DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 30. 01. 2011.   #31
metaphysic
old school
Expert
 
Avatar metaphysic
 
Datum učlanjenja: 09.04.2009
Poruke: 465
Hvala: 80
72 "Hvala" u 46 poruka
metaphysic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao McKracken Pogledajte poruku
Metphysic, trzisnu vrednost odredjuju upravo oni koji ubijaju cenu rada time sto svoje usluge naplacuju mnogo nize od realnog.

Steta koje ovakvo pisanje po forumima napravi struci je mnogo veca od cifre koju je Logik (ili bilo ko drugi) naplatio.
Ja sam pre nekoliko, rekao da treba pogledati kako će to izgledati na kraju. ( Ako ga bude).
Ali, kako za ovaj, tako i za bilo koji drugi sajt/ rad itd.. postoje neki da kažem normativi.
a ovo što sam već rekao,
rekao sam u smislu, da treba neko da uradi posao za 100 puta manje novca,
kako bi neki medij napravio reportažu, kako bi se, na kraju, sprečilo uzaludno i besmisleno trošenje novca, koji ljudi izdvajaju plaćajući porez, doprinos...
nikako u smislu snižavanja relane cene.

uostalom, važnije je ovo što je mileusna rekao,
sajt (očistimo Srbiju) 25000 evr, a Srbija u blatu.

--
takođe, ne slažem se oko procene štete

Poslednja izmena od metaphysic : 30. 01. 2011. u 14:48.
metaphysic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2011.   #32
twix
Web designer
Professional
 
Avatar twix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: New York
Poruke: 358
Hvala: 52
724 "Hvala" u 64 poruka
twix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za twix
Default

Off Topic:
Citat:
BEOGRAD - Godišnje se za javne nabavke u Srbiji potroši četiri milijarde, a izgubi zbog raznih zloupotreba jedna milijarda evra.
Pimer: samo zamisljam 1000 firmi (godisnje) od milion eu :/
twix je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2011.   #33
metaphysic
old school
Expert
 
Avatar metaphysic
 
Datum učlanjenja: 09.04.2009
Poruke: 465
Hvala: 80
72 "Hvala" u 46 poruka
metaphysic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao twix Pogledajte poruku
Off Topic: Pimer: samo zamisljam 1000 firmi (godisnje) od milion eu :/
Off Topic: Da. A u Srbiji postoji 150ak opština, 30ak gradova. Svakom gradu po 33.3 milona evra.

Poslednja izmena od metaphysic : 30. 01. 2011. u 15:46.
metaphysic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2011.   #34
biske
Иван Бишевац
Qualified
 
Avatar biske
 
Datum učlanjenja: 28.08.2008
Lokacija: Зубин Поток
Poruke: 176
Hvala: 109
208 "Hvala" u 18 poruka
biske is on a distinguished roadbiske is on a distinguished roadbiske is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za biske
Default

Ја мислим да је претерано ово о чему причате, да би радили овакав сајт за око 250 евра. Чак и да урадиш овакав сајт за 15 дана (у шта сумњам чак и да се ради у ЦМС), долазимо до просека око 17 евра. То је за једног програмера мало, обичан физикалац на грађевини код мог ћалета има 15 евра плус храна и пиће. Да ли програмер да ради за исту плату?
А и још једна ствар је битна, ти никад не знаш шта може да тражи један министар, мислим какви уврнути захтеви могу да буду. Ипак кад послујеш са једном државном институцијом постоји један ниво одговорности, па и то треба додатно наплатити. Одговорности у смислу да ако нешто крене да не ваља ти мораш да нађеш начин да то направиш и то у неком временском року. Док код неког другог клијента чак и да не завршиш за годину дана, биће он незадовољан али се неће читава јавност узбудити око тога. А овамо замислите да касните са издрадом и Дулић вас зове, и притиска да то буде готово за пар дана. Е па ако хоћеш да буде готово за пар дана онда то ћу ти липо и наплатити. Значи можда 1500-2000 евра би било у реду. Можда и мање али ето радиш са државом. Али 25000 је много, ту се слажемо.
biske je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2011.   #35
nn.nn
nobody
Expert
 
Avatar nn.nn
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 537
Hvala: 14
705 "Hvala" u 106 poruka
nn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao biske Pogledajte poruku
Ја мислим да је претерано ово о чему причате, да би радили овакав сајт за око 250 евра. Чак и да урадиш овакав сајт за 15 дана (у шта сумњам чак и да се ради у ЦМС), долазимо до просека око 17 евра. То је за једног програмера мало, обичан физикалац на грађевини код мог ћалета има 15 евра плус храна и пиће. Да ли програмер да ради за исту плату?
Ovo (što se vidi) uopšte i nije programerski posao. Aha, rađeno je u flashu. Zaboga, to je moglo da se uradi kroz nekoliko statičkih html strana, (dakle, dizajnerski posao). Da ponovim, html strana, što bi bilo nemerljivo bolje za SEO. Mislim, mogli su i u asembleru - što se mene tiče, to bi, možda, vredelo ~25k €. Sad ti sam kaži koliko košta ovakav dizajn + da se doda sadržaj/tekst. SEO? UX? No SEO, no UX, hvala na pitanju.

UBR, sad kad su ih uhvatili sa spuštenim gaćama, mogu da se vade koliko hoće (a ni to ne znaju). Kao u onom lošem vicu, kad su seljaka zatekli u sličnoj situaciji iza krave... "Šta to radiš komšija? Ništa, spremam se da je*em kravu. Šta god drugo da ti kažem, ne bi mi verovao." Mislim, jeste da svakako gubimo utakmicu (ovo je sve sitno za korupciju koja vlada ovde, iako se Dulić već saplitao na javnim nabavkama), ali narod je gladan golova.
nn.nn je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2011.   #36
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Ovakve poslove bi morale da dobijaju samo firme koje posluju 100% u skladu sa zakonom, redovno placaju poreze, sa par legalno zaposlenih, kojima se placaju svi doprinosi i koji su prijavljeni na pun iznos plate, i naravno sa dobrim referencama i iskustvom. Normalno da takva firma ne moze da naplati isto kao mali Perica koji zivi kod keve i caleta i radi da bi imao kintu za pivo vikendom. To tako ide svugde, drzava ne treba i ne sme da radi sa bilo kim, i normalno je da za to mora da se plati vise. Zato su price o 250 ili cak 2500 eura naivne, ili ne umete da sabirate ili ste previse navikli da se nesto muva sa porezima, pa ste taj deo prevideli...

Saberite sami, da recimo imate mali doo sa 2 programera i dizajnerom koje placate mesecno neto platu od 1000e i 2x 800e respektivno (sto i nije neka plata za iskusnu ekipu) i na to placate poreze i doprinose (beshe oko 75%?), pa zatim trebaju vam jedna sekretarica i jos jedna osoba za unos podataka ((300e + 200e) * 1.75), i na kraju treba vlasnik nesto i da zaradi (recimo da je skroman/na i hoce 1200e + plati porez 20% na dividende)... i na to onda dodje i porez(10%)... i da ne zaboravimo mesecna kirija za najam prostora + dazbine (600e?) i amortizacija za opremu koja se koristi (ajd da zanemarimo)....

sabiram u glavi, pa sam mozda malo omanuo, ali to je oko 7-8000eura? Za jedan mesec postenog rada u Srbiji, ako placas sve poreze, prijavis sve radnike i poslujes u skladu sa zakonom (i verovatno sam ja jos i zaboravio pola stvari koje treba da udju u racun). Ako ta firma naplati 2500e, onda ispada da mora da zavrsi to za 10 dana i da uradi 3 takva posla mesecno samo da bi opstala? O 250 e necu ni da raspravljam, to je besmislica...

tako da kad se raspravlja o tome koliko naduvane cene ostete zemlju (sto je za svaku osudu, da me ne shvatite da ih branim... ja bih ih sve povesao na Slaviji), ne treba zaboraviti ni koliko neplacanje poreza i rad na crno ostete zemlju, da ne budemo licemeri... kad ste zadnji put radili u IT firmi i bili prijavljeni na belo na celu sumu? Sto se niko ne zgrazava na to sto cak i najvece firme u Srbiji, ukljucujuci i NGO sektor salju ljude u Bosnu da dizu plate?

i ne samo sto neplacanje poreza osteti budzet, nego unisti neravnopravnom konkurencijom i obaranjem cena i sve one koji bi mozda hteli da posluju legalno...i to je onda dead loop iz koga je nemoguce izaci...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 30. 01. 2011. u 17:25.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
7 članova zahvaljuje ivanhoe za poruku:
Staro 30. 01. 2011.   #37
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Da dodam da u računicu treba da se doda i "ler", kad bi računao samo čistu platu to bi značilo da je ekipa uposlena 100% vremena, a to je nerealno kad se radi na manjim projektima.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2011.   #38
pirossi
novi član
Na probnom radu
 
Avatar pirossi
 
Datum učlanjenja: 08.09.2006
Poruke: 23
Hvala: 1
4 "Hvala" u 3 poruka
pirossi is on a distinguished road
Default

^ upravo.
pirossi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2011.   #39
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Uz to kad uzmes u obzir koliko se ceka na naplatu od drzave, troskove mozes da pomnozis sa dva u startu i da se nadas da neces biti bas toliki baksuz.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 01. 2011.   #40
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

@ivanhoe

Ne slazem se sa nacinom na koji izvodis racunicu.
Stvar je u tome sto ni jednog poslodavca/narucioca ne interesuje koliko ti imas uposlenih, koliko imas projekata mesecno, ili imas li praznog hoda sto neko rece.
Postoji samo cena radnog sata i uobicajeni normativi satnica za odredjeni proizvod ili uslugu koju odredjuje trziste. To je tako u svim bransama.
A apsolutno se slazem da treba naplatiti i ono sto se ne vidi na prvi mah kad gledas neki sajt...a to je odrzavanje kao garancija funkcionalnosti, to je bezbednost, update, backup i sl. To se regulise ugovorom i naravno da pogotovo drzava ne bi smela kupovati "poluproizvod" bez ovoga sto sam pobrojao.
Zato su smesne obe price...i 25k i 0,25k.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
4 članova zahvaljuje 3banchi za poruku:
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:17.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.