i odabrati onoga ko ce nastaviti razvoj IDE-a, ovo bi mogao biti blagoslov za sve (nas) korisnike...

A evo i momenta kad ne znas da li da skaces od srece ili da places od muke:
Vrlo ozbiljno se govori o tome da ce Borland-ove IDE kupiti niko drugi do Google...
__________________
Чак Норис може да си ги врзе врвките на чевлите со стапалата.
Milos Vukotic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 02. 2006.   #9
Djuki
profesionalac
Professional
 
Avatar Djuki
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Pancevo
Poruke: 251
Hvala: 60
47 "Hvala" u 34 poruka
Djuki is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za Djuki Pošaljite poruku preko Skype™ za Djuki
Default

Koristio sam Delphi i bio jako zadovoljan sa ovim paketom. Jednostavan za korišćenje a prepun mogućnosti. U svakom slučaju žao mi je što Borland odustaje od svojih IDE rešenja, a nadam se da će onaj ko kupi ove pakete nastaviti sa kvalitetnim razvojem.
__________________
Blog | Facebook | Twitter | PHP Srbija
Djuki je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 02. 2006.   #10
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Oracle JDeveloper - besplatan
Eclipse (moze da se koristi i za npr. C++) - besplatan
Netbeans - besplatan
Java Studio Creator 2 - besplatan
Java Studio Enterprise 8 - besplatan
(Inace, od nedavno, SVI alati za programere od Sun-a su besplatni: ne samo oni za rad sa Javom.)
Najbolji Java IDE je, tako kazu, IntelliJ IDEA i nije besplatan, ali nije Borlandov alat.

Ko ce bre da placa JBuilder - cenom ne privlace, a nisu ni najkvalitetniji.

Sto se "Windows" alata tice, Visual Studio je standard (oni koji bolje znaju kazu i kvalitetniji), pa ako ces da placas.. to ces i da kupis (ako mozes da biras). A i Microsoft od prosle godine daje besplatno Express verzije VS-a (verovatno, opet, zbog "pritiska" raznih open source alata). Tu je i besplatni (i open source) SharpDevelop koji je prilicno dobar, a verzija 2.0, izgleda, ce biti bas cool..itd.

Citat:
dinke:
Jos jedan velikan ubijen od strane MS-a
Ili open source pokreta?
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 19. 02. 2006. u 03:16.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Borland C++ Builder i MySql-MyDac tokajac SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 0 21. 10. 2007. 22:02
Borland Builder TreeView - selekcija noda DESNIM klikom tokajac Programiranje 1 29. 09. 2007. 21:39
Borland Tools -> CodeGear Ilija Studen Linkovi 2 15. 11. 2006. 15:09
Sumnjiva posla borstale e-Business 6 29. 07. 2006. 14:56
Flash 8 uskoro izlazi ! ! ! nixa Flash 7 10. 08. 2005. 14:35


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:08.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.